איך אתה מרגיש להגיע להופיע בישראל?

זו תהייה חוייה מדהימה, גם לנו ואני מאמין שגם לקהל שיגיע, לא יצא לנו להופיע מעולם באזור שלכם , הכי קרוב שהגענו היה איטליה, ואני מאד שמח שכל זה יוצא לפועל ומתקיים, אנחנו יודעים שיש בישראל הרבה מטאל, הרבה מאד אירועים לאחרונה, להקות ואנשים שאוהבים מטאל ושמענו על הרבה להקות משבדיה שהגיעו אליכם להופיע (טיאמט, אנטומבד, אמון אמארת) ואני שמח שאנחנו ממשיכים את הקו הזה, אנחנו ניתן הופעה ארוכה מאד וניתן מאה אחוז מעצמינו, מבטיחים לשבור את הבמה ולתת את ההופעה הכי מקצועית והכי טובה שאפשר.

תן מעט רקע על ההסטוריה שלכם

התחלנו לעבוד בשנת 1998, עבדנו בעבר בלהקה תחת שם אחר אבל ב 1998 התחלנו לארגן דברים מחדש ושינינו גם את השם, חברת התקליטים התלהבה מאיתנו ולאחר ששמעה 2 שירים החליטה להחתים אותנו, התוצאה היתה אלבום הבכורה שיצא מאוחר יותר באותה שנה ונקרא Rusted Angel , אחריו יצאנו לסיבוב הופעות שכלל גם את פסטיבל דינמו בהולנד מול המון קהל. Insanity שיצא אחריו היה הרבה יותר טכני, ניסינו לפתח את עצמינו עוד מבחינת כתיבת החומר, זה היה בהרבה מובנים "למתוח את הגבולות" שלנו עוד ועוד קדימה לכל מיני מקומות שלא נגענו בהם בעבר ולהתפתח כלהקה בכל מיני כיוונים, האלבום השלישי יצא לפני כמעט שנה והוא נקרא Expanding Scenes והכיוון שלו הוא שוב לקחת צעד קדימה את מה ששמעתם באלבומים הקודמים, האלבומים כולם הוקלטו על ידינו בעזרת המפיק דניאל ברגסטראנד שהפיק גם הרבה להקות חשובות וידועות בתחום כגון Meshuggah, In Flames, Strapping Young Lad ועוד רבים וטובים. האלבום הראשון יצא בחברת Regain Records ושני האחרונים בחברת Nuclear Blast.

בתחילת הדרך הייתם מאד טכניים ואט אט התפתח לכם הסגנון המאפיין אתכם משאר הויקינגים ויורדי הים מארצכם, איך אתה מסביר ומפרש את השינוי?

ההתחלה היתה קשורה חזק לחומר שניגנו בהרכב הראשוני, שמענו הרבה מאד להקות כמו סיניק ואטאיסט ומן הסתם זה השפיע עלינו, אבל אט אט התחלנו לשלב את זה ביחד עם הכיוון היותר "מאורגן" של כתיבת חומר של שירים שאפשר גם לזכור מה שמעת בסופם…אני ראיתי הופעה שלכם בפסטיבל דינמו בהולנד מול 50,000 איש שהגיעו מכל העולם, זה קרה ישר לאחר שיצא האלבום הראשון שלכם, איך היתה ההרגשה להופיע מול כל כך הרבה קהל על ההתחלה?

חברת התקליטים שהוציאה אתהדיסק הראשון שלנו ידעה מצויין איך להביא דיבור חזק עלינו ואיך ליצור דיבור על להקה, הרבה להקות כמו אין פליימס ונאגלפר או קטטוניה התחילו שם את הקריירה שלהם, הם עשו עבודת פירסום מצויינת לאלבום הראשון שלנו, לגבי ההופעה, זה די שוק לנגן מול כל כך הרבה אנשים בבת אחת, אפילו שאנחנו ניגנו באמצע היום, עדיין ללהקה באלבום הראשון להופיע בפסטיבל של חמישים אלף איש מול כל כך הרבה קהל זה מאד מרגש וזו חוייה אדירה, אני מאחל את זה לכל להקה שמגיע לה באמת להיות שם, זה מעמד סופר מרגש ומאד מרעיד ברכיים למען האמת.., מאז הופענו הרבה בפסטיבלים אבל כולנו זוכרים מאד את ההופעה הזו בדינמו 99, ניסינו לתת מאתיים אחוז מעצמינו ולהיות הכי טובים שאפשר, זו אחת מההופעות שאתה תמיד תזכור.

הנגינה שלכם על סף הוירטואוזית הרבה מאד פעמים, אתם מקליטים ומפיקים את עצמכם באלבום האחרון, ספר לי מעט

מנסים תמיד להוציא מעצמינו את הכי טוב שרק אפשר, לא להוציא שום דבר שאנחנו לא שלמים אתו במאה אחוז, המתופף שלנו פיטר יכול לשבת ימים באולפן רק על כיוון של סאונד התופים על מנת שיגיע לתוצאה שהוא רוצה, הוא מת על זה, חולה עבודה אמיתי.., אבל אנחנו באמת נותנים מעל למאה אחוז כדי שמי ששם עלינו כסף ירגיש שקיבל תמורה.

אתה התחתנת לא מזמן, ראשית המון מזל טוב ואני מאמין שזה היה משהו גדול ועצום בישבילך,באתר שלכם יש הרבה תמונות מהחתונה הזו.., רואים אותך ובני משפחתך בפוזות שלא משאירות מקום לדמיון.., איך זה משתלב עם הלהקה אם בכלל?

תודה רבה, זה באמת היה בתחילת הקיץ כך שזה טרי, מי שרוצה לראות את התמונות המשעשעות הן באתר שלנו,גם כדי לקבל עוד מידע עלינו ובכלל,איך זה משתלב עם הלהקה? זה משנה לך דברים כבנאדם מפני שכל הראייה שלך לגבי דברים הופכת שונה בהרבה מובנים, אתה כבר לא חושב במושגים של לבד ורק על עצמך אבל אם אתה שואל אם מבחינת הרעיונות שלי , אז מהבחינה הזו אין שינוי מהותי בכלל, אנחנו ממשיכים לכתוב את אותו מטאל מטורף שאנחנו קשורים אליו כל כך..

תן לי רקע על העטיפה המהממת של האלבום האחרון, עטיפה מאד לא שגרתית

העטיפה של האלבום האחרון מייצגת את ההפיכה של האנושות והאנשים המרכיבים אותה למעין רובוטים קועים בתוך אבן, בתוך קיר ללא אפשרות לצאת ממה שהם יודעים וממה שלימדו אותם, הכל מקובע ואין להם מוצא מאותו קיבעון מנטלי ורגשי שבו הם נמצאים, הרעיון הזה מאד מומחש בעטיפה של האלבום וכמובן שגם במילים של השירים, זה קו שחוזר לאורך האלבום, השגעון של המוח, הפסיכולוגיה של ללכת עם התלם או לא, כל ההתחבטויות האלו.אתם הולכים להגיע לישראל, היו להקות שהיו אמורות להופיע פה ופחדו והשתפנו לבוא, גם כאלו מהאזור שלכם….

אנחנו לא פוחדים להגיע ואנחנו ניתן הופעה הכי טובה שאפשר, אנחנו נתמוך בקהל שלנו אצלכם ובכלל בקהל המטאל, אני מאד הייתי מעוניין להגיע אליכם מהרגע הראשון ואיך שפנית אלי ידעתי שאנחנו נעשה את זה ונגיע אליכם להופעה לעשות טירוף ובלאגן…. ואל תשכח שיש מהצד השני את אמון אמרת שהם גם שבדים שכן הגיעו, אז לא כולם מפחדים, ואנחנו נגיע ונתן הופעה שלא תשכחו !!

מגיע אתכם אורח, ספר לי עליו

זה כתב במגזין המטאל המוביל בסקנדינביה "קלוז אף" שזה למעשה ה"מטאל האמר" של סקנדינביה כבר בערך 10 שנים, הוא בא אתנו על מנת לעשות כתבה גדולה על ההופעה שלנו פה.

איך היחסים שלכם עם שאר הלהקות משבדיה?

משוגע חברים שלנו, גם סויילוורק וארק אנמי, עם אלו אנחנו הכי בקשר, כמובן שיש קשר ידידותי עם הרבה אחרות, בגדול אנחנו מנסים לתמוך בכולם וההפך, חלקינו גם מנגנים בפרוייקטים נוספים עם חברי אותן להקות כמו טרור 2000 שזה עם נגנים מסויילוורק וזה הרכב שהוא הרבה יותר טראש במהותו.

קיבלתם הרבה תגובות על ההופעה בספר האורחים של האתר שלכם

כן, איך שהתחלתם לפרסם את ההופעה אנשים התחילו לכתוב שם הודעות שהם מאד שמחים שאנחנו באים ותמכו בנו, זה עשה לנו טוב בלב, שימח אותנו מאד, אנחנו מודים לכל אחד שכתב שם או שלח לנו מייל ובכלל לכל הקהל שאצלכם שתומך בנו, מעריכים את זה מאד.

יצא לך לשמועלהקות ישראליות?

פה ושם, שמעתי על סאלם, על אורפנד לנד, על הלהקה שהיתה לך (נייל וית'ין) ועל איטרנל גריי, אבל את רובם לא הספקתי ממש לשמוע, רק את השמות אני מכיר, אני מקווה שתשמיע לי דברים מעניינים אה?

בהחלט, למה אתם מקשיבים בבית?

הרבה הרבה דברים, וזה גם משתנה מחבר לחבר בהרכב, המתופף שלנו יותר בקטע פרוגרסיבי, אני אוהב האבי מטאל קלאסי וגם דברים כמו סיניק למשל, או אט דה גייטס, לכל אחד מאיתנו יש את ההעדפות שלו, הבסיסט אוהב גם דברים כמו אנטומבד, איירון מיידן שכולנו אוהבים, ועוד ועוד.

הקלטתם שיר שלהם (פאוורסלייב) לאלבום מחווה..

זה היה כייף חיים !! ממש נהננו לעשות את השיר הזה, כולנו גדלנו עליהם וזה היה אחלה.כריסטופר, דברי סיכום מה צפוי לנו בעשרים וחמש לספטמבר???

הרבה הרבה אנרגיה, הרבה טירוף ומטאל על הבמה, הרבה כבדות, טכניקה, טראשיות (אל תשכח שגדלנו על הטראש מארה"ב אה??) והרבה בלאגן כמו שבהופעות מטאל צריך להיות, אנחנו גם ניפגש עם אנשים ביום ההופעה בשעה 13:00 בצהריים בחנות המטאל החדשה בנפתחה אצלכם, אני רוצה עוד לטייל, לראות את ים המלח, את ירושלים ובכלל לפגוש אנשים, לספוג את האווירה ולתת לכם את המופע הכי טוב שאנחנו יכולים, ב 25 לספטמבר אנחנו נחגוג אתכם חמש שנים של רייבן שזה למעשה גם 5 שנים של דארקיין כך שזו בהחלט סיבה למסיבה ותאמין לי: תהיה אחלה מסיבה מטאלית !!!
Albums:
Rusted Angel
Insanity
Expanding Senses

(מאור אפלבאום)