עזרה בתרגום: מורן פריאל
מרואיין: Varg Vikernes

כמה עובדות:

הוא נולד בשנת 1973 בעיר Bergen שבנורבגיה בשם Kristian Larsson Vikernes.
הוא שינה את שמו ל Varg, דמות של זאב מהמיתולוגיה הסקנדינבית.
Varg הוא האדם שמאחרי Burzum, מהפרויקטים הנודעים ביותר של ז'אנר הבלאק מטאל.
Varg היה אחראי לשריפת כנסיות בנורבגיה בתחילת שנות התשעים, הידועה מכול היא Fantoft stave church.
ב 1994 הורשע Varg ברצח Øystein Aarseth, גיטריסט ומקים להקת Mayhem, למרות טענתו שביצע את הרצח כהגנה עצמית, Varg הורשע ונשלח ל 21 שנים בכלא.
לאחר מעצרו נמצאו בביתו של וארג, 150 ק"ג של חומרי נפץ ו 3,000 כדורי תחמושת.
בשנה שעברה Varg שוחרר מהכלא.
השנה יצא אלבומו החדש – Belus, הראשון העושה שימוש בגיטרות חשמליות מאז הקלטת Filosofem ב 1993
במהלך השנים פרסם הצהרות שציירו אותו כגזען ואנטישמי.

חשבנו הרבה אם לפרסם ואיך לפרסם את הראיון הנ"ל, היו שאמרו שאין מקום לתת בימה לדעות כמו של Varg, אבל הגישה היא כזו: Varg הוא ללא ספק גזען, יש גם מי שיאמר אנטישמי. אך הראיון מציג תמונה מורכבת בהרבה, של אדם אינטליגנטי וחריף, אך בעל דעות קיצוניות – שמאפיינות לא מעט מהימין הקיצוני הנוכחי באירופה וכיום הוא נראה כמי שמכוון את השנאה שלו בעיקר למוסלמים, ערבים ופחות ליהודים. למרות הקושי, כיהודים וכישראלים, לגלות איזו שהיא הבנה לאדם שבוחר להאמין למאמרים שמשמשים ארגונים אנטישמים כהוכחה לרצון היהודים להשתלט על העולם וגם אומר שהוא לא יכול לקבל את התיאורים על השואה כמו שהם, חשוב שנבין ונדע מול מה אנחנו מתמודדים בעולם בכלל ובאירופה בפרט, מה הן הדעות שאנחנו לא שומעים בתקשורת אצלנו וזו העולמית. Varg לא מכחיש את קיומה של השואה, אך כמי שלא גדל בצלה, הוא בוחר להתייחס אליה כעוד אחד ממעשי הזוועה שבוצעו בתולדות האנושות ולמרות שלנו כיהודים קשה לקבל דעה כזו – חשוב שנשמע אותה, היא פופלרית למדי כיום, לא רק בקרב גורמים ימניים קיצונים באירופה, אלא גם בקרב השמאל שם. בכדי לסגור את הגולל רשמית על מי הוא Varg ומה הן דעותיו, בחרנו לפרסם את הדברים. בשורה התחתונה גם אי אפשר להתעלם מהחשיבות האדירה שלו לז'אנר הבלאק מטאל, דבר שבאיזה שהוא מקום נשכח כשמדברים על מי שכונה: "האדם המסוכן ביותר בז'אנר המטאל".

ועכשיו – הצד של Varg:

אהלן Varg, ותודה על ההסכמה להתראיין. אני רוצה להתחיל עם האלבום החדש שלך – Belus, הבנתי שהיה לו שם אחר ואז הוא שונה לשם הנוכחי, למה?

היי אלון, השם המקורי היה The Return Of Belus או The Return Of Baldur (אני כבר לא זוכר עכשיו) וממש לפני שהודעתי על יציאתו של האלבום שיניתי אותו ל The White God. השם לא התקבל יפה, במקום לקשר את זה עם אל האור המוכר במיתולוגיה האירופאית כ The White God, העיתונות החליטה שזה אלבום גזעני. מכיוון שהשם נבחר רק לצרכי עבודה לא היה קשה לי לשנות אותו ל Belus (שמשמעותו היא אור מבריק) ועשיתי זאת כי לא רציתי שעיתונות המוזיקה תפיץ שקרים. אני יכול להוסיף שזה לגמרי נורמלי שיש שם לצרכי עבודה בלבד כשעובדים על אלבום ולשנות שם זה חלק מתהליך היצירה. לפעמים זה עובד ואתה נשאר עם זה, פעמים אחרות זה לא עובד וצריך לשנות, זה פשוט מאד. אני יכול גם להוסיף ש Belus, הדמות, לא קשורה בשום צורה לאל האכדי Bel או באאל, ישות שאני מניח שאתה מזהה.

מה הקונספט שמאחרי האלבום?

הקונספט הוא המוות והחזרה של Belus, אל המוכר יותר כ Belenus (דמות קלטית), או אפולו (בגרסא היוונית-רומאית), Byelobog (בגרסא הסלבית) או Baldur (סקנדינביה). Belus הוא שם אינדו-אירופאי של ישות שמוכרת לכל התרבויות האירופאיות. הוא ההתגלמות של כוחה של השמש ולכן הוא חי (קיץ), הוא מת (סתיו) הוא עושה מסע בעולם המוות (חורף) והוא חוזר (אביב) בכל שנה.

ממה שיכולתי להבין ויכול להיות שזו רק תפיסתי של הדברים – אפשר גם לראות את הסיפור כאלגוריה על חייך, כשמוטיב התחייה מחדש הוא השחרור שלך מהכלא וחזרתך לחופשי, יש בזה אמת?

ובכן, זה יכול היה להיות – אבל זה לא. זו הסיבה ששיניתי את השם מ The Return Of Belus/Baldur ל "אל הלבן", רציתי להימנע מספקולציות כאלו, אני בהחלט לא אל. למרות שלפעמים נשמע כאילו זה מה שאני חושב על עצמי..

אתה הוצאת את האלבום דרך Byelobog Productions, חברה שלך – עם הפצה דרך Candlelight, למה לא דרך ההליך הרגיל של להוציא את האלבום דרך חברת תקליטים מוכרת כל שהיא?

חברות תקליטים מוכרות קיבלו איומים מחברות אחרות, מפיצים ועיתוני מוזיקה לפני שהודעתי על יציאתו של אלבום חדש. כמה אנשים בתעשיית המוזיקה אמרו לחברות התקליטים שאם הם יוציאו אלבום של Burzum הם יקבלו חרם ענקי, או אפילו יותקפו ע"י קיצונים מהשמאל. האיומים עבדו כמו שהם תיכננו, אבל זו לא הייתה בעיה בשבילי – פשוט עשיתי דברים בצורה אחרת.

נעבור לפסים אישיים – אני מבין שבשנים האחרונות למאסר שלך אושר לך לחיות חלקית מחוץ לכלא, אבל איך זה מרגיש להיות חופשי לגמרי? מה מהתחושות האלו מצא את עצמו באלבום?

אני לא יודע, המוח שלי מעולם לא היה נעול, כך שזה לא הרגיש כאילו שוחררתי מכלא, לא ממש הייתי שם אפשר לומר. זה לא השפיע על האלבום בשום צורה, אני מאמין. השהיה שלי בכלא היא מבחינתי מים מתחת לגשר.

אין לי יותר מידי ידע במערכת הענישה הנורבגית, אבל זה נראה כאילו הם התעקשו מאד שאתה תרצה את העונש שלך במלואו, יש עדיין איזו תחושה של מעקב או קשיים מצד השלטונות?

נורבגיה היא מדינה שמאלנית קיצונית, ברמה כזו שאפילו שר שבדי (וגם הם שמאלניים מספיק) קרא לה "המדינה הסובייטית האחרונה באירופה", כך שלא ממש חשובות להם זכויות האזרחים, במיוחד אם הם מביעים התנגדות. אם אתה רוצה להימנע מענישה על פשע כל שהוא בנורבגיה כדאי לך קודם כל להצטרף ל Arbeiderpartiet (מפלגת הפועלים) ואז תוודא שאתה הופך גם לבונה חופשי (Freemason). זה שאתה מציית לחוקים או לא לאחר מכן זה כבר לא חשוב. כמו שאתה יודע, הממשלה הנורבגית תומכת בחריפות בכמה קבוצות פלסטינאיות במזרח התיכון, והם עושים זאת בגלל שגם הם קיצונים שמאלניים, מצא מין את מינו.. אני לא מתאים למבנה השמאלני שלהם, אז אני חייב לטפס במעלה הגבעה בכל מה שאני עושה בנורבגיה. אבל זה לא מפריע לי, מה שקשה לך רק מחשל אותך.

האם הזמן שבו ישבת בכלא, או החופש שיש לך עכשיו, שינו באיזו שהיא צורה את התפיסה שלך של נורבגיה ושל העולם?
האם אתה מרגיש שהרעיונות והתפיסות שלך השתנו עכשיו כשיש לך משפחה? ילד? זה ריכך אותך באיזה שהוא מקום?

להיות מבודד בתא כלא דווקא עושה אותך קיצוני יותר ממה שהיית, אפילו אם המוח שלך עדיין חופשי, כך שבשבילי דווקא השחרור קצת ריכך את הדעות. עם זאת, השנים לימדו אותי, יותר מכל דבר אחר, שצדקתי לאורך כל הזמן. כל הפחדים שלי אוששו. אפילו הרעיונות הכי פראנוידים ומוזרים התגלו כהגיוניים. זה שיש לך משפחה אכן מרכך אותך מבחינה מסוימת, אבל גם עושה אותך קשה יותר בדרכים אחרות. עכשיו יש לך אחרים שאתה צריך ללחום עבורם גם כן, זה לא רק חברים או אנשים יחידים שלהם יש משהו לא כל כך חשוב המשותף לך. עם משפחה יש לך הרבה יותר שלמענו אתה צריך ללחום.

תופעה אחת שבהחלט גדלה במימדים שלה בשעה שהיית בכלא היא הגדילה באוכלוסיה המוסלמית בנורבגיה והיום המיעוט הגדול ביותר במדינה, כשבמדינות אחרות – כמו דנמרק למשל, המוסלמים הם כבר 9.9% מסך כל האוכלוסיה. כמישהו שכבר הביע את עצמו בעבר לגבי המצב הזה, מה דעתך בנושא היום?

טוב, הקשר הראשון שלי עם מוסלמים היה ב 1979 כשההורים שלי עברו לבגדד, שם חייתי כשנה (כן, אבא שלי היה אחד מהמהנדסים שעבדו למען סדאם חוסין). רוב העירקים, במיוחד הסונים – היו די חילוניים, אבל עדיין מוסלמים ובנוסף היינו בקשר גם עם הרבה שיעים פנאטים. בעקבות החשיפה הזו ראיתי בשלב מוקדם מאד מה הוא מוסלמי ובגלל זה אף פעם לא הייתי חיובי כלפי האיסלם בגדול, או כלפי הגירה מוסלמית בכל מקום. הם היו, מאז שעזבו חצי האי הערבי בסביבות שנת 650 – מטרד על המין האנושי. הצרפתים (הקיסר שרלמיין) עצרו את הערבים-הברברים בהרי הפירנאים, הגרמנים עצרו את המוסלמים הטורקים מלכבוש את וינה והרוסים עצרו את הטרור של המונגולים המוסלמים בקאזן. אין להם סיכוי כנגדנו בקרב ישיר, לא אז – במיוחד לא היום והם יודעים את זה, אז הם מנסים לכבוש אותנו באמצעות הגידול המספרי שלהם במקום. אני בטוח שגם באירופה הם יעצרו בעתיד, הם צריכים לקרוא את הכתובות שעל הקיר ולעזוב לפני שיהיה מאוחר מידי. אני בטוח שזה לא יגמר טוב למוסלמים, הכעס מתגבר ואירופה לא נחמדה כשהיא כועסת.

בכתבים שלך אתה מתייחס הרבה למושג "סלאבי" ומדבר על היחס של הנאצים אליהם במלחמת העולם השנייה, מה זה אומר מבחינתך, למה ההתיחסות הספציפית אליהם?

ההתיחסות הספציפית הגיעה בגלל מכתבים רבים שקיבלתי מקיצונים ימניים רבים מגרמניה וארה"ב, שרבים מהם קראו לרוסים "תת-אנושיים", ו "גזע חום של טינופת" וכו'. אני מוצא את הדעות האלו לא רק טיפשיות, אלא ממש מטומטמות ומלאות בבורות, הסלאבים הם לא פחות אירופאים מהגרמנים או כל עם אחר יליד אירופה.

כשאתה מתיחס לכך שאנשים קראו לך בעבר נאצי, אתה מכריז שלקרוא לך נאצי זו טעות, אבל הסיבות שבגללן אתה אומר שזו טעות נראות לי כמו בריחה מתשובה אמיתית. זה שאתה סוציאליסט או לא זה חסר קשר, השאלה – בהחלט כשהיא מגיעה מיהודי כמוני או כמי שמתנגד לאנטישמיות, היא מה אתה חושב על הפעילות הנאצית, הרצח ההמוני של מיליוני אזרחים, ביניהם 6 מיליון יהודים, בעיקר זקנים, נשים וילדים ושאר הזוועות שהם ביצעו. לסיכום, מה התפיסה שלך של הנאצים מהפרספקטיבה הזו והאם אתה עדיין חושב שנכון להתייחס אלייך כנאצי?

דבר ראשון, נקודת האנטישמיות היא מורכבת למדי, אתה צריך לקרוא את המאמר A Real Case Against The Jews שנכתב ע"י הרבי Eli Ravage וכך תבין את נקודת המבט שלי על יהודים. (מדובר במאמר שנכתב מנקודת מבט אירונית וצינית המוכיחה כביכול את כל התפיסות האנטישמיות הישנות של רצון היהודים להשתלט על העולם פיננסית ופוליטית, מאמר שבגלל חוסר ההבנה של גורמים אנטישמים אותו – משמש אותם כהוכחה כביכול לתפיסה שלהם של היהודים – א.מ). בנוסף, אני יכול לומר שאני אנטי-יהודי בגלל שאני אנטי-דתי ובגלל שיהדות גם היא דת. (בכל מקרה אני לא אנטי-שמי, כי להיות שמי פשוט אומר שאתה אדם הדובר שפה שמית כל שהיא. זו סיבה טיפשית לשנוא מישהו בכל מקרה..). בשבילי לאומנות-סוציאלסטית (נאציזים) היא קודם כל סוציאליזים, כך שאני לא קורא לעצמי נאצי בשום צורה. אני מבין שלך לא איכפת מהצד הזה.

כשזה מגיע להיטלר עצמו אני לא יודע מה בדיוק לחשוב או לומר, עם כל התעמולה שהוגשה לנו עליו מאז 1932 קשה מאד לחבב אותו. בשבילי הוא דמות היסטורית באותו סגנון של סטאלין, ריצ'ארד לב הארי, שרלמיין, ברברוסה וכו'. אין לי שום חיבה אישית לאף אחד מהם. זוועות בוצעו ע"י כמעט כל עם בעולם ובידי אנשים בעלי אידיאולוגיות שונות. ריצ'רד לב הארי למשל, דוגמא לנוצרי טוב, שחט מוסלמים (כולל נשים וילדים) במסות ונראה שאין לנו בעיה איתו (באירופה בכל מקרה, יכול להיות שחושבים עליו אחרת במצרים..), בעלות הברית רצחו מיליוני אזרחים גרמנים, ביניהם נשים וילדים, במהלך מלחמת העולם השניה עם הפצצות הענק שלהם. לאחר המלחמה הם (יחד עם ברית המועצות) עשו טיהור אתני כנגד הגרמנים באירופה, וגירשו כ 15 מיליון מהם מבתיהם, ובדרך רצחו 3 מליון, כל זה במהלך תקופת שלום – אני חייב להוסיף. אני יכול להמשיך עם רשימה של מעשי רצח המוניים, ברובם סיסטמטים, רובם מכוונים, מימי קדם ועד היום, אבל אני מניח שאתה מבין. אין סיבה לבחור מעשה זוועה אחד ולקרוא לו הגרוע ביותר וליצור מזה דת קיצונית בסגנון – "האמן בזה או שתמות!". הם כולם "הגרועים ביותר" מנקודת המבט של מישהו. הבעיה שלי עם כל מעשי הרצח האלו היא שאני לא באמת יודע מה קרה כי הם מתוארים ע"י המנצחים ואני גם לא סומך על התיאור של הקורבנות, כי הם נוטים לכל הפחות להגזים. אני אומר את זה כי אני ראיתי איך הסיפור הלא-חשוב והלא מעניין (לרוב האנשים) שלי הוצג ע"י המערכת הנורבגית. הם מלמדים ילדים בבתי הספר שאני שטניסט שעובד את השטן וששרף כנסיות. הם משתמשים בי כדי להוכיח את קיומה של ישות שטנית שחייה בתוכם. כל מה שהם מלמדים אותם זה שקר וקל מאד להוכיח שמדובר בשטויות. אתה אפילו לא צריך מקורות מידע כדי להוכיח את זה, הסיפור עצמו מתמוטט בעקבות חוסר הגיון מוחלט בתוכו. כשזה מגיע לשואה יש לי את אותה הבעיה, אני לא סומך על הסיפור הרשמי, בגלל שאין לי סיבה לסמוך על אלו שמספרים לי את הסיפור.

בוא נחזור להשקפותיך הבסיסיות. רוב האנשים בהחלט היו מחשיבים אותך כלאומן, בנוסף לחשיבות הגדולה שאתה מייחס לגזע, מה שמצייר אותך כגזען. מה אתה חושב על המושגים האלה והאם הם חלים עלייך?

לאומנות היא טיפשית, אלא אם כן הגזע שלך הוא האומה שלך עצמה. מבחינה גנטית, יש לי יותר במשותף עם רוסים, איטלקים, אנגלים ואוקראינים בלונדינים וכחולי עיניים מאשר עם נורווגים שחורי שיער ועיניים. דרך אגב, מחקרים אחרונים מראים שהאדם הלבן (במובן הרחב שלו) שקיים כיום ברחבי העולם הם למעשה צאצאים הולנדיים (המאוד אינטליגנטים), ולא הומו-ספיינס מאפריקה (ההרבה פחות אינטליגנטים). השיער הבלונדיני, העור החלק והעיניים הכחולות הם מאפיינים הולנדיים, וכך גם האיי.קיו הגבוה.

יש אנשים שיטענו שלגזע כבר אין משמעות בעולמנו כיום, שלמרות שהדת היא נקודת ההתחלה לרוע, גזענות הובילה למעשי זוועה רבים וכיום אין לה משמעות בעולם שבו כל מדינה היא כור היתוך של גזעים, למה אתה עדיין מייחס חשיבות כזו לגזע?

גזענות הובילה לזוועות, אנחנו יכולים להסכים על זה. אבל על השאלה האם זה טוב או רע אנחנו יכולים להתווכח. כמו כל דבר בטבע, אנחנו צריכים להתפתח כזן על מנת לשרוד, להצליח ולשגשג. לדוגמא, אם ניתן לאפריקאים (או למעמד העובד מכל אומה, לצורך העניין) להתערבב איתנו יותר מדי בסופו של דבר האי.קיו שלנו ירד עד כדי כך שלא נוכל להמשיך להתקיים כחברה משגשגת ומתקדמת מבחינה טכנולוגית. אם לא נהיה קיימים מבחינה טכנולוגית אנחנו נכחד באיזשהו שלב מכיוון שלא נהיה מסוגלים לעזוב את כוכב הלכת שלנו- מה שנהיה חייבים לעשות באיזשהו שלב אם נרצה או לא ברגע שהשמש תתחיל למות… אם כך, ההיגיון הוא כזה: לתת לחלק למות על מנת שהשאר יוכלו לחיות, טוב יותר מאשר לתת לכולם לחיות לזמן-מה רק כדי שיוכלו לראות את כולם מתים. ויש לנו את האומץ והשכל לבחור את מי. אני מצפה מהעתיד להיות קר וברוטאלי ואני מצפה מהגזע לשחק תפקיד גדול יותר ממה ששיחק עד כה. הגזע הוא המוצא שלנו והפתח שלנו לגדולה. בגלל זה כולם רוצים ילדים בלונדינים עם עיניים כחולות, אתה יודע… בין אם הם מודים בזה או לא.

למה הגעת להשקפות בהן אתה מחזיק כיום בנוגע לחשיבות של נורווגיה נטולת יהדות ונצרות? למה ניאו-פגאניזם? יש שיטענו כי הדתות והאמונות העתיקות האלה עברו מן העולם ואינם חלק טבעי ממנו, כפי שהנצרות או כל צורה של אמונה נועדה להיכחד ככל האנושות מתקדמת. מדוע אתה מאמין שחזרה לשורשים הפגאניים היא כה חשובה?

השורשים הפגאניים חשובים רק במובן הזה שהם השורשים שלנו. למעשה, הפגאניות שרדה בנצרות משום ששאול ושאר היהודים שאחראים להתנצרות של הרומאים ושאר אירופה לא הצליחו למחוק את המסורות האירופאיות. המסורות הפגאניות טבועות בדמם של האירופאים ולא יכלו להימחק אלא אם כן האירופאים עצמם היו נמחקים. שאול נכשל לעשות כך, על אף שאני בטוח שהוא היה רוצה בזה. אז כך האלוהות הפגאנית קיבלה שמות שונים ונקראו "קדושים" במקום. המסורות הפגאניות נכללו בדת החדשה, בצורה זו או אחרת. הנצרות הפכה לפחות יהודית ממה ששאול וקבוצתו היו רוצים. הרפורמה בנצרות הסירה חלק מהפגאניות משום שהפרוטסטנטים באירופה חשים יותר רגועים כלפי הנצרות מאשר הקתולים והאורתודוקסים. הפרוטסטנטיות היא פחות פגאנית, פחות אירופאית ולכן גם פחות מעניינית את האדם האירופאי.

אנחנו, המדינות הפרוטסטנטיות, בקושי הולכים לכנסייה ולמעשה מתנהגים כמו אתיאיסטים שהולכים להתחתן בכנסייה משום שכך אנו רגילים לעשות. אתה כמובן צודק כשאתה אומר שהדתות הקדומות עברו מן העולם ושאת מקומם תפסה הנצרות (והיהדות והאיסלאם). אבל לא אכפת לי מהדת הפגאנית. אכפת לי מהאידיאל והמוסר הפגאני. אכפת לי מהערכים האירופאים אשר טבועים בדמנו.אם כבר מדברים על דתות שעברו מן העולם- האפריקאים עדיין מאמינים ברוחות, כמו שהאמינו בתקופת האבן. הערבים עדיין מאמינים באלוהים, כמו שאנו האמנו בימי- הביניים. האירופאים, לעומת זאת, הם בעיקר אתיאיסטים. אלו אשר יכולים להתקדם יתקדמו. אלו אשר אינם יכולים להתקדם בשל מגבלות גזעיות לא יתקדמו. זוהי קדמה מנקודת מבט גזענית… אז אני מניח שהדת תכחד בקרב אומות אינטליגנטיות.

לא משנה כמה חזק תרצה שלא יזהו אותך עם קבוצות וארגונים המאמינים בעליונות הגזע הלבן, אתה יכול להבין מדוע מזהים אותך כאחד שכזה בשל ההשקפות בהן אתה מחזיק? האם אתה עושה מאמץ אמיתי על מנת להבדיל עצמך מקבוצות שכאלה?

אני מבין ולא אכפת לי מה חושבים עלי. אני אכן חושב שזה אירוני שאין להם בעיה עם דבילים מעריצי-שטן, אבל ברגע שבן אדם מדבר על גזענות עושים מזה מהומה. אז, האהבה לגזע שלך היא גרועה יותר מטיפוח של רשע טהור? אני מניח שהרכבת של רגשות האשמה ששלחתם לאירופה בעקבות השואה בלבלה לה את הראש…

ישנה תקרית נוספת ששמעתי עליה בעבר והייתי רוצה שתבהיר את הסיפור ותשפוך עליו אור. בעבר התכתבת עם סולן להקת Salem ושלחת לו מכתב בו אתה מהלל את המוזיקה שלהם בעוד שאתה מציין, ביחס למילים שלהם על השואה, "חבל שהיטלר לא סיים את העבודה" וכו'. לאחר שקיבלת תשובה מהם על הנושא, נאמר ששלחת להם מכתב שזוהה כמעטפת נפץ ודרש התערבות של משטרת ישראל. זכור לך מה קרה שם?

ובכן, אני לא זוכר הרבה מזה. הייתי בן 18 אז והייתי ב"מלחמה כנגד העולם". אני רק זוכר ששלחתי מנגנון נפץ אלקטרוני לאחד מהם וכתבתי לו: "הנה המכשיר שאתה צריך על מנת לפוצץ את בניין הממשלה", כאילו הוא ביקש את זה. אח"כ כתבתי "קלטת שמע" על טופס המכס, אפילו שהיה לי ברור לגמרי שהחבילה לא נראית כמו אחת שמכילה קלטת בפנים. זאת הייתה בדיחה רקובה שנועדה לסיים איתם את ההתקשרות. ככל שידוע לי הוא רואיין על ידי המשטרה וזה הכול. זה כל מה שציפיתי לו. דרך אגב, זה סיים את הקשר בינינו בצורה יעילה מאוד, כפי שהתכוונתי. הפתעה גדולה.

האם אתה יכול להבין מדוע עבור מעריצי הבלאק-המטאל בישראל אתה נתפס כהתגלמות הרוע, ואפילו מוחרם ע"י חלקם, בתור מישהו שכתב ואמר את מה שאתה כתבת ואמרת בזמן כשחלק מהמשפחות של אותם אנשים נרצחו בשואה?

בטח, אני יכול להבין את זה, במיוחד בהתחשב בעובדה שרוב מעריצי הבלאק-מטאל הנורווגים חושבים כמוהם. אבל האם התנ"ך (או הברית החדשה) לא אומר איפשהו שהבארות העמוקים ביותר יהפכו למגדלים הגבוהים ביותר, ולהיפך? אם כך, אני מניח שהעתיד שלי נראה נורא בהיר.

יש אנשים הטוענים שהרעיונות והאידיאולוגיות שלך לא היו מגיעות לכמויות האנשים אליהם הן הגיעו ללא קהילת המטאל ואם לא היית מורשע ברצח של אוייסטין ארסת'. מה דעתך על כך?

ראשית כל, אני לא חושב שזה משנה. הורשעתי ברצח של אוייסטין ארסת' ואנו לא יכולים לדעת מה היה קורה אילולא הייתי מורשע. ספקולציות יכולות להיות כיף עבור חלק, אך הן לא עוזרות לנו.
הנח לאלה שמשערים השערות לבזבז את זמנם, כי אני לא הולך לעשות את זה. במקום זה אני ממשיך בחיי.

האם אתה מרגיש שאתה שסומנת והוחרמת ע"י רשויות החוק שלא כצדק בשל השקפותייך והישירות שלך ולא רק בשל הרצח שביצעת?

ובכן, לא ביצעתי רצח. הרגתי בחור שניסה להרוג אותי. אתה צודק שהורשעתי ברצח, אבל זה סיפור אחר לגמרי. בכל אופן, הבעיות איתן התמודדתי אל מול מערכת החוק קשורות באופן ישיר לישירות שלי, כפי שניסחת. לאף אחד לא היה אכפת מאוייסטין ארסת'. היה להם אכפת רק מהשקיעה שלי ומהכנסיות האהובות שלהם. המערכת נתנה לי המון חרא, אבל זה רק השיג לי יותר חברים בכלא והפך אותי לחזק יותר ולחכם יותר.

בוא נרד לעצם העניין- קראתי בעבר שבאת מבית בעל "מודעות-גזענית". האם זה אומר שהשקפותיך ניתנו לך ע"י הוריך, ואתה רק הפכת אותן לקיצוניות ומוחצנות יותר?

נהה… גדלתי בבית נורמאלי לגמרי. משפחה משכילה. כל המשפחות "מודעות מבחינה גזענית", אגב, בין אם הן מודות בזה או לא. אנחנו כך, משום שאני יצורים חיים. לך אתה ותגיד לכל הפרוידיאניים המתוסבכים אי-שם שיחפשו במקומות אחרים את הסיבות שיסבירו להם מדוע אני פיקח.

מה יש בבלאק-מטאל הנורווגי שגרם לכזאת תהודה בתחילת שנות ה-90 וגרמה לך ולחבר'ה אחרים לשרוף כנסיות, לרצוח ולהפיץ מסרים קיצוניים מכל מיני סוגים? האם הבלאק-מטאל היה הבחירה שהתאימה למעשים ולמחשבות הקיצוניות שלך, או להיפך?

ובכן, ההסבר הקצר הוא שנכנסתי לסצינה וזו הייתה סצינה פתאטית: מלאה בכבשים, חזירים וכלבים משוחררים. הם לא התקדמו לשום מקום. אוייסטין ארסת' היה המנהיג שלהם, אז נתתי לו קצת כיוון . והשאר עקבו- ממש כמו העדר שהם היו. Deus ex machine ("מונח זה משמש לתיאור מצב בסיפור או דרמה, בו הכותב מכניס לעלילה גורם נוסף, שאינו נובע מהשרשרת הסיבתית העלילתית, על מנת לפתור בעיות עלילתיות.")

אם נפסיק אם הדיונים הפילוסופיים לקראת הסוף- יש סיבה שהתחלת לנגן בלאק-מטאל. בזמן שvenom ו- Celtic frost היו ההשפעות הברורות, כמה עמוקה הייתה ההשפעה של המטאל היותר מסורתי שהיה פופולארי בזמן שהיית מתבגר? האם היית אי-פעם מעריץ של black Sabbath או Iron maiden? או האם תמיד נמשכת ללהקות היותר קיצוניות והפחות מלודיות? מה אתה חושב על ז'אנרים פחות קיצוניים ויותר מלודיים שיש היום?

אני יודע מעט מאוד על ז'אנרים של מטאל היום אז עדיף שלא אדבר על כך. כשהייתי ילד הייתי מקשיב למוזיקה קלאסית, בעיקר צ'ייקובסקי, ואז התחלתי לשמוע איירון מיידן בסביבות גיל 13-14. באמת היה לי תקליט של קלטיק פרוסט והחל משנת 1989 ואילך התחלתי להקשיב למטאל קיצוני יותר, כמו Bathory ו- Destruction. מעולם לא האזנתי ל- venom. לבשתי חולצה שלהם באיזה תמונה פעם בגלל הטקסט שהיה רשום עליה, "Black metal" (היה לי את החולצה מלכתחילה כי מכרתי חולצות בעיר הולדתי על מנת להתפרנס).

במבט על סצינת הבלאק-מטאל כיום, כיצד את יכול להשוות אותה לסצינה של תחילת שנות ה-90? האם יש משהו שווה? האם יש להקות שאתה מעריך יותר מאחרות?

מצטער, אבל אני לא יכול לענות על השאלה הזאת כמו שצריך מכיוון שאני לא מאזין למוזיקה שכזאת מאז שנת 95' ואילך. אני אפילו לא רואה אתBurzum כבלאק-מטאל ואין לי שום עניין שהוא בבלאק-מטאל או בכל סצינה שהיא. אם אני מאזין למוזיקה אני מעדיף להקות כמו The cure, New order, future sound of London, מוזיקה קלאסית או פולק (כמו בללייקה).

עניין גדול שהסעיר את עולם המוזיקה לאחרונה היה יציאתו מהארון של Gaahl, מישהו שסלידתו מהנצרות ידועה היטב. מה דעתך על צעד חסר תקדים זה בתוך מה שנחשב למוזיקה הכי לא-ידידותית לקהילה ההומוסקסואלית?

זה לא ענייני, וזה לא נוגע אלי. לכולם יש איכויות, ופגמים. הוא לא שונה מכך. גם אני לא,לצורך העניין.

כעת, שאתה סופסוף אדם חופשי ומוזיקאי יוצר, האם אתה מתכנן לקחת כיוון "מסורתי" ולהופיע? אולי לאסוף מסביבך נגנים?

לא ממש. המנהל שלי, הלייבל שלי, חברת ההפצה ואנשים אחרים היו מאוד רוצים בכך. זה נורא נחמד והכול, אבל… המוטיבציה היחידה שלי לכך היא כסף ואני לא חושב שזאת מוטיבציה טובה לשום דבר. אפילו מי ששודד בנק עושה זאת יותר עבור האקשן מאשר עבור הכסף. ובכן, בנימה רצינית ביותר, אני יכול להגיד לך ש Burzum זה מוזיקה פרטית מדי עבור הופעות, ועליה להיות מוערכת כמוזיקה שמאזינים לה באופן פרטי. זה רק אני ואתה. המוזיקאי והמאזין. זה משהו אחר… ואתה יכול להשיג את המוזיקה שלי על המחשב, בדיסקים ובאם.פי 3. אה,ודרך אגב, סביר להניח שאם ייגמר לי הכסף אשדוד בנק לפני שאופיע בלייב…

הנושא הובן, תודה על הראיון Varg,

תודה לך, אלון, על השאלות ועל שגילית עניין.
|ENG|Varg Vikernes – Exclusive Interview
By: Alon Miasnikov
With: Varg Vikernes(All Instruments), Burzum


A few facts about Varg Vikernes:

•He was born 1973 in Bergen Norway as Kristian Larsson Vikernes.
•He changed his name to Varg, a Wolf from the Norse Mythology
•He is the man behind Burzum, one of Black Metal's legendary musical endeavors.
•He was responsible for the arson of Churches in Norway in the early 90's, most notorious was the burning of Fantoft Stave Church.
•In 1994 Varg was convicted for the murder of Oystein Aarseth, guitarist and co-founder of Mayhem, his claim for self-defense was not accepted and he was sentenced to serve 21 years in prison.
•After his arrest 150 KG of explosives and 3,000 rounds of ammunition were found in his home.
•Last year he was released from prison
•This year he has released "Belus", his first album to make use of guitars since 1993's Filosofem.
•He was been described in the past as a Nazi sympathizer and a racist.

There were a lot of people asking us if this is an interview that should be published in an Israeli Metal publication. Some said Varg's opinions should not receive further publicity, specifically not through Israeli media, we chose otherwise.

Varg is certainly what would most call a racist, some would say anti-Jewish. But this interview displays the opinions of an intelligent individual, which holds extreme views that to a certain extent represent the state of mind of the current extreme-right in today's Europe, something which is important for us to hear, and understand.

Though he chooses to accept an article written in irony as proof about the Jewish people's attempts at world dominance, and refuses to accept existing proof of the holocaust, his opinions should definitely be heard, if not agreed upon.

So, in his own words, with no censor, this is what Varg, someone who has been described as "the most notorious Heavy Metal musician in history" has to say:


Hi Varg, I'd like to start with your new album – Belus, what is the meaning of the title and why was it chosen?

Hi Alon. The original working title was either «The Return of Belus» or «The Return of Baldur» (I don't remember which at this point), and just before I announced the release of the album I changed it to «The White God». This title was not well received. Instead of accociating it with the «deity of light», known in European mythology as «The White God», the music press assumed it was a «racist» release. Being only a working title it was not hard for me to change it, to «Belus» (meaning «shining white», by the way), and I did because I did not want the music press to spread lies.

I may add that it is perfeclty common to have working titles on projects, and changing the working title is part of the creative process. Sometimes it works, and you keep it. Other times it doesn't work, and you change it. As simple as that. I can also add that Belus, the deity, should not be confused with the Akkadian Bel/Baal («lord», «master»), a deity I (for some reason) assume you might be more familiar with.

What is the concept behind the album itself?

The concept is the death and return of Belus, a deity better know as Belenus (Celtic), Appollo (Greeco-Roman), Byelobog (Slavonic) or Baldur (Scandinavian). Belus is the Indo-European name for this deity, that is common to all the European cultures. He is the personified power of the Sun, and therefore he lives (Summer), dies (Aurumn), he travels through the underworld (Winter) and he returns (Spring) every year.

From what I could decipher, and it may be just my own take on things – it can also be construed as an allegory about your own personal life, with the motif of resurrection being your own release from imprisonment and return to freedom, is there truth in that?

Well. It could be, but it is not. This is the reason I changed the working title from «The Return of Belus/Baldur» to «The White God», by the way. I wanted to avoid such speculations. I am no deity… even though I might sound as if I think so myself, some times.

From the business side of things, you released the album through Byelobog Productions, with distribution through candlelight, is byelobog your own imprint, and why not go through the "regular" process of just releasing it through a well-known label?

Well-known labels received threats from other labels, distributors and music magazines even before I announced the release of a new album. Some individuals in the music industry told the labels that if they released Burzum they would face a massive boycott, or even assaults form left-wing extremists. The threats worked as intended, but it was no really a problem to me. I simply had to do things differently.

Now to more personal questions if you don't mind – I understand your last years of incarceration you were allowed to live partly outside of the prison walls, but how does it feel to be fully out of it? What do you think did that feeling being into the album itself?

I don't know. My mind was never incarcerated, so I never felt like I was ever released from prison. I was never really there, so to speak… It did not influence the album in any ways, I belive. My stay in prison is water under the bridge.

I do not have much knowledge of the Norwegian penal system, but it did seem that is was adamant in having you go through the full-term of your sentence, is there still a feeling of being inspected or hindered by the arms of the law?

Norway is a left-wing extremist country (to such a degreee that even a Swedish [as if they aren't pretty left-wing too] minister called it «the last Soviet state in Europe»), so they don't care too much about the rights of the citizens. Especially not if you show dissent. If you want to avoid punishment for some crime in Norway you should first and foremost join Arbeiderpartiet («The Worker's Party»), and then to make sure become a Freemason as well. Whether you follow the laws or not is not that important.

As you might know already, the «Norwegian» govermnet rabidly supports a number of Palestinian groups in the Middle East, and they only do because they too are left-wing extremists. «Birds of a feather flock together», you know. I don't fit their left-wing mold, so I have to walk uphill no matter what I do in Norway. I don't mind though. Gelobt sei was hart macht.

Did your time incarcerated, or your time now – outside, change in any way your perceptions of the nature of reality in Norway or the world in general? Do you feel part of the feelings you had, and philosophical conceptions – change with the changes in your own personal life? Does having a family, a child, soften these once extreme views and belifs?

Being isolated in a prison cell makes you more extreme than you otherwise would have been, even if your mind is free, so me being released did soften my views a bit. However, the years have taught me more than anything that I have been right all along. All my fears have been confirmed. Even most paranoid and eccentric ideas turned out to be sensible. Having a family softens you up in some ways, but it makes you harder in other ways. Now you have others to fight for too, that are not just friends or individuals who have something «not really that important» in common with you. With a family you have so much more to fight for.

One phenomenon that certainly grew to larger proportions while you were Incarcerated is the growth in the Muslim population in Norway, being the Largest minority in the country, while in other country's – such as Denmark, Muslims are now 9.9% of the population. As someone who has expressed Himself in the past regarding this, what is your take on the subject today?

Well, my first contact with Muslims was in 1979 when my family moved to Baghdad, to live there for a year. (Yeah, my father was one of those engineers working for Saddam Hussein.) Most of the Iraqis, or rather Sunnis, at the time were pretty secular, but they were still Muslims, and we also came into contact with a lot of (fanatic) Shiites. So I saw very early what a Muslim is, and because of that I have never been positive to Islam, in general, or to Muslim immigration anywhere. They have been – since they left their Arabian Peninsulae around anno 650 – a pest to mankind.

The French (Charlemagne) stopped the Arab-Berber Muslim invaders in the Pyreneés, the Germans stopped the Turkish Muslims outside Vienna, the Russians ended the Golden Horde Muslim terror in Kazan. They stand no chance against us in open battle, not then and especially not now, they know that, so now they try to «conquer by numbers» instead, but I am confident they will be stopped in Europe in the future as well. They should read the writing on the wall and get out before it is too late. I am sure this will not end well for the Muslims. Anger is growing, and Europe is not nice when angry.

In your writings you refer a lot the term "Slav", and refer the Nazis' treatment of them during World War II, just to be clear – what does the Slavic people mean to you, and why the specific references to them?

The specific reference to them came because I received many letters from German and US right wing extremists, and so many of them called the Russians «subhumans», «a brown race of scum», «a slave race», «a criminal race», and so forth. I find these views to be not only silly, but to be plain dumb and utterly ignorant. The Slavs are no less European than the Germans or anybody else native to Europe.

In your referral to people addressing you as Nazi, several points need to be taken into view. You quite adamantly declare that referring you as "Nazi" is wrong, but the reasons you list to display why you are not are seem to me as a cop-out.

Being socialistic or not has nothing do with it. The question was raised (certainly from Jewish, or just plain people objecting an Anti-Semitism) to get a definite statement regarding your views on the Nazis' "other" activities, namely the whole-sale massacre of Millions of civilians (among them 6 Million Jews), many of them women and children, and the other atrocities perpetrated by them, and certainly your view of Hitler – the brain behind this.

To surmise what turned out to be a pretty long question – what is your take on the Nazis from that perspective, and do you still think referring to yourself as one is acceptable?

First of all, regarding the «Anti-Semitism» point, this is somewhat complex. You should read «A Real Case against the Jews» by (the rabbi) Marcus Eli Ravage (You will better understand my view on Jews if you read this. In addition to that I can tell that I am anti-Jewish because I am anti-religion, and because Judaism is also a religion. (I am in any case not anti-Semitic, because being «Semitic» means simply that you are «a person who speaks a Semitic language». That would be a silly reason to dislike someone indeed…)

To me National Socialism is first and foremost National Socialism, so I definately don't call myself a «Nazi», but I understand that you don't care about that part of the story. When it comes to Hitler himself I don't know what to think or say. With all the propaganda we have been served about him since 1932 it is hard to like him. To me he is an historical figure in the same vein as Stalin, King Lionheart, Charlemagne, Barbarossa, et cetera. I really have no personal relationship to any of them.

Atrocities have been perpetrated by just about all peoples of the world, and by people with all kinds of ideologies. King Richard Lionheart of England, for example, a «good Christian», massacred Muslims (including women and children) en masse, and yet we don't seem to have a problem with him (in Europe anyway. They might view him differently in Egypt…). The Allies massacred several million of German civilians, including women and children, during WWII, in their terror bombing campaign. Then after the war they (along with the Soviet Union) ethnically cleansed parts of Europe for Germans, driving 15 million of them from their homes, and murdering 3 million of them in the process. In peacetime, I may add. Now, I could go on and on listing massacres of our world, more or less systematic, more or less intentional, from Antiquity to today, but I guess you see the point. There is no reason to pick one massacre and name it «the worst» and make it a fanatic world religion. «Believe in this or die!» They are all «the worst» from someone's perspective.

My problem with all these massacres is that I really don't know if they happened as described by the victors. Nor do I trust the descriptions of the victims, as they tend to at least exaggerate. I say this because I see how even my unimportant and (to most) uninteresting story has been presented by the Norwegian system. They actually teach children in school today that I am a devil-worshipping satanist who burned churches, and they use me to prove the existence of a satanic presence in our midst. Everything they teach them is a lie, and what they teach is even easily unveiled as nonsense. You don't even need any sources to figure this out. The whole story falls apart on its own due to a complete lack of logic. When it comes to the Holocaust I have the same problem. I don't trust the official story, because I have no reason to trust those who tell me this story.

Let's get to the basics of your views, most people would certainly regard you as nationalistic, and your referral and the importance you seem to put on race might probably paint you as racist, what do you feel about these terms and their applying or not to you?

Nationalism is foolish, unless your race is your nation. I have genetically speaking more in common with blonde and blue-eyed Russians, Italians, Englishmen, Ukrainians and so forth, than I do with dark haired and dark-eyed Norwegians. The latest science suggests, by the way, that the white (in a broad sense) peoples of our world actually descends mostly from the (highly intelligent) Neanderthals, and not from the (much less intelligent) Homo Sapiens from Africa. The blonde hair, fair skin and blue eyes are Neanderthal traits, and so is a high IQ.

Some people may argue that Race has no more importance in Today's world, that though Religion may the starting point for evil, racism has let to other numerous atrocities while not being grounded in reality as having any real importance in a world where every country is currently being a melting pot of races, what is it so important in Race in your view?

Racism has led to numerous atrocities, we can agree on that, but whether this is a bad thing or not is another question. Like everything else in nature, we need to evolve as a species in order to survive, thrive and prosper. If we for example let Africans (or the working class of any nation, for that sake…) mix too much with us we will eventually have our IQ lowered so much it will be hard to survive as an advanced technological civilisation. If we don't have an advanced technological civilisation we will at one point become extinct, because then we will never be able to leave our planet – and we will have to do that at one point whether we like it or not; when the Sun starts to die… The logic is then; to kill some to let the rest live is better than letting all live for some time only to see everyone get killed. And we do have the courage and brains to «cherry-pick».

I expect the future to be cruel and brutal, and expect race to play as much a major role in the future as it has hitherto. Race is our foundation, and our path to greatness. That's why «everyone» wants to have blonde and blue-eyed children, you know… whether they admit it or not.

Why did you reach the views that you do today regarding the importance of a Judeo-Christian free Norway? Why Neo-Paganism? One can claim that These old religions and beliefs have passed from this world as part of the natural order of things; the same that Christianity or any form of religion is destined to die out as mankind progress. Why do you feel that a return to pagan roots is so important?

The Pagan roots are important only in the sense that they are our root. Paganism actually survived in Christianity, because Saul and the other Jews responsible for Christinaizing the Romans and the rest of Europe failed to wipe out the European traditions. The Pagan traditions were rooted in the blood of the Europeans (i. e. in the race), and could not be removed unless the Europeans themselves were removed. And Saul, although I am sure he wanted to, were not able to do that. So the Pagan deities were given different names and were called «Saints» instead, and the Pagan traditions were all included in the new religion, some way or the other. Christianity became less Jewish than Saul and his lot intended.

The reformation removed much of the Paganism in Christianity, and because of that the Protestant peoples in Europe have a much more relaxed relationship to Christianity than the Catholics and the Orthodox peoples. Protestantism is less Pagan, less European and therefore less interesting to the European man. We – in Protestant countries – rarely even go to church and are almost all really just athetists who tend to marry in church only because we are used to doing so. You are of course right when you say that the old religions have passed from this world, and that they will for sure be followed by Christianity (and Judaism and Islam), but I don't care about the Pagan religion. I care about the Pagan ideals and morals. I care about our European values, rooted in our blood.

And mentioned religions who die as mankind progress. The Africans still believe in spirits, like we too did in the Stone Age. The Arabs still believe in «God», like we too did in the Middle Ages. The Europeans on the other hand are mostly atheist. Those who can progress will progress. Those who cannot progress due to racial limitations will not progress. That is progress seen from a racist point of view…. So I guess the religions will only die in intelligent populations.

No matter how hard you display a wish not to be pictured as part of White supremacist, racist organizations, can you understand why outer observers may view you as one of them because of the views you hold? Do you make a real effort to distant yourself from such groups?

I understand, and I don't really care what others think of me. I do find it ironic, though, that they seem to have no problem with devil worshipping morons, but the moment a person say that he is racist all Hell breaks lose. So, the love for you race is worse than cultivating pure «evil»? I guess the Holocaust guilt trip you sent Europe on has really messed her up…

There's another incident that I have heard about in the past that I would like you to clear up and shed light on. There's a story in Israel regarding local band Salem. The story goes that you send a letter to their vocalist, praising their music while marking on the holocaust-related themes in their lyrics that "Hitler should have finished the Job" Etc. after receiving a reply from them it was told that you sent what was marked as a "bomb-letter" to the band, which was intercepted by Israeli police, what is the exact story behind that incident if any?

Well, I don't remember much of this. I was 18 years at the time and was «at war with the world», so to speak. All I remember was that I sent an electronic detonator to a guy in Salem and wrote to him that «Here is the device you needed to blow up that government building», as if he had asked for it. Then I wrote «cassette tape» on the customs note, knowing perfectly well that it did not look as if the package contained a cassette tape. It was a rotten joke intended to end our communication. As far as I know he was interviewed by the police and that was it, and I expected nothing more than that. It did, by the way, very efficiently end our comunication, as intended. «Big surprise».

Can you understand why to a Black Metal fan here in Israel, you are considered the epitome of evil – even out rightly banned by some, as someone who has said and wrote the things you do, since approximately 50% of these people's families were murdered in the holocaust?

Sure, I can understand that, not least considering the fact that even most Norwegian metal fans share their views. but doesn't the bible (new or old testament) say somewhere that the deepest wells shall become the tallest towers, and vice versa? I guess my future looks very bright then.

Some people would argue that your ideas, and the ideologies they contain, would not reach the amount of people within and without the metal community as they did, had you not been convicted in the murder of Øystein Aarseth, what is your opinion on that?

First of all I don't think it matters. I was convicted for killing Øystein Aarseth, and we cannot know what would have happened if I hadn't been. Speculations might be fun for some, but they do us no good. Let those who wish to waste their time and efforts speculating. I will not, and instead I go on with my life.

Do you feel you were wrongly ostracized and marked by the Norwegian penal system because of your views and outspokenness and not just because of the murder you committed?

Well, I did not committ a murder. I killed a guy who tried to kill me. You are right that I was convicted for murder, though, but that's a different thing altogether. Anyway, the problems I faced in the penal system were all linked to me being outspoken, to use your words. Nobody cared about Øystein Aarseth. All they cared about was my dissent and their precious churches. The system gave me a heap load of shit, but what they did only gave me many friends in prison and it made me stronger and wiser.

Let's get down to the bare bones of it – I have read that your home was, what you have referred to as "Race-conscience", does that mean that your views can be originated to your parents, and that you have just took them in a more extreme and outspoken direction?

Nah. I grew up in a perfectly normal, well-educated family. All families are race-conscious, by the way, whether they like to admit it or not. We are, because we are living creatures. You tell all the messed up Freudians out there that they need to look elsewhere to find out why I am wise.

What is it about Norwegian Black metal that caused such a backlash in the early 90's and led you guys to burn churches, murder and convey extreme opinions of different sorts? Was the Black Metal the choice because of the extremity of your thoughts and actions, or vice-versa?

Well, the short explanation is that I entered the scene; and it was a pathetic scene filled up with sheep, pigs and loose dogs. They were going nowhere. Øystein Aarseth was their leader, so I gave him some direction, and the rest followed – like the flock animals they were. Deus ex machina.

If we cut-off the deep philosophical debate towards the end. There's a reason you started to play Black Metal. While Venom and Celtic Frost were the most expected influences, how deep where you into the more traditional heavy metal that was popular while growing up? Where you ever an Iron Maiden/Black Sabbath fan? Or did you always go for the more extreme and less melodic bands? What do you feel about the less extreme metallic genres today?

I know very little about any metal genres today, so I better not talk about that. When I was a kid I listened to classical music, mostly Tchaikovksy, and then I started listening to Iron Maiden around age 13-14. I did have a Celtic Frost album, and from 1989 onwards I started listening to more extreme metal as well, like Bathory and Destruction. I never listened to Venom. I wore a Venom shirt on a picture once, because it had the text «Black Metal» (and I had one in the first place because I sold such shirts in my home town, to make a living).

Looking at today's black metal scene, how do you compare it the one you were part of during the early 90s? Anything worthwhile? Any bands you appreciate more than others?

Sorry, but I cannot answer this question properly, because I don't listen to such music and I haven't done so since 1995 either. I don't even see Burzum as black metal, and I have no interest whatsoever in the black metal scene, or any other scene for that matter. If I listen to music I prefer bands such as The Cure, New Order, Future Sounds of London, classical music and folk music (like Balalaika).

One thing that shook the Black metal scene recently was the "coming out" of Gaahl, someone who's own distaste of Christianity is well known. What are your thoughts regarding this unheard-off move inside what is probably considered as the most "non-gay friendly" music genre outside of white-supremacist hardcore?

It's none of my business, and it doesn't concern me. Everyone has qualities, and faults. He is no different. Nor am I, for that sake.

Finally, now that you are a free-man, and a practicing musician once more, do you plan on going on a more "traditional" direction and perform live? Recruit session members perhaps?

Not really. My manager wants me to. My label wants me to. My distributor wants me to. And others too wants me to, and that is very nice and all that, but… my only motivation for doing such a thing right now is money, and I don't think that's a good motivation for doing anything. Even if you rob a bank, you do it as much for the action as for the money, but to me there is nothing else in playing live but money.

Well, on a most serious note, I can tell that I think Burzum is too private for live shows, and should be appreciated in a more private setting. It's me and you only. The music and the listener. That's something else… and you get that from your own PC, MP3 player or CD-player. Oh, and if I ever run out of money I am more likely to rob a bank than to play live, by the way….

Thanks to you, Alon, for the interest and questions.