מרואין: Falk Maria Schlegl, קלידן להקת Powerwolf

להקת המטאל הגרמנית Powerwolf היא משהו יוצא דופן בסצנת המטאל המלודי האירופאית. הלהקה אמנם עושה מטאל שניתן להגדיר כשילוב של מספר סגנונות מלודיים מוכרים, אך היא מתבלת אותו בתדמית וקונספט שנראה כאילו נלקח מלהקת בלאק מטאל נורבגית. חברי הלהקה נראים ונקראים ע"ש דמויות מסרטי אימה, והטקסטים שלהם שואבים אף הם מעולם מקאברי וקודר שהפוך ממה שבדרך כלל מזוהה עם הפאוור וההבי מטאל האירופאי. שוחחנו עם קלידן הלהקה, פאלק מריה שלייגל על הלהקה, אלבום הקונספט החדש שלה ועל זאבים – הרבה זאבים.

אהלן חבר'ה, הייתי רוצה להתחיל עם האלבום Lupus Dei. איך האלבום התקבל מאז שיצא?

הוא התקבל בצורה טובה מאוד. קיבלנו התייחסות מצויינת מהתקשורת, ואנו מקבלים הרבה אימיילים מדהימים ותגובות חיוביות מהמעריצים. תודה גדולה לכל חובבי הזאבים שם בחוץ…

מה פירוש שם האלבום?

השם הוא בלטינית והפירוש הוא "זאב האל". מבחינה לירית, Lupus Dei הוא אלבום קונספט על הבי-מטאל ודת. הזאב עצמו הוא הפרוטאגוניסט והוא מגיע עד לגיהנום ובחזרה באלבום הזה. בצלילה למעמקי הייסורים בהקדמה "Lupus Daemonis" הוא מאבד את אמונתו, שולל את האלוהות ורוחות רעות חודרות אליו. הוא עד לאפוקליפסה המתעוררת ("Prayer in the Dark", השיר השלישי), אינו מאמין עוד בדבר פרט לתאוות הדם ("In Blood We Trust", השיר החמישי) ויוצא לציד נשמות כשטן בתחפושת ("Saturday Satan", השיר הרביעי). שלושת השירים האחרונים באלבום מייצגים את השילוש הקדוש (האב, הבן ורוח הקודש), והזאב רואה לבסוף את האור ועד לאל באופוס האחרון "Lupus Dei".

אני מבין שזהו אלבום קונספט, מה הסיפור מאחוריו?

ראשית, זהו השילוב בין הבי-מטאל ודת, כפי שכבר ציינתי. הבי מטאל היא דת, היא דרך חיים. ראו את חובבי המטאל מסביב לעולם – זוהי לא רק מוזיקה.

חלק משמות השירים די מוזרים. למה הכוונה ב-"Saturday Satan"?

יום אחד הגיטריסט שלנו מצא פלייר של קבוצה דתית בתיבת הדואר שלו. הם הזהירו כנגד השטן המשתלט על בחורות צעירות כאשר הן הולכות להופעות רוק בשבת. החלטנו לכתוב על זה שיר: צעירים חייבים להזהר אחרת השטן יאכל את נשמתם לארוחת הבוקר, הא הא!

מיהו ה-"Tiger Of Sabrod" בשיר העשירי?

Tiger Of Sabrod היה הזאב החופשי האחרון במזרח גרמניה. הזאב נרדף כחמש שנים עד שנהרג. הזאב הזה הוא הפרוטאגוניסט של Lupus Dei, ועל הסיפור כבר דיברנו.

אני מבין שהאלבום שוחרר בהוצאה רגילה ובמהדורה מוגבלת, מה ההבדל בין השתיים?

זה פשוט, המהדורה המוגבלת היא Digipack, עם אפקטים מיוחדים ושלושה וידאו קליפים. אז כדאי שתזדרז להשיג אותה! הא, הא, הא.

אחורה בזמן, כיצד התחלתם? היכן ניגנתם לפני הלהקה?

למען האמת הלהקה הוקמה בטעות… או אולי גורל, הא הא. עברו מאז כבר ארבע שנים. Charles ו-Matthew בילו כמה ימים ברומניה, סתם מטיילים ונרגעים. יום אחד הם פגשו בחור מוזר בפאב. הם התחילו לדבר על מוזיקה והתוכניות שלהם להקים להקה. לבסוף Attila ביקש מהם מספר טלפון, למקרה שיבוא לגרמניה. כשהאחים חזרו הביתה חיכתה להם הודעה במזכירה האלקטרונית. זה היה Dorn Attila שהודיע שבשבוע הבא הוא מגיע לגרמניה לבקר כמה קרובי משפחה שגרים שם ושהוא יקפוץ לעשות איתם קצת מוזיקה… היתר הוא קסם מוחלט. Stefane ואני הצטרפנו ללהקה, והתחלנו לנגן יחד, וזה היה בדיוק הדבר המיוחד הזה שחיפשנו כל כך הרבה זמן. כולנו עשינו פרוייקטים שונים מהצד אבל Powerwolf היא הלהקה הראשונה שלנו יחד.

איך הוחלט על שם הלהקה?

ברור למה השם מתייחס: שם המשפחה של האחים Charles Greywolf ו- Matthew, והזאב הוא חיה חזקה במיתולוגיה הרומנית (ומכאן: PowerWolf).

מהו בדיוק הרעיון שמאחורי הלהקה? אנשי-זאב? ערפדים?

באלבום Return in Bloodred הליריקה הושפעה מ-Attila ואהבתו למיתולוגיה הרומנית. הקונספט של Lupus Dei שונה – אנו להקה מאוד רוחנית והאלבום הוא מעין קתרזיס עבורנו.

איך אתם מתרגמים את הרעיון להופעה חיה? באילו מאפיינים תיאטרליים אתם משתמשים?

אנו רוצים להעביר את אווירת ה-"פולחן" לבמה, ועושים זאת בעזרת תלבושות, תפאורה ומשחקי תאורה. עבורנו, מטאל חייב להיות מקושר לאימה. אני לא רואה פואנטה בכל המטאל השמח הזה, בחייכם, מטאל צריך להיות מרושע!

השימוש בקורפס-פיינט, כמו שאתם עושים, ובחירת דימוי אפל שכזה הוא משהו שיותר מתאים לבלאק מטאל, האם אתם חושבים שזה מתאים בקרב חובבי הז'אנר הזה?

אנו רוצים לחצות גבולות מסוימים בסצינת מטאל מסוימת. מדוע שלא נעשה זאת? מכיוון שאנו מנגנים הבי מטאל? לא! אני רוצים להעביר את האווירה שבאלבום גם על הבמה, וזה יהיה בלתי אפשרי אם נלבש ג'ינס כחולים משעממים ותחתוניות… חוץ מזה, אנו רוצים לחגוג, זו הופעת הבי-מטאל!

עושה רושם שאתם שואבים הרבה ממוטיבים של אימה, אילו סרטים או ספרים השפיעו על הלהקה?

זה קצת שונה בלהקה. Attila אוהב את כל ענייני הערפדים. Matthew ואני קוראים הרבה בתנ"ך.

המוזיקה באלבום החדש מכילה כמה אלמנטים מהפאוור מטאל, אבל היא בעיקר קרובה יותר להבי מטאל מסורתי, Iron Maiden וכדומה. איך תתארו אותה?

"Lupus Dei" הוא הרבה יותר אינטנסיבי, יותר אימה ויותר מטאל ממה שהזאב היה בעבר. גם הוספנו הרבה צדדים רוחניים למוזיקה שלנו. אפילו הקלטנו קטעים מהאלבום בקפלה שנבנתה במאה ה-12 כדי ליצור אווירה מיוחדת. הזמנו מקהלה כנסייתית קלאסית שתשיר בכמה שירים, ו-Falk Maria [מדבר בגוף שלישי] סוף סוף הגיע לרעיון השטני שלו לשלב אורגן כנסיה בסאונד של Powerwolf, מה שעשה את הסאונד שלנו להרבה יותר מרושע ומלא תשוקה.

אני לא באמת יודע. כולנו (חוץ מ-Attila) מכורים למטאל כבר 15 שנה. כולנו אוהבים NWOBHM אבל אני אוהב גם להקות רוק כמו Deep Purple, בוודאי כמי שמנגן על קלידים, הא הא… הקשיבו לפזמונים הנצחיים של Iron Maiden או Black Sabbath, זה נהדר. אבל אני גם חושב שאנחנו שונים מהרבה להקות פאוור מטאל גרמניות אחרות. במיוחד לאור השימוש שלנו באורגן וסולן צווחני לא בדיוק טיפוסי… זה "אולדסקול הבי-מטאל עם הרבה אווירת דום ואלמנטים של רוק". כן, זה נשמע טוב, הא הא. מצד שני, ההשפעות המוזיקליות העיקריות של Attila הן אופרה קלאסית וכדומה.

קראתי באתר הבית שלכם של-Stefane, המתופף, היו בעיות בריאות. מה קרה ומה שלומו כעת?

הוא חזר לעצמו. היו לו בעיות קשות עם הגב שלו והוא לא היה מסוגל לנגן בהופעה שלנו בפסטיבל עם Ross the Boss. אבל זה היה הכרחי לנגן בהופעה ההיא, מכיוון שהרבה מעריצים הגיעו מרחוק, אז עשינו שתי חזרות בלבד עם Tom Firespider שהחליף את Stefane באותו ערב.

באתר שלכם מצוין שאתם ו-Nocturnal Rites הלכתם לאיבוד בטור עם Gamma Ray, מה בדיוק קרה שם?

זה קרה כשניגנו בברצלונה. האפטר-פרטי לאחר ההופעה היה קצת "כבד" ו- Stefan ואני החלטנו לבקר את ה-"Sacra Familia" באמצע הלילה… הגענו לגג הבניין… המשטרה היתה מאוד נחמדה והסיעה אותנו בחזרה ל-Nightliner.

איזה סיבובי הופעות מתוכננים לכם עכשיו?

ננגן בכמה פסטיבלים, ואנחנו מתכננים לצאת לטור עם Candlemass הנהדרים. לאחר מכן, ננגן בכמה הופעות עם Grave Digger.
|ENG|Powerwolf – German Transylvanian Hunger
By: Alon Miasnikov & Amit Liber
Interview With: Falk Maria Shlegel (Keyboard / Organ), Powerwolf

Germany's Powerwolf are not your typical European melodic metal band, the band's image and lyrics delve deeply into the macabre world of horror more frequently associated with Norwegian black metal bands. We spoke with the band's keyboardist / organist Falk Maria Shlegel about the band's latest release – Lupus Dei, their music, and about wolves, a lot of wolves…

Hey Falk, I'd like to start with Lupus Dei, how well was the album received since it came out?

Very, good. We got fantastic reaction of the press and we get so much awesome emails and positive reactions by the fans… So a big thank to the wolf maniacs out there.

What does the title mean?

It´s Latin and means "Wolf of god". Lyrically "Lupus dei" is a concept album about heavy metal and religion. The wolf himself is the protagonist, and he walks though hell and back on this album. Descending into the depths of purgatory in the introduction "Lupus daemonis" he loses belief, denies god and gets infiltrated by evil spirits. He witnesses the apocalypse rising "Prayer in the dark", believes in nothing but bloodfever anymore ("In blood we trust") and is hunting for souls as the devil in disguise "Saturday Satan". The last three songs of the album, which represent the holy trinity (Father, son and holy ghost) the wolf finally sees the light and witnesses god in the final opus "Lupus dei".

I understand it's a concept album, what's the story behind it?

It is first of all the combination between Heavy Metal and religion. I’ve mentioned it already… Heavy Metal is religion, it is a lifestyle. Look at all the Metal maniacs all over the word. It is not only music.

Some of the song titles are quite weird, what does "Saturday Satan" mean?

One day our guitarist found a flyer of a religious group in his mailbox. They cautioned against Satan, who takes possession of the young girls, when they are visiting rock concerts on Saturday. We decided to make a song about that: the young people should be careful otherwise Satan will eat their souls for breakfast, ha, ha.

Who is the "Tiger Of Sabrod"?

The Tiger if Sabrod was the last free living wolf in eastern Germany. The wolf was haunted almost five years and than killed. This wolf is the protagonist on "Lupus dei"… The story behind that I’ve mentioned already in the second question.

I understand it was released as both a regular edition and a limited one, what's the difference between the two?

It is simple: the limited edition is a digipack, with special effects and three videoclips. So hurry up, to get this first edition, ha, ha, ha.

Back in time, how did you guys start out? Where did you play before the band?

Well the band was formed by accident or maybe destiny, ha ha…. That’s now four years ago. Charles and Matthew spent a few days in Romania. Just visiting the country and relaxing. One evening they met that strange guy in a pub. They started talking about music and about their plans to complete an own band. Finally Attila asked them for their phone number, just in case he’d come to Germany. When the guys came back home they had a message on our answering machine. It was Attila Dorn who told them that next week he´d come to Germany to visit some relatives who live there and he’d come around to make some music together. Well, and the rest is pure magic: Stefane and me came to the band and we started playing music together and it was exactly that special thing we were looking for such a long time. We all made different side projects but Powerwolf is our first band together.

How was the name of the band decided?

What the band name concerns it is clear: the name of the brothers Charles and Matthew and the wolf as a strong animal in the Romanian mythology.

What exactly is the concept behind the band? Werewolves? Vampires?

On "Return In Bloodred" the lyrics were influenced by Attila and his love for the Romanian mythology. The concept of "Lupus…" is different. We are a very spiritual band and "Lupus dei" is like a catharsis for us.

How does that translate to a live set? What kind of theatrics do you use?

We want to transport this sacral feeling on stage with certain clothes, backdrops and light effects. For us Metal demands a horror image. I don't see a point in all this happy metal stuff – come on – metal should be evil!

The wearing of corpse paint as you do, and the use of such dark imagery is something more typical to black metal, do you think you would fit in with that genre's fans?

We want to break through certain bounds for a certain Metal scene. Why shouldn’t we do that? Because we are playing Heavy Metal? No! We want transport the atmosphere from the album on stage and that is not possible by wearing boring blue jeans and a chemise…
Beside off that, we want to celebrate a Heavy Metal show !!

You seem to draw heavily from horror icons, what films or books influenced your concept of the band?

It is quite different in band. Attila likes this vampire stuff. Matth and me read a lot of things in the Bible.

The music on the new album has some power metal elements, but it mainly sounds closer to traditional heavy metal, Iron Maiden and such, how would you describe it?

"Lupus dei" is much more intense, more horror and more metal than the wolf has ever been before. And we added a lot of spiritualism to our music. We even recorded parts of the album in a chapel built in the 12th century to invoke a special atmosphere. We invited a classical church choir to sing on some songs, and Falk Maria finally realized his devilish idea to integrate a church organ in the sound of Powerwolf, which makes our sound much more evil and passionate.

I don’t really know. We are all (beside Attila) Metal addicts for fifteen years now. We all like this NWOBHM stuff but I love also rock bands like Deep Purple, of course for an organ player, ha,ha… Listen to the timeless refrains of Iron Maiden or Black Sabbath, that’s great… But I also think, that we are different to many German power metal bands. Especially that we use an organ and a quite not typical metal shouter… it is "old school heavy metal with a huge doom feeling and rock elements", yeah, that sounds good, ha,ha. On the other side, Attila’ s most musical influence is the classical opera stuff.

I read in your website that Stefane, your drummer, had health issues, what happened and how is he now?

He is fine again. He had some bad problems with his back and wasn’t able to play the festival show with Ross the Boss. But it was necessary to play this show, because many fans had have a long travel to the show. So we did only two rehearsals with Tom Firespider who replaced Stefane on this evening.

Your website also mentions a thing where you guys and Nocturnal Rites got lost during a tour with Gamma Ray, what happened there?

That was when we played in Barcelona. The after show party was quite "heavy" and Stefan and me decided to visit the "Sacra familia" in the middle of the night… we reached the top of the building… the Police was very friendly… and drove us back to the Nightliner.

What kind of touring is planned for you guys now?

We will play some festival shows and do a tour with the great Candlemass. After that, we will play some gigs with Grave Digger.