מרואיינת: Sharon Den Adel, סולנית להקת Within Temptation

Within Temptation היא כיום אחת מלהקות הגות'-מטאל הגדולות בעולם. הלהקה ההולנדית, הרבה בזכות קולה האדיר של הסולנית שרון דן אדל, הפכה להיות מעצמה מוזיקלית שמוכרת מאות אלפי תקליטים, ונחשבת היום לאחד מהרכבי המטאל הגדולים באירופה, כבר לא במחתרת, כי אם במרכז המיין-סטרים. הבשורה הגדולה עבור הלהקה בשנה האחרונה לא הייתה מוזיקלית, אלא הולדת לונה, בתם של שרון וגיטריסט הלהקה רוברט וסטרהולט. התינוקת כנראה ישנה כששרון הרימה את הטלפון בביתה, מה שתרם לראיון מעניין עם הזמרת, שהתגלתה כבחורה חביבה ביותר.

הי שרון! קודם כל רציתי לומר מזל טוב על הולדת לונה!

תודה! היא ישנה כרגע אחרת הייתה משמיעה לך אותה.

הבנתי שהיא נולדה לפני הזמן, היא בסדר?

כן, היא נולדה קצת לפני הזמן, אבל היא יצאה בגודל נורמאלי של ילדה שנולדה בזמן, כך שהכול בסדר איתה כרגע. אנחנו לא ממש יודעים למה היא נולדה מוקדם, הרופאים לא יודעים לומר לנו.

היא פשוט רצתה החוצה…

(צוחקת) … נכון, זה הגיוני.

למה בחרתם בשם לונה?

זה שם פואטי ויפה בעינינו, ורוברט גדל בספרד כך שהוא אהב את הרעיון של שם מספרדית, היו לנו שתי אופציות לשם, אחת הייתה אווה והשנייה לונה, ובהולנד אתה חייב לרשום את שם התינוק גג שלושה ימים אחרי הולדתו, מכיוון שהיא באה בהפתעה פשוט החלטנו לסגור על השם הזה, מזל שזה לא היה זכר כי אז באמת לא היינו מוכנים מבחינת שם.

הייתם יכולים לקרוא לו גם אווה, אבל אז היו צוחקים עליו…

(צוחקת) … לא, היינו חושבים על משהו אחר.

לפני שהיא נולדה, רציתם יותר ילדה או ילד?

זה קצת קלישאה אבל לא היה איכפת לי, עיקר היה לי שהתינוק יהיה בריא, ומעבר לזה לא שינה לי.

הבנתי שאתם עובדים על חומר לאלבום חדש.

נכון, יש לנו כבר הרבה חומר מוכן, אבל מה שכנראה נעשה יהיה להוציא איזה EP בן שלושה שירים או יותר, שיצא באפריל, ויותר מאוחר, לקראת הקיץ, נוציא את האלבום המלא שעבורו יש לנו כבר חומר מוכן. בעיקרון חברת התקליטים לא ממש אוהבת את זה אבל אנחנו רוצים להוציא משהו למעריצים לפני האלבום כולו.

איך האלבום והחומר החדש הולכים להישמע?

זה הולך להיות אלבום יותר כבד מ-Silent Force, האלבום הקודם, שם היו מספר שירים ממש כבדים ורובם היו איטיים יותר. הפעם ב-EP, שניים מהשלושה הם כבדים וזה אותו יחס באלבום המלא, חומר ממש כבד יחסית למה שעשינו באחרון.

מה מבחינת תזמורת, שוב תופיע תזמורת מלאה?

אנחנו לא בטוחים, תהיה תזמורת מסוג מסוים אבל אני לא בטוחה לגבי הגודל שלה, פעם שעברה זאת הייתה תזמורת סימפונית מלאה אבל יש כל מיני גדלים וסוגים של תזמורות, יכול להיות שנשתמש ברביעית כלי מיתר, או תזמורת קטנה יותר, אבל עדיין מוקדם מידי מכדי לדעת בדיוק. מה שכן, האלבום יתאפיין בסאונד יותר אמריקאי, מלוטש אבל בומבסטי.

הלהקה בעצם התחילה את הפריצה הגדולה שלה באלבום Mother Earth, מה היו הסימנים שהלהקה בעצם הולכת למיין סטרים ומתחילה להצליח בגדול?

תמיד הייתה לנו התחושה של להקה שמופתעת כל פעם מחדש מרמת ההצלחה שלנו, זה התחיל עם האלבום הראשון שמכר הרבה יותר ממה שחשבנו שהוא ימכור, וזה המשיך בכל אלבום מאז. Mother Earth באמת היה האלבום שבו הרגשנו שדברים ממש מתחילים לקרות, פתאום ראינו הרבה יותר אנשים בהופעות, קיבלנו תגובות מהעיתונות, כבר שכתבנו את האלבום הייתה לנו תחושה שיש בו משהו מיוחד, שיש משהו במוזיקה שיגע באנשים, ובעצם הכול נע מסביב לזה, שהמוזיקה שאנחנו יוצרים מצליחה לגעת באנשים.

אתם התחלתם עם שירת גראול יחד עם השירה שלך, והורדתם את המינון מאלבום לאלבום, זה היה כדי להצליח יותר במיין סטרים או פשוט תהליך פנימי שלכם?

השירים פשוט לא היו צריכים את זה יותר, ישבנו ב-Mother Earth והקשבנו לשירים עם ובלי הגראול, וזה פשוט נשמע כמו תוספת מיותרת, זה לא חיזק את השירים אלא החליש אותם. ניסנו קצת מזה בכמה שירים ורוב הזמן זה פשוט נשמע יותר מידי, שזה סתם עוד עומס על שירים שלא צריכים את זה. זה פשוט התחיל להישמע יותר כמו גימיק ולא כמו משהו שהמוזיקה הייתה צריכה.

מה עם הטקסטים, את כותבת את כל המילים של הלהקה?

לא, זה אני ורוברט שמתחלקים בכתיבת המילים.

אתם כותבים על אותם דברים?

דיי, זה תלויי במצב הרוח שלנו באותו היום שבו אנחנו כותבים אבל אין לנו נושאים ספציפים שכל אחד כותב עליהם, כל אחד מאיתנו כותב על משהו שמעניין אותו ברגע נתון.

השירים שאת כותבת מבוססים על חוויות אמיתיות, על מערכות יחסים שלך?

לא ממש, השיר Jillian, מתוך Silent Force, למשל, נכתב על פי ספר של סופרת בשם קאתרין קי, משהו בסגנון של "אפקט הפרפר", מדובר בסדרת ספרים של 20 ספרים שמהם קראתי כ-14 בינתיים.

אז את אוהבת ספרות מדע בדיוני?

זה יותר פנטזיה ממדע בדיוני. אבל לא בסגנון של שר הטבעות או משהו, זה יותר פילוסופי, יותר קרוב למציאות. בגדול אני מאד אוהבת ספרות פנטזיה, רוברט הוא זה שקרא הרבה בסגנון ופשוט נדנד לי שאשב ואקרא את הספרים האלה גם, עד שיום אחד ישבתי וגיליתי שגם אני מאד נהנית מזה.

סופרים ספציפים?

יש לא מעט, אבל אני מאד אוהבת את הספרים של ר.ר מרטין.

אני מכיר אותו, זאת הסדרה של "כס המלכות".

נכון! מה שטוב בו הוא שהוא גם בונה דמויות מעניינות ולא רק מלחמות וכאלה, ואני גם מאד אוהבת את רובין הוב. באופן כללי מה שמעניין אותי יותר הוא נושאים שקשורים בפן הפילוסופי של הפנטזיה, קסם, כוחות הטבע.

את מגדירה את עצמם כאדם רוחני?

כן, אני מאמינה שיש דברים מעבר למה שאנחנו רואים, יש יותר מהמציאות שלנו.

זה מתבטא גם באמונה באלוהים?

אני מאמינה בסוג של אלוהים, לא כפי שהוא נתפס ע"י רוב המאמינים בו, ואני בכלל גדלתי בבית מאד לא מאמין. אבל אני מאמינה בתופעות ובדברים שאנחנו עדיין לא יכולים להסביר, ואני מאמינה ברעיונות כמו גלגול נשמות, או לפחות, אני מקווה שזה קיים! (צוחקת).

מה בעצם הרקע של הלהקה, את פגשת את רוברט בלהקה, לפני?

אני ורוברט היינו זוג מאז התיכון, לפני יותר מ-12 שנה. הוא היה בלהקה בשם The Circle והוא למד בבית ספר אחר. יום אחד הוא בא לפגוש חבר שלו שהיה איתי בלהקה אחרת, התחלנו לדבר, ובסוף גם הפכנו לזוג וגם החלטנו להקים הלהקה ביחד. גם מרטין, שהיום בהרכב, היה איתו עוד ב-The Circle. בהתחלה הם בכלל נשמעו כמו איזה להקה גותית אלקטרונית כי לא היה להם מתופף, אלא מכונת תופים. רוברט הוא זה שהכיר לי להקות כמו Paradise Lost ודברים בסגנון, ואז התאהבתי בז'אנר הזה, בכבדות שלו, באווירה. היה ממש קשה בהתחלה כי לא היה לנו כסף לכלום, אבל אחרי כמה זמן התאספו מסביבנו חברי הלהקה האחרים והוצאנו את הדמו הראשון שלנו תחת השם Within Temptation.

כיום בהולנד יש איזה טרנד של להקות מטאל עם זמרות, את יכולה לנחש מה הסיבה שבגללה זה כל כך נפוץ אצלכם?

ממש לא, אין לי מושג מה גרם לזה. אני יכולה רק להעריך שזה פשוט אנשים שמשפיעים אחד על השני, אתה שומע ורואה להקה שעושה משהו בסגנון ואתה מנסה בעצמך, זה מתחיל כתחביב והרבה מהן בסופו של דבר מצליחות להגיע להישגים של ממש. ככה גם אנחנו התחלנו, זה התחיל כתחביב, ובשלב מסויים קלטנו שזה הופך להיות רציני ופתאום זאת העבודה המלאה והיום יומית שלנו, זה לא היה מתוכנן.

את מקשיבה ואוהבת מישהי מהלהקות האלו?

לא ממש, כשאתה עושה וחיי יום יום את המוזיקה הזאת אין לך רצון לשמוע דברים דומים כל הזמן, זה די ממאיס את עצמו עליך, להקה אחת שאני כן אוהבת ומקשיבה תמיד היא The Gathering, אתה מכיר אותם?

כן, הם אפילו היו בישראל לפני איזה 12 שנה, הם כבר לא להקת מטאל.

אני לא ממש מייחסת חשיבות למה הז'אנר, אני מקשיבה למה שטוב, ולא משנה לי אך זה מוגדר. באופן כללי יש היום בהולנד סצנה מוזיקלית גדולה, גם בהיפ-הופ, גם בדאנס, גם בלהקות רוק, מרביתן עדיין רק עם זמרים ממין זכר אבל זה צובר גודל ותאוצה.

חשבתם מה יהיה עם להקה עכשיו, כשלונה נולדה, אך תצאו לסיבובי הופעות?

חשבנו על זה, וודאי, כרגע היא ילדה שקטה מאד אז אם זה ימשיך אני מאמינה שפשוט נשכור מטפלת ונצא לסיבובי ההופעות איתה, גם לחברה של המתופף שלנו נולדה לאחרונה תינוקת אז זאת אופציה שנראית לנו יותר ויותר הגיונית. יש גם אופציות אחרות, דיברתי חודש שעבר עם ליב קריסטין, והיא אמרה לי שהיא משאירה את התינוק שלה עם ההורים בזמן ההופעות, אז זו גם אופציה שאני שוקלת.

את שלמה עם ההחלטה ללדת בשלב הזה של הקרירה?

כן, אני אמנם עדיין צעירה והיה לי עוד זמן לעשות את זה, אבל החלטתי שזה הזמן הנכון ואין סיבה לחכות, אני לא חושבת שזה עלול לפגוע בלהקה באיזו שהיא צורה, ומה לעשות, חייב להיות משהו בחיים מלבד הלהקה.