מרואיין: Peter Iwers (הבסיסט) מלהקת In Flames

In Flames נמצאים בסצינה השוודית (גוטנבורגית) כבר 10 שנים. אתם למעשה החלוצים שיצרתם את הדת' מטאל המלודי, הפכתם אותו לפופולארי ולמעין סמל ההיכר שלכם. איך אתם מרגישים עם העובדה שהלהקה שלכם השפיעה על כל-כך הרבה להקות אחרות עד היום?

זה עושה אותי למאוד גאה. כשגדלנו האזנו ללהקות כמו Iron Maiden ואלה הם למעשה מקור ההשראה שלנו. וכשאנשים באים אלינו היום ומספרים לנו מה אנחנו בשבילם זה נשמע כמו מה ש-Iron Maiden היו בשבילנו. אני חושב שזאת המחמאה הכי גדולה בעולם.


כשאתה מקשיב לעבודות היותר ישנות שלכם (לפני האלבום Whoracle), האם אתה עדיין מתחבר לחומר?

אני כמעט ולא מקשיב לחומר הישן שלנו. הצטרפתי ללהקה רק אחרי Jester Race. אך ככל שזה נוגע ל-In Flames, בכל תקופה של הלהקה, תמיד ניסינו לעשות את המיטב ואולי זה לא משקף את החומר החדש שלנו, אבל בזמן שכתבנו את האלבומים הם היו החומר הכי טוב מבחינתנו. בכל מקרה, אני כמעט ולא מאזין לחומר שכתבתי, או שהשתתפתי בכתיבתו. אבל האלבומים האלה הם זיכרונות נחמדים, לפחות בשביל Jesper (הגיטריסט), שהוא האישיות היחידה שנשארה מההרכב המקורי.


מאלבום לאלבום נראה שאתם ממשיכים להוסיף אלמנטים מסצינת האלטרנטיב האמריקאית וההארדקור ולחלק מהמעריצים שלכם לא נוח עם זה. מה גרם לכם להוסיף את האלמנטים האלה? האם זה משהו שפשוט "יוצא לכם" או שאתם מנסים פשוט להיחשף יותר ויותר בארצות הברית?

אין לזה שום קשר לחשיפה, או לרצון להפוך ללהקה גדולה פה או שם. אנחנו לא מושפעים מכלום וכשאנחנו מתחילים לכתוב שיר אנחנו מנסים ליצור בצורה הכי טובה שאפשר. ואם אנחנו מרגישים שהוספת הסמפלים האלקטרוניים יעשו את השיר לטוב יותר, אנחנו נוסיף את זה. זאת הגישה שלנו למוזיקה, לכן כל הדיבור סביב "התמסחרות" או "יותר חשיפה", לא רלוונטיים. המוזיקה שלנו תמיד תשקף את מה שאנחנו חושבים שהכי טוב לעשות בזמן הנתון.


מתי למעשה החלטתם לעשות את השינוי או שאולי זה היה דבר שהתגבש תוך כדי השנים?

כמובן שזה משהו שהתגבש לאורך השנים. התבגרנו ולמדנו להכיר יותר טוב את הכלים ואנחנו גם מצפים ליותר מעצמנו בכל קטגוריה.


בעניין הליריקה שלכם, באלבום Colony עסקתם ביחסי אדם-חברה, באלבום Clay Man זה היה אדם-אל חברו ובאלבום Reroute To Remain עסקתם ביחסי אדם אל עצמו. האם אתם רואים את זה כתהליך קונספטואלי או שזה היה סתם משהו שהיה נוגע לתקופה בה כתבתם כל אלבום?

אני לא ממש יכול לענות על זה, כי זה התחום של Anders (הסולן), בו הוא שיקף את דעותיו בנוגע לעצמו וסביבתו. זה נכון שהאלבומים נוגעים בנושאים האלה, אבל לא הייתה שום כוונה תחילה ליצור כל דיסק בצורה הזאת. זו רק השתקפות למה שעבר בראשו של Anders באותה תקופה ואני מעריך שאותו דבר קורה גם באלבום הקרב ובא. מעבר לזה, אין לי הרבה מה להוסיף כי אני לא אחראי על כתיבת המילים.


מה קורה עם Björn? הוא היה המתופף שלכם ואז באלבום Colony ראיתי אותו עם הגיטרה, מה השינוי?

Björn במקור הוא גיטריסט ולמעשה גם כתב חלק משירנו עם Jesper. בזמן שהקלטנו את Jester Race, ביורן היה המתופף הכי טוב שיכולנו למצוא, אז הוא ניגן על התופים. אבל אז ש- Johan(הבסיסט) ו- Glenn (גיטריסט) עזבו את הלהקה ודניאל (המתופף הנוכחי) הצטרף היה הכי נכון להחזיר את Björn בחזרה לתפקיד הגיטריסט בלבד.


נראה ש-In Flames, במהלך השנים, לא היו רק מקור השראה ללהקות רבות, אלא גם תחנת מעבר למוזיקאים רבים מהסצינה שלכם. האם אתה מוכן לעשות בזה קצת סדר ולספר לנו איזה אומנים היו מעורבים עם הלהקה במהלך השנים?

כן, להרבה מוזיקאים מהסצינה שלנו היה חלק ב-In Flames, אך רובם רק התארחו, בעיקר בשני הדיסקים הראשונים. לאחר Jester Race, סיגלנו לעצמו פחות או יותר הרכב יציב למדי, בערך בשנים 97-98. בתשובה לשאלתך, אני יכול להיזכר כרגע ב- Mikael Stanneו- Anders Jivarp מלהקת Dark Tranquillity, שניגנו באלבום Subterranean. גם Anders Iwers מלהקת Tiamat, דניאל מ-Arch Enemy ו- Niclas Engelin מ- Gardenian, שהיה גיטריסט סשן שלנו. ונראה לי שזהו עד כמה שאני זוכר.


ועכשיו אתה יכול להגיד לנו שההרכב הנוכחי יישאר כמו שהוא?

בהחלט. כל חבר ב-In Flames מחויב ללהקה ולצרכיה. Jesper אמנם מנגן גם בלהקת Dimension Zero אבל בראש ובראשונה הוא עם In Flames.


Soundtrack To Your Escape, יראה אור בקרוב. יש לך מה לספר לנו על מה שאנחנו צפויים לשמוע בו? האם האמריקניזציה תמשיך גם בו, או שהכנתם הפתעות חדשות למעריצים?

כמו שציינתי קודם, אנחנו עדיין ממשיכים ליצור מוזיקה ולזה אנחנו מחויבים בכל אלבום מחדש. באלבום הנוכחי, עשינו את המכסימום שאנו יכולים ויצרנו אלבום ממש ממש טוב שאני מאד מרוצה ממנו ואני בטוח שתהיה לך הפתעה נעימה לשמוע אותו.


שמעתי את הפרומו ששחררתם בסוף השבוע האחרון ודעותיי הנם חלוקות כמעה. מצד אחד, ישנם חלקים המזכירים לי את האלבום החדש של להקת Story of the Year ומצד שני ישנם עדיין מרכיבים קלאסיים ומוטיבים של In Flames. מה תגובתך על זה?

אותו דבר בנוגע לפרומו. הוא אינו קשור לסצינה האלטרנטיבית של אמריקה, אלא יותר כמו השאיפה שלנו לכתוב את המוזיקה הכי טובה שאנו יכולים לעשות וכל אחד רואה את זה דרך העיניים שלו.


מהו הטראק האהוב עליך ממהלך ההקלטות של האלבום החדש?

את שיר הפתיחה הכי אהבתי. מבחינתי זה כמו אגרוף לפנים של כל אחד שהטיל בנו ספק, זה יותר אינטנסיבי מהחומר הקודם אך עדיין שומר על הקו המלודי הכל-כך מזוהה אתנו. אני ממש אוהב אותו.


להקה נוספת שהתקדמה בדומה לדרכה של In Flames, היא Soilwork. מה אתה יכול לספר לי על הקשרים המיוחדים ביניכם ולמה אתם ממשיכים להכות אחד את השני בקליפים שלכם?

אנחנו חברים מאד טובים של Soilwork ובכל פעם שיש לנו הזדמנות להיפגש, אנחנו שם. יום אחד, חשבנו על זה וחשבנו שזה יהיה מגניב ליצור את שני הקליפים האלה, אז פשוט עשינו את זה. לא משהו רציני, רק חבורה של ברנשים שעושים "שטויות" בין חברים.


מה בנוגע ל-DVD שהייתם אמורים לשחרר בשנה שעברה?

אנחנו מדברים על ה-DVD הזה כבר שנתיים, אבל שום דבר לא יצא מזה. שקלנו את העניין הזה שוב ואולי נשחרר את ה-DVD לקראת סוף 2004, אבל כרגע יש לנו אלבום שעומד לצאת וזה מה שמעניין אותנו בעיקר.


ועכשיו לגביך, איזה חומר מוזיקאלי מדבר אליך בחיי היום יום? אני משער שיש השפעות נוספות חוץ ממטאל, אם בכלל…

אני שומע כל דבר שבה מהמוזיקה, החל מטום ג'ונס ועד ל-Cannibal Corpse.


מה אתה שומע בזמן האחרון?

Chimaria – the possibility of a reason
Cardigans – latest cd
Slayer- always slayer


אני זוכר ששמעתי שנה שעברה שביצעתם קאבר להרכב הפאנק No Fun At All, מה קרה עם זה?

אנחנו ב-In Flames גם בקטע של ההארדקור ופאנק. היה כיף לעשות את הקובר ל-No Fun At All, כי זה היה משהו שאף אחד לא ציפה שנעשה וכן היה יותר מהנה ומאתגר לעשות קובר למשהו שלא ממש דומה לחומר שלנו. ובאופן כללי, זה כל הרעיון מאחורי גרסאות כיסוי. הטראק הנ"ל שוחרר כשיר בונוס בגרסה יפנית של האלבום שלנו.


האם אתה מכיר את להקת הפאנק-רוק הישראלית, Useless ID, שכרגע נמצאים בחברת Kong-Fu?

לא, לא ממש.


אם כבר מדברים על קאברים, האם שמעתם את גרסת הכיסוי לשירArtifacts Of The Black Rain שביצעה להקת Solitary הישראלית?

מה באמת? לא שמעתי על זה מעולם. זה ממש מגניב! אני אנסה להשיג ולשמוע את זה…


מה בדבר הופעה בישראל, לאור כל הדיבורים "שלא בטוח" להופיע כאן?

בהחלט! כבר דיברנו על זה עם הסוכנות שלנו ואנחנו נשמח מאד להופיע בארץ ישראל…


… האמנם? …

(ירון)