לא יודעת אם זה סימלי או לא אבל את הראיון הזה ערכתי בשעת לילה מאוחרת עם Aphazel, סולן ומנהיג להקת הבלאק מטאל הנורווגית (לשעבר?). ממש Night Visit על פי הספר.

ללהקה הזו שביקרה בישראל במהלך פסטיבל מטאליסט הראשון ב-2003 יש לי זיקה מיוחדת, אני מופיעה על עטיפת אלבומם האחרון וכשחקנית ראשית בקליפ הנושא אותו צילמה הלהקה לאלבום ששמו הוא כאמור – Night Visit.

כשנה וחצי לאחר ההופעה ההיא החלטתי לבדוק לאן מועדות פניה של הלהקה, מה הם זוכרים מהביקור בישראל ומסתבר שהרבה במיוחד לאור העובדה שבתוך זמן קצר הספיקו לראות גם את תל אביב (ההופעה), גם את חיפה (רקדו לצלילי משינה) וגם את ירושלים (מקום בו יש צואה?!)

מה שלומך Aphazel? איך הולך עם Ancient בתקופה האחרונה?

אצלי הכל בסדר, הכל זורם לנו טוב, אנחנו מאד עסוקים בימים אלה בחזרות לקראת סיבוב ההופעות האירופי ובנוסף אני מקליט חומר לפרוייקט צד שלי שנקרא Dreamlike Horror.

מה אתה יכול לספר על הפרוייקט הזה? מי לוקח בו חלק?

זה פרוייקט שלי ושל Deadly Kristin הזמרת שלנו לשעבר. אנחנו עובדים על זה משנת 1999 או משהו כזה אבל אף פעם לא השקענו בו יותר מדיי זמן מפני ש-Ancient תמיד היתה בעדיפות ראשונה. לאחרונה חתמנו על חוזה עם חברת תקליטים מיוון והחלטנו לשחרר אלבום מלא. זהו חומר אפל עם אווירה של אימה, קצת קשה להסביר את הסגנון, זה מאד מגוון, משהו כמו סוג המוזיקה שניתן למצוא בפסקול של סרט אימה.

האם אתה רואה את Ancient של היום כחלק מסצנת המטאל הנורווגית? הייתם רוצים להשתתף בפסטיבל אינפרנו שנערך כל שנה בנורווגיה?

קשה לי להגדיר את Ancient כחלק מהסצנה הנורווגית מאחר ואני החבר הנורווגי היחיד שנשאר בלהקה וגם מאד נדיר שאנחנו מופיעים בסקנדינביה. יכול להיות מעולה אם ננגן בפסטיבל אינפרנו אבל השנה סיבוב ההופעות שלנו יוצא על אותם תאריכים והיה קשה לגרום לזה לקרות אם כי המנהל שלנו והנהלת הפסטיבל היו במגעים בנוגע לכך. אוליי שנה הבאה… ככל הנראה אנחנו גם נופיע בסקנדינביה בקייץ הקרוב, הפעם האחרונה שלנו שם היתה בשנת 2000 ואני חושב שהגיע זמן לחזור לשם.

אתה מרוצה מהתוצאות של האלבום החדש Night Visit? מה שונה בו משאר האלבומים שלכם?

אני חושב שהמכירות יכלו להיות קצת יותר טובות אבל מצד שני זה היה גם צפוי, בלאק מטאל לא מוכר יותר מדיי בשנים האחרונות והרבה אנשים חוסכים את כספם ומעדיפים להוריד שירים באינטרנט או לצרוב מחברים במקום לקנות. האלבום הזה שונה מעט מהחומר הקודם שלנו בעיקר מפני ש-Dhilorz היה מעורב בכתיבת השירים הפעם והוא הוסיף לא מעט מהשפעותיו האישיות כדוגמת הת'ראש מטאל.

אני מניח שניתן לכנות אותו כ"מודרני יותר" הוא שונה מכל מה שהוצאנו ואנחנו גם מקבלים המון ביקורות טובות בנוגע אליו ונראה כי הקהל אוהב אותו, גם הקהל הישן שלנו. אנחנו עצמינו מרוצים מהאלבום והסאונד שלו.

יש לכם בלהקה עבר נכבד עם סולניות כדוגמת Deadly Kristine ו-Kimberly Goss מלהקת סינרג'י אך כרגע אתה הוא הסולן היחיד בלהקה. יש תוכניות כלשהן להוסיף סולנית לקראת האלבומים הבאים?

למעשה לא. לאחר כל הזמרות שהיו לנו החלטנו שזה מספיק! [צוחק]. בעיקר בגלל סיבות אישיות, קשה בד"כ לעבוד עם נקבות ומעולם גם ככה לא השתמשנו בקולות נשיים יותר מדיי אלא רק בקטעים מסויימים פה ושם ולהביא לסיבוב ההופעות חברה נוספת רק בשביל קטעים קצרים זה מיותר.

Deadly Kristin לא היתה זמינה לעיתים קרובות כדי להצטרף אלינו מפני שהיא עובדת ולא מעט אנשים שאלו אותנו למה היא כמעט ולא מגיעה איתנו להופעות אז החלטנו שאו שהיא נמצאת ב-100% בתוך הלהקה או שהיא לא תהיה בכלל. עכשיו היא עברה לגור בשוודיה כך שבכלל לא הגיוני שהיא תמשיך בלהקה.

האם ידעת שבזכות הצילום לקליפ שלכם ולעטיפת האלבום נפתחו לי כמה דלתות בתחום, כמו למשל כיכוב בתוכנית על דוגמניות?

לא! לא שמעתי על זה, אנחנו מאד מרוצים מהקליפ ותקופת הצילומים שעברנו ביחד היתה מאד משעשעת. אנחנו מבודדים מכל מה שקורה אצלכם בארץ כך שהשמועה לא חילחלה לאוזנינו אבל שיהיה לך הרבה בהצלחה בתוכנית! ואנחנו שמחים לאור העובדה שאת מקשטת לנו את האלבום! [צוחק]

יש לכם זיכרונות כלשהם מה-"Night Visit" שלכם בישראל?

כן, למעשה אני זוכר ממש הרבה, ההופעה היתה מעולה אם כי כמו שהזכרת היא היתה בשעת לילה מאוחרת או למעשה בוקר.. זו ללא ספק הפעם היחידה שלנו אי פעם שכשסיימנו מופע יכולנו לראות את הזריחה וזה דיי מטורף כשחושבים על זה! אך בכל מקרה ממש נהנינו.

ירושלים היתה ממש מעניינת, היה נראה כאילו זו ארץ אחרת, שונה מתל אביב… היה מאד מעניין לראות את הקבר של "הצואה" (מתכוון לקבר של ישו בכנסיית הקבר) ואת הקיר ההוא, לא זוכר איך קוראים לו איפה שאנשים מתפללים וגם הנסיעה לחיפה היתה מעניינת. נראה כי יש למדינה שלכם ניגודים רבים, ראיתי איזורים עשירים לעומת איזורים עניים ולסיכום היו לנו אצלכם 4 ימים נהדרים.

מה תוכל להגיד ללהקות שפוחדות להגיע לישראל מפני שהם צופים בערוצי הטלויזיה הלא נכונים?

טוב, תל אביב מעולם לא היתה מקום מסוכן ממה ששמעתי ואני חושב שאם כולם יסתכלו טוב לתוך הטלויזיה שלהם הם יוכלו לראות שכל הבלאגן קורה במקומות ספציפיים שהם לא יזכו להכיר במהלך הביקור.

שתי להקות בלאק מטאל מלודיות עלו על מסלול ההופעות השנה. Dissection לאחר שחרורו של ג'ון מהכלא ו-Arcturus שכמעט ולא הופיעה לפני כן. הית רוצה לראות את Ancient מופיעה איתם או אוליי עם אורפנד לנד או סאלם הישראליות למשל?

היה איזשהו דיבור בנודע לסיבוב הופעות משותף עם Dissection אבל לבסוף הם בחרו להקה אחרת שתופיע איתם. הופענו יחד איתם בחג ה-"האלווין" בפסטיבל בצרפת והיה דיי מגניב שם. סאלם ואורפנד לנד? בהחלט! הן להקות נהדרות.

Deadly Kristin היתה אמורה להגיע איתכם להופעה בישראל ובסוף ביטלה את בואה ברגע האחרון, מספר שבועות לאחר מכן שיחררתם אותה מהלהקה ולצד כל זה היו שמועות על כך שבעלה הוא עבריין נימלט שמכה אותה. מה הסיפור שם?

זה היה מקרה מאד מצער, אבא שלה חלה מאד ואושפז בבית חולים מספר ימים לפני ההופעה בישראל. הוא כמעט נפטר כך שמובן זה למה היא הרגישה שהיא יכולה לטוס להופיע. אין לי מושג איך הגיעה אלייך השמועה הזאת אבל זה נכון, אני יודע שהיא הייתה נשואה לאיזשהו אמריקאי עם עבר פלילי ולכן היא גם עזבה לשוודיה.

מהו הפלייליסט המוזיקלי שלך לאחרונה? מאילו אלבוצים התאכזבת ואיזה אהבת?

אני מקשיב להרבה דברים, לא רק מטאל (עדות: נצפה במהלך הביקור בארץ רוקד רכבת לילה לקהיר של "משינה") אבל למשל האיירון מיידן החדש היה מאכזב, אהבתי את הדארקת'רון החדש לא ממש זוכר כרגע את כל מה ששמעתי לאחרונה… ה-Cradle of filth היה מאכזב וראיתי את הקליפ החדש של Enslaved בטלויזיה וזה נראה טוב!

מילות סיכום למעריצים בישראל?

נהנינו מאד לנגן אצלכם בפעם האחרונה, אנחנו מקווים שתהיה לנו ההזדמנות להגיע לישראל שוב כדי שנוכל לתת לכם הופעה אפילו יותר טובה! תודה על התמיכה.

(מראיינת אורחת – אנג'ל אוגסטה)