מרואיין: ג'ירי והונהאן (Jyri Vahvanen)

לאלה שלא מכירים אתכם, מי הם Battlelore? מה אתם מנגנים? ואיך התחלתם?

הבסיסט Miika Kokkola ואני (Jyri Vahvanen) יסדנו את Battlelore בשנת 1999 כאשר באותה שנה יצא דיסק הפרומו הראשון – "Warrior's Tale" שנכשל בין חברות התקליטים. אך Battlelore לא אמרה נואש.

בשנת 2000, Battlelore השלימו את ההקלטות של דיסק הפרומו השני "Dark fantasy", שהקולט גם כן באולפני Music Bros, ונעשה בצורה איכותית למדי. התוצאה הייתה הרבה יותר טובה ממה ש-"Warrior's Tale" סיפק. "Dark Fantasy" קיבל שבחים רבים וחברת Napalm Records ביקשה מאתנו להכין עוד כמה שירי פרומו. דיסק עלום-שם בעל 3שירים יצא תוך זמן קצר וזכה בלב אנשי חברת התקליטים. העסקה נחתמה.

בסתיו 2001, Battlelore הקליטו את האלבום הראשון שלהם – "Where The Shadows Lie" שוב באולפני Music Bros. התוצר גרף שבחים וביקורות טובות, וקהל המעריצים החל להתרחב ולגדול. אך מיד לאחר מכן, בצער רב, Tommi Havo (סולן וגיטריסט) עזב את הלהקה ובמקומו תפס Jussi Rautio את תפקיד הגיטריסט הראשי ב-Battlelore.

עכשיו אנחנו חוזרים עם אלבום שני, יותר כבדים, ועם יותר טעם מתכת מאיי פעם! "Sword's Song" לוקח את Battlrlore לרמת מוזיקה חדשה ומשובחת.

איך הגעתם לשם הלהקה Battlelore?

פשוט שיחקנו עם המילה "folklore" בסגנון שיתאים יותר למטאל. אם תסתכלו בכתביו של טולקין על הארץ-התיכונה, ישנם קרבות עצומים, דרמטיים וטרגיים מאד, כך שהיה לנו מאד טבעי לבחור בשם מהסוג הזה מכיוון שכל רעיון הלהקה מבוסס על עבודת חייו המדהימה של ג'.ר.ר טולקין.

בימים אלו שחררתם את האלבום השני שלכם שמבוסס כמו הראשון גם על נושא "שר הטבעות". עוד כמה אלבומים אתם מתכננים להוציא שקשורים לנושא זה?

כל האלבומים שלנו יהיו מושפעים מטולקין. Battlelore הם למעשה כמו להקת מחווה למר. טולקין.

לא כמו באלבום הראשון, ב-"Sword Song" אתם לא משתמשים הרבה בקולות סולן חלקים. האם זה קשור לעזיבתו של Tommi Havo? ואיך אתם מסתדרים עם השינוי?

לא, השינוי לא קשור לעזיבתו של Tommi Havo. עם האלבום השני אנחנו פשוט רצינו להשתמש ביותר קולות נשיים חלקים ובקולות גבריים גרוניים וטהורים. אין סיבה מיוחדת לבחירה שלנו בדרך הזו. אולי בפעם הבאה יהיו יותר קולות גבריים נקיים, אבל מי יודע.

באלבום האחרון מרגישים הרבה שינוי באיכות ובמוזיקה מאשר באלבום הראשון. מה עשיתם כדי להפוך את "Sword Song" ליותר טוב מהקודם?

זה מאד טבעי שהכישורים שלנו כמוזיקאים ישתפרו אם מתעסקים בזה 8 שעות ביום. הפעם פשוט מיקדנו את העבודה שלנו יותר בזהירות.

Battlelore מורכבת מ-7 חברי להקה. האם יש לכם בעיות לעשות חזרות? או בעיות להופיע ככה?

לפעמים דיי קשה לארגן חזרות אבל אין שום בעיה בהופעות חיות. למעשה הרגע סיימנו את סיבוב ההופעות הראשון שלנו באירופה עם הרכב מלא.

ואם כבר מדברים הופעות. כמה היו לכם עד עכשיו? ואיך מתנהלת הופעה שלכם?

עשינו סיבוב הופעות וניגנו ב-15 מקומות ברחבי אירופה בנוסף לכמה הופעות בפינלנד לפני כן. ההופעה החיה שלנו מאד אגרסיבית ואנרגטית ואנחנו משתמשים בתחפושות מעולם הפנטזיה ואיפור על הבמה.

מאז האלבום הראשון שלכם, Battlelore התפרסמו דיי מהר, ואפילו בישראל יש לכם קבוצה לא קטנה של מעריצים. האם ציפיתם שבזמן כה קצר אתם תגיעו לכל המדינות האלה?

לא, כמובן שלא. כל התהילה הייתה הפתעה לכולנו ואנחנו ממש רוצים להודות לכל המעריצים שלנו על התמיכה הרבה וכל מה שאתם מביאים לנו!!!

רוב הלהקות שמבוססות על סגנון הפנטזיה במטאל משתמשות בהרבה מרכיבים סימפוניים במוזיקה, אבל אצלכם מרגישים יותר את הפאוור. אתם חושבים שככה יותר טוב למוזיקה שלכם? או שתשקלו להשתמש במרכיבים סימפוניים בעתיד?

ובכן, אנחנו תמיד עושים שינויים במוזיקה שלנו ואנו לא עוקבים אחרי משהו מסוים או קו ספציפי כדי ליצור את האומנות הזו. אנחנו מאד פתוחים לכל סגנון מוזיקלי וז'אנר וזו הדרך שלנו להרשים את עצמנו כמוזיקאים.

ישנם הרבה סיפורי פנטזיה לשיר עליהם. למה בחרתם דווקא בסיפורי "שר הטבעות" של טולקין? מה עם יצירותיו האחרות? ומה לגבי סיפורי פנטזיה אחרים שאתם מכירים?

אלה שמכירים טוב את כתביו של טולקין יזהו בליריקה גם מרכיבים מסיפורים אחרים בעולם הארץ-התיכונה של מר. טולקין כמו מסיפורי "ההוביט" ו-"הסילמריליון". אני קורא גם סיפורי פנטזיה של סופרים אחרים, אבל Battlelore הם רק לגבי טולקין.

ישנם הרבה להקות ששרות על כתביו של טולקין. מה מבדיל אתכם מאותן להקות? ובכלל מלהקות מטאל מבוססות-פנטזיה אחרות?

אנחנו ממש עושים את זה מהלב, כי אני הייתי מעריץ גדול של טולקין כבר למעלה מ-12 שנה וזה משהו שאני רוצה לעשות גם אם אין אף אחד שמקשיב למוזיקה שלי. בקשר להבדל בין הלהקות, זה הכל בראשו של המאזין. עד כה לא שמעתי להקה אחרת שנשמעת כמו Battlelore.

Battlelore היא אחת מאותן להקות שלקחו את ז'אנר הפנטזיה צעד אחד קדימה. כולכם מתלבשים ומתנהגים כמו יצורים מעולם הפנטזיה. האם אתם חושבים שזה תורם למוזיקה שלכם? ואיך החלטתם איזה חבר להקה יקבל דמות מסוימת ולמה?

דימוי הפנטזיה מאד חשוב ל-Battlelore ואנחנו נשמור על כך גם בעתיד. כל אחד מחברי הלהקה החליט איזה דמות הוא\היא רוצה ועל המראה\תלבושות. זה הרבה יותר קל ליצור את האטמוספירה של עולם הפנטזיה אם אנו מתלבשים בצורה הנכונה.

השילוב של גראוולר וקולות נשיים נמצא בעיקר בסגנון הגות'י של המטאל, אבל אתם שילבתם זאת בסגנון הפאוור הייחודי שלכם. מי הגיע עם הראיון הזה? ומה רציתם להראות דרך זה?

זאת בחירתי האישית להשתמש בקולות שונים מכיוון שזה הרבה יותר קל לשיר על אורקים וטרולים עם הקולות הגרוניים מאשר עם הקולות החמודים הנשיים, וכמובן כאשר אתה שר על אלפים, הוביטים ואנשי יער אחרים, הרבה יותר טבעי להשתמש בקול הנשי היפה. הכל סביב האטמוספירה הנכונה.

בכמה מהשירים שלכם, אתם משתמשים במרכיבים אלקטרוניים. איך זה משתלב עם סגנון הפאוור שלכם? רציתם להשתמש בזה מראש?

אנחנו לא הולכים ע"פ כללים קבועים בנוגע לאיך שמוזיקה "אמורה" להישמע. אנחנו רק עושים מה שאנחנו רוצים ואנחנו תמיד מנסים ליצור משהו חדש.

פינלנד ידועה כמקום עם הרבה להקות מוכשרות, אך Battlelore משתייכת לז'אנר הפנטזיה-פאוור שלידיעתי אין הרבה להקות כאלה שם. מה אתם חושבים על כך? ומה אתם חושבים בכלל על סצינת המטאל בפינלנד?

המצב של סצינת המטאל בפינלנד ממש מעולה כרגע. יש לנו הרבה להקות מעולות שבאות מכאן. למעשה ישנם דיי הרבה להקות פנטזיה\פאאור ובשבילי זה רק דבר חיובי.

אילו להקות או מוזיקה השפיעו על Battlelore והסגנון שלה?

אני יכול לדבר רק בשם עצמי, אבל להקות כמו Rhapsody, Kotiteollisuus, Runemagick, Rammestein, Black Label Society וכו', השפיעו עלי הרבה.

מילים אחרונות למעריצים בישראל? ומתי אנחנו הולכים לראות אתכם כאן?

אנחנו נשמח לבקר את המדינה שלכם, ואולי זה יקרה בעתיד הקרוב!
אנחנו מצפים לתגובותיכם באתר הרשמי שלנו ואם יש לכם שאלה כלשהי, תשלחו דוא"ל ואנחנו נענה!

הרימו את חרבותיכם!

(אופיר)

סקירת האלבום “Sword's Song" במטאליסט: