Ashmedi, סולנה הארמני של להקת הבלאק מטאל המסופוטמי Melechesh, עוכב בשדה התעופה בישראל לפני חזרתו מביקור מולדת בירושלים למקום מגוריו הנוכחי בהולנד, להלן מה שסיפר לאחר התקרית:

"מנסיבות "ביטחוניות" גיטרת ה 12 מיתרים שלי נאלצה לקחת טיסה אחרת מזו שאני הייתי עליה, ואני פה בהולנד מחכה לה שתגיע מישראל.

אתמול נחתתי באמסטרדם לאחר שהות נהדרת בת חודשיים וחצי בעיר הולדתי (והולדת Melechesh) – ירושלים. מה שאני אכתוב פה לא קשור לפוליטיקה, למי צודק ומי טועה, ואני לא רוצה לפתוח דיון פומבי בגלל שהוא לעולם לא נסתיים ולכל אחד יש דעה בעניין. אני בהחלט תומך ב 100% בביטחון בשדות תעופה כי זה בסופו של דבר לטובתנו, אבל כזה נהיה עניין של לסמן מישהו מסוים, או סתם הטרדה – זה הופך למיותר.

אני אדם ידידותי, מעולם לא ביצעתי פשע ואני לא אדם פוליטי כי אני לא משחק את המשחק הזה. הפסיק להיות אכפת לי מזה לפני זמן רב. אבל עוכבתי בשדה התעופה בישראל כ 3.5 שעות, זה לא משקף את החברה שם, כי יש לי חברים טובים בישראל שאני גאה לקרוא להם חברים שלי, אבל הבעיה שלי היא הליך האבטחה הזה.

3.5 שעות בדקו לי את המזוודה, את תיק הצד ואת הגיטרה, שוב ושוב ושוב. התמודדתי עם 9 עד 10 אנשים שונים, שאני חייב לומר שכולם היו מנומסים, אבל זה לא שינה את העובדה שבעצם סתם הטרידו אותי. אמרתי להם 3 פעמים שאני צריך לשרותים והתעלמו ממני. לקחו אותי לחדר נפרד (שבדרך כלל מפשיטים אותי בו, אבל הפעם לא) וביקשו ממנו לפתוח את המכנסים ששם שמו לי מכשיר פלסטיק שנועד לבדוק…דברים. (מה שכבר נבדק דרך מגלה מתכות), הורידו לי את הנעליים ולקחו לבדיקה נפרדת, בחור נחמד שאל אותי "האם אלו הנעלים שלך? האם נתת למישהו אחר להשתמש בהם?", קצת נדהמתי אבל השבתי לו שכן, אלו הנעלים שלי, וכששאלתי אותו למה תמיד בודקים אותי ככה, ואם זה יקרה תמיד, הוא אמר לי שכן. כלומר זה לא מקרי.

עוד שאלה מוזרה היתה "אם אתה חיי בהולנד כבר 15 שנה למה אתה דובר אנגלית שוטפת?", ועניתי שדיברתי אנגלית כל ימי חיי. בהתחלה הייתי רגוע ואז התחלתי להתעצבן כי התייחסו אלי כמו לפושע, פיזרו את כל הדברים האישיים שלי בקופסות במשך שעתיים שלוש, ואז אמרו שה Ipad והמחשב שלי לא יוכלו לעלות איתי על המטוס, הם יועלו בתא המטען. אמרתי להם שאני עם הפסקת ביניים 5 שעות באיסטנבול ואני צריך לעבוד בדרך, אני צריך להלחין וכו' – והם אמרו שזה בלתי אפשרי, וזה למרות שהטכנאים שלהם בדקו את המכשירים ומצאו שהכול בסדר איתם, אין בהם כלום חשוד.

נשארתי מנומס וגם הם, ואני חייב לציין שזה שונה מלפני 12-15 שנה כשהצוות היה חצוף ומאיים, אבל עדיין הייתי כל כך עצבני שסדקתי שן מרוב שחרקתי שיניים.

הדבר הכי נורא – הם ידעו מי אני כי הם בדקו באינטרנט, שאני מוזיקאי שמגיע לבקר משפחה ולהלחין, ובדרך והצטלם לסרט תיעודי, ובכל זאת אחרי שבדקו את גיטרת 12 המיתרים שלי מסוג Vortex Scimitar עדיין אמרו לי שאני לא יכול לעלות איתה למטוס כי היא סיכון ביטחוני, מה שנאמר לי גם בשנה שעברה, התחננתי שלא ובהתחלה הם הסכימו שהיא תעלה איתי, רק בתא המטען, אבל בסוף שינו שוב את דעתם ואמרו שהגיטרה לא תעלה על אותה טיסה – והיא תגיע רק יום עד שלושה ימים אחרי. אמרתי שאין סיכוי, אני צריך אותה היום כי הייתי אמור לנסוע לגרמניה להקלטות וחזרות עם הלהקה,ובראשון לנובמבר יש לנו הופעה, הם אמרו שהם מצטערים אבל אי ן מה לעשות, ועל הדרך אמרו שאם הגיטרה תשבר או תנזק אני אוכל לתבוע את חברת התעופה…מוזר, שום לקיחת אחריות. ניסיתי לומר לחלקכם שאני מרגיש לא נוח עם היחס שאני מקבל והם התנצלו אבל אמרו שזו המדיניות, זה לא משהו אקראי והם חייבים לעשות את העבודה שלהם.

עד עכשיו לא קיבלתי את הגיטרה ונאלצתי לשנות את תוכניות ההקלטה שלי, זה לא בסדר, וזה מעצבן אותי. הם צריכים להתרכז בטרוריסטיים ופושעים ולא בי. זה לא קרה לי בשום מקום אחר בעולם, האם אני צריך לשנות את דתי? אני לא ישראלי, ולא ערבי, ואין לי וויכוח לא עם זה ולא עם זה, אבל עדיין עברתי את מה שעברתי. הצעד הבא הוא לדבר עם הקונסליה ההולנדית, כי אני אזרח הולנדי ועם הקונסוליה הישראלית בהולנד כדי לראות איך אפשר למנוע מזה לקרות שוב בעתיד. אני רוצה את הגיטרה שלי כאן! ועשו טובה ותוותרו על הערות פוליטיות (רובן או מוטעות או מוכתבות) – זה פשוט נוגע להטרדה שאני עברתי."