מרואין: Ronnie James Dio

כואב להבין כי במדינתנו עדיין לא צמחה תרבות נורמאלית של הופעות, כשכבר מגיעה איזה להקה ענקית היא בדרך כלל במצב שהקרירה שלה בשלהי גסיסה, או להופעה אקוסטית נוראית כמו Guns n' Roses, או עם סולן חלופי לא מוצלח כמו עם Iron Maiden, או עם הרכב שבו חצי מהכישרון של ההרכב המקורי כמו Megadeth ולכן, לדעתי, יש לברך ולהודות כל בואו לארץ של אחד מסולני המטאל הגדולים בכל הזמנים Ronnie James Dio.

Dio שהחל דרכו רשמית בלהקת Elf, שממנה המשיך עם חלק מלהקתו להרכב שיצר הגיטריסט ריצ'י בלאקמור (לאחר שעזב את Deep Purple) ונקרא Rainbow – עוד להקה אגדית עם מספר שירים לא קטן שהוגדרו כקלאסיקה בעולם הרוק הכבד. מיד אחרי Rainbow, חבר Dio כסולן ב-Black Sabbath בגלגול המוצלח ביותר של הלהקה מאז אוזי אוסבורן עד שלבסוף הוא גיבש הרכב משלו והוציא מספר רב של אלבומים שמרביתם הינם נכסי צאן-ברזל בעולם הרוק והמטאל. לקראת הגעתו של Dio לארץ בחודש אוקטובר, ניהלתי איתו שיחה ארוכה ומרתקת. אזהרה: ספויילרים רבים 🙂

שלום רוני, מה שלומך?

שלומי ממש, ממש, ממש טוב, אנחנו עושים חזרות כבר במשך 3-2 שבועות.

יש לך עידכונים לגבי הביקור שלך בישראל?

תהיה לנו הופעה אחת בלבד בישראל – אני לא בטוח אפילו בקשר לתאריך…

ההופעה היא ב-29 לאוקטובר.

אה כן, אנחנו מגיעים לישראל ממש אחרי ההופעה באירלנד. אנחנו ממש מצפים לביקור הזה.

אני מבין שזו ההופעה האחרונה בסיבוב ההופעות הזה…

אכן כן.

די נדיר לארח כאן בישראל להקת מטאל בכזה סדר גודל – איך בעצם התחיל כל הקשר והמשא-ומתן איתכם?

אני עצמי הייתי די מופתע, מעולם לא ביקרתי בישראל ואין לי מושג לגבי התרבות המוזיקלית ששם. באמת לא חשבתי שישראל זה מקום שלהקות מטאל מגיעות אליו, אבל לאחר שדיברתי עם אנשים אחרים, כמו להקת ה-Scorpions, שביקרו בישראל לא מזמן, זה גרם לנו לשקול בחיוב את ההצעה לגבי הופעה בישראל. הסוכן שלנו יצר איתנו קשר לגבי ההופעה בארץ ובכלל לגבי זה שהגיע הזמן לכלול את ישראל בסיבובי הופעות של להקות מהסוג שלנו וכשההצעה עלתה אמרנו "ודאי שנבוא – זה יהיה נפלא!"

מה צפוי לנו מבחינת בחירת השירים בהופעה?

אנחנו מבצעים כל-כך הרבה שירים: מלבד שירים מהתקופה של Rainbow ושל Black Sabbath, נבצע שירים מהאלבום הראשון של Dio, הלא הוא "Holy Diver" – למעשה אנחנו מתכוונים לבצע את כל האלבום הזה בהופעה מתחילתו ועד סופו. זו פעם ראשונה שאנחנו עושים משהו מהסוג הזה וזה מאוד משמעותי בשבילנו. כמובן שנבצע עוד הרבה שירים של Dio בכללי.

נראה ששנינו פה הורסים את ההפתעה…

זה בסדר, לא נראה לי שאנחנו צריכים שכולם יהיו בהלם מהשירים שאנחנו מבצעים. אני חושב שאם אתה מבצע את השירים בצורה טובה – זה הסיפוק שאנחנו צריכים מההופעה.

כן, זה דבר די נדיר לבצע אלבום שלם מתחילתו ועד סופו.

נכון ,אבל האלבום הזה, שלא כמו האלבומים שיוצאים היום – הוא קצר יחסית, בסך הכול 40 דקות, כך שההופעה שלנו לא תהיה רק האלבום הזה. ההצעה לבצע את כל האלבום הגיעה מאנגליה, חשבנו שההצעה מעניינת והחלטנו שאכן נכלול את כל האלבום "Holy Diver" בסיבוב הנוכחי.

סיבוב ההופעות יכלול את רוסיה, שם נהייה כחודש ימים, לאחר מכן נהייה בבריטניה לעוד חודש ואז נגיע לישראל. זה יהיה הסט של השירים שלנו שנעשה בכל התקופה הקרובה הזו.

איזה שירים מתקופת Rainbow ו-Black Sabbath תבצעו?

מתקופת Sabbath נבצע את "Heaven And hell" ,"Sign Of The Southern Cross", וכהדרן את "Mob Rules". מהתקופה של Rainbow נבצע את "Man On The Silver Mountain", "Tarot Woman", "Long Live Rock N Roll" וגם את "Gates Of Babylon". אני חושב שזה דבר חשוב שכשיש שירים כאלה טובים, שאף אחד כבר לא מבצע – לשמור על החיים של אותם שירים. עכשיו כשאוזי אוזבורן חזר ל-Black Sabbath, מן הסתם הם לא מבצעים שירים מהתקופה שלי ומאחר שלהקת Rainbow כבר לא קיימת, אנחנו היחידים שמבצעים את השירים האלו וזו הדרך היחידה לשמוע אותם בהופעה.

לאחרונה לקחת חלק בסרט של ההרכב הקומי "Tenacious D" – תוכל לספר לנו קצת על זה?

כן , זו הייתה חוויה מעניינת. מעולם לא עשיתי סרטים, אני לא שחקן קולנוע אבל אני חבר טוב של Jack Black שהשתתף באחד הקליפים מתוך "Killing The Dragon". הוא הופיע בקליפ עם בן זוגו להרכב Kyle Gass וכשסיימנו את הצילומים הוא סיפר לי על סרט שהוא ו-Kyle כותבים והוא ביקש ממני לקחת חלק בסרט – כמובן שעניתי בחיוב.

שנתיים מאוחר יותר קיבלתי מכתב מג'ק על כך שצילומי הסרט סופסוף יתחילו והוא ביקש ממני לשחק בסרט את התפקיד של Ronnie James Dio, תפקיד קל בשבילי, לא הייתי צריך לעשות יותר מידי חזרות לתפקיד. פשוט שיחקתי את עצמי ולמעשה לא היה לי תפקיד דיבור… אני פשוט שר שיר לג'ק כשהוא ילד קטן שאבא שלו אמר לו שרוק אנ רול זה דבר שטני ולקח לו את הגיטרה. כשהאבא יוצא מהחדר הוא סוגר את הדלת ומאחורי הדלת יש פוסטר שלי. הוא מתחיל לשיר שיר לגבי מצבו הנואש ואז אני יוצא מהפוסטר ושר לו בחזרה. אני מאוד אוהב את ג'ק, הוא כל כך מוכשר והוא האדם האגרסיבי ביותר שאני מכיר – אגרסיבי לא מבחינת האופי שלו אלא מבחינת העבודה שהוא עושה. היה ממש כיף להיות איתו ועם שאר האנשים שעשו את הסרט.

יצא לך אולי לראות את ה-DvD של ההופעה של Tenacious D?

לא. יצא לי רק לראות קטעים מהסרט שעשיתי איתם. הסרט ייקרא אגב "Pick Of Destiny"

אני ממש ממליץ על ההופעה שלהם – ממש מצחיקה.

אני בטוח, אין לי ספק.

נגן הבס שלכם Rudy Sarzo כתב ספר לאחרונה, תוכל לספר לנו על כך?

Rudy כתב ספר על התקופה שבה הוא עבד עם Randy Rhodes בהרכב של Ozzy. הוא תמיד הרגיש שכל הסיטואציה של אז הוצגה בצורה לא נכונה והוא רצה לספר את הסיפור האמיתי לכבודו של Randy, שהיה טיפוס שקט וחכם, לא נהג לקלל ולא לקח סמים. Rudy הרגיש שהתמונה שנותרה בעיניי אנשים לגבי Randy, איננה תמונה חיובית ולכן החליט לכתוב את הספר.

גם לך יש תוכניות לכתוב ספר?

*צוחק* כל אחד חייב לכתוב מתישהו ספר. אני התחלתי לכתוב ספר לפני כשנתיים וסיימתי בערך שליש, אבל בגלל שאנחנו עובדים בלהקה כל כך הרבה, אין לי ממש זמן לשבת ולכתוב, אז כרגע עניין הספר לא מתקדם. אני מתכוון לסיים אותו מתישהו – אני פשוט צריך למצוא זמן שבו לא אתעסק במוזיקה לאיזה תקופה.

אני חושב שהספר יהיה מעניין, אבל מה שלא יהיה בו זה דברים מהסוג הרכילותי כמו "המוזיקאי הזה שהייתי איתו הוא פשוט נורא , והוא עשה לי ככה ואני שונא אותו" – לא יהיו בו דברים כאלו. בספר יהיו סיפורים מצחיקים שעברתי, חוויות גדולות שחוויתי, רובן מצחיקות, חלקן עצובות – אבל לא יהיו סיפורים אישיים על אנשים – בכלל אני נוטה לזכור את הדברים הטובים שקורים לי בחיים.

אתה מרגיש שההרכב הנוכחי זה הרכב יציב?

אחרי כל ההרכבים שעברתי והשינויים שעברו בהם – אין לדעת. כל הרכב שהייתי בו חשבתי שזה ההרכב שלי – לתמיד. אחרי שעזבתי את Rainbow ו-Black Sabbath, ראיתי כל כך הרבה נגנים מצטרפים ועוזבים, ברור לי כבר שמעבר לפינה יצוץ איזה שינוי בהרכב, נותר לי רק לקוות שכשיהיה הרכב טוב, ההרכב יחזיק מעמד לתקופה ארוכה. מאחר שאני עובד עם אנשים שמעבר לאהבתם למוזיקה, לכל אחד האישיות שלו והבעיות שלו בחיים – לעיתים הכיוון בחיים שונה מזה של הלהקה והם נאלצים לעזוב. אז לסיכום… לא אוכל לומר שההרכב הנוכחי יהיה הרכב ניצחי, אבל יהיה נחמד אם הוא יחזיק לתקופה ארוכה.

אתה מרגיש בהבדל בין לנגן עם נגנים ותיקים בהשוואה לנגנים צעירים?

או.. ההבדל הוא תהומי. כשיש בהרכב נגנים צעירים, התפקיד שלי הופך להיות המורה שלהם. כשמנגנים עם נגנים ותיקים שיודעים כבר מה לעשות, התפקיד שלי הוא רק לכוון אותם לגבי החזון של ההרכב וברגע שהבהרתי את זה, הנגנים הותיקים יעשו את עבודתם בצורה הטובה ביותר. הנגנים הצעירים לא מספיק מנוסים ולא מבינים את מהות החיים של סיבובי ההופעות – הם נוטים להישאר עד שהם מתחילים להצליח בזכות עצמם ואז עוזבים את ההרכב – זו תופעה די שכיחה.


Dio ולהקתו – מגיעים לארץ ב-29 לאוקטובר

איך אתה רואה את עצמך … בתור אחד ממייסדי ז'אנר המטאל?

כולם אומרים לי כמה אני נפלא. אז אולי הגיע הזמן שאתחיל להאמין לזה… אבל ברצינות, אני לא רואה את עצמי בצורה כזאת – אני חושב שברגע שאתה מתחיל להאמין בכל הדברים הטובים שאומרים עליך, זה עלול לפגוע ברמת העבודה שלך. פשוט תשכב על הגב ורק תגיד לעצמך: "אני כל כך נהדר, אני לא ממש צריך להתאמץ". מעולם לא חשבתי בצורה כזו, אני מודע ליכולות שלי, מודע ליתרונות ומודע למיגרעות. תמיד עבדתי כדי ליצור את Ronnie James Dio ולייצר ממנו משהו מיוחד.

אני לא מנסה להקדים את זמני, לא חונכתי ככה – ההורים שלי לימדו אותי ש: "אתה לא באמת מיוחד – אתה כנראה עושה משהו בתחום שלך טוב מאחרים, אבל זה לא אומר שאתה טוב יותר מהטכנאי שמתקן את הטלוויזיה – אתה הרי לא מסוגל לתקן את הטלוויזיה…" כך שאני שומר את עצמי עם הרגליים על הקרקע, אבל אני לא טיפוס ביישן כשזה נוגע לעשייה במה שאני יודע לעשות טוב, למרות שמצד שני אני יודע שכל יום אני צריך להוכיח את עצמי מחדש – במיוחד כסולן. אני תמיד צריך לשמור על עצמי בשיא היכולת ותמיד חייב להיות טוב יותר מאשר הייתי יום קודם לכן.

לפני כשנה, David Feinstein, חברך ללהקת Elf, הוציא אלבום חדש – יצא לך לשמוע אותו?

כן, שמעתי את האלבום, למעשה הייתה לי הופעה בגרמניה לפני שנה, הופעה במסגרת פסטיבל שבה גם ההרכב שלו הופיע – אז הייתה לי הזדמנות לראות אותם. ההופעה הייתה טובה למדיי, David הוא נגן ופרפורמר מעולה.

השירים שלך הם תמיד על סיפורי פנטזיה, חשבת פעם לכתוב על נושאים אקטואליים?

הרבה מהשירים שלי לא עוסקים בכלל בפנטזיה. כל המרכיבים שאני עוסק בהם: עטיפת האלבום, עיצוב הבמה והעובדה שהייתי ב-Black Sabbath, גורמים לתחושה שכל מה שאני עוסק בו הוא אפל הרבה יותר ממה שהוא באמת.
למעשה כתבתי שירים על ארועים שקורים היום, אבל אני בד"כ לא אומר את זה באופן ישיר כמו "זה לא טוב, הממשלה זהו לא פועלת נכון, חייבים להפסיק את המלחמה …". אני לא חושב שאנשים אוהבים לשמוע הטפות – תמיד האמנתי שאנשים רוצים שיתנו חופש לדמיון שלהם ושיתנו להם לשפוט את המציאות בעצמם.

אז אני כותב על נושאים אקטואליים, רק בצורה סימלית – למשל השיר "Killing The Dragon" – במבט ראשון נראה שזה שיר פנטזיה, אבל הוא ממש לא כזה! הדרקון בשיר מסמל את חוסר הצדק שבעולם, כמו למשל נשיא או מלך רע, לי פשוט יש נטייה לכתוב על הנושאים האלה בצורה שתשים אותם כביכול בזמן אחר או במקום אחר , אבל המסר הוא זהה. אני משתמש המון בסמלים בשירים שלי – זה מה שגורם לאנשים לדבר על כך בדיוק כמו שאנחנו מדברים כרגע. אני לא ממש אוהב שירי אהבה ואם כבר קורה ואני נוגע בנושא הזה, אני אשים אותה בפרספקטיבה של סיפור פנטזיה.

בפעם הקודמת שדיברנו, סיפרת לי על הפרויקט "Children Of The Night" (פרויקט דומה לזה שהיה ב-1986 שנקרא “Hear N Aid", וכלל אמני מטאל רבים) – פרויקט שאמור לכלול בין השאר את Bruce Dickinson. מה התקדם בעניין הפרויקט?

אנחנו די קרובים לסיום כתיבת השיר, אבל תמיד צצים לי פרויקטים אחרים, כמו למשל סיבוב ההופעות הנוכחי והסיבוב שיתחיל מיד אחריו ויכלול את מדינות סקנדינביה, גרמניה ודרום אמריקה. אני מניח שההופעות יקחו אותנו לפחות עד מרץ 2006.

אז אתם הולכים על הפרויקט הזה לאט אבל בטוח…

זה הולך לאט כי בפרויקט מעורבים אנשים אחרים שלכל אחד מהם יש את הקריירה שלו. אנחנו צריכים למצוא זמן שבו כל מי שלוקח חלק בפרויקט יהיה פנוי להקלטות ולצילומי הדיוידי.

סיפרת לי גם שיש תוכניות להוציא Boxset של Dio – יש עידכונים לגבי זה?

אין לי מושג מתי זה יצא, החברות לוקחות את הזמן בעניין הזה, יש עניינים משפטיים וזכויות יוצרים מאחר והמוזיקה מגיעה ממקורות שונים מכל ההרכבים שהייתי בהם, כך שאין לי ממש עידכונים לגבי זה.

אני מניח ששמעת על תקרית הביצים של Iron Maiden בפסטיבל Ozzfest …

במלוא הכנות אני חושב שהחליטו להתעסק עם האנשים הלא נכונים … אני לא מפנה אצבע מאשימה כלפי אף אחד, אבל כל מי שראה מה שקרה מבין שהסיפור התחיל מהצד של Black Sabbath, זה לפחות מה שאני יודע. אני חושב שמי שעשה את זה לא מבין עד כמה Iron Maiden חזקים בעולם הזה. זו מגה-להק , שאי אפשר לעצור אותה – וכל התקרית הזו רק תגרור מחלוקות נוספות. הדבר האחרון ששמעתי הוא שאתמול (28 לאוגוסט) חלק ממעריצי Maiden איימו על חייה של Sharon Osbourne. בעיניי הכול נראה שטותי ומטופש, מי שעשה את זה הוא פשוט לא מקצועי. יש אנשים שלוקחים את כל עניין "Battle Of the Bands" ברצינות וזו התוצאה…

סיפרת גם שניגנת פעם בחצוצרה, אתה מוצא זמן גם לזה?

*צוחק* … לא, ממש לא. הפסקתי לנגן על חצוצרה בגיל 17 – שנאתי את זה, אבל במבט לאחור זה היה דבר נהדר בשבילי. אבא שלי רצה שיהיה לי איזה כיוון מוזיקלי בחיים, אז בגיל 5 התחלתי לנגן בחצוצרה למרות שבעצם רציתי להיות שחקן בייסבול והייתי צריך לנגן 4 שעות ביום, כל יום, עד גיל 17. היה לי דווקא די קל לנגן על הכלי הזה ואפילו הייתי די טוב, אבל זה לא היה משהו שרציתי לעשות כקריירה. לא יכולתי לראות את עצמי כנגן חצוצרה מתוך הרכב של 4-5 נגני חצוצרה אחרים בתזמורת. אני יכול לראות את עצמי כמי שמנסה להיות הכי טוב מבין אותם 4-5 נגנים, אבל הייתי צריך דרך אחרת לבטא את עצמי בדרכים אחרות, וכמובן שהיה לי קשה עם העובדה שאי אפשר לדבר ולשיר בזמן שאני מנגן בחצוצרה. התגלגלתי לעולם הרוק אנ' רול פשוט בגלל ששם קיבלתי הכי הרבה סיפוק.

יש לך תוכניות לטייל בישראל לאחר ההופעה?

אני חושב שאנחנו אמורים לעזוב ביום למחרת ההופעה, אחרי הכול ההופעה הזו תהיה אחרי חודשיים של סיבוב הופעות. אני מניח שכולנו נהיה עייפים רק מלהיות אחד עם השני ונרצה לחזור הביתה. בכל זאת אני מקווה שנספיק לראות קצת את תל-אביב.

מתי אתם מתכוונים לנחות בישראל?

יש לי פה איזה נייר שכתוב לי עליו את כל הפרטים האלו, דבר שהוא ממש לא אופייני בשבילי… אף פעם אין לי את האינפורמציה לגבי מה אנחנו עושים … *רעשי נייר ברקע* … אבל כמובן שאני לא מוצא את הנייר הזה עכשיו…

טוב אז אני מקווה לראות אותך כשתגיע לארץ. יש משהו שתרצה לומר לאנשים בישראל?

אנחנו מצפים מאוד לקראת ההופעה הזו – חוויה מסוג כזה עוד לא הייתה לנו. זה דבר חשוב בחיים לחוות כל יום משהו חדש. הלהקה כולה ממש לא יכולה לחכות לרגע שתתחיל לנגן בישראל.

לאנשים בישראל זה פשוט חלום שמתגשם, לראות להקה מסדר גודל כזה כאן אצלנו זה מחזה די נדיר.

ממש כמו להקת הסקורפיונז אנחנו רוצים להביא את המוזיקה הזו אליכם ולגרום למפיקים למינהם לומר "וואווו! תראו את כל האנשים שבאו, אולי כדאי שנביא עוד להקות" – אני בטוח שההופעה תהיה מעולה ומי שיבוא יהנה.

תודה רבה לך, נתראה בקרוב.

בבקשה ולהתראות!