ספר לנו קצת רקע על עצמך ולמה עזבת את ישראל לגרמניה?

נולדתי בגרמניה ובגיל שנה ההורים שלי החליטו לעלות או יותר נכון לחזור לישראל. בגיל 10-11 התחלתי ללמוד תופים ומשם זה התגלגל כשניגנתי עם הימנס אוף היידס, נקרודיימון, אראלו ועוד כמה להקות שאני בעצמי לא זוכר איך קראו להם…. ב1999 התחלתי לתקלט במועדון מטאל ירושלמי בשם ה YA. מועדון קטן במגרש הרוסים שכל ירושלמי עד היום מדבר עליו אני חושב. תקלטתי שם שנתיים ואז דיברתי עם בעל המועדון והחלטנו ביחד שאנחנו רוצים לעשות משהו יותר גדול, וככה זה הגיע ל"ירושלים בוערת" שהיה לפסטיבל המטאל הראשון בישראל.

אחרי הפסטיבל הצטרפתי לאראלו וניגנתי עם הלהקה בשתי ההופעות הראשונות. לאחר מכן מוטי (אראלו) טס לשנה לחו"ל ולי גם היו תכנונים לעבור לגרמניה וכשמוטי יחזור מהטיול הוא יצטרף אלי לגרמניה אבל זה לא כזה קל ולא יצא מזה כלום, וככה יצא שנשארתי בגרמניה. עברתי או "חזרתי" יותר נכון לגרמניה כי רציתי להתפתח מבחינה מוסיקלית ואירופה זה המקום המתאים לדעתי. למה גרמניה? כי אני דובר את השפה, ויש לי פה משפחה.

מה היה בפסטיבל ההוא? מי הופיע שם וכמה אנשים היו ?

אני זוכר שהיו 700 אנשים וזה היה פסטיבל של יומיים. אני זוכר שרצתי כל הזמן בין הלהקות ודאגתי שהכל ילך כמו שצריך. אני לא זוכר את כל הלהקות שהופיעו אבל ממה שאני זוכר הופיעו: שוורצחיה, עזאזל, דלמרוטס קינגדום, דיקייד סול (הופעת בכורה אם אני לא טועה), סרטן השד, וכמובן להקה שאף אחד לא הכיר ולא רצה להכיר אז "סטון אוף טירס". הם היו להקה שנדחפה באמצע כי להקה אחרת ביטלה ומכיוון שלא היה להם סולן עשיתי איתם חזרה אחת ושרתי בהופעה הזאת בלי שמץ של מושג מה המילים, זה היה מצחיק. המילים באותה הופעה היו למעשה שמות של חברים שלי שהיו בקהל, אבל בגלל ששרתי לא ברור אני לא חושב שהבינו אותי.

אני זוכר שניר שילוני תיקלט והיה המארח של האירוע והוא עשה זאת מעולה. יותר מזה לצערי אני לא זוכר. בהזדנמות זו, אם מישהו צילם בפסטיבל הזה, הוא מוזמן לפנות אלי.

איפה אנשים ישנו ביומיים האלה?

זה היה ביולי אני חושב והיה חם בחוץ אז הרעיון היה שהם ישנו מחוץ למועדון. אבל לדעתי זה לא היה להם כ"כ נוח אז הם הלכו לטייל בירושלים. אני בעצמי נסעתי הביתה לישון 3 שעות ואז לחזור ולארגן את היום השני.

איך נוצר הקשר עם להקת Aeba?

האמת היא שממש במקריות, אני הייתי בקיל (KIEL) רק איזה חודש ואז הלכתי לראות הופעות של מטאל שהיו לא רחוק מהבית. בהופעות הכרתי את EXUL הבסיסט והוא סיפר לי שהם מחפשים קלידן או קלידנית כי הקלידנית הקודמת עזבה את הלהקה מסיבות אישיות וסיפרתי לו שאני למדתי קלידים במשך 6 שנים. יותר מזה לא אמרתי וגם לא חשבתי בכלל לנגן איתם. בכל מקרה החלפנו טלפונים, ואחרי כמה ימים הוא התקשר אלי ושאל אם אני מעוניין לנסות לנגן את החומר שלהם, בהתחלה לא הסכמתי כי חשבתי שאני לא אהיה מסוגל לנגן את זה אבל איכשהו הוא הצליח לשכנע אותי לבוא לחזרה ולראות אולי זה כן יעניין ואכן, עניין אותי.. המוסיקה עניינה אותי וזה נשמע לי טוב לאוזן אז החלטתי לנסות בכל זאת ומסתבר שהחומר באמת היה קל לי לנגינה אז החלטתי לנסות ומשם העיניינים התגלגלו מאוד מהר.

איך זה להיות נגן ישראלי בגרמניה? האם נחשפת לגילויי אנטישמיות כלשהם?

באיזור שאני גר בו אין בכלל אנטישמיות ואם יש אז לא נתקלתי בה. אפשר לומר שרוב האנשים פה הם אנשים פרו ישראליים. נחשפתי פעם אחת לאנטישמיות בברלין כשהופעתי שם עם AEBA. זה היה בסוף שנת 2002 כשהופענו ביחד עם בלפגור מאוסטריה ועוד 3 להקות. קבוצה של 20 נאצים "הסתובבו" איתנו מאחורי הקלעים והתחילו שם לשיר שירים של להקות נאציות. כשהם ראו אחרי שעתיים שאני לא מגיב אז הם עברו לצעוק (!!) הייל היטלר ומשפטים כמו "היהודים שפה מביאים לנו חוסר מזל". זה היה הקש ששבר את גב הגמל, הלכתי ל"מנהיג" שלהם ואמרתי לו שיקח את החברים האינפנטילים שלו ואת עצמו מהמקום. ואחרי שהם לא הבינו את הדיבורים שלי, נאלצנו להוציא עליהם סכין שהבאנו במיוחד למקרה הזה שקיווינו שלא יקרה. אני חושב שהלהקה לקחה את המקרה יותר קשה ממני. הם עד היום מדברים על זה לפעמים והם היו פשוט בשוק ממה שהלך שם. זה היה המקרה היחידי ואני
מקווה שלא יהיו עוד כאלה בעתיד.

נשמע מאיים הקטע עם הסכין , לא חששתם שהסכין רק יסבך את העניינים?

אני לא חושב שזה עניין אותי באותו רגע. העצבים שלי היו בשמיים. הקטע הוא שאבא שלי הוא ניצול שואה והיה באושוויץ וזה רק בגלל שהוא יהודי וזה העלה לי את הסעיף. ועוד יותר מעצבן אותי ש"מקטלגים" אותי ישירות כיהודי בגלל שאני מישראל ובגלל שיש לי הורים יהודיים. אני לא רואה את עצמי כיהודי, ויש פה הרבה שלא רואים את עצמם כנוצרים. אבל לרצות שבן אדם ימות רק בגלל שהוא נולד להורים יהודיים מרתיח אותי.

למה אתה לא רואה את עצמך כיהודי? איך אתה רואה את עצמך אם כך?

אני לא רואה את עצמי כיהודי כי אני חושב שהכל זה קישקוש אחד גדול. אני רואה את עצמי כבן אדם כמו כל אחד בעולם הזה. אמונה במשהו זה לדעתי מפגר וזה משהו שאנשים שאבדה להם התקווה התחילו לפתח לעצמם כשהיו מיואשים.

מה מצבה של סצינת המטאל בגרמניה בכלליות ושל סצינת המטאל המקומית אצלכם בעיר "קיל"?

שאלה טובה… סצינת המטאל בגרמניה בשמיים, יש פה מלא פסטיבלים שאפילו ב-2 ידיים ו-2 רגליים אני לא יכול לספור. יש פה אינספור להקות בכל הסגנונות והמון מועדונים. אין לי מושג אפילו כמה מגזינים יוצאים פה כל חודש. הסצינה בקיל לאט לאט מתפתחת. לפני שנתיים כשהגעתי לפה לא היה פה כמעט כלום! אני אירגנתי פה כמה ערבי מטאל וכמה ערבי הופעות. בינהם הופעה עם ספון אוף איוול הישראלים. יש עוד הופעות בתכנון ועוד ערבי מטאל שאני מתכנן לעתיד הקרוב והרחוק.

ספר לנו איזה סוד או שניים בקשר לתיכנונים?

אה, לא משהו גדול בינתיים… אולי Desaster ויש דיבורים על Hypnos, Alter ואולי גם I.N.R.I שוב. הסצינה בקיל עדיין קטנה ככה שבנתיים אני לא מתכוון להביא משהו גדול. אה יש גם דיבור עם סבינה מ Holy Moses נראה מה יצא מי זה…

אתה לבטח עדיין מחובר גם לכל מה שקורה בסצינה הישראלית. מה אתה חושב עליה?

כל הכבוד!!!
יש מלא מלא להקות בישראל כיום שלא נופלות מהרמה של הלהקות בחו"ל מבינהן הורקור, שוורצחיה, הנד מייד גאד, סוליטרי, ברטלמיוס נייט ועוד מלא להקות שכרגע אני לא זוכר. פעם לא אהבתי את הסצינה בישראל אבל בזמן האחרון אני חייב לומר שהלהקות בישראל משחקות אותה ובגדול!!!
יש לי הערכה מאוד גדולה ללהקות הגדולות יותר סיילם, אורפנד לנד, להבות ואראלו.

מה צופן העתיד לך ול Aeba ?

בסוף חודש הבא נכנסים להקליט את האלבום הרביעי שיצא בחברת Twilight Vertrieb.
לא סגור עדיין מה התאריך המדויק של יציאת האלבום אבל ההערכה היא ה 31.5.2004 ואז הופעות ברחבי אירופה ואולי גם ישראל שוב פעם.

תודה רבה על הראיון ובהצלחה

(אורון)