מרואין: Volker "Iron Lung" Frerich, סולן להקת Warhammer

אין הרבה שמפקפקים בכך שלהקת Hellhammer היא אחת מהאחראיות העיקריות להיווצרות ז'אנר הבלאק מטאל. הלהקה, שהייתה הגלגול הראשוני של Celtic Frost, הוציאה רק EP אחד רשמי, אבל הרושם שהותירה היה כה עז, שהרכב המטאל הגרמני Warhammer קם רק כדי להוות משהו שבין להקת Tribute ללהקת המשך, כשגם עטיפות האלבומים וגם המוזיקה של הלהקה היא העתק מדויק של מה ש-Hellhammer עשו 12 שנה לפני הקמתו. לאחר 4 שנים של חוסר פעילות Warhammer חוזרים לעבודה, ולכבוד כך דיברנו עם סולן ההרכב, וולקר "ריאות הפלדה" פריריך.

היי וולקר, השאלה הראשונה היא מה קורה עם הלהקה בימים האלו?

טוב, הגיטריסט שלנו עזב ב-2 לינואר, כך שאנחנו מחפשים בקדחנות גיטריסט מחליף. היינו חייבים לבטל כמה הופעות בגלל המצב הזה, מה שמסריח בגדול! מעבר לכך אנחנו מנסים לעורר עוד אנשים לגבי אתר האינטרנט שלנו.

עברו 4 שנים מאז שיצא האלבום Curse Of The Absolute Eclipse. למה לא יצאו אלבומים מאז?

זה קל להסביר. אחרי ההקלטות לאלבום כבר החלטנו להשכיב את Warhammer למנוחה סופית. הסיבות לכך הן רבות, היו הרבה וויכוחים ומריבות בלהקה בתקופה ההיא, וזה כבר לא היה כיף. אחרי שסיימתי את קטעי השירה לאלבום, זה הגיע לשיאים חדשים, ממש הלכתי מכות עם II Necros, הגיטריסט שלנו. אחרי התקרית הזאת הלהקה נקברה סופית, או ככה לפחות חשבתי! כמה שנים אחרי זה ראיתי וידיאו שלנו בהופעה וגיליתי שהאש עדיין בוערת, אז החלטתי להקים גלגול חדש של הלהקה.

האלבום האחרון יצא בחברת התקליטים Nuclear Blast, אתם עדיין חתומים שם?

אנחנו לא חתומים בשום חברה עכשיו, אבל זה לא משנה לנו. מה שאנחנו רוצים לעשות זה להופיע, ברגע שיהיה לנו הרכב שלם שוב נחזור להשמיד מועדונים ופסטיבלים!

אתה עסקת בלהקה אחרת אחרי הפירוק שהיה?

לא, אחרי התקרית עם Necros הייתי די הרוס. לא רציתי לעשות מוזיקה יותר. אבל כמו שאתה רואה, אף פעם אל תאמר "אף פעם".

איך בעצם הלהקה נולדה?

תאמין לזה או לא, הכול התחיל עם Necros כגיטריסט, אני כסולן, ומכונת תופים מז***ת! אז קראו לנו Triumpth Of Death. רולף מיין, שהוא עדיין המתופף שלנו, החליט לקנות תופים אמיתיים וללמוד לנגן. שינינו את השם ל-Warhammer, הקלטנו דמו בשם Towards The Chapter Of Chaos, שהתפוצץ כמו פצצה בסצנת המטאל המחתרתית וביחד עם גיטריסט ההופעות הראשון שלנו, רייניר פיליפיאק, התחלנו להשמיד במות בהופעות.

איפה שרת לפני כן?

שרתי בלהקת ספיד בשם Rest In Peace בשנות השמונים. הקלטנו דמו אחד בשם Frightening Visions, הופענו קצת, וזהו. שום דבר מעבר לזה.

איך התחילה כל ההשפעה של Hellhammer?

גם אני וגם Necros תמיד אהבנו את Hellhammer. הייתי תמיד נכנס לויכוחים עם החברים שלי בשנות השמונים, הם תמיד שנאו את הלהקה ההיא! אני הייתי היחיד בחבר'ה שתמיד הגן עליהם. אותו דבר לגבי Necros. הרעיון התחיל כי Hellhammer הקליטו רק 6 שירי אולפן, את אלו שב-EP ועוד שני שירים מאלבום ספליט שהוציאו, כולם הוקלטו באותו סשן. כל שאר השירים שלהם היו שירי דמו. רצינו לעשות עוד מוזיקה שנשמעה כך, בעיקר רק עבורנו. אחרי זמן גילינו שהיו עוד הרבה מטורפים אחרים כמונו, שהתחילו להתעניין.

אתה זוכר מה חשבת כשהקשבת לראשונה ל-Hellhammer?

כן, אני זוכר שחשבתי "וואו, החבר'ה האלה באו היישר מהגהנום!" הם לא ניגנו טוב מיוחד, ולא היה להם את התזמון הכי טוב בעולם, אבל ז**ן על כל זה, הם היו גסים, ברוטאלים, בלי שום פשרות וזה לא נשמע כמו שום להקה אחרת. גם היו להם מילים נהדרות, על אובדן המין האנושי, סוף העולם וביקורת על דת. הם פשוט הרשימו אותי!

מה אתה חושב על הגילגול השני שלהם, Celtic Frost?

אני עדיין לא מבין למה אנשים אומרים שזאת אותה להקה, בגלל שברור שזאת לא! היא שונה לגמרי! אני אוהב מאד את האלבומים Morbid Tales, Emperor's Return ו-To Mega Therion, אבל הלהקה שלנו תמיד היתה קשורה ל-Hellhammer ולא ל-Celtic Frost. לא הגיוני להשוות בין השתיים, תקשיב לסאונד של הגיטרות, לעיבודים, וכל השאר, זה כמו להשוות בייסבול לפוטבול.

במילים שלך בלהקה יש עיסוק מסוים בעבודת שטן, זה תחום שמעניין אותך?

לא, לא כתבתי על עבודת שטן! כתבתי על פנטיות דתית, זו אחת הבעיות הגדולות של המין האנושי. כתבתי על סוף העולם, על מקומות אפלים במוח האנושי. כתבתי שיר נגד פשיזים ("The Realm of Torment") , שיר על הסרט "אפוקליפסה עכשיו" ("Devastation Of Silent Resistance") וגם שיר בשם "The Grave Hill", שזה אחד השמות הראשונים של Hellhammer. זאת סוג של בדיחה פנימית. על שטניזים לא כתבתי.

איך אתה ניגש לכל ההליך של כתיבת שיר?

הדבר החשוב ביותר עבורי הוא שם השיר. כשיש לי את זה המילים ממש זורמות ממני. כמו השיר "Imposters For All Times". לקח לי שעות לחשוב על שם השיר ואז המילים יצאו תוך עשר דקות! בדרך כלל אני צריך יותר זמן, אבל אני בעיקר מסתובב סביב כמה מילים ספציפיות. כרגע אני חושב על שם של שיר בצורת טרילוגיה שקשור למה שאירע בטונגסקה שברוסיה ב-1908, תופעה שעד היום לא הוסברה כמו שצריך.

Hellhammer נחשבים לאחת מאבות הבלאק מטאל, אם כך, אך היית מגדיר את Warhammer?

אני תמיד תיארתי את Warhammer כאולד סקול דת' מטאל, בשבילי בלאק אולד סקול זה Bathory, Venom או Tormentor (מהונגריה). בלאק מטאל חדש זה להקות כמו Marduk, Dark Funeral, Emperor ו-Immortal, כך שהייתי מגדיר אותנו כדת' מטאל, כשרוב הזמן אפשר להוסיף "אולד סקול".

מכיוון שהלהקה נתפסת בעיקר כלהקת קאבר, חשבתם לקחת את המוזיקה שלכם לכיוון שונה בעתיד?

לא, הלהקה שלנו תמיד תשמע כמו Hellhammer, כשלא יהיו לנו יותר ריפים בסגנון שלהם, ולא יהיה סוכן שיאפשר לנו להופיע יותר, אז נעזוב את Warhammer ונתחיל משהו חדש לגמרי. בלי פשרות, בלי וויתורים, אנחנו עדיין נאמנים למה שאמרנו כשהתחלנו את המפלצת הזאת בשם Warhammer.

מה עכשיו, מה העתיד צופה לכם?

אני מקווה שנמצא גיטריסט חדש במהרה, כדי שנוכל להשמיד בימות ולמחוץ פוזרים מטומטמים! אנחנו עדיין רוצים להקליט חומר חדש, אבל זה יקח עוד זמן. כרגע אנחנו רוצים להופיע, להפיץ את הבשורה למטאליסטים אמייתים, להודיע לכולם שחזרנו! החלום האישי שלי הוא לנגן ביפן. תודה לך על הראיון, תמשיך עם העבודה הטובה, ונתראה בגיהנום!
|ENG|Warhammer – Hammers From Hell
By: Alon Miasnikov
Interview With: Volker "Iron Lung" Frerich (Vocals), Warhammer

Hellhammer Left a lasting impression, though releasing just one formal EP, the band is considered as one of the forefathers of black metal. Germany's Warhammer are both a tribute band and the logical continuation of that legendary group. After 4 album, and 4 years of silence since their last release, the band is back in action, and we spoke with mainman Volker "Iron Lung" Frerich.

Hey Volker, my first question would have to be – what is the band doing these days?

Well, our guitar-player left us on the 2nd of January, so we're looking intensively for a replacement right now. We had to cancel some gigs because of the current situation, of course, this sucks bigtime! Other than that we're still trying to get more people interested in our website.

It's been 4 years since the release of Curse Of The Absolute Eclipse, why no releases since then?

This can be explained easily. During the studio recordings for "Curse of the absolute Eclipse", we had already decided to finish WARHAMMER. The reasons for that were numerous; there were a lot of arguments and disagreements in the band at that time, and it wasn't fun anymore. After I did the vocal-part for "Curse of the absolute Eclipse", it reached new dimensions in extremity, because I got into a fist-fight with Necros II! After that incident, WARHAMMER was buried for good finally! Or so I thought! Because years later I found out, while watching a WARHAMMER-live-video, that the fire was still burning inside of me, and I reincarnated WARHAMMER back from the dead!

Curse was released through Nuclear Blast records; do you still hold a contract with them?

We have no record label right now. But that doesn't bother us too much, because what's most important for us now, is to play live gigs! When we have a complete line-up again, more clubs and festivals are going to be destroyed!!

Have you been active in any other bands since?

No, after the fight with Necros II, I was so devastated, I didn't want to make music anymore. But as you can see, "never say never again"!

Some history, how did the band take form?

It all started, believe it or not, with Necros II playing guitar, me singing and a freaking drum computer! Back then, our name was TRIUMPH OF DEATH. Rolf Meyn, who's still beating the drums for us now, then decided to buy a drum set, and begin learning to play. We changed the name into WARHAMMER, recorded the demo tape "Towards the chapter of Chaos", which exploded like a bomb in the Metal Underground scene, and with our first live guitar-player (Rainer Filipiak) we began to destroy live stages!

Where did you sing before that?

I was in a Speed Metal-band called REST IN PEACE in the 80´s. We recorded one demotape "Frightening Visions", played a few live shows, but that was it. Other than that, nothing whatsoever.

How did the whole Hellhammer influence start out?

Necros II and I always loved HELLHAMMER. I got into many arguments with my Metal friends back in the 80´s, because of my intense love for HELLHAMMER. They always hated HELLHAMMER! I was the only one in my crew, who always defended the group! The same goes for Necros II. The idea was formed, because HELLHAMMER only recorded six songs in a studio ("Apocalyptic Raids" + REVELATIONS OF DOOM / MESSIAH, which were all recorded in the same session), the rest were demo-tapes. We wanted to create more music, that sounded this way, basically just for us, but then we found out, that there were many other maniacs, who liked our idea and approach!

Do you remember the first time you listened to Hellhammer and your thoughts about it?

Yeah, I thought, "these guys, they are coming straight from hell!!". They didn´t play too well and they didn´t had the best timing, but fuck it, it was raw, brutal, without the slightest compromise and it was something, that sounded like no other band around! And they had great lyrics: about the damnation of mankind, the world coming to an end and religious criticism. They simply blew me away!!

What is your take on Hellhammer's latter incarnation, Celtic Frost?

Well, I still can´t understand, why people often say, it´s one and the same band. It is clearly not! It´s totally different in fact! I love "Morbid Tales", "Emperor´s Return" and "To Mega Therion". But WARHAMMER has always been about HELLHAMMER, not CELTIC FROST! Comparing the two doesn´t make sense, just listen to the guitar sound, the song arrangements and everything else, it´s like comparing baseball with football!

Did you listen to their new album? What did you think about it?

I hate it! Nothing more to add…

As with Hellhammer, your lyrics contain a fair bit of Satanism, what interests you on the subject?

No, I never wrote about Satanism! I write about religious fanaticism, that is one of the biggest problems of mankind, about the end of the word, about dark places in man´s mind. I wrote a song against fascism ("The Realm of Torment"), one song about the movie APOCALYPSE NOW ("Devastation of Silent Resistance") and one or two Horror stories (for example "The Grave Hill"). Of course, "The Grave Hill" was also one of the band names HELLHAMMER had before (the other one was HAMMERHEAD). So this is also an inside joke.
I´m not interested in Satanism at all.

In what ways do you approach the lyrics of a song when writing?

The most important thing is the song title. When I have that, the words just flow out of me. For example, when I wrote "Imposters for all Times", I needed hours for the right title, and ten minutes for the whole lyrics! Sometimes I need longer, but then I´m mostly just cruising around a few words in specific. Right now, I´m working on a song trilogy about the TUNGUSKA region, where in 1908 something very strange happened, that is not clarified until now!

Hellhammer are considered as the originators of black metal, if so, in what genre would you put Warhammer?

I always describe WARHAMMER as Old School Death Metal. To me, old Black Metal is VENOM, BATHORY or TORMENTOR (Hungary). New Black Metal, of course, would then sound something like MARDUK, DARK FUNERAL, EMPEROR or IMMORTAL. So I rather stick to the term Death Metal, most times adding the "Old School".

Since the band is mostly considered as a kind of a tribute band, did you consider taking your music to a different direction in the future?

No, WARHAMMER will always sound like HELLHAMMER! When we have no more riffs like HELLHAMMER, and no booking agent will let us play live any longer, we will lay down the WARHAMMER-thing, and start something different. No compromise, no backing down, we still hold true to what we said, when we started this monster called WARHAMMER!!

What now? What does the future hold for you?

Hopefully we will find a new guitar player quick, so that we can continue destroying live stages and crushing poser fools! And then there´s still the idea to record new material, but that will take more time. We are in no hurry, regarding that topic, we first want to play more live shows and spread the message to more real metal-heads, that we are back! My personal dream would be, to play live in Japan!! Thanxx to you for this interview and for your interest in WARHAMMER! Keep up the good work! See you all in fucking hell!!!! If you want to, you can contact me through our site!