בהודעה מפתיעה, Mike Portnoy, מתופף להקת הפרוג מטאל האמריקאית Dream Theater ואחד ממקימיה, הכריז כי הוא עוזב את ההרכב: "אני עומד לכתוב משהו שמעולם לא דמיינתי שאכתוב – אחרי 25 שנה החלטתי לעזוב את Dream Theater… הלהקה שהקמתי, הנהגתי ואהבתי באמת במשך רבע מאה. לאנשים רבים זה יהיה הפתעה טוטאלית, ואני מניח שגם לא יובן נכון ע"י חלקכם, אבל בבקשה תאמינו לי שזו לא הייתה החלטה חפוזה, זה משהו שנאבקתי לגביו במשך השנה האחרונה. אחרי כל כך הרבה חוויות מדהימות עם ההרכבים Hail, Transatlantic ו-Avenged Sevenfold במהלך השנה האחרונה, הגעתי למסקנה העצובה שלאחרונה היה לי יותר כיף ויחסים אישים יותר טובים עם הפרויקטים האלה מאשר היה לי מזמן מה ב-Dream Theater."

"בבקשה אל תבינו אותי לא נכון, אני אוהב את האנשים בלהקה מאד ויש לנו היסטוריה, לחברות וקשר ארוך שהוא עמוק מאד בינינו, זה רק שאני חושב שאנחנו צריכים הפסקה. הלהקה תמיד הייתה הבייבי שלי, וטיפחתי את התינוק הזה בכל יום ובכל רגע של חיי מאז 1985, במהלך כל שעות היממה וכל ימי השנה. מעולם לא הייתה לי הפסקה מהתחייבויות הבלתי נגמרות שלי ללהקה (אפילו כשלהקה הייתה ב"הפסקה"), עבדתי מעבר לזמן ומעל כל התחייבות שרוב האנשים השפויים היו נותנים ללהקה. אבל הגעתי למסקנה שמכונת Dream Theater שורפת אותי בהדרגה, והייתי צריך הפסקה מהלהקה כדי להציל את מערכת היחסים שלי עם שאר חברי ההרכב כדי שהרוח של Dream Theater תישאר רעבה ומלאת השראה."

"היינו במסלול בלתי נגמר של כתיבה \ הקלטה \ הופעות כבר כמעט 20 שנה (שבמהלך הייתי אחראי על כל הצדדים האלו ללא הפסקה) ולמרות שהיו כמה חודשים בנפרד במהלך השנים שהיו דרושים וטובים, אני יכול לומר בכנות שקיוויתי שחברי הלהקה פשוט יסכימו להודיע על 'הפסקה' כדי למלא את הבטריות ולהציל אותנו מעצמנו. לצערי, במהלך דיון על הנושא עם החבר'ה, הם החליטו שלא לחלוק את הרגשות שלי והחליטו להמשיך לעבוד בלעדי במקום לקחת הפסקה. אפילו הצעתי לעזור קצת במהלך 2011 בניגוד לרצונות שלי, אבל זה לא נועד לקרות. בשעה שבאמת כואב לי אפילו לחשוב על Dream Theater ללא Mike Portnoy (לעזאזל, אבא שלי הוא זה שנתן ללהקה את שמה!) אני לא רוצה לעמוד בדרכם, לכן החלטתי להקריב את עצמי ולעזוב את הלהקה וההרכב, כדי לא לעכב אותם בניגוד לרצונם."

"באופן מוזר, לאחרונה קראתי ראיון שעשיתי בו נשאלתי לגבי העתיד של הלהקה ואני דיברתי על 'תמיד להקשיב לליבך ולהישאר נאמן לעצמך'… לצערי אני חייב לומר שברגע זה, הלב שלי אינו עם Dream Theater, ואני פשוט אעשה זאת ללא רגש, ובהחלט לא אהיה נאמן לעצמי אם אשאר רק בגלל התחיבות, זאת מבלי לקחת את ההפסקה שאני מרגיש שאני צריך. אני מאחל לחבר'ה את כל הטוב שבעולם, ומקווה שהמוזיקה והמורשת שיצרנו ביחד תשמח את המעריצים בדורות הבאים – אני גאה בכל אלבום שעשינו ביחד, כל שיר שכתבנו, וכל מופע שבו הופענו. אני ממש מצטער לאכזב את מעריצי הלהקה מסביב לעולם, באמת ניסיתי להציל את המצב ולגרום לזה לעבוד, באמת רק רציתי הפסקה (לא פירוק) אבל אי אפשר לאלץ אושר, הוא צריך לבוא מבפנים. אתם המעריצים הטובים ביותר בעולם, וכמו שאתם יודעים, תמיד קרעתי את התחת עבורכם ואני מקווה שתישארו איתי במסעות המוזיקלים העתידיים שלי, לאן שלא יובילו אותי (וכמו שאתם מכירים את מוסר העבודה שלי, יהיו לא מעט פרויקטים עתידים). בעצב רב, מנהיגכם והמתופף שלכם לשעבר, MP."

חברי Dream Theater הנותרים, שחררו את ההצהרה הבאה: "בצער רב – ובחרטה – אנחנו מכריזים כי Mike Portnoy, המתופף והחבר שלנו משכבר הימים, החליט לעזוב את Dream Theater. תפקידו המכובד של Mike בלהקה, היה חשוב לנו מאד מבחינה מקצועית, מוזיקאלית ואישית במהלך השנים. נכון ש-Mike בחר להמשיך בעקבות אתגרים אחרים, אבל אנחנו מבטיחים לכם ש-Dream Theater תמשיך קדימה באותה נחישות – ובאותה מסורת מוזיקאלית – שכלכם תרמתם להצלחה שלה. מעריצים וחברים, תייקו את הפרק תחת Black Clouds And Silver Linings. כמתוכנן, אנחנו נתחיל להקליט את האלבום החדש שלנו בתחילת ינואר 2011, ואנחנו נמשיך משם עם סיבוב הופעות עולמי נרחב. הרוח ממשיכה. כולנו ב-Dream Theater מאחלים מכל הלב ל-Mike כל טוב במסעו המוזיקאלי… נתגעגע אליו."

Portnoy הוסיף מסר אחרון לאחר פרסום ההודעה שלו: "אני מתחנן בפני המעריצים, בבקשה אל תחשבו ש-Avenged Sevenfold אחראים להחלטה שלי… הם בשוק בדיוק כמוכם. אני שקלתי את והשתוקקתי ל-'הפסקה' (לא פירוק) מ-Dream Theater, כבר כמעט שנה… זה הדבר הקשה ביותר שאיי פעם עשיתי."