נו אז מה יש לך לספר על הביקור שלך בישראל ועל המופע שלכם כאן?

הלך נהדר! הקהל שלכם היה פשוט מדהים… יותר מ 2000 אנשים! בחיים לא ציפיתי שזה יהיה כזה מטורף. זה ללא ספק אחד הדברים היותר מגניבים שעשינו מעולם. הינו קצת עייפים בעקבות השעה המאוחרת אבל אני מקווה שתהיה לנו הזדמנות להגיע אליכם שוב ולעשות את זה אפילו יותר טוב אם כי היה מדהים גם ככה. גם הביקור שלנו בירושלים הוא משהו שלא נשכח לעולם.

מהי דעתך על הלהקות שראית ושמעת במהלך הפסטיבל?

אני כבר מכיר את Salem עוד מההופעה איתם בחיפה והם להקה מאד מקצועית ויושבת מעולה. גם Orphaned Land היו טובים אבל לדעתי הם נשמעים יותר טוב באלבומים שלהם, במיוחד האחרון שהוא ממש טוב. לא ממש הספקתי לראות את שאר ההרכבים.

אם כבר דיברת על ההופעה בחיפה, איך בכלל כל הקשר הזה בינך לבין ישראל התחיל?

קיבלתי הצעה מאורון ממטאליסט ומ-Salem והסכמתי להשתתף בהופעה. זה היה הביקור הראשון שלי בישראל והתרשמתי בטירוף! חברי להקת Salem התבררו כאנשים שכיף להסתובב איתם, הגרסאות שביצענו לשירים של Behemoth קיבלו מימד חדש בצורה בה הלהקה ביצעה אותם, זה פשוט נשמע שונה ומעניין וללא ספק היה כיף לעשות את זה. אה, ואפילו ביצענו את הקאבר Wish של NIN וזו הייתה הפעם היחידה שהזדמן לי לבצע אותו… כך ש… היה מעולה.

Behemoth היתה אמורה להגיע כבר מספר פעמים לישראל ודובר על זה מספר שנים טובות. למה לקח לכם כל כך הרבה זמן להגיע?

לקח לנו 3 שנים להבין שכל מי שדיבר איתנו לא עמד במילתו ולא הייתה לו יכולת להביא אותנו ולאחר מכן אמרו לנו שהמצב הבטחוני מסוכן מדיי ולמרות הכל עדיין הינו מוכנים להגיע ושום דבר לא זז. בסוף כשכמעט הכל היה מוכן היתה אצלכם שביתה ולא יכולנו להוציא את האישורים המתאימים על מנת להופיע בישראל אבל הכל היסטוריה… אני מאד גאה שעשינו את זה סוף סוף!

כלהקה אנטי-דתית שניצבת מאחורי תדמית הבלאק מטאל כמו למשל איפור, ניטים, פנטגרמים וכו', איך הייתה ההרגשה לבקר בעיר כל כך דתית כמו ירושלים?

לכל זה אין ממש קשר, פשוט רצינו ללכת לשם. המקום הזה משמש כעריסה לשלל תרבויות. לא משנה אם אתה שחור, לבן, הומו או כלב, זה מקום ששווה לראות ולחוות בכל אוצרות התרבות של היהודים והערבים. זו היתה אחת החוויות שיחרטו אצלי מעתה ועד עולם. אני אשמח לחזור ולראות את שאר המקומות. ישראל מלאה במקומות היסטוריים וחבל שלא היה לנו קצת יותר זמן בביקור האחרון כדי להספיק ולראות עוד.

ומה בדבר המתח הפוליטי שקיים באיזור? מהי דעתך בנושא?

אפשר להרגיש את זה באוויר, אפילו אם אתה לא מכיר מקרוב את המפה הפוליטית של האיזור ניתן לחוש שמשהו לא טוב בין שני העמים. זה משהו היסטורי שללא ספק ימשיך להתרחב גם בעתיד. לא צריך להיות נביא כדי לראות שלא יהיה לעולם שלום בין העמים. מצב מסריח…

בוא נשנה קצת את הנושא, לא מזמן הגיטריסט שלכם Havoc עזב את הלהקה והוחלף על ידי Seth, מה הסיבה?

הרוח יצאה לו מהמפרשים והמחוייבות שהייתה לו כלפי הלהקה פחתה לה, הוא פשוט התעייף ולא הקדיש מעצמו את כמות העבודה שרצינו ואז ישבנו והחלטנו שלטובת שני הצדדים כדאי שניפרד ונכניס דם חדש ללהקה והוא לחיים שלו. תקשיב ל-Demigod, האלבום החדש שלנו, האלבום הזה מוכיח שבחרנו את הבחירה הנכונה, הוא גיטריסט מיומן בצורה קיצונית ובעל שואו מצויין על הבמה שאת זה כבר ראיתם כולכם.

אני חייב לשאול אותך, למה אתם משתמשים בכינויים ומהי המשמעות שלהם?

זה מתאים לקונספט שלנו, זה יותר טוב מ"אדם", "זביגנייב" או "פטריק" אם אתה מבין למה אני מתכוון… לכל שם יש את המשמעות ההרסנית שלו וזה פחות או יותר מה שכל הלהקה משדרת.

Behemoth של השנים הראשונות היתה להקת בלאק מטאל ומאז האלבום Satanica המוזיקה הפכה יותר ויותר לדת' מטאל מאשר לבלאק. מה גורם למהפך ועד לאן זה יגיע?

אין לי מושג בנאדם, כל הזמן שואלים אותי את זה ופשוט אין לי מושג… אפילו לא שמתי לב כשזה קרה… זה פשוט קרה. למה אני מזדקן משנה לשנה? זה פשוט קורה… אתה לא שם לב לזה. אני לא מנתח את השינוי הזה כי זה מיותר, לא כל דבר עובד על פי ההגיון, זו אומנות וההרגשה היא זו שמניעה אותנו בתוך העולם הזה כך שאם כרגע אנחנו מרגישים אחרת, זה מתבטא במוזיקה, אין טעם להגדיר את זה.

לאחרונה שחררתם 2 שירים מתוך אלבומכם החדש, החומר נשמע ממש טוב אבל הסאונד של השירה הוא מאד… "מוזר" אם אפשר להגדיר אותו כך, למה זה כל כך שונה?

זה אמור להיות כמו קודם? למה לחשוב בצורת חשיבה כל כך מוגבלת? לעיתים אני מתחיל לחשוב שהקהל והאומנים חושבים בצורות שונות ויש להם חזון שונה ודרישות שונות מעצמם. הסאונד החדש הוא הרבה יותר כבד, מסיבי, הרבה יותר טוטאלי, ברוטלי ובלתי מתפשר וזה מתאים לנו מאד לקונספט של האלבום הזה.

מה יש לך להגיד על ההשוואה הנצחית לחברתכם למדינה להקת Vader?

ויידר? הם… הם להקה טובה 🙂

איזה דברים עושים לך את זה מוזיקלית לאחרונה?

לאחרונה אני מאזין ל-Mastodon החדש שנשמע מאד רענן ביחס לסצנת המטאל העולמית שחוזרת על עצמה שוב ושוב. Velvet Revolver שולטים! יש להם אלבום מדהים וגם ל-Motorhead החדש לא חסר…

תורה רבה על הראיון, היה נהדר לראות אתכם כאן ונקווה שלא נמתין יותר מדיי עד שתחזרו.

היה מעולה, אני חסר מילים, תמסור ד"ש לכל המשוגעים שם בישראל שבאו לראות אותנו, תישארו חזקים ואל תיכנעו לעולם!

(אדיר)