מרואיין: David Disanto סולן להקת Vektor

אחרי תכנונים רבים, כשאני גמור מעייפות בשעה 6 בבוקר, מתוך כוונה לתפוס אותו אחרי יום עבודה התקשרתי לTempe, Arizona ותפסתי לשיחה את מנהיג להקת Vektor – אחת השמות הגדולים והעולים היום בעולם ה-Thrash המודרני ואם זאת עוף מוזר שמערבב בכישרון Thrash מודרני, Black Metal, מדע בדיוני ונושאים אפוקליפטיים. דיברנו על Thrash, על Metal על החיים ועל הקושי להתקיים בצורה לגיטימית ולעשות את הדבר שאתה הכי אוהב בעולם. יצא לי להכיר בחור מעניין, שבור מעט ממצב התעשייה אך מלא ביצירתיות, אהבה למוזיקה ורצון לשנות את פני הז'אנר ולהגיע לעוד ועוד מקומות עם המוזיקה של הלהקה שלו.
היי David, מה שלומך בימים אלו?

היי, הכול בסדר בסך הכול, היה לי היום יום קשה, החלפתי רעפים והיה ממש חם בחוץ.

בדרך כלל אנחנו באותה סירה מבחינת מזג האוויר, אבל האמת שקצת קריר היום

אצלנו פה 26 מעלות, חם…

הבנתי שעברת דירה לאחרונה (אחת הסיבות בגללן הראיון התעכב ד.א), שיפצת בה את הגג?

כן עברתי עם חברה שלי. זה שיפור רציני, במקום הקודם לא היה מקרר או מטבח (צוחק).

יוצא לכם אלבום חדש עוד חודש, מה התוכניות של הלהקה לזמן הקרוב?

יש לנו טור מתקרב בארה"ב עם Witchaven ועם Exmortus שחתומים איתנו בלייבל.

לא מתכננים לצאת מחוץ לארה"ב?

הלוואי שיכולנו להרשות לעצמנו, אנחנו עוד בחובות ללייבל על המימון של ההקלטות, אם האלבום החדש ימכור טוב נוכל להרשות לעצמנו לצאת לעוד מקומות. כרגע הטור עוד בשלבי תכנון.

מה ההבדל העיקרי בין Black Future אלבום הבכורה שלכם, לאלבום החדש?

האלבום החדש הרבה יותר מדויק, עוצמתי וממוקד. בחיים שלי לא עבדתי קשה בסטודיו כמו שעבדנו על האלבום הזה. אני לא חושב שיש בו טעות או קטע אחד שמנוגן לא טוב או לא יושב בדיוק מוחלט. באלבום הבכורה רצינו להוכיח את עצמו וירינו לכל הכיוונים, האלבום הזה בא להציג אותנו הרבה יותר מפוקסים וממוקדים.

לפי מה שהבנתי עד כה, האלבום החדש הוא אלבום קונספט, אתה יכול לספר לנו מעט על הקונספט?

האמת שהאלבום החדש Outer Isolation הוא לא אלבום קונספט. כעיקרון דיברנו שם על המוח, על קריסת ההכרה הקולקטיבית. אנחנו התייחסנו לאזור במוח שנקרא Echo of Chambers, שהינו מבודד משאר המוח והקורטקס החיצוני, נטול השפעות כלשהן מהעולם החיצוני. ועל הרעיון של זה בכללותו, של מקום של השראה שאינו נגוע במגבלות העולם החיצוני. אם להתייחס לשירים ספציפים, כעקרון יש שירים חדשים ויש הרבה חומר ישן שהכנסנו גם כן. השיר הכי ישן באלבום נכתב על ידי בשנת 2000. יש שם עוד חומר מוקדם מ 2004-2005.

עד כה החומר שלכם היה תמצות מדויק שנע בין ז'אנרים שונים; קצת Sci-Fi Thrash, Old School Thrash, Old School Black Metal, Progressive Thrash ועוד. האם יש עוד ז'אנרים שאתם אוהבים שלא יצא לכם להכניס למוזיקה?

באלבום הקודם באמת התפרענו. היה שם מPink Floyd ועד לKreator, Slayer ו Emperor. באלבום החדש ניסינו ללכת על כיוון יותר ממוקד, ופחות להתפזר.

לא מעט אנשים משווים את השירה שלך לשירתו של Chuck Schulinder ז"ל מלהקת Death, אני יודע ששמעת את ההשוואה לא מעט, מה דעתך עליה?

אני יכול להבין למה אנשים חושבים את זה. לי לא ממש אכפת מההשוואה, ואף מחמיא לי. מה שכן, פעם מישהו אמר שאני נשמע כמו Dani Filth.

(שנינו צוחקים לרגע)

אתה הולך לכתוב את זה?

כן זה הצחיק אותי, השוואה די מטומטמת

אני גם חשבתי ואמרתי את זה לבחור בפנים בצורה לא הכי יפה. האמת שגם לא תכננתי להיות סולן. זה יצא ככה מכיוון שלא היו הרבה מוזיקאים באזור שלי, ביני ובין החברים בלהקה, אף אחד לא רצה לעשות את זה, אז לקחתי את השירה על כתפיי.

כלהקה עולה בתעשיית מוזיקה טיפה בעייתית, איך אתם מצליחים לעבוד ולהתקיים ובמקביל להחזיק את הלהקה בחיים?

האמת שלא קשה להחזיק את הלהקה כמו שקשה לנו לעבוד מחוץ לה. אני מתעסק בשיפוצים ובניה, Frank הבסיסט עובד כברמן. אנחנו עובדים קשה מסביב לשעון בשביל שנוכל להמשיך לקיים את הלהקה. אני באמת חושב שזה בגלל הורדות המוזיקה. בהתחלה ממש אהבתי והתחברתי אל עניין האינטרנט וההורדות, אבל זה סוג של מלכוד 22 – קשה להתקיים כשיש את הדבר הזה ושאין לך הכנסה בתור מוזיקאי. אבל אני מעריך את זה שזה עוזר לנו להפיץ את המוזיקה שלנו וזה הופך את המוזיקה נגישה לכולם. הבעיה שזה מקשה עלינו להתקיים בצורה לגיטימית ולהמשיך ליצור.

שמעתי שאתה אוהב זוחלים, האם עלה לך אי פעם רעיון לכתוב שיר על לטאות חייזריות?

הא?מה זאת אומרת?

זאת השאלה המפגרת של הראיון, תזרום..

(צוחק) זו דווקא שאלה לא רעה. האמת שאני וחברים שלי תמיד מתבדחים על זה. מאז שאני ילד אני מאוד אוהב בעלי חיים ולטאות, אבל אני מאוד משתדל לשמור על הנושאים של המוזיקה רציניים זה נראה לי קצת הומוריסטי מדי להתעסק בזה בשירים שלנו.

לאף אחד אין ספק לגבי השפעות הThrash עליכם, האם יש השפעה שפחות בולטת על פני השטח ועדיין השפיעה עליכם כלהקה?

הממ..לא כולם יודעים אבל אני גדלתי על Punk Rock ו Hardcore, זה השפיע עלי מאוד ועל נקודת המבט שלי על העולם ועל החיים. ממש אהבתי את להקת ה-Crossover הותיקה English Dogs והאמת שהם השפיעו מאוד על השירForests of Legend מהאלבום הקודם עם האלבום שלהם Where Legend Begin

מגניב אני אשמע, גם אני הגעתי למטאל משם אז אני לגמרי מבין אותך. יש הרבה חוסר כבוד מצד מטאליסטים לסגנון למרות שמזה צמח הרבה מטאל בסופו של דבר

כן אני גם לא מבין את זה, הרי ה-Thrash התפתח מהHardcore- וה-Crossover, זה חלק אינטגראלי מהמוזיקה.

כששמעתי אתכם פעם ראשונה הייתי המום מהמוזיקה המוטרפת שלכם ומהרמה המטורפת שלכם, לכן אני ועוד אנשים רבים תוהים איך זה שעד עכשיו לא חטף אתכם שום לייבל רציני, יש לך הסבר כלשהו לזה?

בזמנו הסתובבנו עם הדמואים שלנו בין הלייבלים הגדולים וניסינו להתקבל. עברנו אצל Century Media, Earache ועוד רבים וטובים. אני חושב שהלייבלים חששו מאיתנו כי הם חיפשו להקות שימכרו בטוח והמוזיקה שלנו לא כל כך ידידותית. לדעתי מי שכן שמוחתם אלו להקות שבטוחים לגבי ההצלחה שלהם במכירות שהן ועקב המוזיקה הטיפה מסובכת שאנחנו עושים, התשובה שקיבלנו הייתה "אנחנו לא מחפשים כרגע". בסופו של דבר Dave מ Heavy Artillery הוא היחידי שהאמין בנו. אומנם מדובר בלייבל שהוא קטן ואין לו הרבה אמצעים כספיים אבל הבן אדם מאמין בנו ויש לו הרבה תשוקה למוזיקה.

האם אתה מקשיב ללהקות שצצו בגל הRetro-Thrash בשנים האחרונות?

Havok חברים טובים שלנו אני ממש אוהב אותם ואת Evile. אחלה אנשים.

מה אתה חושב בכלליות על הנושא של הRetro-Thrash?

יש לרוב הלהקות היום הרבה פוטנציאל, אך הלהקות מורכבות ממוזיקאים צעירים שעדיין מתפתחים מוזיקלית. מעניין אותי יותר איך הגל הזה ימשיך בשנים הבאות ומה יהיה אז מוזיקלית עם אותן להקות. אני הייתי בזמן אמת כשזה החל, ואני עדיין רואה את הדבר הזה הולך ומתפתח. למרות זאת, אני קצת דואג מההתפתחות של המוזיקה ככה. הרבה להקות מתעסקות בלנסות ולחקות את ה Thrash של פעם במקום לנסות לדחוף ולפתח אותו בעצמם, הם מפספסים את כל הפואנטה של הז'אנר ואת הסיבה שהוא התחיל.

מסכים איתך לחלוטין

אני באמת מאמין שאם הרבה להקות יפסיקו לנסות להישמע כמו להקות שנות ה-80' וינסו להישמע יותר כמו עצמם הם יביאו את ההתפתחות המוזיקלית המהפכנית שהייתה אז. יש היום הרבה להקות שמחקות בצורה די ישירה את הסאונד של ה Bay Area או את הThrash הגרמני בצורה די עיוורת וחסרת השראה.

מה רץ לך במערכת /Itunes לאחרונה? אילו דברים אתה שומע?

אני אוהב לחפור ולגלות הרכבי Thrash ישנים, מדהים אותי כל פעם לגלות איזה להקות אני מפספס למרות שאני ממשיך כל השנים למצוא דברים מעניינים. הנה לאחרונה גיליתי להקת Thrash Progressive מרוסיה בשם Aspid יצא להם איזה אלבום בתחילת שנות ה-90' מדהים לגמרי.

אחפש ואשמע תודה על ההמלצה!

באמת שזה מלהיב אותי כל פעם מחדש הפנינים שאתה מוצא מהעבר וכל מיני להקות מדהימות לחלוטין שפשוט נעלמו להן מהרדאר.

איך סצנת המטאל באריזונה? להקת ה-Thrash הגדולה האחרונה שאני זוכר מהאזור הייתה Atrophy והיא הייתה פעילה לקראת סוף שנות ה-80'…

יש כמה להקות מקומיות ממש טובות דוגמת Deceptor, Voltrum שעדיין לא חתומות בשום לייבל. הסצנה כשלעצמה קצת חלשה באזור שלנו של Phoenix. ההופעות היותר מוצלחות שלנו הן מחוץ למדינה. הסצנה המטאלית שלנו פחות מחוברת ל-Thrash ויותר ל-Swedish Death Metal ול-Metalcore. ובכלל הרבה מועדונים באזור ומקומות פושטים את הרגל ככה שגם אין כל כך איפה להופיע. בגלל זה כולנו חושבים לעבור אל החוף המזרחי, כי די קשה ולא כיף לנגן כשאין לך סצנה מוזיקלית אמיתית שתגבה אותך.

עד עכשיו, מה המקום המפתיע ביותר שגילית שהמוזיקה שלכם הגיעה אליו?

האמת שדי התרגשתי כשאתה פנית אלי בשם המגזין, לא ידעתי בכלל שיש לכם סצנת מוזיקה מטאלית שם בישראל. חוץ ממכם אני חושב שהכי הפליא אותי שפנו אלי מדרום קוריאה. מדהים המקומות שהמוזיקה שלך מגיעה אליהם.

האמת שיש לנו פה סצנה מכובדת של מטאל ו-Thrash בפרט (מספר לו על Shredhead ,Dark Serpent ,Hammercult ועוד…)

זה מגניב לגמרי, אני אשמע בהזדמנות. בכלל זה כיף לראות איך קהילת המטאל גודלת בכל העולם ובכל מקום יש לך סצנות עם להקות מקומיות. שמעתי הרבה דברים על אירופה ואני מקווה להגיע לשם. בשביל זה כמו שאמרתי אנחנו חושבים לעבור לחוף המזרחי, אנחנו מרגישים שאנחנו קצת נחנקים באריזונה.

היהודים סביב העולם ואנחנו בישראל בפרט חגגנו לא מזמן את ראש השנה היהודי, לקראת השנה החדשה המתקרבת ובאה מה אתה מאחל לך וללהקה?

אממ (עוצר רגע וחושב על זה) אני מקווה מאוד שהאלבום החדש ימכור, שהטור שלנו יצליח, מקווה להגיע לעשות טורים עם להקות יותר גדולות דוגמת Voivod או Kreator ושנצא מגבולות ארה"ב. אנחנו מנסים חזק לגרום לזה לקרות, אפילו דיברתי עם Mille Patroza הסולן של Kreator שאמר שהוא די אוהב את המוזיקה שלנו.

הבשורה לגביכם מופצת בכל העולם, אני מאמין שזה יקרה.

כן, גם אנחנו משתדלים להיות מלאי תקווה למרות שלא קל.

מילים אחרונות לקהל הישראלי?

תתמכו בלהקות שאתם אוהבים, הם לא יכולות להמשיך לכתוב מוזיקה כשהם צריכים לעבוד 40 שעות בשבוע בשביל לחיות. תבואו להופעות ותקנו אלבומים. מקווה מאוד להגיע אליכם זה כרגע עוד חלום רחוק. אה וחשוב – חבר שלנו המציא לנו סלוגן חדש – Sci-Fi or Die! תפיצו אותו כמה שאפשר.

זה נשמע טוב, תדפיסו את זה על חולצות!

אל תדאג כבר מתכננים משהו בכיוון.

טוב נגמרו לי השאלות להפעם, תודה לך David היה לי כיף

תודה לך! כיף ומחמם את הלב לראות כל פעם מחדש שאנשים אוהבים ותומכים בנו.