מרואין: Steve Asheim, מתופף הלהקות Order Of Ennead ו-Deicide

אין כמעט מי ששומע דת' מטאל ולא יודע מי הוא Steve Asheim, המתופף האגדי של להקת Deicide. מאז אלבום הבכורה של הלהקה כישורי התיפוף שלו הפכו לאגדה בקרב אוהבי הז'אנר והמתופפים שלו, כשמהר מאד הוא תופס מקום לצד מתופפי מטאל קיצוני נודעים אחרים כמו Pete Sandoval מ-Morbid Angel. בשנה האחרונה פורסם כי Deicide מורידה הילוך ומופיעה פחות, ללא תוכנית לאלבום אולפן חדש בשנה הקרובה, מה שהוביל את Steve להקים את ההרכב Order Of Ennead – פרויקט צד המשותף לו ול-Kevin Quirion, הגיטריסט החדש של Deicide. כדי לברר עוד על אלבום הבכורה של ההרכב החדש, וקצת על Deicide ויכולות התיפוף שלו, ישבנו לדבר עם Asheim.

היי סטיב! בוא נתחיל עם העבודה שלך ב-Order Of Ennead. למה החלטתם ליצור את ההרכב?

היה לי זמן שרציתי למלא אחרי ההקלטה של Till Death של Deicide בספטמבר 2007, ושמעתי על Kevin והלהקה הקודמת שלו, Council Of The Fallen מ-Scott Patrick, שניגן איתו והיום איתנו ב-Order. אז התחלנו לעבוד ביחד וכתבנו שירים באופן מיידי. החלטנו לשנות את השם ל-Order Of Ennead ברגע שהתחלנו לעבוד על חוזה הקלטות.

בשעה ש-Deicide היא להקת דת' מטאל, Order נוטה יותר לכיוון בלאק מטאל, מה התפיסה שלך של המוזיקה?

אני גם יכול לשמוע את זה, זה רק טבעי כתוצאה מהריפים וסגנון הכתיבה של Kevin – אז אני עושה מה שבא טבעי עבורי בהתאם לסביבה המוזיקלית.

עד כמה שונה זה לנגן איתם מאשר לנגן עם Deicide?

יש כמה שינויים מוזיקליים פה ושם, אבל הנקודה, בשבילי לפחות, היא בשתי הלהקות להיות קיצוני עד כמה שאפשר.

איך שתי הלהקות יתקיימו אחת לצד השנייה? אתם רוצים להופיע, או שזה יותר פרויקט צדדי לך ול-Kevin?

אני בהחלט מתכוון להופיע עם שתי הלהקות, יש לנו הרבה חבילות הופעות משותפות לשתיהן כך שאני אצטרך לעשות משמרות כפולות בהרבה מהלילות האלה, אבל אני מוכן לזה.

מה המצב עם Deicide כרגע, אתם בשנת שבתון?

לא, האמת היא שאנחנו עובדים כרגע על אלבום חדש, אולי נוציא אותו בשנה הבאה. יש גם הרבה הופעות מתוכננות.

אתה ידוע כאחד המתופפים הגדולים של המטאל הקיצוני, ואני עדיין זוכר שכשיצא האלבום הראשון של Deicide אנשים היו בטוחים שזאת מכונת תופים ולא מתופף אמיתי באלבום – למה אתה מייחס את רמת הנגינה הזו שאליה הגעת?

[צוחק]… תודה! זה מצחיק שאתה מזכיר את זה, כי כשהוחתמנו לראשונה ב-Roadrunner Records ב-1989, גם Monte Conner מחברת התקליטים לא האמין שזה אמיתי והוא טס באופן אישי לפלורידה כדי לראות אותנו בחזרה. הוא אמר לי "סטיב, עכשיו כשאף אחד חוץ ממך לא מנגן, תנגן את Dead By Dawn", אז ניגנתי, והוא נדהם, ורק אז האמין שזה אמיתי. אני מניח שאני מייחס את זה לעובדה שאני דוחף את עצמי רחוק יותר, מהר יותר, חזק יותר, אתה יודע… תדחוף את עצמך!

מה אתה זוכר מההקלטה של אותו אלבום אגדי?

אני זוכר את העבודה עם המפיק Scott Burns בפעם הראשונה, את סט התופים שעליו תופפתי, את לוח הסאונד האנאלוגי שבו השתמשנו, דברים כאלה.

כשהתחלת כמתופף, מי היו ההשפעות הגדולות עליך?

כשהתחלתי אלה היו Peter Criss מ-Kiss ו-Clive Burr מ-Iron Maiden. גם נחשפתי בגיל צעיר ל-Buddy Rich שהיה ממש מגניב, יותר מאוחר הכרתי גם את Scott Rockenfeld מ-Queensryche ו-Vinny Appice מ-Black Sabbath ואז אנשים כמו Tommy Aldrige, Lars Ulrich, Dave Lombardo, Gene Hoglan, Dean Castronovo, וגם Pete Sandoval. אלה היו האנשים שאת התיפוף שלהם הערצתי בשלבי ההתפתחות שלי כמתופף.

התיפוף במטאל הקיצוני השתנה מאד בשנים האחרונות, כשהוא נוטה יותר להפקה וסאונד. אתה חושב שתיפוף אמור להיות פחות מלוטש ולהשתמש פחות בטריגרטים ואפקטים כדי להעצים אותו?

אני בהחלט מעדיף את הסאונד של סט טבעי ומכוון היטב על סאונד מכני, עם יותר מידי טריגרטים. כך שלא הייתי קורא לזה פחות מלוטש אבל יותר טבעי, מכיוון שעדיין אפשר ללטש את הסאונד הטבעי וזה נשמע נהדר.

בעמוד ה-MySpace שלך יש קטע וידיאו שבו אתה מנגן על פסנתר. למדת לנגן גם על הכלי הזה? ניגנת קטעי פסנתר גם לאלבום של Order?

עשיתי קטעי פסנתר באלבום של Order, לא הייתי אומר שלמדתי לנגן על הכלי, אני יותר מושפע מנגינה קלאסית. לקחתי שיעור פסנתר ממוחשבים בעצמי ולמדתי מספרים ותקליטים, אז אני מניח שלימדתי את עצמי.

יש גם וידיאו שבו אתה מראה ארסנל רציני של כלי נשק מכל מיני סוגים, מתי התחלת לאסוף כלי נשק?

לא הייתי קורא לו רציני, או ארסנל, אני יותר אספן. אני לא יודע בדיוק מתי התחלתי, זה משהו שתמיד אהבתי.

עכשיו כשאובמה נשיא, יש כאלו שאומרים שהוא יתחיל לאכוף חוקים נגד אחזקת נשק, מה דעתך על זה?

אני חושב שזה אפשרי, זו פחות או יותר העמדה של הדמוקרטים לגבי בעלות על כלי נשק ושליטה עליהם.

עד כמה שונה Deicide מאז הפרידה מהאחים Hoffman?

זה הרבה יותר טוב מבחינה מוזיקלית בכל מה שנוגע ללעשות דברים, להשיג מטרות ודברים דומים. תמיד יהיו נושאים אישים שיצוצו ממישהו בשלב מסוים, זה בלתי נמנע.

בחזרה ל-Order Of Ennead, יש איזה Theme קבוע למילים?

Kev כותב את כל המילים והגישה הכללית שלו היא להכניס את ההתבוננות האישית שלו והדעות שלו, ולא להתרכז בנושאים אלימים או מלאי שנאה, דברים שהוא פשוט לא.

לאחרונה חתמתם בחברת התקליטים Earache, עשיתם זאת מכיוון שהייתם מרוצים מהעבודה איתה עם Deicide?

זה בגלל שאני ממש נהניתי לעבוד איתה וחשבתי שהיא תעשה עבודה טובה בשבילנו, ברור שהיא חברת התקליטים שאליה נפנה ראשונים – היא הייתה נלהבת לגבי זה מההתחלה.

לסיום, מסרים אחרונים למתופפים מתחילים שקוראים את הראיון?

כן, אל תפחדו לדחוף את עצמכם חזק ולשאוב מהשפעות אחרות, ותלמדו לנגן גם על כלים אחרים.