לפני מספר שנים נסעו דודיי לביקור בעיירה באדן-באדן בגרמניה, הנמצאת באיזור הנקרא "היער השחור" – איזור הררי עצום, אשר שטחו כמחצית שטחה של ישראל, הנמצא בחלקה הדרום-מערבי של גרמניה. כמובן שחלק מהטיול הוקדש לטיול בחיק הטבע המופלא שמציע האיזור. כשחזרו סיפרה לי דודתי שהטיול ביער היה כמו בתוך אגדה, אך האוירה והרוחות הנושבות מבין העצים היוצרות קולות שונים ומשונים, מעוררות אסציואציות לא נעימות ללב יהודי המטייל ביער עצום מימדים בגרמניה (או יותר נכון כמו שהיא תיארה זאת: "אפשר לשמוע את הנשמות של היהודים עוברים מבין העצים…").

מסתבר שהאסוציאציות של אלו אשר חיים וגדלים באיזור זה, אינן רחוקות מאלו של דודתי. אמנם, לא מדובר בנשמות יהודים, אך חברי להקת Finsterforst (שמשמעותו בגרמנית הוא: "היער האפל", שהוא אחד משמותיו של היער השחור בגרמניה הנקרא גם: Schwarzwald), המגיעים מאיזור זה, חשו שהמיסטיות האפלה השוררת ביער, קולות הטבע ושריקות הרוח, ניתנות לתרגום ולהמחשה באמצעות מוזיקת בלאק מטאל פולקית. אלבומם "Rastlos" הינו אלבום ארוך הנגן השלישי של השביעיה המופלאה הזו, והוא בהחלט מהווה שיא מוזיקלי מבחינתם. בנוסף, זהו אלבומה הראשון של הלהקה ללא סולנה הותיק, Marco Schomas שעזב את הלהקה לפני כשלוש שנים ובמקומו הוצב בקידמת הבמה, Oliver Berlin, אשר מצליח ללא ספק לעמוד בסטדנרטים שהציב קודמו.

להבדיל מאלבומיהם הקודמים מכיל אלבום זה 7 רצועות ארוכות, אשר למעט שתי רצועות מעבר בנות כ-2 דקות, זמן חמשת האחרות עולה על 10 דקות (Flammenrausch, הרצועה הסוגרת את האלבום, הינה בת כ-23 דקות). עם כל הקושי בדבר, מצליחה הלהקה לשאת בנטל ולהכיל ברצועות אלו מגוון מוזיקלי עשיר, מבלי לשעמם את המאזין.

מבחינה מוזיקלית, מהווה אלבום זה שינוי קונספטואלי של הלהקה – אם עד כה התמקדה הלהקה בעיקר ביצירת מוזיקת פולק מהירה ובועטת אשר מכילה בתוכה אלמנטים מלודיים, Rastlos הינו אלבום אטמוספירי, איטי, אפל וכבד יותר, ששם דגש יותר על המקצב והמלודיקה מאשר על שימוש בריף כזה או אחר ובנוסף, עושה הלהקה שימוש נרחב יותר בשירה נקייה ובאלמנטים סימפוניים (ב-"Nichts als Asche" אפשר אפילו לשמוע מקצבים אתניים/מזרח תיכוניים). עם זאת, Finsterfrost לא נטשה את הקו המוזיקלי המוביל אותה במשך כל שנות קיומה, וגם באלבום זה ממשיכה להציג גם באלבום זה בלאק מטאל בועט וסוחף.
באמצעות שילובים מעולים של מלודיות, עבודת המקצב והתופים המופלאה של Cornelius Heck, שימוש בסאונד של כלים עתיקים כגון: שופרות, חלילים איריים ואקורדיון ומלל בגרמנית שמלווה את כל האלבום בשירה הנקייה ובגראולים, יוצרת Finstersorst מוזיקה אפית, אשר מעבירה את המאזין למסע בזמן ובמקום, למחוזות ישנים ואפלים של קרבות פאגניים עתיקים, כמו באריה עתירת פאתוס של ואגנר.

למעט העובדה שהשירה הנקייה של Johannes Joseph איננה מספיק עמוקה ונמוכה לטעמי (דבר אשר אם היה שונה, היה מוסיף נופח הרבה יותר משמעותי לאלבום), לא מצאתי ב-Rastlos חסרונות שראויים להתייחסות. בשורה התחתונה, מדובר באלבום עוצר נשימה ומרהיב שראוי להמצא בביתו של כל חובב פולק/פגאן מטאל. מבחינתי לפחות, Rastlos הינו סיומת מוזיקלית נהדרת לשנת 2012, וללא ספק אחד האלבום הטובים ביותר שיצאו בז'אנר הבלאק/פולק מטאל בשנה האחרונה.