מרואיינים: להקת Morpheus – הם: ערן שיש (תופים), זיו גרינברג (באס), דניאל וייס (גיטרה), אמיר חכים (קלידים), מייק (שירה)

להקת Morpheus היא בין הלהקות היחידות בארץ שמנגנות בסגנון הפאוור-פרוגרסיב מטאל. אמנם בהתחלה היו משייכים את הלהקה כחקייני Dream Theater, אך עם הזמן ההרכב פיתח סגנון משל עצמו שצבר קהל רב בין חובבי הז'אנר. ביום חמישי, ה-13.10, תתקיים במועדון הבארבי שבתל-אביב הופעה משותפת של הלהקה לצד Eternal Gray – אחת מלהקות הדת' מטאל המובילות בארץ. למרות השילוב המוזר, נראה כי ההופעה הולכת להיות מעניינת מאד, ולשם כך, תפסנו את חברי Morpheus לשיחה על ההופעה הקרובה ועל האלבום שבדרך.

שלום לחברי Morpheus, ספרו קצת על הלהקה והציגו את עצמכם, מאיפה הגיע השם, מה אתם מנגנים.
ערן: שלום שלום… אז ככה הלהקה מורכבת מ: ערן שיש, תופים. זיו גרינברג, בס. דניאל וייס, גיטרה. אמיר חכים, קלידים. מייק, סולן. הסגנון הכללי הוא פרוגרסיב מטאל אבל עם הרבה מאוד שילובים מהרבה סגנונות שונים של מוסיקה. הלהקה הוקמה בשנת 2001 ע"י דניאל ערן וזיו. אמיר הצטרף בשנת 2002 ומייק הצטרף ב-2005. השם שלנו בא מהמיתולוגיה היוונית על שם אל השינה היווני מורפיוס.

האם שם הלהקה קשור לחומר שאתם כותבים? יש משמעות מאחוריו מלבד זה? (אולי מורפיאוס מהמטריקס?)
ערן: בעיקרון השם זה רק מהמיתולוגיה היוונית ולא כל כך קשור למוסיקה שלנו חוץ מזה שהיא גם לפעמים מוסיקה עם המון פנטסיות. במיוחד הכתיבה של אמיר, היא מאוד פנטסיונרית.

אמיר: הליריקה של השירים היא מאוד פסיכודלית ולא ממש ברורה. זה נותן גוון מסתורי לשירים. גם בגלל שמורפיוס קשור לשינה וחלומות וכו'.

ערן: למשל יש לנו שיר שנקרא "Inside My Dreams", שהליריקה שלו היא סיפור על ילדה שנכנסת לחלום כשכל מיני דברים משפיעים עליה בחלום עצמו ובמסעות שהיא עוברת שם. (גם נכתב ע"י אמיר)

האם שמעתם על להקת הדת' השבדית Morpheus? הלהקה אמנם לא קיימת יותר, אבל יש עוד שזוכרים את השם שלה.
זיו: כשבחרנו את השם לא שמענו עליה ורק לאחר כמה זמן אמרו לנו את זה וכבר היינו עם השם הזה, נקשרנו אליו.

מה עשיתם עד היום מבחינה מוזיקלית, הקלטות, הופעות וכו'?
אמיר: הוצאנו דמו ב-2003 שכלל בתוכו 2 שירים. השנה עבדנו על סינגל בעברית לשיר "ילדותי השנייה" של מתי כספי והאלבום הראשון בדרך… כתבנו ואנחנו כרגע באמצע ההקלטות. האלבום הראשון צפוי לצאת בדצמבר או בתחילת 2006.

ערן: מבחינת הופעות היינו בכל הארץ. מהבארבי בת"א וכפ"ס, בצוללת הצהובה בירושלים ובחיפה בסיטי הול. הייתה לנו הפסקה קטנה מהופעות כדי לעבוד על חומר חדש ועכשיו אנחנו מתכוננים להתחיל סיבוב הופעות גדול בארץ ולקרוע אותה!

למרות שציינתם שאתם 5 חברים בלהקה, יש איתכם חבר נוסף בשם אמרי, מה התפקיד שלו ואיך הוא קשור ללהקה?
ערן: אמרי הוא חבר מאוד חדש ומאוד חשוב לנו, הוא המנהל של הלהקה.

דניאל: הוא הולך לעסוק בכל היחצנות, ניהול הופעות, משכורות, ויחסי הציבור של הלהקה. כמו כן, הוא יכין לי תה ולזיו שוקו.

ערן: יש גם את "חוש", שהוא הסאונד-מן הצמוד של הלהקה. הוא גם מקליט לנו את הדיסק וגם בא איתנו להופעות ומסדר את כל מה שקשור לצד של הסאונד במורפיוס.

מייק: חוש הוא הקלף הסודי של הלהקה – הסאונד מן שמוציא את הסאונד היחודי שלנו ורק הוא יודע איך אנחנו אמורים להשמע הכי טוב.

איך הייתם מתארים את המוזיקה שלכם? מאיזה להקות הייתם אומרים שאתם מושפעים הכי הרבה?
זיו: בעיקרון בעבר ניגנו במחוות ללהקת Dream Theater, שבזמנו הם גם היו אחד ממקורת ההשפעה העיקריים שלנו. מאז לכולנו השתנה הטעם המוסיקלי אם זה בהרבה ואם זה בקצת. אם פעם אמרו שאנחנו נשמעים כמו דרים, וזה לא היה ככה, היום אפילו אין דמיון. נכון שיש קצת השפעה, אבל אנחנו כבר מאוד שונים. אני אישית לא מכיר להקות שמזכירות אותנו. יש אבל המון שאנחנו שלוקחים מהן השראה… אם זה מתחיל בסימפוני איקס, מגיע לפנתרה, מגהדת', רדיוהד ועוד רבים וטובים אחרים. אבל אנחנו מאוד ייחודים, ומנסים לשמור על זה כמה שיותר.

מייק: המוסיקה שלנו יחודית, יש ניגודיות שעובדת נפלא במוסיקה שאנחנו מושפעים ממנה, אין אף חבר להקה ש-"דוחף" את ההשפעה שלו על כולם, כולם עובדים ביחד ויוצרים את המלודיות של מורפיוס.


Morpheus: מנסים לשמור על יחודיות במוסיקה

למה בחרתם לעשות ולשחרר לרשת גרסת כיסוי לשיר "ילדותי השניה" ועוד בעברית?
ערן: את האמת, הרעיון היה שלי. בהתחלה רציתי לעשות גרסת כיסוי לשיר ישראלי בסגנון מטאל כדי להכניס קצת חיים לשירים ישראלים בסצנה שלנו. אני אישית חושב שמתי כספי הוא גאון מוסיקלי וגם זה אחד השירים הישראליים הכי יפים שיש לדעתי. בכלליות, זה גם בא אחרי המוות של אהוד מנור (שכתב את השיר). אני חושב שצריך להחדיר לסצנה שלנו קצת שורשים ישראליים כי אנחנו עדיין גרים פה. אבל חשוב להדגיש שהחומר המקורי שלנו הוא באנגלית ורק השיר הזה בעברית, כרגע אנחנו מקליטים שירים נוספים שנשחרר בקרוב לרשת.

דניאל: רק לציין ש-"ילדותי השניה" זה שיר דמו שלא ינוגן בהופעות.

תוכלו לספר לנו קצת על האלבום שאתם הולכים לשחרר? מה יהיה השם שלו? כמה שירים? על מה מדברות המילים של הלהקה?
אמיר: השם עדיין לא קבוע, והוא יכלול בתוכו בערך 8 שירים. המילים כמו שאמרתי קודם, הם מאוד פסיכודליות ומסתוריות ומדברות על דברים שונים כמו למשל מסעות, מחשבות, חלומות, גם שירים עם מסר כלשהו, בלדות וכו'. למשל השיר האחרון בדיסק נקרא "Misty Dawn" והוא מתאים מאד לשם שלו.

איפה אתם מקליטים את האלבום? יש תכנון להשתמש בכלים מיוחדים בנוסף?
ערן ואמיר: האלבום מוקלט באולפני Sense Studios. התחלנו עם הקלטות תופים אצל ערן, יש לנו ציוד אולפני ונמשיך אצל חוש הסאונדמן עם כל שאר הכלים והשירה. יהיו עוד כלים מעניינים בדיסק אבל הכל כרגע בגדר הפתעות!

איך אתם רואים את סצינת המטאל הישראלית כיום? אלו להקות ישראליות אתם אוהבים?
מייק: אני רואה את זה כאינפלציה של להקות מצויינות ומעין תחרות על אוזנו של המטאליסט הממוצע. זה מצריך מהנגנים להיות יותר ויותר טובים. לא מפתיע שיש כל כך הרבה להקות מעולות כי התחרות יוצרת רצון להתעלות ולהיות יותר טובים מכולם וזה בדיוק מה שמורפיוס עושים.

זיו: אני אישית חושב שיש יופי של סצינה… אתה מסתכל על להקות כמו עבד, דיסאוננט, איטרנל גריי, דאמניישן ועוד כל מיני להקות שאפילו לא זכו למיני פרסום ואתה אומר לעצמך פאק, זו ממש רמה בין לאומית. ברור שציינתי רק חלק כי את השאר לא יצא לי לשמוע, אבל מה שאני מנסה להגיד זה שאיך שאתה רואה ילד בכיתה ח' שמחזיק גיטרה ושהוא רציני ואוהב את זה, אתה יודע שהוא הולך להיות אדיר, כי יש פה כישרונות בריכוז פסיכי.

אם כבר הזכרתם את איטרנל גריי, איך נוצר הקשר ביניכם? אתם לא בדיוק שייכים לאותו ז'אנר.
אמרי: כשהתחלתי לעבוד עם מורפיוס קודם כל הרמתי כמה הופעות וכמובן שפניתי ללהקות הכי נחשבות בסצנה כי אני מאמין שמורפיוס ברמה גבוהה וצריכים להופיע עם להקות גדולות. אז התחלתי לדבר אם דורי מאיטרנל גריי שהוא גבר-גבר והחלטנו לעשות הופעה משותפת.

מה לדעתכם תהיה תגובת הקהל אל המוזיקה שלכם כשהלהקה השניה היא מלהקות הדת' המובילות בארץ?
זיו: לדעתי הם יאהבו. לפי מה שהבנתי התדמית של "להקה סטייל דרים" דיי רודפת אותנו, ויש סיכוי שלזה הקהל יצפה, והקהל המטאליסטי הממוצע לא ממש חובב אותם לפי מה שהבנתי. על כן, אנחנו נפתיע את הקהל בפול גרוב ואנרגיות שייצאו לנו מהמוסיקה, ויהיה שמח!

ערן: המוסיקה שלנו היא יותר ממותנת מדת' מטאל ואני מקווה שהקהל שבא להופעה הזאת ישמח לשמוע חומר טכני ומפציץ עם שירה שנותנת בראש למרות שאין גראולים.

מה לגבי העתיד, לאן אתם רואים את הלהקה הולכת?
ערן: הלהקה כרגע מקליטה את הדיסק ואנחנו נשלח אותו להרבה חברות בעולם ונקווה לתשובות חיוביות מהן. בכלליות, אנחנו רוצים להמשיך הלאה ולהיכנס לשוק העולמי ולצעוד קדימה. בקשר לארץ, אנחנו הולכים עכשיו להפציץ עם המון הופעות ובלגן גדול…

אז לסיום, מה אתם מתכננים להופעה הקרובה?
זיו: אנרגיות של רעב להופעות שלא מהעולם הזה. יהיה מעולה! מובטח!