מרואין: אריק אנטון אורל, הידוע גם כ-DJ Von Elixir

מטאל מתכתב עם לא מעט ז'אנרים אחרים, הוא משתלב ומושפע מלא מעט ז'אנרים שרחוקים מהסגנון, והבולטים בהם ככל הנראה עם הז'אנר התעשייתי והגותי. בחור אחד שהיה פעיל בכל התחומים, הוא אריק אנטון אורל, מי שבעבר היה אחראי על תחום המטאל במועדון ה-Vortex, וכיום הוא אחד ממארגני ההופעות וערבי התיקלוט הבולטים בתחומי הגותי והתעשייתי. למרות שהמגזין עוסק במוזיקת המטאל ובתחומים הקרובים אליה, החלטנו לשוחח עם אריק על שני הז'אנרים שבהם הוא עוסק היום, על הדמיון ביניהם למטאל, ועל סוג הקהל שאותו למד כבר אורל להכיר במסגרת עיסוקיו.

אהלן אריק, מה קורה איתך בימים אלו?

עסוק, עסוק מאד. ביום חמישי אנחנו מרימים מסיבה לחג ה-Halloween, מסיבה שאנחנו עושים זאת השנה השלישית ברציפות, בה יתקלט Kaiaphas, מי שהיה המתופף של להקת הבלאק מטאל הוותיקה Ancient, שבשנים האחרונות עוסק יותר במוזיקה תעשייתית ו-EBM (או Electronic Body Music).

זה דבר שהצליח בעבר?

בטח, אלו היו כמה מהמסיבות הגדולות ביותר שלנו, הן מביאות המון קהל, ויש בהן כל מיני בונוסים מיוחדים, אנחנו מחלקים שם ממתקים, בסגנון Trick Or Treat, אנשים מגיעים מחופשים, זה משהו מיוחד והעובדה היא שזה עובד.

עכשיו קצת פרטים עליך, אתה היית אחראי לתחום המטאל במועדון ה-Vortex (ה-Thorheim לשעבר), איך הגעת למוזיקה הזאת?

אני כעיקרון שומע הרבה מאד סוגי מוזיקה, והתעסקתי ברובם גם מבחינה מקצועית. אנחנו עושים היום גם ליין Rammstein מצליח מאד, עושים מסיבות של מוזיקה גותית, תעשייתית, EBM, ובעיני יש הרבה מהמשותף לכל התחומים האלה והמטאל. מה שתמיד משך אותי הוא המרדנות שיש בכל התחומים האלה, האופל. בעיקרון מתוך המטאל אני הכי קרוב לבלאק מטאל.

למרות שזה תחום שונה מאד מ ה-EBM והגותי?

בהחלט, אני דווקא אוהב את הלהקות הכי מחתרתיות, הכי "פרימיטיביות" והכי קיצוניות. גדלתי על הסגנון הזה כבר לא מעט שנים, ויצרתי קשרים אישיים עם לא מעט מהדמויות הבולטות בבלאק מטאל הנורבגי והסקנדינבי בכלל. בסופו של דבר כל הדברים האלה קשורים אחד בשני, השורשים של רוב הז'אנרים הקיצוניים התחילו עם הפאנק, גם המטאל, גם התעשייתי, לכולם יש שורשים דומים. אני התחברתי תמיד לאלו האפלים והדכאוניים יותר, הלהקה שאני הכי אוהב היא Dead Can Dance, אבל אני שומע לצידה להקות כמו Front 242.

…ובבלאק מטאל?

Darkthrone, Burzum, הלהקות הכי קודרות ופחות מלוטשות.

ידוע שבתחומי המוזיקה שהזכרת יש אחוז לא קטן של נאצים וגזענים שונים ומשונים, אתה מאזין גם להקות כאלו?

בשום אופן לא, אני שומע על דברים כמו הצעירים הנאצים האלו שגילו במדינה לאחרונה ואני מזדעזע. אנחנו עם שעבר את השואה, והעובדה שיש כאלו שמגלים הזדהות עם אותם נאצים היא נוראית בשבילי, אני לא רואה איך אפשר לאפשר להם להמשיך לחיות במדינה. הייתה לי אפשרות להביא להקת גרמנית ידועה בתחום, ולאחר שנודע לי שהם מעורבים בכל מיני הצהרות גזעניות, הודעתי שאני מחוץ לזה.

אז איך אתה מסביר את העובדה שאתה שומע Burzum?

אלבומי Burzum המוקדמים הם לדעתי מאלבומי הבלאק מטאל הכי טובים שיצאו, פשוט גאוניות. והבחור, וארג ויקרנס, הוא לא נאצי. הוא מוזר, אפילו מטורף, אבל הוא מחזיק בדעות שונות כל חמש דקות, הוא שונא נוצרים, שונא שחורים, שונא יצורים מהחלל, בכל פעם שתקרא דברים שהוא כתב תבין שהוא פשוט מוזר, אני לא רואה בו נאצי, ודעות נאציות לא מתבטאות במוזיקה שלו.

בוא נחזור קצת ל-EBM והגותי, אני מבין שמדובר בקהל אחר לשני הז'אנרים.

בארץ זה די דומה דווקא, דווקא כאן, שיש סקטוריאליות גדולה ברוב התחומים, כאן יש די דמיון. במטאל זה הרבה יותר מחולק, מי ששומע דת' בהרבה מקרים לא ישמע בלאק, מי ששומע בלאק לא ישמע בשום מקרה פאוור. יש יוצאי דופן, אבל זאת המגמה הכללית. כאן זה קצת שונה, למסיבות האלו מגיעים כאלו ששומעים את שני הז'אנרים, שניהם די "מרקידים", שניהם אפלים, האווירה די דומה.

מה לדעתך יכול לקרוץ לקהל המטאליסטי במסיבות כמו אלו שאתה עושה?

יש שם אווירה, אין מה לעשות. זה קודר, אפל, ומצד שני עמוס באנרגיות מיניות. המוזיקה הזאת סוחפת ומלאת אנרגיה, וקשה מאד שלא להתחבר לזה.

עכשיו בוא נדבר שנייה לעניין, מהניסיון שלי, יש ה-מ-ו-ן בחורות במסיבות האלה, והרבה מהן נראות טוב, ומתלבשות בצורה מינימאלית. מה מושך את סוג הבנות האלו למוזיקה, ומה גורם למוזיקה הזאת להיתפס ככך כל מינית?

יש הרבה משיכה במוזיקה הזאת, גם בגותית וגם ב-EBM, אני מניח שיש איזו ארוטיקה אפלה שאי אפשר להתעלם ממנה. גם אני לא פספסתי את העובדה שיש המון בחורות במסיבות האלו, ואנחנו כמובן מעודדים את זה, מסיבה בלי בנות יפות בדרך כלל פשוט לא תעבוד. אין לי ממש איך להסביר את זה סוציולוגית, הן אוהבות את סוג המסיבות הזה, רוקדות, נהנות, וכמובן שהבחורים שמגיעים למסיבות האלו נהנים מאד כתוצאה מזה…

ידוע שבארץ קשה מאד להוציא אנשים מהבית ולהביא אותו לאירועים, מה אתה עושה, כמקצוען בתחום, כדי שאנשים יגיעו למסיבות האלו?

הכול, אני לא מגזים, הכול. אנחנו מחלקים ממתקים, עושים תאורה מושקעת, עושים המון למען האווירה, תצוגות של פירוטכניקה מרשימה, העיצוב, אנחנו ממש נותנים כל מה שרק אפשר ומשקיעים בכל תחום כדי שהמסיבות האלו יהיו מיוחדות מספיק כדי שאנשים יגיעו. במסיבה הקרובה ההשקעה היא גם עם התקליטן עצמו, הבחור מ-Ancient לשעבר הוא אחד התקליטנים החזקים בתחום הזה באירופה. אין מה לעשות, בתחום הזה אם אתה רוצה לשרוד, אתה חייב להיות הטוב ביותר.

המסיבות תמיד מתקיימות במועדון ה-Silver?

כן, אנחנו עובדים איתם גם זמן רב. גם הקהל וגם אנחנו מאד מרוצים מהעבודה איתם, גם המועדון הוא חלק מהנוסחא להצלחת ערב שכזה.

לסיום, מסר אחרון לציבור המטאליסטים שקורא את זה?

כן, הייתי מציע לכולם לא לפסול את הז'אנרים הלא ממש מטאלים אבל כן קיצוניים שאנחנו עוסקים בהם, אני מאמין שכל מטאליסט או מטאליסטית ייהנו בערב כמו ערב ה-Halloween שלנו, ואני מזמין את כולם להגיע ולהתנסות! Happy Halloween!