מרואין: Nick Holmes, סולן להקת Paradise Lost

אני עדיין זוכר את שנת 1991, זו הייתה השנה שבה התחילו להסתובב בארץ עותקים מהתקליט והדיסק של Gothic, אלבומה השני של Paradise Lost, וסצנת המטאל רעשה וגעשה. מעבר ליציאות של Celtic Frost שכבר היו מוכרים כמטורפים, לא נשמע במטאל על שימוש כל כך רציני בתזמורת קלאסית ובתפקידי שירה נשיים בתוך אלבום מטאל, בטח לא באחד כל כך כבד – דום \ דת' קיצוני שגם הכיל את אחד הגראוליסטים הכי חזקים בז'אנר. אבל אם חשבנו ששיר כמו "Eternal", שלקח את הדום \ דת' של הלהקה ושילב אותו בגות' היה הכי רחוק שהלהקה הבריטית הזאת תלך עם הנסיוניות שלה, מסתבר שטעינו, בכל אלבום של הלהקה המוזיקה שלה נשמעה אחרת, הגראול הפך לשירה מלודית, יותר קלידים ואלמנטים אלקטרונים, עד שבשלב מסוים כבר לא היה ברור אם Pradise Lost היא עדיין להקת מטאל.

האלבום האחרון של הלהקה, In Requiem, כבר הגדיר מחדש את הגבולות – המטאל חזר, השירה כבר הפכה לגרונית ובחלק הזמן על סף הגראול, ולמרות שהשילוב של גות'\ דום ואוונגרד עדיין היה שם, הפעם הוא הגיע עם הרבה אגרסיה. הלהקה הספיקה כבר להיות אצלנו 4 פעמים, ועכשיו, במלאות 20 שנה לקיומה – עם DVD ואלבום הופעה חדש שיצאו בשנה שעברה, ואוסף של הדמואים המוקדמים שיוצא בקרוב – חברי Paradise Lost מגיעים פעם נוספת ומצאנו שזה זמן מצוין לדבר עם הסולן האגדי של הלהקה, Nick Holmes.

היי Nick, מה העניינים איתך ועם הלהקה כרגע?

בסדר גמור, אנחנו קצת נחים כרגע אבל המטרה היא לצאת לסיבוב הופעות לקראת הקיץ שבו נעשה המשך לסיבוב ההופעות של In Requiem, לפחות עד שהאלבום החדש שלנו יצא.

לפני שנגיע אליו, בוא נדבר קצת על ה-DVD והדיסק בהופעה שהוצאתם, למה בחרתם להוציא אותם עכשיו?

זה היה הזמן הנכון, וכנראה הזמן היחידי שהיה לנו חופשי מספיק כדי להתעסק עם זה. עד היום הוצאנו אלבומים והופענו הרבה, אז זמן לשבת ולארגן את הכול לא היה. מעבר לזה שכל נושא ה-20 שנה ללהקה היה הזדמנות שצריך לחגוג.

ההופעה שנמצאת ב-DVD הוגדרה כהופעת חגיגית של ה-20 שנה?

בהחלט, עשינו סוג של Best Of עם כל השירים הטובים מכל הקריירה, ולא משהו בסגנון של ההופעות מהתקופה האחרונה שכמובן התרכזו ב-In Requiem.

כולל שירים מהאלבום הראשון?

דווקא לא, פשוט לא חשבנו שיש שם שיר שממש מוצלח מספיק כדי להצדיק מקום בתוך ההופעה, מצד שני היה לא מעט חומר מ-Gothic ו-Shades Of God, ככה שזאת באמת הייתה הופעה נדירה מבחינתנו.

בוא נגע קצת בנושא האלבום החדש, מתי הוא אמור לצאת?

הוא מוכן, אנחנו נוציא אותו בהמשך השנה אחרי סיבוב ההופעות הנוכחי ואחרי שנעבור עליו ונסגור סופית את כל הפרטים הטכניים שקשורים בו. אנחנו עדיין לא עושים שירים ממנו כדי לא לבאס אנשים שמגיעים להופעות ולא יכירו אותם, אבל אחרי שהוא יצא אין לי ספק שהשירים משם יעבדו טוב בהופעות.

איך הוא נשמע באופן יחסי ל-In Requiem?

כבד יותר, אגרסיבי יותר, הוא יותר מטאלי מ-In Requiem.

באמת? דווקא In Requiem נחשב לאלבום הכבד ביותר שהוצאתם מזה שנים.

נכון, אבל החדש יותר כבד עם יותר גיטרות ןהשירה יותר אגרסיבית.

היו שירים ב-In Requiem שבהם שרת שוב על גבול הגראול, זה חוזר כאן?

בהחלט, אני כבר לא אעשה את אותו הגראול שעשיתי בשני האלבומים הראשונים, אבל בהחלט לקחתי את הקול המלודי לכיוון אחר והרבה יותר כבד מזה שבו השתמשתי בשנים האחרונות, זה חוזר גם באלבום החדש.

היו לא מעט טענות אליכם בתקופה שבה הורדתם את רוב הגיטרות ועברתם לאלקטרוני, במיוחד בשני האלבומים שעשיתם עם חברת EMI. אתה מבין את הכעס הזה עכשיו כשאתה מסתכל אחורה?

[צוחק]… הבנתי אותו גם תוך כדי שהוצאנו את האלבומים ההם בתקופה ההיא. אני מבין מאיפה הוא הגיע, זה מעריצי מטאל, קהל קיצוני ויחסית סגור שלא אוהב כשלהקות המטאל שלו משנות כיוון. אני לא חושב שהפסקנו להיות להקת מטאל, פשוט ניסינו דברים שונים שללא ספק היו אגרסיבים פחות.

אתה זוכר מה הייתה הגישה שלך לאכזבת המעריצים לעומת הרצון לשנות סגנון?

פשוט היינו חייבים לעשות את זה, לא בגלל שזו הייתה אופנה או רצינו למכור יותר, להיפך, זה בא ממקום של שינוי וגיוון שהיינו חייבים לעשות כדי שהלהקה תוכל להמשיך להתקיים. שיעמם לנו לעשות את אותו הדבר, אלבום אחר אלבום, וככל שעברו השנים הטעם שלנו התרחב וגילינו דברים חדשים שחשבנו שיכולים להתאים במוזיקה של הלהקה.

השוו אתכם הרבה אז ל-Depeche Mode ולהקות דומות.

זה רק בגלל שזו הלהקה הכי מוכרת שעושה קלידים עם סאונד חשוך וקודר, האמת היא שהיא בהחלט לא הייתה ההשפעה הגדולה עלינו, אבל בגלל שהיא השם הראשון שאנשים מכירים כשמדברים על הסגנון הזה אז כולם חשבו שהעתקנו ממנה, זה פשוט לא נכון.

בוא נדבר קצת על הסגנון שאתם עזרתם ליצור, ה-Goth וה-Doom מטאל. עד כמה אתה מחובר לז'אנרים האלה כיום? עד כמה אתה מקשיב ללהקות שיוצרות את המוזיקה הזאת עכשיו?

לא במיוחד, אני שומע יותר דברים שונים או את הלהקות שהשפיעו עלינו בהתחלה, להקה אחת נגיד שכן אהבתי היא Deathstars – הם אמנם מוגזמים לגמרי, אבל הם עושים את זה טוב, המוזיקה שלהם כתובה טוב. מרבית הלהקות לעומת זאת פשוט עושות את אותו הדבר ולא מעניינות.

מה לגבי כל נושא השירה הנשית שאתם בין הראשונים שהכנסתם למטאל?

זה במיוחד כבר עבר כל גבול, אנחנו בכלל לקחנו את זה מ-Venom שהיו ממש הראשונים, ואחרי זה כמובן Celtic Frost, אבל היום כל להקת גות' מביאה זמרת ועושה מוזיקה מלודית מידי, מופקת מידי. אני מניח שזה התחיל מההצלחה העצומה של Evanescence, הם מכרו מיליונים ופתאום צצו מאות להקות שעושות בדיוק את אותו הדבר, וזה ממש לא מעניין אותי.

אגב, ידוע שהיה לכם קשר טוב עם להקה משלנו, Orphaned Land.

כן, זה התחיל עם אוסף קאברים שעשו לנו בחברת Holy Records לפני כמה שנים, ואני זוכר שאהבנו את הגרסא שלהם במיוחד.

ואז גם עשיתם איתם סיבוב הופעות.

נכון, זאת להקה שאני אוהב, הם עושים מוזיקה מיוחדת ומעבר לזה הם חבר'ה נחמדים. היה כיף להופיע איתם.

אז בוא נגיע קצת לביקור הקרוב בארץ, אתה זוכר את הפעם הראשונה שהגעתם?

כן, וודאי, זאת הייתה אחת ההופעות הכי טובות שזכורות לי מתחילת הקריירה שלנו, היה וויב נהדר, הקהל היה מעולה, ואפילו היו לנו כמה ימים להסתובב כמו תיירים בישראל ולראות מקומות. בדרך כלל אנחנו כמו צוות קומנדו – מוצנחים במקום ההופעה, מופיעים, ואז טסים בחזרה יום אחרי…

מה עם ההופעה הקרובה? יהיה זמן?

לא, עוד פעם קומנדו – נגיע, נופיע, ויום אחרי אנחנו כבר בדרך לעוד הופעות.

מה מתוכנן מבחינת ההופעה?

סוג של סט Best Of, אנחנו נעשה כמובן שירים מ-In Requiem אבל בהחלט את כל השירים המוכרים והטובים. בדרך כלל יש אצלכם אחלה קהל, והמון אנרגיות, וזה מקרין להופעה שלנו – אז אני מעריך שזאת תהיה עוד הופעה מוצלחת שלנו אצלכם.

מה מבחינת מתופף? הבנתי ש-Jeff Singer עזב?

כרגע אנחנו עם Adrian Erlandsson, לשעבר מ-Cradle Of Filth, שיגיע איתנו להופעה בישראל.

באמת? הוא מתופף אדיר, אבל הבנתי שיש לו להקה חדשה משלו עם אשתו.

נכון, אבל הוא מופיע איתנו ומקביל איתם.

הוא תופף גם באלבום?

לא, באלבום השתמשנו במתופף סשן שבדי מעולה, הוא עשה עבודה אדירה – אולי הכי טובה מבחינת תיפוף שהיה אצלנו, אבל Adrian התקבל כמתופף קבוע בלהקה אחרי הקלטת האלבום והיום אנחנו מופיעים איתו.

או. קי, מילים אחרונות לסיום?

שום דבר מיוחד, פשוט תגיעו ותראו אותנו בהופעה – אנחנו בדרך כלל נהנים בישראל, וזה בטח יהיה אותו דבר גם הפעם!