מרואיינים: ערן סגל מ-Whorecore ומתן כהן מ-Betzefer

מה קורה כשמשלבים בין להקת המטאלקור המובילה בחלק הזה של העולם, ביחד עם להקת הברוטאל דת' מטאל הכי איכותית מהצד הזה של היבשת? אירוע שסופו רעידת אדמה. כדי לבדוק את מצב הנוכחים, קצת לפני פגיעתם של Whorecore ו-Betzefer בחיפה – הצלחנו לשלוף את ערן ומתן הגיטריסטים כנציגי הלהקות ולדלות מהם כמה תשובות על מצבם הנוכחי של ההרכבים, האלבומים שבדרך, סיבובי ההופעות שברזומה וההתקפה הבאה לפנינו. ראו הוזהרתם, יש לשמור היטב על הצוואר!

ערן סגל, גיטריסט להקת Whorecore
איך אתם רואים את כברת הדרך שעשיתם מאז שחרור האלבום Protection עד ל-Mundane Corruption הבא עלינו לטובה, גם מבחינה מוזיקלית וגם מכל בחינה אחרת?

פרוטקשן היה למעשה תיעוד של 16 השירים הראשונים של הלהקה, מהשיר הראשון שכתבנו ועד לאחרון שסיימנו לכתוב לפני הכניסה לאולפן. האלבום הציג את הלהקה כפי שהייתה אז, וחלק מהשירים הראו את העתיד לבוא. ה-EP שאנחנו מוציאים ממש בקרוב, The Mundane Corruption, מראה את הלהקה שבתפר בין דיסק הבכורה שלנו וה-Full Release הבא שלנו עליו אנחנו כבר עובדים זמן מה. אפשר לראות אותו כמאין תיעודו של שלב במטאמורפוזה של הלהקה, אם תרצה – התבגרות, הוא מייצג בעיני את המחוייבות שלנו לנגן דת' מטאל רצחני תוך כדי חיפוש אחר כלים חדשים ומעניינים לעשות זאת. The Mundane Corruption כרגע נמצא בשלבי מאסטר ואמור לצאת בחודשים הקרובים.

איך אתם מסתדרים מבחינה לוגיסטית כאשר סוון גר בבלגיה ואתם גרים מרחק יבשת שלמה ממנו?

הלוגיסטיקה הייתה בהחלט משימה לא קלה, הרבה ישיבה על לוחות זמנים ותאריכי יעד משותפים הנוגעים לכל מני נושאים, אבל בזכות נפלאות האינטרנט ותוכנות הקלטה אין ספק שהנושא הרבה יותר פשוט ממה שהוא עשוי להראות מנקודת מבט חיצונית. בלי קשר – הוא מבלה די הרבה זמן בארץ כך שהוא נמצא איתנו יותר ויותר ככל שהזמן עובר.

האם ישנה התקדמות בנוגע למציאת חוזה תקליטים לאלבומכם השני ומה תוכלו לחשוף עליה?

אמממ,כן… אנחנו בקשר עם מספר חברות תקליטים, אך שום דבר לא סופי, נספר יותר כמובן רק כשיהיה משהו קונקרטי על הפרק.

איך אתם רואים את תנועת הדת'-קור האמריקאית \ קנדית אשר לקחה פיקוד על סצינת המטאל הקיצונית בשנים האחרונות? האם אתם חושבים שהאופנה הזאת תתרום ללהקה או שיש קו מפריד המבדיל בין להקות כדוגמת The Red Chord ו-Despised Icon מלהקתכם באופן סגנוני?

אני לא רואה את ה-Red Chord או Despised Icon כחלק מאותו סגנון, אבל אם אני מבין את השאלה שלך נכון – אז לא, אני מרגיש שאנחנו לא קשורים בשיט לטרנד הדת'-קור – הז'אנר שהתחיל דווקא די נחמד הפך להיות בדיחה ממש חוזרת על עצמה ומשעממת. מעבר לכך אני חושב שאנחנו מייצגים משהו שונה לחלוטין ומחפשים דברים שונים מעצמנו. זה בטוח יעזור לנו או לכל להקת דת' מטאל אחרת רק עקב העובדה הפשוטה שהלהקות האלה בהחלט מביאות לעולם המוזיקה הקיצונית הרבה אוזניים חדשות, דבר שטוב לכולם. אין ספק שעולם הדת' מטאל גדל בטירוף בשנים האחרונות בשל אותה מגמה. אבל אם תשאל אותי אני חושב שכל העניין הזה ייגמר ממש בקרוב, כמו ה-Nu Metal. אגב, The Red Chord החדש – מעווווולה.

מה אתם יכולים לחשוף על דרך העבודה שלכם כלהקה הפעילה גם בחו"ל בתור מי שהתנסתה גם בפסטיבלים וסיבוב הופעות כלל אירופאי – במיוחד כמה טיפים ללהקות הצעירות והבלתי מנוסות בינינו?

אני חושב שבשורה התחתונה הטיפ החשוב מכל הוא – פשוט תעשו את זה… את זה אנחנו למדנו יותר מלהקות מסצנת ההארדקור הישראליות שכבר עושות את זה שנים. להקות כמו Soon In Here או Useless ID כבר הסתובבו בעולם כשחלק מחברי הלהקות היו רק בגיל העשרה. אהה… חשוב גם להביא קפה מהבית. הקפה ברוב אירופה היה ממש מסריח.

Whorecore מזמן איננה רק להקה אלא אופנה ותופעה שלמה. מקולקציית בגדים ועד לסגנון דיבור, האם אתם מרגישים שבמידה וההשפעה האמיתית שלכם אינה מוזיקלית אלא חברתית של ממש? עשיתם את שלכם, שלא לדבר על קירוב סצינת המטאל, ההארדקור והפאנק תחת אותה קורת גג אחת, דבר שלא נעשה מאז ימי "קוקו בלוף".

אני לא חושב שאני יכול להגיד זאת, אבל אני יכול רק מאוד לקוות שהשפעה שלנו מעבר למוזיקלית נטו היא גם חברתית. אנחנו לא מרגישים משויכים באופן בלעדי לסצנת המטאל הישראלי – אלא יותר לכל מערך האנדרגראונד הישראלי כמכלול. אנחנו קשורים ברמה הריגשית לעולם ההרדקור לא פחות מאשר לעולם המטאל וחשוב לנו מאוד לראות גם אנשים כאלה בקהל שלנו. הגדרות של ז'אנרים או קבוצות לרוב פוגעות יותר באותן קבוצות מאשר עוזרות להן, אני לא יכול לדמיין איזו שגשוג היה פה אילו מיזוג בין קהלי הפאנק למטאל היה באמת מצליח ברמה מקיפה יותר. בסופו של דבר כולם עושים מוזיקה של "פריקים" ונמצאים באותה סירה. אנחנו חשים ברי מזל שאנשים מנישות שונות ורחוקות זו מזו מוצאים בנו משהו משותף.

מה על שאר ההרכבים הפעילים פחות בהם אתם לוקחים חלק, כדוגמת "בוא לבר" ועד Lehavoth? האם העבודה עם Whorecore משאירה אותם נטולי פעילות לחלוטין, או שיש סממני חיים שם שיכולים לקבל ביטוי בשנה הקרובה?

"בוא לבר" פעילה הרבה יותר מהורקור! [צוחק]… הם מופיעים יחסית הרבה ברחבי הארץ והם גם הקליטו דיסק שנשמע בן זונה באולפני מסטולדיו שבמתחם א'. אתם יכולים לצפות לקלאסיקה ישראלית בקנה מידה של אריק איינשטיין, יהורם גאון ואבי ביטר – זה לתמיד. Lehavoth אפשר נראה לי להגיד עדיין בהקפאה. ניגנתי בלהקה Soon In Here בשנה האחרונה, ואם מישהו בקטע של הארדקור מלודי, אז שיקפוץ וייתן שמיעה לדמו שהקלטנו לפני כמה חודשים בעמוד ה-MySpace שלנו. חוץ מזה, אנחנו די שקועים בלהקה.

מה אתם אומרים על סצינת המטאל הישראלית בגדול והאם תוכלו לסמן כמה להקות צעירות שנתגלו לכם כהבטחה במרוצת השנים הקצרות האחרונות?

אני מרגיש שסצנת המטאל הישראלית נמצאת בצמיחה מתמדת. כשאתה מקשיב לדיסקים או הולך להופעות של Betzefer, Eternal Gray , Abed, Dissonant, 7% Mind usage (ועוד ועוד ועוד) אז המינוח "זה חו"ל" חוזר על עצמו כל כך הרבה פעמים שאי אפשר שלא להגיע למסקנה שהייתה פה קפיצה מטורפת. אני גאה להיות חלק מהסצנה הזאת בזמנים האלה, זוהי ללא ספק תקופה מרגשת. אגב, זה משהו שמורגש גם לאנשים מסצינות אחרות, המוזיקה וההישגים של המטאל הישראלי בהחלט מעוררים התפעלות גם מבחוץ. קשה לי להצביע על להקות חדשות ולהגיד אם הן מבטיחות, כי המבחן האמיתי הוא התמדה, אבל אני בהחלט מקבל בראש מ-Phantom Pain כל פעם שאני רואה אותם. להקה בת זונה.

שתפו בכמה מילים מה הולך לקרות בפסטיבל Break Your Neck בחיפה ביחד עם Betzefer ושאר חברות – וכמה מילים לקהל הקוראים של המגזין.

זאת הפעם השניה שהחברים שלנו Betzefer ואנחנו מרימים את פסטיבל Break Your Neck, שזה כבר ענק, כי אין להקה שאני יותר אוהב להופיע איתה מ-Betzefer. הפעם אנחנו מביאים איתנו הרבה מאוד להקות מעולות (חדשות וישנות כאחד) וביחד עם הקהל אני מקווה שנהיה עדים לאחד מאירועי המטאל הגדולים ביותר שהצפון ראה בשנים האחרונות. זאת הפעם הראשונה בהרבה זמן שאנחנו יוצאים צפונה מת"א, ולכל החבר'ה שמחכים לנו שם – אני מבטיח לכם שלא חיכיתם לחינם, אנחנו הולכים לשבור את חיפה.

מתן כהן, גיטריסט להקת Betzefer
איך אתם רואים את הדרך שעברתם משחרור האלבום שלכם לפני שנתיים עד היום?

עברנו 6 סיבובי הופעות באירופה, והמון הופעות ענקיות בארץ. היו המון עליות וירידות בתוך הלהקה. אבל התוצאה הסופית היא 10 שירים חדשים שנשמעים פי עשר יותר טוב מהאלבום הקודם. עברנו המון מאז שהאלבום יצא. כאנשים וכלהקה ואפשר לשמוע בחומר שהלהקה נמצאת במקום חדש, אחר, רחוק יותר מאיפה שהפסקנו עם Down Low.

מתי תתממש התוכנית להקליט את האלבום הבא?

סיימנו להקליט את האלבום בגרסאות דמו, וכבר אפשר לשמוע שאלו השירים הכי טובים שלנו – עכשיו אנחנו עובדים על הפרטים של ההקלטה שתקרה בתחילת 2008. ישנם המון רעיונות לגבי איך להקליט את האלבום, שהבולט מביניהם כרגע הוא להטיס לפה את Tue Madsen (המפיק שעשה את האלבום הקודם שלנו), שמאוד מתלהב מכל הרעיון של להקליט בישראל.

איך הגיב הקהל האירופאי לחומר שלכם? איפה מצאתם את הקהל הכי פראי והכי מפתיע מחוץ לגבולות הארץ?

הקהל האירופאי הוא אחלה קהל. בכל ארץ יש וייב שונה… בלונדון הילדים ממש-ממש משוגעים וגם בצ'כיה פגשנו לא מעט טיפוסיים משוגעים.

במה שונה סצינת המטאל האירופאית מול הסצינה הישראלית?

לא יודע אם יש באמת סצנת מטאל אירופאית – יש סצנה בכל מדינה. בחלקם גדולה יותר, בחלקם קטנה יותר, וכמו בכל מקום יש ריבוי היסטרי של להקות קטנות….

אילו להקות בלטו לטובה לדעתם בסצינת המטאל בישראל, ולאילו להקות אתם צופים עתיד מזהיר?

יש את הותיקות שממשיכות לנגן עד היום כבר המון שנים – Salem ו-Orphaned land. יש גם להקות כמו Distorted שהגיעו להרבה הישגים חדשים. זה דוגמא ללהקה שעובדת קשה כבר באמת הרבה שנים ועכשיו קוצרים את ההצלחה כפי שמגיע להם… זה כבר ידוע ש-Whorecore מפציצים כל במה שנותנים להם ולמי שלא יודע מוזמן לסיטי הול בחצות כדי לראות על מה מדובר. יצא לי להיות בחזרות גם של Matricide וגם של Eternal Gray בהרכבים חסרים וממש עף לי הפרצוף משתי הלהקות האלה, פשוט אנשים שיודעים בדיוק מה הם עושים ומנגנים פיצוץ. תענוג.

איך אתם מעבירים את הזמן בין הופעה להופעה בסיבובי ההופעות שלכם?

המממממממ… כל סיבוב מישהו מוצא משהו חדש שיעסיק אותו למשך רב הזמן על הכביש… ממה שאני זוכר בסיבוב האחרון – אביטל בדרך כלל עובד על הלפטופ, ברמן משחק Heroes עם שלו, גלידה שומע מוזיקה או משחק איתי קלפים, אני מרים משקולות כשיש מצב – ורוב הזמן אנחנו פשוט מדברים שטויות ומצחיקים אחד את השני. כשמגיעים לעיר – סבבה הולכים לטייל, מחפשים את המן, ומדברים על איזה כיף זה להיות בלהקת מטאל בסיבוב הופעות.

מה יש לכם לומר על ההופעה הקרובה ביחד עם Whorecore ושאר החברות לקראת פסטיבל Break Your Neck?

אני חושב שזה אירוע די יחיד מסוגו. פעם ראשונה שאנחנו מרימים אירוע בסדר גודל כזה, אנחנו כבר מארגנים את ההופעות של עצמנו שנים – וגם Whorecore וחבריה בשאר הלהקות מגלגולי העבר היו עושים בדיוק אותו דבר… אבל זה פעם ראשונה שאנחנו, חברי הלהקות, מנסים להרים ערב הופעות בצפון עם לא פחות מ-11 להקות שאם תיקח כל שלוש להקות מהליין אפ הזה, זה יהווה ערב בפני עצמו. בינתיים זה נראה כאילו הולך להיות כמות ענקית של אנשים – ואנחנו מבסוטים על זה לאללה. עם כל האירועים של להקות מחו"ל בזמן האחרון נורא קשר להתבלט וזה מראה שיש לנו סצנה חזקה עם להקות מספיק איכותיות וקהל מספיק תומך.