ShworchtseChaye ו-Komissar X בצוללת הצהובה בירושלים, זה ערב שנשמע מעניין כבר מהשנייה שהוא פורסם. שוורצעחיה היא להקה שידועה כלהקת ת'ראש בעלת תכנים כועסים למדי, שדווקא מאוד נהנית פה ושם לדחוף קאבר יותר ממשעשע לשיר שאף פעם לא היית מצפה לשמוע מהם, והנה הגיע היום בו מכריזה הלהקה על הופעה שתורכב מקאברים בלבד. Komissar X, לעומת זאת, היא להקה שאינה מוכרת לקהל הישראלי בכלל, והפרט היחיד הידוע עליהם, בגדול, הוא שמדובר בלהקת הארדקור גרמנית שאוהבת להשתעשע בנעימות מסרטי בילוש עתיקים.

כולם כבר יודעים שהמילים "שוורצעחיה" ו"הארדקור גרמני" שובות אותי במיידי, ולכן ציפיותיי מהערב הזה היו יחסית גבוהות. לא התאכזבתי בכלל, ואפילו הופתעתי לטובה.

Shworchtsechaye

מוזר לראות את שוורצעחיה נוטשים את הכעס לטובת הופעה שכולה חיוכים, אבל באופן טבעי למדי, זה מה שקורה כשחברי הלהקה מנגנים רק גרסאות כיסוי לשירים שהם אוהבים, במקום שירי ת'ראש מטאל מלאים זעם פוליטי. אשקר אם אגיד שהכרתי כל שיר בהופעה, אבל ניתן לציין שהשירים שכן הכרתי בוצעו ללא דופי והעניקו ליצירות המקוריות חיים חדשים לגמרי. כמה מנקודות השיא היו הקאברים ל-Paranoid של בלאק סאבאת', Ace of Spades של מוטורהד, ו"ג'ינגיס חאן" של.. ג'ינגיס חאן. אבל נקודת השיא האולטימטיבית מבחינתי היתה הקאבר לשירם של הפרודיג'י, Out of Space. בצורה מחושבת ומדויקת הפכה הלהקה המנון דאנס ביזארי (אם כי מוצלח ביותר גם בגרסתו המקורית) לשיר מלא באסים מחשמלים, תופים מעוצבנים, גיטרה ת'ראשית מהוקצעת לחלוטין, וצרחות אגרסיביות שהופכות שיר דאנס קופצני ליצירה שהיא מצמררת כשם שהיא עליזה. גירסה יוצאת דופן, ללא ספק.

שירים נוספים שבוצעו בהופעה כוללים בין השאר את Milk של S.O.D, את Ring of Fire של ג'וני קאש, את Bad Boys של.. אלוהים יודע מי, וכמובן את הקאבר הקלאסי של שוורצעחיה לשירם של קווין, Another One Bites The Dust. אין ספק כי הלהקה העניקה לכל השיר הרבה מהאופי שלה, כך שגם בקאברים לשירים עליזים למדי היה אפשר לדפוק את הראש בהנאה.

חיסרון אחד שאני מוכרח לציין בהופעה הוא שבפעם הראשונה היה חסר לי קצת צליל של עוד גיטרה בהופעתה של שוורצעחיה. הדבר מעולם לא הטריד אותי בהופעותיהן הרגילות של הלהקה, אבל דווקא הפעם, במיוחד בשירים כמו Ace of Spades, צלילה של הלהקה נשמע לי מעט דל מדי. לא מספיק על מנת לגרום לי לשכוח את העובדה שההופעה היתה בסך הכל מעולה, אך כן מספיק על מנת לצרום מעט לאוזן.

לסיכום, למרות קהל יבש יחסית (קשה להאשים אותו, איך אפשר להגיב להופעה כל כך שמחה מצד להקה כל כך כועסת?), וסאונד שהיה מעט דל מדי, שוורצעחיה הצליחו בסך הכל לתת הופעה מרתקת שתיזכר במשך הרבה זמן במוחותיהם של מי שנכחו בה.

Kommissar X

עכשיו, לדבר כזה לא ציפיתי אפילו בחלומותיי המופרעים ביותר. אני יודע שלהקות הארדקור גרמניות הן בדרך כלל דבר מופרע ומקסים כאחד, אבל, לעזאזל, לא חשבתי שהלהקה הזו תהיה עד כדי כך מופרעת או עד כדי כך מקסימה. לבמה עלו חברי הלהקה בלבוש ששייך לכאורה לבלשים מסרטים של שנות החמישים, מה שהתבטא בעיקר במגבעות, עניבות, מעילי גשם מיושנים, ומה לא. במקרה של סולנה המשני של הלהקה (ללהקה שני סולנים) זה לא בדיוק התבטא, כיוון שהוא עלה לבמה לבוש בשמלה ורודה ופאה מתולתלת. מבינים למה אני מתכוון כשאני אומר מופרע?

הלהקה פתחה בנעימה מ"הפנתר הוורוד", שהפכה מהר מאוד לפצצת גריינד-הארדקור מסחררת, שתפסה את הקהל בסערה. ההפצצה הזו לוותה בהתפרצות אנרגיה מטורפת מצד שני הסולנים, במיוחד הסולן הראשי, נער גומי מטורף שקופץ על הבמה בפראות, משתטח עליה, ובכלליות מתפרע כאילו אין מחר. מיותר לציין כי הכובעים שהיו על ראשי הלהקה לא נשארו שם הרבה זמן. הופעתה המהפנטת של הלהקה אמנם מאפשרת לזכור ולציין יותר את השואו המסחרר שלה מאשר את המוזיקה שלה, אך חשוב לציין שגם בתחום הזה, קומיסאר X יודעים בדיוק מה הם עושים. הלהקה הפגיזה בשלל פצצות הארדקור שבהן היו שזורות קריצות רבות למגוון נעימות מסדרות טלוויזיה וסרטים ישנים. בין השירים סיפר הסולן באנגלית מקרטעת קמעה (ובעיקר מסטולית מאדרנלין) משהו מעין סיפור עלילה בלתי מובן של ההופעה, שמציג את הלהקה ואת נושאי השירים כדמויות משר הטבעות, רק שבמקום להגן על הטבעת הם נשלחו יותר להגן על ההארדקור והמטאל, אם הבנתי נכון. ורוב הסיכויים הם שלא הבנתי נכון.

למען האמת אני מתקשה קצת לתאר בדיוק את מה שהלך בהופעה הזו, אך מספיק לומר שהחיוך לא מש מפניי כל אימת שאני חושב על ההופעה הזו, גם עכשיו, כמעט יממה שלמה לאחר ההופעה. מדובר בפרצי אנרגיה שכמותם עוד לא יצא לי לראות על במות ארצנו. עוד לא ראיתי זוג סולנים שנכנסים כל כך חזק למוזיקה שאותה הם מבצעים, מוזיקה שאינה מתפשרת לשנייה. חיפאים, הקשיבו לי היטב: קומיסאר X באים לעיר שלכם, ואתם צריכים להיות מטומטמים מאד בשביל לא ללכת לראות את ההופעה שלהם. ההפסד יהיה שלכם בלבד. קומיסאר X מביאים לבמה משהו חדש ומרענן, וקיימות מעט מאוד להקות שניתן לומר עליהן את זה.

כל מילה מיותרת, את ההופעה המטורפת הזו עליכם לחוות בעצמכם. אני יכול רק לקוות שהם יחזרו לכאן שוב.

(יונתן)