מתיי יצא אלבומכם השלישי? מה יהיה שמו?

האלבום החדש צפוי לצאת בסביבות מרץ 2003. ההקלטות יערכו במהלך חודש דצמבר בשבדיה באולפני Los Angered ששיכים ל-Andy La Roque הגיטריסט של King Diamond. לא יהיה לאלבום סאונד שבדי בכלל אך בכל מקרה הסטודיו נחשב לבעל נסיון רב והוקלטו בו הין היתר: Witchery, Lord Belial, King Diamond, Ill Will, Einherjer, Swordmaster, Evergrey ועוד… האלבום ישא את השם Sphynx.

האם האלבום הולך להישמע כמו As Jerusalem Burns או יותר לכיוון Djinn אלבומכם השני? או שאוליי הוא בכלל הולך להישמע שונה משניהם?

האלבום לא ישמע כמו אף אחד מהאלבומים הקודמים הוא יהיה מעט יותר אגרסיבי, אך עדיין ישמע כמו Melechesh. הנושא העיקרי ימשיך להיות בלאק מטאל מסופוטמי.

מהיכן קיבלתם את ההשראה לכתיבת מוזיקה אוריינטלית? האם זה משהו שגדלתם עליו בבית?

לא. כילד מעולם לא הקשבתי למוזיקה ים תיכונית, הדברים שנשמעו אצלי בבית היו Beatles, Foreigners, Eagles, AC/DC אך בתחילת שנות התשעים התחלתי להתעניין יותר ויותר במוזיקה מזרח תיכונית, אני מוצא בה עומק וחזון וזה פשוט תפס אותי.

איך נולד רעיון הבלאק מטאל המסופוטמי?

בקלות , שילבנו בלאק מטאל עם מקצבי תופים מזרח תיכוניים וזה פשוט נשמע לנו טוב, משם הכל כבר התגלגל. השתדלנו לא ליצור סיגנון פרוגרסיבי שעובר מבלאק מטאל למקצבים אוריינטלים במהלך השיר אלא לשלב בבת אחת בין שני הסגנונות. זה כבד, אפל ואני אוהב את התוצאה.

האם אתה יכול לציין את ההבדלים בין הבלאק מטאל הסקנדינבי לבין הבלאק מטאל המסופוטמי אותו אתם מנגנים?

זה דיי בולט, הם קרים ואנחנו יורים אש. אנחנו אמנם משתמשים באלמנטים של הבלאק מטאל המסורתי אך מנגנים בסולמות מזרח תיכוניים. יש גם שוני בצורה בה אנחנו מנגנים את הריפים של הגיטרות. לכל איזור יש את הקסם שלו אם זה בלאק מטאל סקנדינבי , יווני או אוסטרלי, לכולם יש הזדהות עם נושא מסויים אז למה למעשה שלא יהיה סגנון מסופוטמי? זהו איזור מצויין מבחינת התרבות העשירה שלו ,הרוחניות וההיסטוריה.

אתם אחד מההרכבים הבודדים שיצאו מישראל והצליחו להתביע את חותמם במדינות אחרות. כמו כן קיבלתם בעיקר תגובות תומכות וסקירות טובות. מה הן הסיבות העיקריות לכך לפי דעתך?

הסיבה העיקרית היא יצירת הסאונד הייחודי. העולם צריך גירויים חדשים שישמעו מספיק מפתים ואסרטיביים.

סליחה על הבורות שלי , לפי מיטב הבנתי אתה לא אזרח ישראלי והשמועה אומרת שהגעת ארצה כבן של דיפלומטים, מהו הסיפור האמיתי?

זה דיי נכון. המשפחה שלי לא ישראלית, אני חצי טורקי וחצי ארמני.

מה נחשב בעינייך כהצלחה?

מהבחינה המוזיקלית, להיות מוכרים כאנשים וכלהקה שעשתה משהו שונה ובעל ערך כמו למשל מוזיקה איכותית, סיגנון מוזיקלי ייחודי, הבאת כלי נגינה מיוחדים… מהבחינה האישית כמובן להגיע אל כל הדברים אליהם אני שואף ולהתעלות מעל הבינוניות הסוציאלית \ אנושית לפיה אנשים חיים, או לפחות להיות מודע לעובדה שהרבה דברים רדודים בעולם.

יש לך כעס כלשהו כלפי הרשויות בישראל על כך שעצרו אתכם וחקרו אתכם בטענה שאתם מתעסקים עם שטניזם?

כבר אין לי כעס כלפיהם. הם טיפשים והם למעשה כמו רוב האנשים, מפחדים מהלא נודע. התנהגות אנושית דיי צפויה…

איך נוצר הקשר עם Proscriptor המתופף של Absu האמריקאית?

אנחנו חברים משנת 95', הוא אהב מאד את החומר של Melechesh ואנחנו את שלו והצענו לו לנגן איתנו. הוא יהיה מעורב ביצירת האלבום הקרוב שלנו Sphynx והוא מאוד נרגש לשיר ולכתוב חומר לאלבום כך שהפעם יהיו לו תפקידים נוספים מלבד התיפוף.

אתם גרים בהולנד וצרפת והמתופף בארה"ב, איך אתם מסתדרים עם המרחקים?

זה קטע מסריח אבל אנחנו מסתדרים. כשאנחנו כותבים שיר חדש , אנחנו מקליטים אותו עם מכונת תופים ושולחים את החומר לארה"ב, שם הוא כבר מוסיף לזה את סגנון התיפוף המיוחד שלו. בכל מקרה בחודש שעבר Proscriptor הגיע להולנד כדי לתאם ענייני סאונד לקראת ההקלטות. עם Moloch שגר בצרפת אני נפגש לעיתים קרובות כי אנחנו גרים מרחק נסיעה אחד מהשני ,כך שזאת לא בעיה למעשה.

האם הופעתם איי פעם מחוץ לגבולות ישראל? נראה שזאת בעיה לא קלה לנוכח העובדה שאתם מפוזרים ב 3 מדינות שונות.

זאת אכן בעיה, אנחנו לא יכולים להופיע בצורה הזו, זה גם יקר לאמרגנים שמנסים להביא אותנו, אבל לאלבום הקרוב מתוכנן סיבוב הופעות אירופאי וכולי תקווה שנגיע גם לישראל , זה יהיה לי לעונג.

היתם חברים באירגונים שנקראים Baelder ו-L.L.G. מהם האירגונים האלה?

זה חלק מהעבר , זה מאחורינו. האירגונים האלה מדברים על העבודות האסורות…

הקמתם אירגון שנקרא O.O.M, במה האירגון עוסק? מה הן המטרות שלו?

הרבה אנשים נוהגים להשתמש בביטוים שקשורים למסופוטמיה בלי לדעת למעשה מה הם אומרים. מטרתינו היתה להסביר לאנשים את המשמעויות על ידי יצירת קשר בין המתעניינים.

כל אחד ממכם הגיע מתרבות וממקום שונה, אחד ארמני \ טורקי , אחד פלסטיני , אחד אוקראיני (יהודי)
אחד אמריקאי ובעבר היה גם ישראלי. זה נשמע ממש כמו מגדל בבל… יש ביניכם חילוקי דעות פוליטיים?

פוליטיקה לא מעניינת לנו את התחת. אנחנו חיים בכדור הארץ ולא באיזה כפר פיזנטי…

אם היית יכול לשלוט בעולם, מה הית עושה?

לא רוצה לשלוט בו, זה כאב ראש גדול מדיי.