מרואין: Moti Rokah, סולן להקת Spawn Of Evil

אם יש להקה שמזוהה יותר מכל עם דם, אש ותמרות עשן פה בארץ, זוהי ללא ספק Spawn Of Evil, המנגנת כבר כמעט עשור דת' מטאל כפי שברא אותו השטן במכוון, מסורתי, כבד ומפלצתי. על מנת שנוכל לברר מה שמסתתר מתחת לכל הדם והבלגן, וכן לקראת הופעת הלהקה בפסטיבל המטאל השנתי בירושלים, עזרנו אומץ ונכנסנו אל תוך גוב האריות, או בעצם, גוב השרצים, כדי לדבר עם סולן הלהקה, מוטי "השרץ". זה מה שיצא.

אתם להקה שמרבה להופיע, כשמופיעה ההזדמנות, אך למרות הוותק, עוד לא ראינו שום אלבום או דיסק רשמי. למה זאת?

צוות השרצים הופיע ב-7 שנים האחרונות על במות ארצנו הקטנטונת. שחררנו 2 דמואים ב-3 שנים הראשונות של קיומינו, התשובה לשאלה "למה עדיין לא שחררנו אלבום רשמי" מחייבת הבנה לגבי האנשים מאחורי Spawn Of Evil. אנחנו נכנסו ב-4 שנים האחרונות לתקופה מטורפת מבחינת העבודות שלנו, דבר שגרם לשינויים בהרכב ובלוחות הזמנים שהיינו רגילים אליהם, לא היה לנו את הזמן לעבוד על החומר שכתבנו ברמה כזו שיכלנו להיכנס להקליט אותו ולהיות מרוצים מהתוצאה…

ניסינו את העניין לפני 3 שנים בערך וגנזנו את רוב השירים שהוקלטו, את מה שהחלטנו לשחרר שחררנו דרך האתר שלנו, אך שוב עקב סיבוכים כאלו ואחרים, לא דחפנו מספיק את השירים ופשוט התרגלנו להיות להקה של הופעות. אפשר לסכם את העניין בכך שתמיד לפני הקלטות משהו השתבש שגרם לדחייה, אך הייתי רוצה לומר שבהופעה הקרובה בירושלים אנחנו הולכים להגיע עם דיסק שמרכז בתוכו את החומר שרצנו איתו במהלך השנים האחרונות בהופעות שלנו, בנוסף אנחנו נשחרר דיסק DVD עם 11 שירים מהופעות חיות שצולמו על ידינו במהלך השנים המטורפות שעברו עלינו, את הסטיקר: "ש שר שרצ שרצים מרושעים" ועוד כל מיני הפתעות מהסטודיו של ניר! אז בגדול… שאלת את השאלה יום אחד מאוחר מדי.

בתור המובילה של ז'אנר האולד-סקול דת' מטאל בארצנו, אילו להקות משפיעות עליכם בסצינה העולמית ובסצינה הישראלית כהרכב מטאל?

למצוא שיוך או השפעה ישירה זה בלתי אפשרי במקרה שלנו כי אין דבר כזה… אני יכול להגיד שהרעיון שאנחנו לוקחים ממנו השראה זה פשוט "Pure Fun & Anger Release". אנחנו התחלנו לנגן רק בשביל הכיף ותמיד כתבנו חומר משלנו, מעולם לא ניגנו חומר של להקות אחרות חוץ משיר אחד של בלאק סאבאת' ואחד של סלייר.

האם אתם רואים את עצמכם באנדרגראונד של סצינת המטאל הישראלית? האם אתם חושבים שהמוזיקה שלכם תהיה פופולארית בקרב המטאליסטים בארץ ובחו"ל ?

אין בארץ תנועה ממשית של אנדרגרואנד… הארץ שלנו קטנה מדי. ניסינו במשך שנים לעזור ללהקות צעירות שראינו עליהם שהם עושים את זה בגלל שבפנים הם צריכים את הטירוף הזה כחלק מהחיים שלהם. האנדרגרואנד בארץ מתייחס לכמה שנים אתה מופיע. פשוט צריך להתמיד ולדחוף את הטירוף שלך קדימה ורק ככה אפשר באמת להגיע להערכה בקרב הקהל בארץ. אני מאמין שברגע שנקליט האת הסט האחרון של השירים שכתבנו יהיה פה מהפכה שרצית בארץ… מעבר לזה… הזמן יגיד.

ההרכב שלכם השתנה רבות במרוצת השנה, מאז שקמתם בסוף שנות ה-90. מדוע ישנה חלופה כל כך גדולה של נגנים בהרכב?

הבסיס נשאר. החלופה המרכזית הייתה בעיקר בנגני גיטרה בס. היה לנו מזל גדול שכל השרצים שניגנו איתנו היו מעולים בתפקיד, אבל מסיבות אישיות בדרך כלל נפרדו דרכינו. בעניין עמי 'מיקו' השרץ (העומד מאחורי ההפקה של Winterhorde האחרון, בין יתר הפקות מטאל בארץ ובחו"ל) גבר מלך שהיה איתנו מההתחלה עד לפני 3 שנים בערך, הוא עד היום מלווה אותנו בהקלטות ובכל מה שקשור לסאונד… הוא פשוט החליט להניח את הגיטרה באותה תקופה ולהמשיך עם ההפקות של דיסקים ללהקות בארץ ובעולם. ותודה מיוחדת לדוקטור אמיר סלומון (Prey For Nothing, ex-Damnnation) שלמרות שהוא לא בלהקה כבר מספר שנים, במשך כל השנה האחרונה עלה איתנו להופעות מכיוון שהיינו מחוסרי בסיסט עד לפני 3 חודשים בערך.

אתם חוזרים שוב אל הצוללת הצהובה בירושלים ביום שישי, במסגרת פסטיבל המטאל הירושלמי השנתי, "הפסטיכאסח", מה יש לכם לומר על הקהל הירושלמי, ואיך הוא להבדיל מהקהל בשאר הארץ?

ירושלים, ירושלים… כמה שאנחנו אוהבים אותה! ביום שישי הקרוב אנחנו נעלה לצוללת ונהיה שם עם הטובים בחברינו שמלווים אותנו מההתחלה – שוורצחייה. ההופעות בירושלים תמיד היו מלאות באנרגיות מטורפות, אנשים פשוט מחכים להתפוצץ שם! יש לנו המון זיכרונות מעולים מהקהל הירושלמי… דבר שניתן לראות ב-DVD של ההופעות.

בשנת 2006 יצאו בארץ מיני אלבומי מטאל ישראלים חדשים, של להקות כמו Distorted ,Whorecore, או The Fading. האם שמעתם אותם? מה יש לכם לומר על הריליסים האלה בנוגע לסטנדרט המטאל הישראלי?

סטנדרט ישראלי כיום הוא סטנדרט ארופאי ואני יכול להגיד ש-Dissonant ,Whorecore ו-The Fading הוציאו אלבומים מעולים מכל הבחינות!

אם יש להקה בארץ מהלהקות הצעירות שאתם מאמינים שהיא הדבר הבא של 2007 – מי היא ומה אתם מייעצים לה לעשות כדי להתחשל באש על במות המטאל בארץ יותר טוב ?

אם אני אפרגן לאחת אני אצטרך לפרגן לכולם.

אתם אחת מהלהקות הבודדות בארץ שהופיעה בחו"ל במסגרת הפקה גרמנית חד פעמית. איך הקהל בגרמניה לעומת הקהל המקומי פה בארץ, ואיך הייתה החוויה?

בגרמניה הכול דופק כמו שעון וזה אומר שלא משתוללים כמו הקהל המשוגע בארץ הקודש. כל החוויה הייתה מדהימה… היינו כל כך שיכורים שזה בערך מה שאנחנו זוכרים! ואת העובדה שהם היו בהלם מהעובדה שחלק מהלהקה מצטרף לפוגו…

האם אתם רואים שינוי מוזיקלי מסוים בחומר שלכם מתחילת דרככם משירי הדמו כמו "Kill Yourself Between My Legs" ו-"Lion Den Of God" עד לחומר העכשווי?

כן, בהחלט. דבר ראשון מאותה תקופה ועד היום עברנו שינויים רבים מבחינת האנשים שאנחנו ומבחינת היכולת הטכנית שלנו, כל זה השפיע ישרות על האופן שהמוזיקה שלנו נכתבה. דבר שני, אנחנו משתעממים מהר ותמיד מחפשים איך לעשות עוד דברים עם השירים שלנו

במרוצת הזמן אפילו שקלתם להפוך ללהקת אינדסטריאל דת' מטאל עם נגן האחראי על סמפלים. איך זה הלך, מה גרם לכם לקחת את הצעד האמיץ הזה ומדוע נסוגתם ממנו?

אורי ברקן, הוא חבר טוב שלנו מחדרה שהתמחה במוזיקה אלקטרונית מוזרה מאוד. הוא היה מגיע לחזרות במשך כמה שנים לפני שהביא איתו את הסמפלר. הרעיון להכניס סמפלר עד היום מגרה אותנו מאוד. כי כל הסמפלים וסאונדים שאפשר להוסיף יוצרים בדרך כלל מוצר מטורף, ולא ירדנו מהרעיון פשוט הוא בהשעיה כרגע עקב כך שאורי מתכנן טיסה ארוכה למזרח. כשיחזור, יהיה סמפלר שוב בשרצים.

בתור מטאליסטים מושבעים של כל ז'אנרי המטאל האיכותיים, עם אילו להקות הייתם רוצים לחלוק במה או אפילו לצאת לסיבוב הופעות?

ירון – Gorefest. מוטי – Deicide. ניר – Ozzy Osbourne, חזי (הבסיסט החדש) – Messhuga. אני חושב שזה די יגשים את רוב החלומות שלנו… ואני באמת חושב שהגיע הזמן שנופיע עם הטובים מכולם – Salem!

מה הסיפור הכי מטורף שקרה לכם בהופעה?

איפה להתחיל? יש דברים שקרו בהופעות שכדי שנשאיר בהופעות ככה שלא יעצרו אותנו על השחתת נוער. בוא נגדיר את זה בהרבה דם וכאב ומשהו שדומה לעטיפה של סלייר תוך כדי הופעה. או במקרה אחר בירושלים שקשור לסכין של אראלו ולאיזה איבוד חושים על הבמה,
או שאין מקום ללהקה על הבמה כי יש שם פוגו מטורף ואז צריך איזה 10 דקות לחבר חזרה את כל הציוד שנהרס. ולראיין את Pungent Stench לפני הופעה עבור איזו תוכנית…

אתם ידועים בתור להקה שמאד רוצה לראות שפיכות דמים בהופעות שלכם בפוגו מטורף. מה תעשו אם מישהו יפצע ברצינות בהופעה?

הדם שאנחנו רוצים לראות הוא הדם בעיניים! לראות אנשים מתפרקים ככה שאנחנו יודעים שעשינו את העבודה שלנו כמו שצריך! אנחנו מנגנים מוזיקה שמונעת על ידי הרצון לשחרר את כל מה שמצטבר אצלנו בפנים ביום יום והקהל שמתפרע בהופעות שלנו אלו אנשים שהיו הולכים אחר כך לפרוק את זה על איזה מסכן ברחוב, אז עדיף אצלנו לא? ואם מישהו יפצע, אז כנראה שהוא היה צריך את זה, כי מי שנכנס לפוגו יודע למה הוא נכנס!

הופעתם כל כך הרבה פעמים בארץ ובכל כך הרבה מקומות, מה הייתה ההופעה הכי -גרועה- שלכם מבחינתכם או מבחינת מה שסבב את האירוע?

אין דבר כזה הופעה גרועה… יש דבר כזה פחות מדי אלכוהול! אם הסאונד חרא ואין כמעט קהל והבמה עוד שנייה נופלת… פשוט הולכים לשתות כמו מטורפים ואז הכל ורוד ויפה! כי מה זה משנה כבר …? אנחנו פה בשביל ליהנות מהמסע בכל דרך.

בתחילת הדרך קראתם לעצמכם בשם "Spawn" ורק מאוחר יותר הוספו המילים "Of Evil". מדוע התוספת?

קראנו לעצמנו Spawn עד הדמו הראשון ואז הגיע אלינו מכתב ממשרד עורכי דין בגרמניה שהשם כבר רשום על להקה אחרת ואם לא נשנה אותו הם יתבעו אותנו… אז פשוט ישבנו והחלטנו להפוך מהשרצים לשרצים המרושעים!!!

אילו מוזיקה אתם שומעים מלבד מטאל כיום?

מאוד מגוון. אני לא אזכיר מי שומע מה, אבל בעיקר היפ-הופ (לא של ה-MTV), אינדסטריאל, בלוז של פעם, רוק מתקדם ואייטיז.

מהשירים שלכם, הסטיקרים שלכם והפרסונה הבימתית שלכם אפשר בקלות לקבל תחושה של בוז לדת ולמוסדותיה הפורמאליים. האם אתם רואים את עצמכם אנשים שמאמינים באלוהים בחייכם האישיים או שאתם אתאיסטים גמורים גם בבית?

אנחנו לא רוחשים כבוד לאנשים שהולכים עם הזרם בלי לפתוח את העיניים לרגע ולשאול את שאלות המתבקשות כמו למה? ולאן? ומי צריך את זה בכלל? כל אדם צריך להיות אינדיוידואלי, גם במחשבה וגם בדרך החיים שלו, אנחנו כולנו פחות או יותר מאמינים שיש אלוהים בשמיים אבל בהחלט לא מסכימים עם כל החוקים שאיזה זקן קבע על איך לסגוד לו, ולפעמים יש דברים שמסוגלים לשגע אותנו בעניין הזה.

מה התוכניות לעתיד? כמה זמן אתם מאמינים שתמשיכו להפציץ את במות ישראל?

עד שניפול! מה שטוב במטאל שכל עוד אתה מתעסק במוזיקה אתה נשאר ילד לנצח! כשהגוף יקרוס פיזית… או הכבד…

יש איזשהו מסר שתרצו למסור לקהל המטאל הישראלי?

לכל השרצים המרושעים שמלווים אותנו במהלך השנים – אל תפסיקו להשתולל לרגע… אין דבר יותר טוב מלראות אתכם משתגעים!!! ואל תשכחו להגיע בזמן! אנחנו עולים ב-22:45!!!! שיהיה לכולכם יום מושרץ!