מרואין: Mat Sinner, מהלהקות Sinner ו-Primal Fear

מאט סינר (שם אמיתי מתיאס לאש) הוא סוג של אגדה בסצנת ההבי והפאוור מטאל הגרמנית. הוא החל דרכו עם הרכב ההבי מטאל Sinner ב 1982, שהפך בהדרגה להרכב פאוור מטאל כבד יותר, וב 1997 הוא הקים את Primal Fear עם סולן להקת Gamma Ray לשעבר ראלף שיפרס. סינר גם היה במשך שנים אחד מאנשי המפתח בחברת התקליטים הגרמנית Nuclear Blast, ובשנה האחרונה הוא נפרד ממנה גם באופן מקצועי, וגם באופן אומנותי – אלבומה החדש של Sinner שנקרא Mask Of Sanity כבר יצא בחברת MTM הגרמנית. ישבנו עם מאט לראיון קצר על העבר והווה.

היי מאט, בוא נתחיל עם האלבום החדש, לכמה קוראים לו Mask Of Sanity?

זה רעיון של טום ניומן, הגיטריסט שלנו לשעבר, זה מבוסס על אירוע שקרה לו בעבר הלא רחוק. אני הסכמתי לזה כי שם טוב לאלבום.

איך האלבום הזה לעומת There Will Be Execution, האלבום הקודם שלכם?

האלבום ההוא היה יותר מטאלי, זה יותר הארד רוק, הפעם הלכנו אחרונה לשורשים של הלהקה. במהלך השנים לא מעט מעריצים ביקשו מאיתנו לחזור יותר לשורשים כי הלכנו והפכנו להיות דומים ל Primal Fear, באלבום הזה הם מקבלים את המשאלה שלהם.

למה לקחו לכם 4 שנים לעשות את האלבום הזה?

הייתי עסוק מאד עם המשרה שלי, 7 ימים בשבוע, וגם הייתי עסוק עם Primal Fear, וכמובן שהופעתי בכל מיני מקומות בעולם, לא היה לנו אפילו רגע לזכור כמה אנחנו נהנים ב Sinner.

אני מבין שיש הופעות אורח באלבום של ראלף שיפרס, וגם של אנדי פראנק מ Brainstorm.

הם שניהם חברים שלי, שניהם עשו קולות רקע, יחד איתי, הם חברים טובים.

אחת השאלות שהרבה אנשים שואלים הוא למה בעצם עזבת את Nuclear Blast, אני מבין שגם האלבום החדש של Primal Fear יוצא בחברת Frontiers ולא ב Nuclear..

שם הייתי מוגבל מאד גם כאדם פרטי וגם כמוזיקאי, נתתי 200% ממה שיש לי לחברה וזה הגיע למצב שבה המטרה שלי כמוזיקאי נקברה מתחת ליותר מידי בעיות. רציתי לעשות את האלבום החדש של Sinner, רציתי לעבוד עם חברים, לעשות הופעות, וכמובן עוד אלבום של Primal Fear, ולא רציתי שיהיה לי זמן מוגבל לעשות את כל זה.

למה חתמת עם שתי החברות האלו – MTM ו-Frontiers?

זה הכול קשור לבני האדם, ב Frontiers חתמנו על חוזה למספר אלבומים, וקיבלנו את הרושם שהם יתמכו בנו ברמה גבוהה, שהם באמת מאמינים בנו, וזה שכנע אותי.

היו כמה שינויים באלבום החדש שלכם, למה עזב טום ניומן הוותיק? אך הצטרף מחדש המתופף קלאוס שפרלינג?

היו לי כמה בעיות בזמן הקלטת האלבום של Primal Fear עם טום, מה שהכריח אותנו להיפרד ממנו. במקום זה ביקשנו מהגיטריסט הני וולטר להצטרף מחדש להרכב, הני התלהב מאד וישר נכנס לתפקיד ברצינות. קלאוס הוא חבר טוב וזה תמיד תענוג כשהוא מתופף ל Sinner.

האם כל השינויים האלו בהרכב השפיעו על האלבום?

בכלל לא, כל החומר היה כתוב מראש, זה הכול היה קשור לנגינה למוטיבציה של הנגנים.

מכיוון ששני האלבומים שלך עם שתי הלהקות יוצאים כמעט בו זמנית, אך אתה מתאם את לוחות הזמנים?

הופעתי עם Sinner ונעשה הופעה ב 13 ליולי בפסטיבל Headbanger's Open Air, ואז אני עושה הפסקה איתם ועובר להופיע רק עם Primal Fear, כשיגמר סיבוב ההופעות איתם נפגש מחדש ונדון על אלבום הבא של Sinner.

אתה ניגנת בזמנו עם נגנים מלהקת ההבי הגרמנית Tyran' Pace, בה שר ראלף שיפרס בזמנו, אתה הכרת אותו כבר אז?

כבר אז עשינו איתו חזרות כזמר, אבל הייתי גם זמר בעצמי ורציתי לשיר בלהקה, אבל כמובן שהכרנו אחד את השני שנים ועכשיו אנחנו חברים טובים.

למה שינית את השם שלך ממתיאס לאש למאט סינר?

בגלל שרצו אז לגנוב את השם של ההרכב שלי ואני הגנתי עליו באמצעות שם הבימה החדש שלי!

הסגנון שניגנתם השתנה דרמטית בשנות התשעים, והפך להיות כבד בהרבה, מתי זה התחיל ולמה?

האלבום Bottom Line ב 1995 היה האלבום הראשון שבו ניגן הני, והוא העביר אותנו לכיוון יותר מטאלי וכבד, אני מת על האלבומים מהתקופה ההיא.

מכיוון שעברת לא מעט חברות תקליטים, שקלת פעם להוציא מחדש את האלבומים הישנים שלך מכל מיני תקופות?

רוב הזכויות לאלבומים האלו נמצאות שוב אצלי עכשיו, ואני מחכה לחברה הכי רצינית בנושא שתסכים להוציא מחדש אותם, האמת היא שבדיוק בימים אלו אני עובד על זה.

למה בעצם הקמת את Primal Fear?

פשוט בגלל שאני וראלף רצינו לנגן ביחד.

האלבום הראשון שלכם הושפע מאד מ Judas Priest, ובדיוק בתקופה ההיא פורסם שראלף היה בין המועמדים המובילים להחליף את רוב הלפורד בלהקה, זו הסיבה שעשיתם מוזיקה כל כך דומה להם?

כמובן שהושפענו מאד מהם, בגלל זה, כל דבר אחד שאנסה לומר יהיה שקר.

הלהקה הפכה להיות ישות עצמאית, ואפילו יותר מצליחה מ Sinner אבל למה בכלל התחלת עם הרכב שני, מה זה נותן לך?

זה הכול קשור לחברות ביני לבין ראלף, Sinner זה להקת הסולו שאני תמיד מתכוון להמשיך איתה, אבל Primal Fear היא הלהקה המצליחה יותר וכרגע המטרה העיקרית שלי, וכרגע ההרכב שלה הוא מושלם, אני ממש מרוצה ממנו.

אז עכשיו להופעות?

כן, האלבום יצא, עם Sinner סיימתי להופיע כרגע, אז זה סיבוב בארה"ב, חודשים וחצי אחר כך באירופה, וחזרה לקצת פסטיבלים לקראת חג המולד, ונראה מה יהיה אחרי זה!