*הראיון מתחיל בפיהוק עצבני*
וואו.. כבר פיהוק? עוד לא התחלתי אפילו!

לא לא אני מצטער זה ממש לא את.. אני פשוט כרגע סיימתי לאכול וזו שעת צהרים את יודעת.. שלא תחשבי לרגע שאני משועמם או משהו זה פשוט השעות האלו..
מה השעה בישראל עכשיו?

שעה אחת פחות משבדיה

אה איזה יופי אז אין לנו הפרשי זמנים מטורפים מידי אני אזכור את זה.

אוקי, אז אני אשתדל להקל עליך את הראיון הזה ואני אתחיל בשאלה שבטח אף אחד לא שאל אתכם, ספר לי כריסטופר..למה בחרתם דווקא סולנית ללהקה? האם זה איזה שהוא גימיק למשיכת תשומת לב או.. ?

חחחח (צוחק) וואו שאלה שלא שאלו אותנו אף פעם!
אז ככה.. האמת? שזה בכלל לא קשור למי היא ואיך היא נראית ועצם היותה אישה..
היא פשוט מצוינת! אין לי דרך אחרת לומר את זה, באותה מידה היא הייתה יכולה להיות גבר- ואם הוא היה שר כמוהה היינו לוקחים גם אותו..
כשנפרדנו מהסולן הקודם שלנו ג'ונתן, רצינו מישהו כוחני ודומיננטי שימלא את מקומו לא היה משנה לנו אם זה יהיה גבר אישה או….או.. או………

יצור דמיוני אחר

כן! חחח בדיוק. אנחנו מאד מרוצים מהשירה שלה, היא פשוט עושה את זה מצוין- וזה הכי חשוב.

איך בכלל הכרתם אותה? אני מניחה שלא פרסמתם במודעות ה"דרושים"…

לא לא חחח האמת שזה סיפור די מצחיק.. אבל היא הייתה כתבת באיזה עיתון מטאל גרמני, והיא עשתה ראיון עם מייקל (אמות- ק.) ובזמן הראיון היא שואלת אותו על ג'ונתן הסולן לשעבר שלנו, ומייקל מספר לה שכנראה אנחנו נפרד ממנו, ושאנחנו נחפש מישהו חדש במקומו.. אנג'לה ישר הביאה לו קלטת שהיא שרה בה, שהיא הקליטה באיזה הופעה שלה מול איזה 10 גרמנים.. כשהקשבנו לקלטת שלה אח"כ היינו המומים.. וישר החלטנו שאותה אנחנו לוקחים…

בוא תעזור לי לשבור כמה לבבות.. מה באמת קורה שם בינה לבין מייקל?

חה חה (צוחק) אני מניח שמדובר בשבירת לבבות של בחורים, אז אני שמח להגיד שהיא ומייקל ביחד.

מה דעתך על להקות אחרות שמונהגות ע"י נשים בסצינת המטאל, אבל שלא נחשבות ללהקות נשיות- כמו Sinergy או "Holy moses" ?

האמת..אין לי ממש דעה עליהם, זה לא שאם גם לנו יש סולנית בלהקה אז אנחנו באיזה מועדון סגור ל'להקות עם סולנית', אני אישית מאד אוהב את Sinergy ואני חושב שהם ממש טובים, אבל אני לא ממש מכיר את Holy Moses
להקות נשיות את בטח מתכוונת להקות כמו Nightwish או Lacuna Coil נכון ?
אני חושב שהכל אותו דבר.. אם הם טובים אז זה ממש לא משנה לי גברים / נשים העיקר שאני אוהב את המוזיקה.

Arch enemy שינו קצת את הכיוון המוזיקלי שלהם באלבום האחרון.. אם עד היום הייתם להקה שבעצם משלבת את הדת מטאל המסורתי עם הדת מטאל השבדי, באלבום האחרון אפשר לראות צד יותר מתון.. יותר מלודי, פחות עבודת גיטרות.. מדוע שיניתם את הסגנון המוזיקלי?

האמת, שלא ממש חשבנו על לשנות סגנון או משהו כזה.. זה לא שישבנו בבית והחלטנו לכתוב בצורה שונה, אני חושב שככה זה פשוט יצא לנו.. אני אוהב להסתכל על זה בתור גדילה שלנו בתור להקה עם המוזיקה.. אני חושב שאנחנו יכולים לנגן כל מה שאנחנו רוצים.. שכשהקמנו את הלהקה לא החלטנו "זהו! מנגנים רק דת' מסורתי!" כל היופי זה הגדילה וההתפתחות שלך בתור אמן עם הדברים שאתה עושה.. ואולי מי יודע, אולי גם ניגע בסגנונות אחרים עם האלבומים הבאים שלנו..

כל אחד מחברי הלהקה לוקח כיום חלק בעוד הרכבים, איך זה משפיע עליכם בתור להקה? והאם כל אחד מביא עימו משהו מההרכב האחר?

כן בהחלט אפשר לראות השפעות מסוימות או סגנון מסוים של כל אחד מאתנו.. כל אחד מאתנו מנגן בכמה הרכבים, אני חושב שזה רק תורם ליצירתיות של כל אחד..
את יודעת עכשיו אני מדבר על ארצ' אנמי, ואני יכול להגיד לך שאני מביא איתי השפעות מ Armageddon , אבל אם אני אעשה ראיון על Armageddon אני אגיד שאני מביא איתי דברים מ Arch Enemy.. הכל משפיע על הכל במוזיקה, ובנגינה בפרט. אני מביא איתי דברים, מייקל מביא איתו מ Carcass, כולנו מביאים איתנו דברים ללהקה, ובסוף יוצרים משהו אחד משותף. זה גם הניסיון של כולנו בתור נגנים ויוצרים, הכל משתקף במוזיקה. זה כל היופי שבעניין.

אז ספר לי, איך זה שבלהקה אחת, יש לנו שני אחים, שניהם גיטריסטים, אחד מהם יוצא עם הסולנית, ושאר הנגנים כולם מנגנים בהרכבים אחרים.. אתם כולכם חברים גם ביום יום?

או בודאי! אנחנו מאד קרובים גם בתור להקה וגם בחיים האישיים. אנחנו נפגשים בסופי שבוע, שותים בירה יחדיו, יוצאים, אנחנו מסתדרים מצוין.
מה שכן, אחרי סיבוב הופעות שבו אני איתם שלושה שבועות באוטובוס אחד, יום אחרי יום אחרי יום, שאני חוזר הביתה אני צריך קצת חופש.. חחחח (צוחק)

ומה דעתך על הסצינה הכה מדוברת מגוטנבורג?

האמת? אני חושב שההגדרה של "סצינה מגוטנבורג" זה משהו שאתם, העיתונאים המצאתם. אין דבר כזה בכלל לדעתי. זה פשוט זרם מסוים שיצא ממדינה אחת זה הכל.

ובכל זאת אי אפשר להתעלם מהעובדה שממחוזות שבדיה יצאו כל כך הרבה להקות מוצלחות שמנגנות פחות או יותר את אותו סגנון עם השפעות מקומיות.. ?

כן אוקי את צודקת, אבל אני לא חושב שארצ' אנמי קשורים כל כך לסצינה "מגוטנבורג", מלבד העובדה שאנחנו לא גרים שם, אני לא כל כך מגדיר את עצמי שייך לעולם הזה. אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים בלי שום קשר למה שעשו לפנינו. אני חושב שמי שהתחיל את המהפכה הגוטנברגית היו At the gates ואחריהם פשוט כולם קראו לזה "סצינה מגוטנברג".

ומה דעתך על להקות כמו למשל In Flames או Dark tranquility שהתחילו בתור דת' שבדי קשוח והתרככו עם השנים או אולי… ככל שהתפרסמו יותר..?

האמת אני אגיד לך? אני ממש לא שומע את זה בבית. אני לא מקשיב ללהקות האלו בזמני החופשי, ולא בגלל שאני לא אוהב את זה חלילה, אני פשוט שומע את זה כל כך הרבה בזמן הופעות, או בסיבובי הופעות, בפסטיבלים.. שכשאני מגיע הביתה אני מקשיב לדברים אחרים.. אני חייב להגיד אבל, שכל הלהקות שהזכרת עושות מוזיקה בצורה מצוינת.. אנחנו חברים מאד טובים של In Flames, חבר'ה מאד מקצועיים מוזיקלית.

אוקי, אז למה אתה מקשיב בבית?

אני מאד אוהב מוזיקה של שנות השמונים והשבעים.. למשל דייויד בואי או אפילו אלטון ג'ון.. ואם מטאל, אז אני מאד מאד אוהב את ג'ודס פריסט

מה הדיסק הכי מביך שיש לך בבית ?

חחח דיסק מביך? אני לא חושב שאני מתבייש באיזה שהוא דיסק שיש לי בבית כי אני אוהב את כל מה שאני שומע.. אבל בואי נראה.. דיסק שבטח יוגדר כמביך זה TOTO
מכירה?

זה לא אלו ששרים את "אפריקה"?

כן! כולם מכירים אותם מהשיר הזה .

"It's gonna take a lot to drag me away from you" (מזמזם לי את הפזמון ואני מצטרפת בגאווה)

תגידי אני חייב לשאול.. בישראל עושים צבא?

כן זה חובה פה, בנות עושות שנתיים ובנים עושים שלוש שנים

וואו! זה ממש ארוך! ואני מניח שאת גם עשית לא?

בודאי

שמעתי על השירות הצבאי שלכם שם בישראל.. אומרים שהצבא הישראלי הוא מהטובים בעולם!
את יודעת מייקל קורא המון על ההסטוריה של ישראל.. והאמת שאנחנו מאד רוצים לבוא לבקר שם יום אחד, אולי יצא לנו בתור להקה.

הלוואי! אני מכירה המון אנשים שמאד מאד מאד ישמחו אם תגיעו לכאן.

אני מקווה שיום אחד באמת יצא לנו.

תגיד כריסטופר, האם אנחנו צפויים לשמוע קצת מהחומר הישן שלכם שמבוצע ע"י אנג'לה?

או בהחלט, בהופעות שלנו אנחנו תמיד מנגנים חומר ישן, ניגנו בסיבוב הופעות האחרון המון חומר מהאלבום הראשון, שאנג'לה התמודדה איתו מדהים, ואפילו הוסיפה לזה את הטאצ' שלה, אנחנו בהחלט נמשיך עם הכיוון.

אז בוא ספר לי קצת על האלבום הבא שלכם. מה יהיה הכיוון הכללי שלו?
האם הזרם המוזיקלי החדש שאתם עובדים עליו ימשיך? או אולי זה יהיה יותר כבד וארגרסיבי, דווקא עכשיו כשיש לכם סולנית?

או וואו, אנחנו בכלל עוד לא חושבים על האלבום הבא! יש עוד זמן לזה אני מניח וכשיגיע הזמן אני באמת שלא יודע מה יהיה הכיוון המוזיקלי, כי כמו שאמרתי תהליך הכתיבה הוא מאד ארוך ויצירתי אצלנו. זה יכול לקחת שנה או יכול לקחת שבועיים, הכל תלוי בהשראה או ביצירתיות שאתה מרגיש באותו הרגע.
כרגע אנחנו חושבים על הסיבוב הבא שלנו, אנחנו ננגן בקוריאה בפעם הראשונה!!
ואז אנחנו נצא לסיבוב בארה"ב בתור הד-ליינרס אז אני מקווה רק לטוב!

קוריאה! שיהיה לכם בהצלחה שם! וכנ"ל לגבי הסיבוב בארה"ב, אתה אוהב את ארצות הברית?

קודם כל תודה רבה! דבר שני, מאד! זו ארץ מדהימה שיש לה כל כך הרבה בתוכה. החוף המזרחי כל כך שונה מהחוף המערבי והדרום כל כך שונה מהצפון, לא יאמן שהכל זו ארץ אחת.

הייתם שם בסיבוב הופעות עם NILE שמבחינת סגנון מוזיקלי הם דיי שונים ממכם, הרבה יותר ברוטאלים וכבדים. איך הלהקה רואה את עצמה, יותר שייכת לזרם הקיצוני והכבד במטאל, או אולי יותר נוטה לכיוון המיינסטרים?

הממ… האמת אני לא חושב על עצמנו בתור קיצוניים, וגם לא בתור מיינסטרים. אני לא חושב בכלל שמטאל יכול להיכנס להגדרה של המיינסטרים אלא אם כן אני אמכור ארבע מליון אלבומים כמו בריטני ספירס.(צוחק) אבל אנחנו מנגנים מלודיק-דת'-מטאל. זה ההגדרה הכי טובה ל Arch Enemy. לא יודע אם זה אומר שאנחנו קיצוניים או לא, אבל זה לא ממש חשוב.. אנחנו אוהבים את מה שאנחנו עושים וזה הכל.
הסיבוב עם Nile היה מדהים אגב… מאד נהנינו להופיע איתם, היינו איתם באוטובוס ובגלל שארה"ב היא ארץ כל כך ענקית, היינו נוסעים ימים שלמים באוטובוס עד שהיינו מגיעים למקום ההופעה הבאה והסתדרנו מאד טוב, זה גם תרם לנו בתור להקה לראות קהל שאוהב את החומר שלנו והחומר שלהם באותו ערב.

אתם חתומים כיום ב Century Media שזו אחת החברות היותר גדולות כיום לעסקי המטאל.. איך אתם מגדירם את היחסים שלכם עם החברה? או היחסים שלכם עם שאר הלהקות שחתומות אתכם?

האמת? זה האלבום האחרון שלנו איתם. החוזה שלנו נגמר כך שאין לי ממש מה להגיד על מערכת יחסים שלי איתם. זו חברה מצוינת ואין ספק שהיא תרמה לנו בלהקה.
אבל לאלבום הבא אנחנו נחפש משהו אחר.. נראה לאן הדברים יובילו אותנו.
אני מקווה שלא תהיה לנו בעיה למצוא חוזה אחר חחח (צוחק)

לא לא נראה לי שזו תהיה בעיה בשבילכם… תגיד לי, אתה מכיר את Orphaned land שגם חתומים אתכם בחברה?

לא ממש לא.. הם מישראל?

אכן! והם מקליטים עכשיו אלבום שיצא בסנצו'רי…

איך אמרת? א-ו-ר-פ-נ-ד ל-נ-ד.. (מבטא כל אות בנפרד) אני אקשיב לאלבום הזה כשהוא יצא, אני אזכור את השם הזה

אוקי כריסטופר, תן לי כמה מילות סיום לקהל הישראלי ואני משחררת אותך לנוח את מנוחת הצהרים שלך

חחחח איזו התחשבות אני מעריך את זה!
אוקי, אז אני קודם כל רוצה להגיד תודה רבה רבה לכל מי שקנה את האלבומים שלנו ואני רוצה להגיד שיום אחד אני ממש מקווה לבוא ולנגן שם, ישראל היא מדינה שמאד מסקרנת אותנו ואני מאחל לכולם סוף שבוע טוב, ושאני מקווה שנתראה יום אחד בהופעות..

לילה טוב, ו"טאק סה מיקט" (תודה רבה בשבדית)
אוווו! "פארשגוט!" (בבקשה) להתראות!

(קארן)