לפני מספר שנים התקיימו אירועי מטאל בהשתתפותן של להקות בלאק מטאל כמעט 5 פעמים בשנה, ובמונחים של אז, ערב מטאל אחת לחודש – זה היה הרבה. נכון שבזמנו היה מדובר פחות או יותר כבר בגוויעתה של סצנת הבלאק הישראלית, למרבה הצער, אך עדיין המצב היה שפיר בהרבה על היום.

סצנת הבלאק הישראלית בשיאה כללה מגוון נסיכות, החל מ-Azazel, Arallu ,Bartholomeus Night, Winterhorde, Sitra Achra וכלה ב-Enochian Key ו-Aztec שדי נשכחו מהלב. חלק גדול מהלהקות התפרקו, השתנו, נעלמו מהעין וצצו לאחר מכן כאחוזי תזזית להופעות קאמבק של: "הי תראו, אנחנו עדיין נושמים, מה תגידו על זה?".

בינות לכל הלהקות הללו בלטה להקה שהניפה את דגל העממיות והתרבות הרוסית גבוה לצד דגלי הבלאק מטאל ודגלי ישראל, ואף טסה להקליט את אלבומיה בפולין, עם תוצאות לא פחות ממושלמות. לאחר 2 אלבומים מלאים ומוצלחים, כמה תהפוכות שעברו על הרכב הלהקה ועזיבתם של הקלידן והגיטריסט המוביל, ביום שישי האחרון Arafel באו להוכיח טוב טוב לכולם, שהם לא נעלמו לשום מקום ומי שחושב שכן, חבל לו על הזמן…

Internal

הלהקה הראשונה של הערב עלתה לסט יחסית קצרצר אך קולע. בתור להקה שהמון זמן לא ראתה במה, אני חייב להודות שחבריה הראו שיפור ברמה מאוד גבוהה. בלי כל רעמות השיער נראו החבר'ה מחדרה מעט ערומים על הבמה, אבל זה לא הפריע להם לתת לכולם מנה מהוקצעת של בלאק\דת' מטאל כתוב היטב ועשוי בצורה מקצועית. בתור מי שראה את הלהקה בתחילת דרכה, היה בשבילי תענוג לראות אותה במעמד כזה, מנסרת את הקולטורה ללא רחמים.

רואים ששנה של ישיבה אחד על אחד בחדר חזרות עשתה את שלה והם הוציאו את המיטב מכל שניה בערב. במיוחד תפס את עיני איגור, המתופף שהכה ללא רחם במצילות. למרות השואו הדי אפרורי והבעיות החוזרות ונשנות במיקרופון, הם נתנו מעצמם 110% על הבמה. הקהל היה קצת יבש – בכל זאת שמונה בערב – עד שבשלב מסוים הסולן התעצבן מחוסר ההיענות לקצת פעולה וקפץ פנימה לחלק כמה אגרופים בעצמו.

Kna'an

Kna'an היא עוף מוזר שכזה בסצנת המטאל הישראלית. מצד אחד, זו להקה עם הווי מאוד רוחני ומאוד מחובר ומושרש ליהדות ולמסורת. מצד שני, יש לה חומר רוצח, מהיר, עצבני, לא מתחנן ולא משלב בתוכו אי אלו חלילים, דרבוקות ובוזוקים. תחת הנהגתו של אדיר רון הכריזמטי, עטוי בשרוואל וחמוש בענף עץ אלה מאיים למראה, עלו החמישיה מנהריה להרביץ 40 דקות של תורת דת' מטאל מזורזת בקהל התל-אביבי הנבער והפרוץ.

וכאן נתנו לנו בעצם טעימה של מה שמחכה לנו באלבום הבכורה שלהם First Impressions העתיד לצאת השנה, בעזרת השם. הם התחילו עם "Genesis" השובר, שבעצם מדבר על הפרק הראשון בתורה (נו, אלא מה?), עברו ישר לשיר "Slavery" שגם משתלב יפה עם זה שאנחנו אוטו-טו נכנסים לחג הפסח. במהלך השיר נחתו בדרכם כמה בעיות טכניות במגבר שדרשו מהלהקה לצאת להפסקה קלילה על הבמה על מנת להתגבר על המכשול הבעייתי.

לאחר כמה דקות Kna'an התגברו על הבעיות והמשיכו ל-"Scarred Forever", השיר הכי אהוב עליי בינתיים מחומר שלהם. יש בשיר את הכל, החל משבירות ועד למלודיות טובות – שומעים בהחלט את השפעת הוויב העכשווי. מיד לאחר מכן סגרו את הסט השירים "Binding Testament" ו-"The 12th Star" – הסינגל הראשון הזכור לנו לטובה. לסיכום, Kna'an נתנו הופעה מעולה, ישיבה הדוקה ביותר, והוכיחו, שאותם, לא עשו באצבע.

Arafel

לבסוף הלהקה המרכזית של הערב עלתה להופיע בהרכב שונה ממה שזכרתי בפעם האחרונה שראיתי אותה. את עמדת הסולן וגיטריסט הליד איישו אילייה ופאבל (The Fading), כאשר את הקלידים החליפו בכינור ואני חייב להודות, השילוב הייחודי של הכלי הזה במטאל תמיד אהוב עליי, החל מ-Korpiklaani ו-Turisas הקלילים ועד Nazgul המאיימים.

האחראית לצליל הכינור בלהקה הייתה נאשה, שהוכיחה את עצמה לא פעם ולא פעמיים ככנרת מחוננת בלהקת Anora Dimentia. השילוב לא רק התברר כמוצלח אלא פתח ל-Arafel את הדלת בפני עולם חדש. אם הלהקה התמקדה עד עתה בעיקר בהווי התרבות הרוסית כהשפעה המרכזית לכל החומר שלה עד כה, ניתן לשמוע מעתה את הנוכחות "הויקינגית" בשיריה.

הלהקה פתחה את ההופעה עם "On The Dark Way" והמשיכה לחומר החדש שלה. בחצי השיר הראשון התעוררו בעיות (שוב?) בסאונד ולא היה ניתן לשמוע את הכינור, אבל ברגע שהסאונדמן מצא את הכפתור פתאום כל מה ששמעו לשבריר שניה היה את הכלי הזה. בשיר השלישי קרה אסון – פאף? מה קרה? Leshii חיית-התופים, שבר את תוף הסנייר.

חיש מהר הגיע רון מלהקת Kna'an ונידב במהרה את הסנייר שלו וההופעה נמשכה כסדרה, כאשר בהמשך ציפתה לנו הפתעה בדמות קאבר מהיר, שובר ומקצועי ל-"Raining Blood" של Slayer. זה מעניין, Arafel הקליטו באולפן של Vader כשלמעשה זה בדיוק הקאבר היחיד ש-Vader ניגנו בהופעה שלהם בארץ. צירוף מקרים? לא משנה. בסה"כ, למרות בעיות הסאונד שפקדו את הלהקה, הם נתנו הופעה מצוינת שרק תשתבח עם הזמן. כל הכבוד.