לקח הרבה כוח שכנוע כדי לגרום לי ליסוע מחיפה לירושלים (נסיעה של שעתיים וחצי) בשביל כמה הופעות, אך לבסוף שיחת טלפון אחת וכמה איומים עשו את זה. ולכן בשעה 5 וחצי התייצבתי חמוש בחולצה של "סיילם" ובנעלי "נייקי" ויצאתי למשימה – שהייתה אמורה להתחיל רק ב-9.

פעם ראשונה שרגלי (בנוסף לכמה כוחות סוס מהאוטו) הביאו אותי למועדון הצוללת הצהובה ואני חייב לומר שהדבר שהתרשמתי ממנו יותר מהכל היה הסאונד המצוין שהיה למקום הקטן הזה. בתור חיפאי אני רגיל לסאונד בית שימוש במועדונים, בנוסף לכמה להקות שכל אחת מנסה להיות יותר מורכבת מהשנייה אך כאן הגעתי למשהו אחר.

בשעה 10 וקצת, כבר עלתה הלהקה הראשונה שדווקא מוכרת לי, Theogony. לא אוכל להגיד שהתרשמתי ממנה בפעמים האחרונות שראיתי אותה אבל החלטתי לבוא בגישה אופטימית להופעה – עכשיו כשיש סאונד נורמאלי, אולי אתרשם לטובה…

ההופעה התחילה ושאגותיו של הסולן, חבר לשעבר בלהקת "האנד מייד גוד" א.ק.א "סוודג'" הוטחו בקהל ביחד עם מקצבי התופים, אך למרות הבלגן שהלך שם המתופף לא הפסיק לצאת מהקצב של שאר הנגנים והנגנים בינם לבין עצמם לא היו מתואמים – היחיד שבאמת הראה נוכחות אמיתית היה הסולן. הלהקה ניגנה חומר שהיה בעיקר דת' ברוטאלי, שהתבטא בסוף בגרסת קאבר לדיינג פיטוס – להקה שאולי ניסו להישמע דומים לה? החומר של "פיטוס" אולי תואם את הסגנון אך Theogony לא שלטה בחומר שלה במקצועיות, השואו היה יחסית אנמי כי מלבד קצת הדבאנגינג לא ראינו התלהבות שסחפה את הקהל, אבל למרות זאת, ניראה כי אנשים היו מרוצים וזה לא הפריע למעגלי פוגו קטנים להתקיים.

לאחר תקלוט קצר מאת הדיג'י המקומי דוד משוגע, עלו עבד – חמשת המופלאים, שהיו חמושים גם ברן ירושלמי (לא קשור לעיר) – רכישה שעשו לאחרונה. יותם הסולן עלה והשיר הראשון Operation Silent התנגן – להפתעתי בלי דמות הערבי שהסתער על הקהל כמו בכל הופעה של הלהקה ואפילו בלי משפט המפתח שלהם שכולם ציפו לשמוע "עבד זה שם של ערבי" (למרות שמישהו דאג להזכיר להם אותו.. אחמ.. אופיר). אך למרות הכל, עבד עשו עם השואו שלהם בית-ספר לכל להקות המטאל שהיו במקום – הם קפצו, רקדו, הלכו, רצו והשתוללו לגמרי.

לקהל הירושלמי כנראה היה קשה לעכל את תופעת "עבד" למרות שהופיעו בעיר הזאת בעבר ולמרות שהסגנון שלהם בכללי מוגדר כת'ראש-דת' מטאל למהדרין (אולי קצת יותר מלודי מהת'ראש-דת' המצוי). לא הייתה תגובה כל-כך גדולה מהקהל גם עם הסאוונד המעולה שהיה (אמנם חלש יחסית להופעות שלהם בתל-אביב) ושמעו כל צליל במדויק. אולי אנשים לא הכירו את החומר כלכך? ניחא, נוכחות הבמה המרשימה של הלהקה + הסט ליסט שכלל שירים ישנים כמו 281\219 ו-Mechanical Scythe יחד עם שירים חדשים, שברו את הצוללת ונותרתי בספק אם מישהו יהיה מסוגל להתעלות עליהם באותו ערב אלא אם מטאליקה יצוצו מאיזה פינה…

המעומדת השלישית שעלתה על הבמה הייתה להקת דת' אסימפטוט, להקה שלא שמעתי קודם לכן. למעשה, בועז, סולן הלהקה, אירגן את כל הערב הזה (בצורה מוצלחת למדי בהתחשב בחוסר הניסיון) ונראה שהוא השקיע אנרגיה רבה בארגון מה שעלה לו בהופעה יחסית חלשה באותו ערב. לקהל שהיה במקום זה לא ממש הפריע, הם קיבלו דיסטורשן, בלגן והרבה משניהם. אמנם הריפים ורמת הנגינה של הלהקה לא הייתה הכי מורכבת ומעניינת שיש, אבל הם פשוט עשו רעש עם הרבה טירוף והקהל אהב את זה ולמען האמת גם אני, שואו מוצלח ביחד עם קשר ישיר לקהל ושירים חזקים כמו "Teddy" או הקאבר לקרקאס הפכו את ההופעה לאחת מהיותר מהנות בערב בעיקר בגלל אווירת ה-"מטאל" ששררה בהופעה.

להקת Armilos הייתה הרביעית שפקדה את הבמה. היישר מאזור בית שאן, חברי הלהקה הדרימו דיי הרבה כדי להיות נוכחים בערב זה לאחר ההופעה האחרונה של הלהקה שהייתה בפסטיבל מטאליסט האחרון, בפני אלפי אנשים. באמת היה נחמד לראות את שהלהקה כל כך התאמצה להגיע להופעה מול כ-160 איש.

ארמילוס עושים דייסיד, הם תמיד עשו דייסיד ותמיד יעשו דייסיד מבחינתי ולא נראה שהיה הרבה שינוי בהופעה הזאת מאשר ההופעות הקודמת של הלהקה. מתן "המתופף להשכרה בטייץ" שמואלי על התופים, כהרגלו שובר את המקום עם שואו מקצועי וטוב ביחד עם הלהקה שהפגינו רמה מוזיקלית גבוהה – רק חבל שהם יותר מידי פושרים ולא משתנים והאמת קצת משעממים בהופעות שלהם – או ליתר דיוק המוזיקה שלהם לא משתנה ודיי חוזרת על עצמה. למרות זאת חברי הלהקה שברו את המקום. יהיה נחמד לראות קצת שינוי בהם, במיוחד שמדובר באחת הלהקות היותר גדולות בארץ. אולי זה יקרה בעתיד הקרוב, כולי ציפייה.

לבסוף, אחרונים חביבים עלו Mental Infusion אשר הכריזו בהופעה על שינוי לשם הלהקה החדש Birth. גם את הלהקה הזו לא יצא לי לשמוע לפני ההופעה ולא שמעתי חומר שלה אף פעם. למרות שלא נשארו הרבה אנשים להופעה כי כבר היה יחסית מאוחר – חברי הלהקה נתנו הופעה מרשימה, רמת נגינה טובה, קצת מלודית ואפילו איטית יחסית משאר הלהקות שנכחו בערב.

השואו היה מגוון, הרבה משחקי גיטרות, בעיקר מהגיטריסט למי, שקפץ הרבה עם הגיטרה ותרם לעיתים עם קולות רקע. רק חבל שתומר, הסולן, נשמע קצת יבש ולא שמעו אותו כל כך טוב. יחסית ללהקה מתחילה וחדשה אני דיי התרשמתי, חברי הלהקה הראו רמה מסוימת של מקצועיות בנגינה שלהם. אפילו סיימו בסוף בקאבר לשיר של Lamb of God וחתמו את הערב בהופעה מרשימה וטובה יחסית להקה מתחילה. יש לאן להשתפר אבל בהחלט אני מצפה לראות אותם בחודשים הקרובים לצד הלהקות הגדולות במרכז.

לסיכום: פעם ראשונה שאני בהופעות בירושלים ואני חייב להגיד שהתרשמתי לטובה. הסאונד במועדון הצוללת הצהובה מצוין, האקוסטיקה טובה והצוות של המקום מקצועי (גם התאורן המגניב אופיר.. אחמ..). הארגון היה לא רע ולוח הזמנים כמעט הלך חלק וכמו שצריך. כל מי שהגיע קיבל את התמורה המלאה לכסף שלו. מקווה שירבו ערבים כאלה בכל הארץ.