מרואין: Yves Campion, בסיסט להקת Nightmare

להקה נוספת שמצטרפת לגל להקות המטאל שמגיעות להופיע בארץ בזמן הקרוב, היא להקת הפאוור\הבי הצרפתית Nightmare. הלהקה הוותיקה התחילה דרכה ב-1983 ועוד לפני צאת האלבום הראשון הופיעה עם Def Leppard (באלבום Pyromania) ושנה לאחר מכן, ב-1984 הוציאה את אלבום הבכורה. במהלך השנים הופיעה הלהקה עם Judas Priest בצרפת וחיממה את Iron Maiden ואת Blind Guardian בין השאר. הלהקה הוציאה עד היום שבעה אלבומים, שניים מהם בחברת התקליטים Napalm Record ואת אלבומה החדש The Dominion Gate הוציאה חברת התקליטים Regain Records. לקראת ההופעה בארץ שוחחנו שוב עם Yves Campion, בסיסט הלהקה ואחד מחבריה המקוריים, על מה שקורה עם ההרכב בימים אלו ועל מה צפוי לנו בהופעה בארץ.

הי Yves, מה קורה איתכם היום? אתם עדיין בסיבוב הופעות?

לא, סיימנו אותו, כרגע אנחנו נחים קצת לפני הטיסה לישראל. לא מזמן סיימנו את סיבוב ההופעות עם After Forever, שאיתם הופענו באירופה, זה היה סיבוב ממש מוצלח שהביא לא מעט קהל.

איך נוצר החיבור עם להקה כמו After Forever? הסגנון שלכם שונה מאד.

לא כל כך, הם לא להקת מטאל גותית כמו הרבה להקות שבראשן זמרות. הם יותר מלודים, יותר כבדים, יש לא מעט דמיון בינינו להם. נפגשנו בסיבוב הופעות קודם שלנו, לפני שנתיים, מאז כבר היינו חברים טובים, הסולנית שלהם, Floor התארחה באלבום שלנו, The Dominion Gate. כשהיא הקליטה איתנו דיברנו על סיבוב הופעות משותף, בעיקר בגלל ששני האלבומים החדשים שלנו ושלהם יצאו בערך באותו זמן, הסוכנים שלנו יצרו קשר אחד עם השני וזה עבד.

לא הייתה בעיה מבחינת הקהל של שתי הלהקות?

בכלל לא, כמו שאמרתי, הקהל שלנו ושלהם לא כזה שונה, אצל שתי הלהקות הקהל היה מרוצה מאד ולא הייתה בעיה עם הסגנון השונה. כשהופענו במדינת המוצא שלהם, הולנד, התקבלנו מעולה והרגשנו ממש טוב.

איזה חומר אתם נוהגים לעשות בהופעות? בעיקר מהאלבום האחרון?

מעורב, זה ערבוב של חומר מהאלבומים הקלאסים שלנו עם החומר משני האחרונים, ההופעה בישראל תהיה שונה מהבחינה הזאת, בגלל שזה מופע Headline שלנו הכנו את אחת ההופעות הארוכות והיותר מעניינות שיכלנו, עם הרבה חומר מכל האלבומים שלנו.

אתם מרגישים שהאלבום האחרון הוא הכי טוב שהוצאתם?

זה לא ממש חוכמה, כי בכל אלבום אתה מרגיש שעשית את הכי טוב שיכולת, ואין לי מושג מה עוד צופן לנו העתיד, אבל אפשר לומר שכן. האלבום היה צעד ענק מבחינתנו, גם ברמת ההכרה העולמית והביקורות שהוא קיבל, גם החיבור שלנו עם פרנק, הגיטריסט החדש שלנו, הביא הרבה דברים רעננים ללהקה וגרם לכך שהאלבום יצא ממש טוב.

הסאונד שלו טוב בהרבה מזה שהיה בשני האלבומים שלפניו, עשיתם משהו שונה בו?

זה עם אותו מפיק ובאותו אולפן, אבל ניגשנו להליך ההקלטה בצורה שונה לגמרי, הפעם לא ישבנו בבית ועשינו טרום-הפקה ראשונית, הפעם הבאנו את החומרים לאולפן וניגנו הכל שם עד שהחומר ישב כמו שצריך, מה שזה יצר זה תפיסה הרבה יותר טובה של האנרגיה והיכולת של הלהקה, זה פשוט הוביל לאלבום טוב יותר.

את האלבום החדש הוצאתם בחברת Regain לאחר שני אלבומים ב-Napalm, אתם מרוצים מהחברה הנוכחית?

מאד, מאז שיצא האלבום עשינו המון ראיונות לכל מיני מגזינים בעולם, התחושה היא שפתאום מכירים ורוצים לשמוע יותר על הלהקה, אין ספק שהחיבור עם חברת תקליטים כמוה תרם המון ללהקה, אנחנו מוכנים לנגן בכל מדינה שתקבל אותנו ו-Regain הצליחו לחבר אותנו באמת להופעות במקומות שבהם לא חשבנו שנופיע, אנחנו עומדים לצאת להופיע בארה"ב, לרוסיה, ישראל כמובן, זה האלבום שקידם אותנו הכי הרבה עד היום.

למה בעצם עזבתם את Napalm?

אין לי שום דבר רע להגיד עליהם, הם הראשונים שנתנו לנו הזדמנות אחרי שהלהקה התאחדה ב-99', הם הוציאו לנו שני אלבומים ותמכו בנו כל הזמן, אבל החברה מתמקדת היום בסוג אחר של מטאל והרצון להתקדם הלאה הוא צעד אבולוציוני ברור, Regain פשוט נראו כמו הבחירה הנכונה.

כיום יש סצנת מטאל רצינית בצרפת?

לא כל כך למטאל מלודי מהסוג שאנחנו מנגנים, אני לא יכול להתלונן יותר מידי, הופעות שלנו מביאות את ה-500, 600 איש, אבל רוב הקהל פה אוהב נו-מטאל, להקות כמו Korn או להקות צרפתיות כמו Gojira.

זה היה שונה בעבר?

כן, ב-83', כשממש התחלנו להופיע ברצינות ועשינו את ההופעה עם Def Leppard, הייתה פה סצנה רצינית מאד, היה מגיע קהל של אלפים להופעות של להקות מטאל צרפתיות, היום זה שונה. אני לא בוכה על זה, אי אפשר רק לבכות על העבר, צריך להתרכז בהווה, שהוא לא כמו שהיה פעם אבל זה מה יש. בכל מקרה דברים משתפרים בהדרגה.

אתם בעצם התפרקתם בעבר, ורק ב-99' חזרתם לפעול, מה גרם לכם להתפרק, ואז לחזור?

בעיקרון כל הלהקה התפרקה כשראינו שאין כל כך לאן להמשיך, רק אני וניקולס החלטנו לחזור, זה קרה במסיבה שעשה הגיטריסט שלנו משנות השמונים, כולנו היינו שם שיכורים והתחלנו לצחוק ולדבר מה יקרה עם נתאחד, בסופו של דבר הרעיון הזה הגיע לאיזה מפיק מקומי בעיר המגורים שלנו והוא יזם מופע שלנו, ציפינו שיגיעו איזה 100 אנשים או משהו, באמת לא חשבנו שאנשים זוכרים אותנו, אבל כשהגענו לשם הגיע קהל של 1000 איש, נדהמנו, וזה מה שדחף אותנו להמשיך.

אבל הסגנון הנוכחי שלכם שונה מאד מהארד רוק שעשיתם לפני עשרים שנה.

ברור, אז זה היה הרכב אחר, גישה שונה, היום אנחנו הולכים על דברים כבדים יותר, אנחנו לא אטומים ללהקות וסגנונות עכשווים, אני מאד אוהב להקות כמו Children Of Bodom ו-In Flames ואנחנו מכניסים יסודות מכל הדברים האלה למוזיקה שלנו. אלו הסיבות למה אנחנו כבדים בהרבה, גם יותר מהרבה להקות פאוור מטאל.

בוא נגיע למה שיקרה בארץ, מה צפוי לנו כאן?

כמו שאמרתי קודם, אנחנו מכינים לכם את ההופעה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת, קרוב לשעתיים של חומר מכל הזמנים, עם ריכוז של חומר משני האלבומים האחרונים, שאני יודע שנמכרו אצלכם, זה יהיה מהיר, אגרסיבי אבל גם מלודי.

איך בעצם הגעתם להופעה הזאת בישראל?

זה בזכות ישי שוורץ, הוא תומך בלהקה כבר לא מעט שנים ואנחנו מחבבים ומעריכים אותו מאד, הוא עשה הרבה למען האלבום הקודם וגם למען הנוכחי, כבר לפני שנתיים דיברנו על להופיע אצלכם והוא ניסה להרים את זה, אבל לא הייתה תמיכה מחברת התקליטים בנושא, אבל עכשיו אנחנו להקה גדולה וידועה בהרבה באירופה ממה שהיינו לפני זה. אגב, אני לא מכיר את המועדון שבו נופיע, כמה אנשים אתה מעריך שעלולים להגיע?

אני לא יודע, אתם גם מופיעים עם שתי להקות ישראליות מוכרות, אני מניח שכמה מאות יהיו שם.

אני מקווה, זה חשוב לנו להצליח בהופעה הזאת, שמענו הרבה דברים טובים על ישראל ועל הסצנה אצלכם, בצרפת רוב מה ששומעים בחדשות זה על פיצוצים וטרור, חשוב לנו לחזור ולספר שיש שם גם מטאל כמו שצריך.

עוד מילים אחרונות למי ששוקל להגיע להופעה?

תבואו! אנחנו כנראה נצלם גם קטעים מההופעה ל-DVD שאנחנו עומדים להוציא ונרצה להראות את הקהל הישראלי מתפרע שם!