ע"פ סקר פסיכולוגי שנערך על ידי הארגון הבריטי להקלטות מוזיקליות בקרב אנשים המגדירים עצמם כמטאלי סטים בבריטניה, נמצא כי מעריצי מטאל הם אנשים בעלי נטיות ספורטיביות, חברותיים, ומוזיקליים יותר ממעריצי ז'אנרים אחרים.

המחקר, שנערך לאחרונה בקרב 3,700 מטאליסטים ומטאלי סטיות בריטים, גילה גם כי מתוך העונים על הסקר למעלה משני שליש לא היה נשואים וללא ילדים – מה שאולי מראה שלא מדובר באנשים בעלי נטיות רומנטיות במיוחד.

ע"פ Dante Bonutto, מנהל חברת התקליטים Spinefarm המתמחה בז'אנר, המספר משקף את הגיל הצעיר יחסית של המאזינים לז'אנר: "היתה קלישאה כזו לגבי אוהבי הארד רוק שהם לא מצליחים למצוא בנות זוג, אבל זה בהחלט לא המקרה אם אתה חבר בלהקה…יש הרבה יותר נשים הפתוחות לז'אנר כיום, והרבה מעריצים צעירים. הופעה של AC/DC או Iron Maiden היא כמו ללכת למשחק כדורגל, אתה תראה שם גם אבות המחזיקים על הכתפיים את הילדים שלהם, כדי להעביר את הלפיד לדור הבא."

ע"פ הסקר נמצא גם כי 80% מהמאזינים לו מרגישים "מלאי אנרגיה" לאחר ההאזנה לו, וכי רבע מהם עוסק בספורט באופן קבוע או מבקר במכון כושר. כמעט שני שליש אמרו כי המוזיקה עזרה להם לעבור שלבים קשים בחייהם.

Bonutto ממשיך: "זה בהחלט ז'אנר אסקפיסטי, כשאתה הולך להופעה אתה לא תלמד על פוליטיקה אבל תדע שאתה הולך ליהנות, מטאל עוזר להעביר לך יום רע. עצוב כשלהקות מואשמות בכל מיני שטויות, במיוחד בארה"ב, בגלל שמדובר במטרה קלה, אבל למעריצי מטאל יש כתפיים רחבות מאד כדי לעמוד בכל זה."

ע"פ Bonatto אנשים משכילים תמיד נמשכו לז'אנר, בגלל הכיוון הספרותי של הרבה מהטקסטים בו, הוא מציין כי להקת Rush ביססה אלבום שלם על הכתבים של Ayn Rand, ואילו Led Zeppelin בין השאר עשו שימוש בכתבי Tolkien: "אתה חייב שיהיה לך מוח חוקר ורעב לידע כדי להעריך את המוזיקה הזו." הוא ממשיך.