מרואין: Kristian Ranta, גיטריסט להקת Norther

לפני עשור וקצת, בית היוצר של פינלנד הביא לנו להקה מלודית, מהירה למדי וחצופה לא פחות בשם Children Of Bodom, שהפכה לשם דבר בתחום בו החלה לנגן. מאז שפרצה לתודעת המטאליסטים, הלהקה כבר עברה לחקור מחוזות אחרים וזו הייתה הזדמנות טובה לחבריה לשכונה, Norther, לתפוס פיקוד על הז'אנר.

עם 4 אלבומים מאחוריה המציגים דת' מלודי במיטבו וסולן שמחליף משמרות אצל Ensiferum, הלהקה הספיקה לכבוש הרבה במות במהלך הקריירה שלה, כמו גם להשתתף בסרט קולנוע (פיני) ולעשות כל מיני שטויות בדרך. כעת מגיע האלבום החמישי "N", בו חברי Norther ממשיכים לתת במלוא כוחם, אך כדי לדעת באמת מה מתרחש אצלם בראש, חטפנו את הגיטריסט והאיש שאחראי על שירת הקלין בלהקה, Kristian Ranta, במטרה שיספק לנו עוד פרטים… וזה מה שיצא.

היי Kristian, בוא נתחיל עם האלבום החדש, מה היה הרעיון מאחורי השם הפשוט "N"?

לא היו לנו רעיונות ממש טובים לשם האלבום, חשבנו על זה במשך חודש או חודשיים אבל לא יכלנו למצוא שמות ממש טובים… [צוחק]… בשלב מסוים הבחנו שבלוגו שלנו יש מעין מצפן דמוי "N" וחשבנו שזה יכול להיות הסמל שלנו ושל המוזיקה שאנחנו עושים, אז החלטנו להשתמש באות "N" בתור שם האלבום.

למה החלטתם להקליט מחדש את השיר "Frozen Angel" ששוחרר לא מזמן ב-EP שלכם No Way Back ובמה הגרסה החדשה שונה?

החלטנו להקליט את השיר מחדש מכיוון שב-EP הוספנו כמה קולות וכל מיני דברים אחרים אבל יש לשיר את אותו צליל גיטרות כמו שיש באלבום "N". חוץ מזה, ה-EP שוחרר רק ביפן ובפינלנד אז רצינו לשים את השיר גם באלבום המלא שישוחרר בכל רחבי העולם.

הבנתי שצילמתם גם קליפ לשיר "We Rock". מה תוכל לספר לנו על כך?

צילמנו את הקליפ עם חברת הפקות מהלסינקי בשם Tunne Productions שמנוסה בהכנת קליפים בעיקר לאמני ראפ והיפ-הופ כמו Bomfunk MC's או הרכבי R&B שונים וגם אמני טכנו. בחרנו בחברה הזו בגלל שלא רצינו לעשות קליפ מטאל בסיסי עם חוטי תיל ושרשראות באיזה מקלט \ מחסן, רצינו לעשות משהו לגמרי שונה ולהכניס פרספקטיבה מתרבות הפופ לתוך הקליפ.

אני למעשה זוכר את הקליפ של Bomfunk MC's (לשיר "Freestyler")… צילמתם את זה גם ברכבת?

הקליפ שלנו למעשה צולם "בפנים", על גבי קיר גדול של אורות מהבהבים… זה משהו מעט שונה ממה שרוב להקות המטאל עושות וזה בדיוק מה שרצינו לעשות.

לא מזמן חברי הלהקה גם השתתפו בסרט קולנוע פיני, מה תוכל לספר לנו על הסרט ועל התפקיד שלכם בו?

זו הייתה חוויה מאד מהנה עבורנו. הסרט מספר על חוקר פשע בשם Vares (שם הסרט בעצם נקרא על שמו) והוא למעשה בלש פרטי שמנסה לגלות מה קרה לאישה שנרצחה [ספויילר] אבל בסוף, האמת מתגלה ומסתבר שהבחורה בעצם לא מתה [סוף ספויילר]… בכל אופן, אחד מהחשודים בסרט הוא הסולן של הלהקה שלנו, שבמקרה הזה לא היה Petri אלא שחקן פיני ששר בזמן שאנחנו ניגנו על הכלים. זה היה סרט עם תקציב גדול אז זה היה ניסיון טוב בשבילנו, היה מאד מצחיק ומאד נהנינו.

בחזרה לאלבום שלכם, משמיעה ראשונה אני יכול לומר שהוא נשמע יותר רך ממה שעשיתם בעבר. מה תוכל לספר לנו על הכיוון שלקחתם עם האלבום?

כשהתחלנו להלחין את השירים ולאחר מכן כשהתחלנו את תהליך הפרי-הפקה עם Anssi Kippo [מפיק שעבד עם Children Of Bodom, Amorphis ועוד] חשבנו שאנחנו צריכים משהו חדש והפעם רצינו לשלב משני העולמות – הצד האגרסיבי והצד המלודי – ואלה היו העקרונות הבסיסיים. כשהעבודה המשיכה להתקדם, קיבלנו עוד רעיונות מ-Anssi המפיק וגם כמה רעיונות במהלך ההקלטות באולפן. כל התהליך התחיל בסתיו 2006 אבל השירים נוצרו והולחנו ב-2007, כאשר עשינו בהם שינויים באולפן במהלך אוגוסט וספטמבר 2007. בכללי, יש יותר רגעים מלודיים, אבל גם שמרנו על כמה ריפים בועטים.

באלבום יש גם כל מיני אלמנטים חדשים, כמו הפתיחה האלקטרונית לשיר "Always And Never" בין השאר. איך הגעתם לרעיונות האלו?

בכללי, Anssi הגיע עם כמה רעיונות וגם אנחנו, אז פשוט שילבנו את הכל – זו הייתה בריכה גדולה של רעיונות. למעשה, הרבה רעיונות טובים הגיעו מ-Anssi ואני חושב שזה כולל גם את הפתיחה של השיר "Always And Never" אם אני לא טועה.

נראה כי באלבום החדש יש הרבה יותר שימוש בשירת קלין מבעבר… למה החלטתם להשתמש יותר בשילוב השירה הזה ואיך זה בכלל התחיל?

השתמשנו בשירת קלין עוד מהאלבום Death Unlimited [מ-2004] ומאז השתמשנו בה גם ב-EP ששוחרר באירופה בשם Solution 7, שם יש לא מעט ממנה. התחלנו לאהוב את זה וכך גם חברת התקליטים שלנו (Spinefarm) בזמנו, וגם הרבה מעריצים שלחו תגובות טובות, אז חשבנו למה לא להשתמש בזה בעתיד וזה מה שעשינו באלבום Till Death Unites Us [מ-2006] בשירים כמו "Omen" וגם ב-EP האחרון, No Way Back עם "Frozen Angel" ו-"Close Your Eyes". השתמשנו בזה דיי הרבה אבל כמובן שהשירה של Petri היא הדבר המרכזי ותישאר כך גם בעתיד. אני חושב שזה שילוב טוב, זה מביא משהו חדש ודינאמי למוזיקה שלנו.

יש אלה שיגידו שהשילוב הזה מתאים יותר לטרנד העכשווי של המטאלקור… מה אתה חושב על הז'אנר הזה והאם אתם לוקחים השפעות ממנו?

אני מקשיב לסגנון הזה אבל אני גם אוהב סוגים אחרים של מוזיקה, אני מאד מגוון במובן הזה – אני אוהב מוזיקה קלאסית, מטאלקור, Slayer והכל. אני מניח שההשפעות מגיעות מתוך הלהקה, לדוגמא, כשחשבנו על שימוש בשירת קלין במהלך ההלחנה של האלבום החדש מעולם לא חשבנו על זה שאם להקות אחרות עושות את זה אז גם אנחנו צריכים – פשוט עשינו מה שהרגשנו לנכון וזה תמיד איך שעשינו דברים. אני לא יודע אם זה טרנד או לא, אבל אם אנחנו אוהבים שירת קלין אנחנו נשתמש בשירת קלין. לפעמים הרעיונות שלנו יכולים לבוא וללכת עם הטרנדים, אז אולי הם משפיעים עלינו באופן תת-הכרתי בלי שנחשוב עליהם בכלל.

הזכרת מקודם את השיר "Omen" וקראתי איפה שהוא שבחרתם את השם שלו בגלל שהוא הזכיר לכם את השיר "Nemo" של להקת Nightwish. זה נכון?

בדיוק… [צוחק]… אני חושב שהלחנתי את המלודיה בתחילה של השיר ובפזמון עם הפסנתר שלי כמו שאני בדרך כלל עושה ואז [צוחק] אחרי שהשמעתי את זה לחבר'ה בחדר החזרות הם אמרו שזה נשמע בדיוק כמו השיר "Nemo" של Nightwish – לא בדיוק אותו הדבר אבל החלק של הפסנתר – אז התפקענו מצחוק וחשבנו שאנחנו חייבים להשאיר משהו מהבדיחה והחלטנו לקרוא לשיר "Omen" [שזה למעשה "Nemo" מאוית הפוך] שזו גם מילה טובה בפני עצמה.

הליריקה של הלהקה נעה בין נושאים רציניים לבין רגעים הומוריסטיים… איך הגיע הרעיון לשלב את שני הנושאים בשיר או באלבום?

אני חושב שזה בגלל שאנשים שונים כותבים ליריקה שונה – אני כותב מילים, Jukka [באס] כותב וגם Petri – אז בכללי הרעיונות מגיעים מאנשים שונים וזה מביא גם גיוון רב למוזיקה שלנו… אני חושב שעכשיו יש לנו ליריקה אפילו יותר מגוונת, יש לנו נושאים כבדים, נושאים רכים יותר (תחושות, רגשות, דברים שקשורים באהבה וכו') וכמו כן יש לנו נושאים כלליים לגבי מחשבות או רעיונות – כשאתה לא אוהב מישהו, או שאתה לא אוהב מה אנשים חושבים או לא מסכים עם משהו.

אם כבר מדברים על הצד ההומוריסטי שלכם, במקרה יצא לי לראות אתכם פותחים הופעה בפסטיבל Wacken עם השיר "Not Gonna Get Us" של הרכב הפופ הלסבי Tatu… מה לעזאזל חשבתם? זה משהו שאתם עושים בדרך כלל?

כמו שאמרת יש לנו צד הומוריסטי, אנחנו בד"כ נהנים מאד אחד עם השני וצוחקים המון [צוחק]… אני חושב שהדבר הזה עם Tatu היה… פשוט חשבנו שזה שיר טוב ושיר פתיחה מצחיק. ללהקות מטאל תמיד יש קטעי פתיחה רציניים עם תזמורת מרשימה וברגע שאתה משמיע את זה דרך מערכת ההגברה בפסטיבל, אז כל המוזיקה שתעשה לאחר מכן תשמע כמו חרא. אם תעשה אלבום כמובן המצב יהיה שונה, אבל ברוב המקרים מוזיקה סימפונית תישמע הרבה יותר מרשימה ממה שלהקת מטאל יכולה להישמע מבחוץ… אז חשבנו שאנחנו לא רוצים לעשות את זה יותר, אנחנו ממש לא רוצים לעשות את מה שכל שאר הלהקות עושות עם שירי הפתיחה המסיביים שלהן… רצינו לעשות משהו מצחיק ואישי.

איך באמת היה להופיע באחד מפסטיבלי המטאל הגדולים בעולם?

מאד נחמד, היה לנו המון כיף והגיעו גם הרבה אנשים לצפות בנו, מה שהיה מאד מפתיע.

באותו זמן בו הופעתם ב-Wacken, עליתם נגד Turisas, אליהם אתם הולכים להצטרף לסיבוב הופעות בקרוב. האם התערבתם מי תביא הכי הרבה קהל או שלא ידעתם שאתם הולכים להתחרות אחד נגד השני?

לא ידעתי שאנחנו עולים אחד מול השני שם… אבל עכשיו זה יהיה מאד נחמד לעשות סיבוב הופעות עם Turisas מכיוון שהם אחלה חבר'ה. כמובן שיש להם את הקהל שלהם, בגלל שהם עושים פולק \ Battle מטאל או מה שזה לא יהיה והמוזיקה שלנו יותר נוטה לכיוון דת' מטאל מלודי… אבל אני חושב שאנחנו שותפים טובים לפשע ועכשיו כשננגן ביחד נוכל למשוך את מירב האנשים משני סוגי הז'אנרים. אולי חלק אוהבים את Turisas יותר, או אותנו, אבל אני לא רואה את זה כתחרות, אני רואה את זה כרווח לשתי הלהקות.

יום לאחר שאתם מסיימים את סיבוב ההופעות עם Turisas, הסולן שלכם Petri יצטרף אליהם ביחד עם Ensiferum [להקתו השנייה] לעוד סיבוב הופעות ארוך. תהיתי אם תוכל לומר לי, בתור מישהו שצופה בו מהצד, איך הוא מצליח להסתדר עם 2 להקות גדולות ופעילות ועדיין מצליח לזכור לנגן את הצלילים הנכונים בהופעות של Norhter.

[צוחק]… טוב Norther זו לא בדיוק עבודה מלאה ואני חושב שגם לא Ensiferum, יש להם לפעמים הרבה סיבובי הופעות אבל גם לפעמים הם לא עושים כלום הרבה מאד זמן. בכללי, הכל עניין של תכנון לוח הזמנים ו-Petri הסתדר לא רע בינתיים. עכשיו זה יהיה סיבוב ההופעות הכי ארוך שלו ברציפות, הוא הולך להיות בדרכים במשך 3 חודשים או יותר… אז בוא נראה איך הוא ירגיש ואם הוא עדיין יאהב לנגן אחרי זה… [צוחק]

באתר הרשמי שלכם רשום שניסית לעשות פעם קפיצת Van Halen ואז נפלת ואיבדת את ההכרה… האם ניסית מהלכים קיצוניים נוספים שהשתבשו?

[צוחק]… לא לאחרונה… אז לא… אני קופץ על הבמה דיי הרבה אבל לא עשיתי את קפיצת Van Halen כבר זמן מה.

אני מניח שנשאלת לגבי הנושא הבא דיי הרבה בעבר, אבל בתקופה ש-Norther רק התחילה, רבים השוו אתכם ל-Children Of Bodom… האם השינויים שעשיתם במהלך השנים נבעו מההשוואה הזו או שזו הייתה התפתחות טבעית של הלהקה או שניהם?

זו בהחלט הייתה אך ורק התפתחות טבעית – מעולם לא הרגשנו מלכתחילה שאנחנו נשמעים כמו Children Of Bodom. דיברנו על זה הרבה עם Alexi Laiho [הסולן של C.O.B.] וגם עם שאר חברי הלהקה שלו, הם לא חשבו שאנחנו נשמעים כמותם וגם אנחנו לא. אבל אולי בגלל שאנחנו מוזיקאים אנחנו מרגישים אחרת לעומת המעריצים, או האנשים שמקשיבים למוזיקה הזו.

בכל אופן, אנחנו התפתחנו בדרך שלנו, בגלל החבר'ה שלנו וההשפעות שלנו אבל אולי באמת הושפענו מ-Children Of Bodom לפני שהקמנו את Norhter ואולי גם קצת לאחר מכן אך לא באופן משמעותי – אני חושב ש-Mirror Of Madness [האלבום השני של הלהקה] כבר היה מאד שונה ממה ש-C.O.B. עשו באותו זמן. זו שאלה טובה וקשה לענות עליה מכיוון שעבר הרבה זמן מאז, אבל אני יכול רק להגיד שתמיד עשינו את מה שאהבנו וחשבנו לנכון ולא ניסינו להישמע שונים מ-Children Of Bodom.

אוקי, אבל יש דבר שכן יש לכם במשותף עם Children Of Bodom וזה השימוש הדחוף במילה "Fuck"… האם זה נובע מכך שזו המילה הראשונה שמלמדים בשיעורי אנגלית אצלכם בפינלנד או שזה פשוט הרצון הגברי שלכם לשכב עם מישהי?

[צוחק]… ובכן בשפה הפינית יש לך את המילה "Vittu" שהמשמעות שלה היא "Fuck" ואני חושב שמשתמשים בה דיי הרבה בשפה הפינית [צוחק] אז מכיוון שאנחנו פינים, אנחנו משתמשים במילה "Vittu" בבית או בחזרות ואז היא מגיעה גם לתוך השירים שלנו בגלל שזו לא רק מילת גנאי אתה יודע – זו מילה עם כוח. אני לא יודע עד כמה C.O.B. משתמשים בה, אבל זו רק מילה.

מה צופן העתיד ל-Norther חוץ מסיבובי הופעות? יש תכנון ל-DVD רשמי ומלא?

לא בשנה הזו, היו כבר תכנונים בשנה שעברה אבל אנחנו צריכים לעבוד על רעיון טוב ביחד. אנחנו צריכים לעבוד על זה, למצוא מקום טוב לנגן ולהקליט בו, ולהחליט מה הולך להיות ב-DVD הזה… אבל אנחנו עדיין לא מוכנים, אולי בשנה הבאה.

לפני סיום, יש לך משהו חצוף לומר למעריצים שלכם בישראל?

אולי זה לא חצוף יותר מדי, אבל אני רוצה להודות לכולם בישראל ולשלוח המון ברכות למדינה "החמה" שלכם. אולי ננגן אצלכם יום אחד, זה יהיה נחמד.

צפו בקליפ של Norther לשיר "We Rock" מהאלבום החדש

|ENG|Norther – When Melodies Become Aggressive
By: Ofir Messer
Interview With: Kristian Ranta (Guitar / Clean Vocals), Norther

A bit more than a decade ago, Finland produced one melodic, pretty fast and bad-ass band called Children Of Bodom. Since their breakthrough, the band has strayed to other metal areas, and paved the way for long-time neighborhood buddies, Norther, to take control of the genre they kind of left behind. With 4 albums displaying the finest melodic death metal around and a vocalist that take shifts with folk merchants Ensiferum, Norther has managed to conquer big stages throughout their career and even participated in a (Finnish) movie while doing all kinds of other shit along the way.

Now the time has come for "N", the band's fifth studio album, which shows once more the strength of this group. But in order for us to fully understand what was going on inside their heads, we kidnapped Norther's guitar player and clean vocalist, Kristian Ranta, who provided us with more information… and this is what came out.

Hey Krisitan, Let's start with your new album. What's the idea behind the simple title "N"?

We didn't have that many good ideas for a name, we were thinking about it for a month or two but we couldn't come up with any really good names… [Laughs]… Then we noticed that we have this compass theme where "N" is in the middle on our logo, and we thought that "N" could be a good symbol for our music so we decided to use the letter "N" as the album title.

Why did you decide re-record the song "Frozen Angel" which was released not long ago on your "No Way Back" EP and how is it different from the original version?

We wanted to re-record it because on the EP we added some vocals and some other stuff, but it has the same guitar sound as on the "N" album. The EP was only released in Japan and Finland so we wanted to put "Frozen Angel" on this album which will be released world wide.

I understand you also shot a video clip for the song "We Rock". What can you tell us about that?

We shot the video with Helsinki-based Production Company called "Tunne Productions", they have been doing videos for mainly rap and hip hop artists like Bomfunk MC's or some other R&B groups, and they also worked with some techno artist. So basically we chose this company because we didn't want to make a basic heavy metal video with barbwire and chains in a cellar / warehouse or something, we wanted to have something totally different and bring this popular culture world perspective to the video.

I actually remember the Bomfunk MC's video (for the song "Freestyler")… Did you also shot it in a train?

Our video is actually shot inside, in front of a big light wall – a lot of blinking lights… It's something bit different then what heavy metal bands usually do, and that's exactly what we wanted to do.

Some time ago Norther band members also took part in a Finnish movie, what can you tell me about the movie and your role in it?

It was very nice experience. The movie was about a crime investigator, called Vares (the title of the film is coming from his name), and he is a private detector that tries to find out what happened to a girl who got murdered… [Spoilers ahead] But at the end, the truth comes out and they girl was actually not murdered [End spoilers]… Anyway, one of the suspects in the film is the singer of our band, which is not Petri in this case but a Finnish actor, and we played the instruments while he did the singing. It was a big budget movie so it was nice experience for us, it was quite funny and we had a lot of fun.

Back to your new album, from first impression it seems that it is much mellower than what you have done before. What can you tell us of the direction you took with "N"?

When we started composing the songs, and then at the pre-production with Anssi Kippo, we thought that we need something new, and this time we wanted combination from two worlds – the aggressive side and also the melodic side – those were really the basic principles. Then as the work went on, we got some ideas from Anssi, the producer, and we also got ideas in the studio while recording. The whole process started in the autumn of 2006, but most of the songs were born and composed in 2007, while later we made some adjustments in the studio during August and September of 2007. So basically there's more melodic stuff but we keep the ass kicking riffs as well.

Also on the album you can hear some new elements, like this electronic beginning in "Always and Never" among other stuff. How did you come up with those ideas?

Anssi came with some ideas, and so did us, and we combined everything together – it was one big pool of ideas. Actually, many good ideas came from Anssi, I think that also include the beginning of "Always and Never" if I'm not mistaken.

It seems that on the new record there are a lot more clean vocals than before… Why did you decide on using more of this combination and how did it come up in the first place?

We have been using clean vocals since "Death Unlimited" already, and since that we also used them on an EP which was released in Europe called "Solution 7", where there are quite a lot of clean vocals. So we started to like it and also our record company (Spinefarm) thought it was good at the time and many fans gave us good feedback. Then we thought why not use them in the future as well, so we used it also on "Till Death Unites Us" on songs like "Omen" and then on the new EP, "No Way Back", with "Frozen Angel" and "Close Your Eyes". We used it quite a lot but of course Petri's vocals have always been the number one thing and will be in the future as well. I think its good mixture; it brings something new and dynamic to our music.

Some say this combination fits today's trend of Metalcore… What do you think of this genre and do you listen or take some influences from it?

Well I listen to this stuff but I really like many kinds of music, I'm really versatile in that sense – I like classical music, Metalcore, Slayer and everything. I guess our influences come from inside the group – for example, when we thought about clean vocals during the process of composing the new album we never gave it a thought that if some other bands are doing this we should do it as well, we just did what felt was right and that's always how we've been doing things. I don't know if it's a trend or not but if we like clean vocals we'll sing clean vocals. Sometimes our ideas might come and go with the trend, and maybe it influences us without us even thinking about it that much – so it might be something sub-conscious.

You mentioned earlier the song "Omen" and I've read somewhere that you gave it this name because it reminds you of the song "Nemo" by Nightwish. Is it true?

Exactly… [Laughs]… I think that I composed the melody at the beginning of the song and the chorus at home with my piano like I quite often do, and then [Laughs] after I played it for the guys at the rehearsal they said that it sounds just like Nightwish's Nemo" – not exactly the same, but the piano stuff… Then we were laughing our asses off and thought that we have to keep something from this [joke], so we decided to name it "Omen" [Which is "Nemo" spelled backward – O.M.] and its also a good word.

The band's lyrics seem to vary from serious matters to some humorous ones… how do you come up with ideas that combine both of these in a song or a record?

I think it's because different guys do different lyrics – I do lyrics, Jukka [Bass] do lyrics and Petri do lyrics – so basically the ideas come from different people and it brings a lot of variation into our music as well… I think we have even more varied lyrics now, there are some heavy stuff, and then also some softer stuff (feelings, emotions, love related and things like that) but then there's also lyrics about some common ideas and common thoughts – when you don't like someone, when you don't like what people are thinking or when you disagree with something.

Speaking of your humorous side, I happened to see you start a show at the Wacken festival with the "Not Gonna Get Us" song by the lesbian pop act Tatu… What the fuck where you thinking? Is it something you often do?

As you said we have humorous side as well, we usually have a lot of fun with each other and we're laughing all the time… [Laughs]… I think the Tatu thing was something… we just thought it's a good song and it's a funny intro. Heavy metal bands always have too serious intros' with orchestra, and once you play that kind of intro from a PA on a festival, then all your music will sound like crap after that. If you make a record of course its different but basically symphonic music will always sound so much bigger then what heavy metal can sound from outside… So we thought that we don't want to do that anymore, we defiantly don't want to do what all the other bands do with their massive intros' – we wanted to do something funny and personal.

How was it, doing the show in one of the biggest metal festivals in the world?

Very nice, we had a lot of fun, and there were a lot of people watching us, which was a nice surprise.

On the same time of your show in Wacken, you competed against Turisas, who's going on tour with you pretty soon. Did you made bets about who will get the biggest crowd or you actually didn't know you're going against each other?

I didn't even know that we were going against each other… But now its nice to be touring with Turisas, since they are nice guys. Of course they have their own audience, because they do more folk / battle metal or whatever, and our music is more like melodic death metal … But I think that we're good partners in crime and now when we play on tour together we can attract as many people from both genres. Maybe some people like Turisas more, or Norther more, but I don't see it as competition, I see it as beneficial for both bands.

A day after you're finishing up touring with Turisas, Petri will join them as part of Ensiferum for another long tour. I was wondering if you can explain, as someone who watches him from the side, how he can keep up with 2 full active bands and still remember to play the right tunes during Norther shows.

[Laughs]… Well yeah, Norhter is not like a full day job and I don't think that Ensiferum either, they have sometimes a lot of tours but then they have a lot of time when they don't do anything. Basically it's just about scheduling our schedules and Petri as been doing fine at least so far. Now it will be his longest tour in a row, he's going to be on road for 3 months or more… So let's see how he's going to feel after that, and if he still likes playing through that… [Laughs]

On the band's official website it says you tried to do a Van Halen jump but fell and lost your conscious… Have you tried any other extreme moves that went wrong?

[Laughs]… Nothing recently… so no… I jump around the stage quite a lot but I haven't done that Van Halen jump off the stage for a while.

I guess you have been asked about my next subject many times, but back in the days when Norther started, many compared you to Children of Bodom… Did the changes you have made over the years have to do with this comparison or was it the natural progress of the band or both?

It was defiantly and only a natural progression – we never felt in the first place that we sound the same as Children of Bodom. We discussed about it many times with Alexi Laiho [vocalist of C.O.B.] for example and the other Bodom guys and they didn't think we sound like them, and we didn't think that we sound like them so much. But of course we are the musicians so maybe we feel a bit different then what the fans and people who listen to this music do.

Anyway, we developed in our way, because of our guys and our influences and yes, Children of Bodom was an influence on us before we even started Norther and maybe also after that, but I wouldn't say they were that big influence – I think that "Mirror of Madness" was already quite different than what C.O.B. did at that time at least. But that's a good question, it's hard to answer since it was a long time ago but I can only say that we always done what we really liked and we didn't try to be different than Bodom, we just did what we felt right.

Ok, but something you do have in common with Children of Bodom these days, is the constant use of the word "Fuck"… Is this because it's the first word they teach during English classes in Finland's schools or is it just your manly need to get laid?

[Laughs]… Well, in Finnish language there's this word "Vittu" which means "Fuck", and I think it's used quite often in the Finnish language… [Laughs]… So because we're Finnish guys, we may use the word "Vittu" sometimes at home or at rehearsals, and then the word also comes to our songs because it's not just a curse word you know – we feel it's a power word. I don't know if C.O.B. uses it as well but it's only a word.

What is coming next for Norther besides touring? Any plans for a full official DVD?

Not this year, there already been plans last year, but we need to get a good concept together. We still need to work on that, to figure out a good place to play and to record it, or what's going to be on that DVD… But we're not ready yet, maybe next year.

Last but not least, any last bad-ass words to share with your Israeli fans?

Maybe it's not too bad-ass, but I would like to thank everyone in Israel and a lot of greetings to your HOT country. Maybe we can play there one day, it would be nice.