מה תוכלו לומר לנו על מהות הלהקה בכמה מילים, במיוחד לקוראים אשר אינם מכירים אותה? האם ניתן להשוות את Winterhorde ללהקות מטאל אחרות בארץ?
Celestial: הלהקה מנגנת בלאק מטאל אטמוספרי, אך אנחנו לא מציבים לעצמנו מטרה כגון להישמע כמו סגנון קיים. אנחנו בשלבים אלה עדיין בתהליך ההתפתחות המוזיקלית של הלהקה, מגלים צדדים חדשים במוזיקה שלנו שאנחנו מוצאים לנכון להכניס ל-Winterhorde. אנחנו מתמידים כל הזמן בחיפושים אחרי הסגנון האישי והיחודי שלנו שישלב באמת את האמירה האישית שלנו עם ז'אנר הבלאק מטאל האטמוספרי. לדעתי כל אוהבי הסגנון יכולים להתחבר לחומר של הלהקה מבלי בעיות. יש המון מוזיקת פולק אירופאית במוזיקה, כך שניתן להשוות את Winterhorde ל-Arafel – למרות שהם משלבים מגוון סגנונות שאנו לא נוגעים בהם. מוזיקת פולק מאד נוגעת לנו ואנחנו בקלות מתחברים לפולק-מטאל האירופאי והרוסי, כי זה מה שמדבר אלינו.


לאחרונה ארע אירוע מצער מאד לעולם הפולק-מטאל. מייסד הז'אנר הבלתי מעורער קוורטון, הראש היוצר מאחורי להקת הבלאק מטאל Bathory עבר לעולמו. יש לכם דעה בנושא?

Celestial: (נפעם) מה הכוונה מת? מתי הוא מת? (פה מעדכן Seth את חברו ללהקה באירוע השבוע האחרון) זו מכה קשה לבלאק מטאל העולמי. אני אישית מאד הושפעתי מ-Bathory, ומותו של קוורטון בטרם עת מזעזע עבורי. סגרתי את השבת האחרונה בבסיס ולא ידעתי בכלל שהוא נפטר. זו הפעם הראשונה שאני שומע על זה.


שאלה קצת שונה. לאחרונה ביססתם לעצמכם הרכב קבוע, אחרי שהייתם קרוב לשנתיים בהרכב יציב. מדוע אופיר, הגיטריסט לשעבר, עזב את הלהקה? ומה תוכלו לומר על הגיטריסט החדש?

Celestial: אופיר הוא בחור טוב ובהחלט חבר טוב של הלהקה, אבל חייו האישיים עמוסים מדי מכדי לתת מעצמו די והותר בשביל Winterhorde, כך שהלהקה לא הייתה בראש סדר העדיפויות שלו, מה שמקובל לגמרי – אבל מסדיר כמה עניינים בנוגע למחויבות ללהקה. הוא אדם עצמאי המפרנס את עצמו ואני מבין כמה קשה לתת מעצמך וגם לתת את כולך ללהקת מטאל. מצד אחר, הליין-אפ הנוכחי שלנו לא ראה זמנים טובים יותר. הגיטריסט החדש, Lex, הוא גיטריסט מוכשר במיוחד והוא פשוט התאים לנו, מה שנקרא במקום הנכון בזמן הנכון.


מדוע החלטתם להקליט דמו נוסף אחרי שהקלטתם באיכות סבירה במיוחד אלבום הופעה חיה לא קצר? מדוע בחירת השירים כמעט וזהה בשתי ההוצאות?

Seth: להקה לא נמדדת אך ורק בהופעות החיות שלה. נכון שההקלטה של אלבום ההופעה החיה הייתה באיכות מפתיעה לטובה ללא ספק, אך יש למדוד את הלהקה גם באיכות הקלטת אולפן – כדי לתת נציגות לחומר שאנחנו מנסים להוציא עם אלמנטים שלא ניתן להכניס בהופעה חיה, כמו כפל-קולות או שכבות גיטרה נוספות. אנחנו מתכוונים בתקופה הקרובה להיכנס להקלטות נוספות להקליט אלבום באורך מלא שיכלול חומר שלא היה באלבום ההופעה או הדמו.

Celestial: מבחינה תאורטית, "Traditions of winter" היה צריך לצאת ממזמן אך התעכב. בינתיים כתבנו המון חומר חדש שמייצג אותנו כיום, בעוד הדמו מייצג את החומר שלנו לפני שנה ואף יותר – בתקופה שכזכור היא שיא ההתפתחות ומציאת הכיוון של הלהקה. החלטנו להוציא אותו בעיקר כדי שאנשים ידעו איך אנחנו נשמעים גם בסטודיו לפני שהאלבום עצמו יצא, וגם בגלל שרק אלבום הופעה אינו יכול לייצג את החומר באופן מוחלט.


מדוע Winterhorde שומרת על שקט בעוד שאר להקות המטאל בארץ ממשיכות לפעול. נדמה לרגע שאתם נשכחים מאחור, מהן הסיבות לחוסר הפעילות?

Seth: היו לנו די והותר בעיות. להוציא את העובדה שהיינו צריכים להתאזן על ההרכב שלנו מחדש עם Lex, רצינו לעבד חלק לא מועט של השירים, כי לא היינו מרוצים לגמרי מהתוצרים הקודמים. היו לנו הצעות להופעות לא מעטות, אך מכיוון שאנחנו להקה שלכל אחד מחבריה יש עיסוק עיקרי בחייו, אם זה עבודה, צבא או לימודים – לא רצינו לוותר על כל כך הרבה ולסכן כל כך הרבה בשביל במה חובבנית בישוב נידח בלי מערכת הגברה נורמלית. קיבלנו כמה הצעות חובבניות – אבל שום דבר לא נראה לנו מספיק מושך. שלא תבין לא נכון, אין בנו התנשאות או דבר מה דומה – פשוט גם לנו יש סדר עדיפויות והעדפנו לחכות להצעות יותר מרגשות. חלק באו וחלק חלפו.

Celestial: היו לנו לא מעט הופעות שהתבטלו ברגע האחרון. בפסטיבל מטאליסט היינו אמורים לעלות ממש אחרי Ancient, אבל האירוע נמשך יותר מדי, השעה הייתה כבר 6 בבוקר, ובעלי המקום החליטו למרותנו ולמרותם של מארגני הפסטיבל לסגור את המקום. זו הייתה אכזבה כבדה מאד, כי ציפינו בכיליון עיניים להופעה על במה כזאת, וראינו את הלהקות האחרות עולות ויורדות מהבמה, מתרגשות ונותנות 100 אחוזים מעצמן, מול כל כך הרבה קהל – ושהתברר לנו שדווקא אנחנו (וכמובן הלהקות שהיו אמורות לעלות אחרינו) לא נעלה כי נגמר הזמן – זה פגע במוראל שלנו קשות. לא לשכוח שרק חודש לפני כן היינו אמורים להופיע עם Arafel ועם Profanity הגרמנית בבארבי, אך גם האירוע הזה בוטל. הרבה מאד הופעות התבטלו – למעשה עד להופעה האחרונה עם Melechesh. מצד שני, יש בזה סוג של יתרון. אחרי יותר מדי הופעות אפשר בקלות להגיע לשחיקה ולקהל הישראלי – שהוא קהל מצומצם ביותר – פשוט ימאס ממך. צריך להפוך כל הופעה לאירוע נדיר, לא להופיע כל שני וחמישי.

Seth: שמע, פה זה לא כמו באירופה, שאתה יכול לתפוס טרנזיט, לארוז את כל החפצים שלך ולצאת לסיבוב הופעות. אין לך לאן לצאת! אתה מוקף במדינות עוינות במקרה הרע, ובמקרה הפחות גרוע מדינות שאין בהן בכלל קהילה קבועה של מאזיני רוק כבד, והן מדינות בעלות אופי דתי מוסלמי. זה גם לא לסוע בין הרי האלפים או יערות אירופה, זה לסוע ממדבר אחד לאחר.


קצת על הדמו החדש שלכם שיצא לפני חודש וחצי – Traditions of winter. מהו בעצם המסר העומד מאחורי המוזיקה והליריקה שבו? מה אתם מנסים לומר שלא נאמר כבר?

Seth: זה קל, אנחנו משלימים את החסר. בישראל כל הזמן חם. גם בחורף חם. "Traditions of winter" הוא אולי רק דמו, אבל הוא מביא את כל מה שאנחנו חושבים שהוא קפוא וחורפי במוזיקה, כמיטב מסורת הבלאק מטאל.

Celestial: כפי ש-Seth אמר, אין פה חורף אמיתי. אני רואה בחורף – בחורף אמיתי, אירופאי ורוסי כמשהו טהור חופשי וחזק. אני זוכר את עצמי בן 14, כשהגעתי ארצה מרוסיה, והארץ הזאת היא חמה. ברוסיה היה כפור. פה אין שום כפור – אין שום דבר שהוא באמת מזג אוויר טהור ומזוקק כמו קור אמיתי. אני מתגעגע לקור המטהר הזה והמוזיקה שלי היא כמיהה לקור אמיתי. זה הרעיון מאחורי השם – והשיר Winterhorde עצמו די מסכם זאת.


מדוע אתם לא מפיצים את הליריקה שלכם בחוברת של הדמו?

Seth: באלבום עצמו המגמה הזו תשתנה.

Celestial: אני מבין מדוע אנשים רוצים לקרוא את הליריקה ולהבין את המילים, אבל אני מאמין שהדיקציה של Z. Winter – הסולן שלנו – מובנת למדי יחסית לשירת בלאק מטאל, אפשר להבין מה הוא שר בעצם. אני באופן אישי מתנגד להוספה של ליריקה לאלבום. אם קוראים את הליריקה בזמן שמיעת השיר הראשונה זה מאבד מהקסם של השיר לדעתי, מן המסתוריות. יש להקות רבות כמו Children of Bodom ו-Hypocrisy שאינן שמות את הליריקה שלהן בחוברות של האלבומים… אבל אולי אלה אינן דוגמאות מוצלחות במיוחד.


מאילו להקות אתם מושפעים, לא באופן ישיר דווקא, אבל אלו להקות גרמו לכן להיכנס למוזיקה, ולרצות לנגן מטאל בכלל ובלאק מטאל בפרט?

Seth: אני מאד מושפע מהרבה אומני רוק כבד ישנים כמו Deep purple, Black Sabbath וגם הרבה מאד Pink Floyd. כמובן שאני שומע גם אקסטרים-מטאל כמו דת' מטאל או בלאק מטאל – אבל אם מדברים על השפעות – אלו ההשפעות שלי.

Celestial: אני באופן אישי מאד מושפע מלהקות הבי מטאל כמו Iron maiden, Dio, W.A.S.P, King diamond, וכן גם מ-Bathory כמובן. בעיקר מכל הז'אנר המלודי של ההבי מטאל הקלאסי. אני לא שמעתי מטאליקה או סלייר בזמנו, זה לא עניין אותי אז.


ומה מצפה לנו באלבום הבא שלכם? איפה יהיה בעצם ההבדל המהותי בין הדמו, ההופעה החיה והאלבום שאמור לסמן תקופה אחרת?

Seth: האלבום ייהנה משני העולמות של האגרסיה והמלודיה. הוא יהיה הרבה יותר מלודי מצד אחד אבל גם יהיו בו חלקים הרבה יותר אגרסיבים מכלל החומר שלנו. השירים שלנו מספרים סיפורים משלהם אז כנראה השירים יהיו מאד שונים זה מזה לפחות מבחינת האינטנסיביות, אפשר לשמוע את זה כבר עכשיו במוזיקה. המגמה של השירה הנקייה תגבר – ובאלבום מתוכננת הרבה יותר שירה נקייה.

Celestial: אנחנו עובדים למשל כיום על שיר חדש שרובו מבוצע בשירה נקייה. אבל כמובן אין צורך לדאוג – שירה ארסית כשל בלאק מטאל כמובן שתהיה בשפע. Z. Winter סולן מוכשר מאד ובעל קול מאד מגוון בתחום האקסטרים-מטאל ויש לו גם שירת גראולינג וגם סקרימינג חזקות מאד.


מה בנוגע לתדמית שלכם? אתם משקיעים המון בתדמית הבלאק מטאל המקובלת בעיקר בסקנדינביה, והיא מאד שנויה במחלוקת. יש כאלה אשר מוצאים זאת מגוחך לעלות בימינו עם איפור לבמה של קורפס-פיינט או לקרוא לעצמכם בכינויים אפלים (בשלב זה אדיר נתן בי מבט מאשים – דפיילר)

Celestial: אנחנו מנגנים בלאק מטאל, ככה התחלנו וככה נמשיך וכל עוד ננגן בלאק מטאל אנחנו נעלה עם ה"פוזה" של הבלאק מטאל לבמה. זו לא פוזה – לדעתי. ההפך הוא הנכון – זה התחברות למה שאתה אוהב בגישה, ב-Attitude של המוזיקה שאותה אתה מנגן. זה הקונספט מאחורי הבלאק מטאל, מאחורי המוזיקה. זה עניין של מסורת. היום למשל מסתכלים על להקות בלאק מטאל ורואים הומואים במעילי עור שמשלבים מוזיקה אלקטרונית וטראנסים בבלאק מטאל. מה זה החרא הזה ? אני מעדיף שלפחות התדמית שלנו תזכיר את הקור הזה של אירופה בשנות ה-90. זה לא רק חזרה לשורשים בשבילנו, זה סוג של אימרה!

Seth: זה מה שאני אוהב בסגנון, זה מה שמשתלב בסגנון. ככה הסגנון צריך להיות, לדעתי.

Celestial: יש בזה הדר מסוים שיש בפולחן וטקסיות שמגיעה למימדים נפשיים רק אצל הדתיים למשל. בן אדם מתלבש יפה לפני שהוא הולך ביום שישי לבית כנסת, אז ככה זה אצלנו – רק שאצלנו במקום תלבושת יפה יש את כל הלוק של הבלאק מטאל – עם ניטים, קורפס-פיינט ובגדים שחורים, זה נותן לנו פוש להמשיך – זה המסורת שאנחנו משמרים ומקדשים בעצם. בלי זה – מה בעצם ישאר מהבלאק מטאל?


מה על להקות בלאק מטאל אחרות בארץ? האם אתן רואים בהן כאחיות? האם יש בכלל מה שנקרא סוג של מערכת יחסים בין להקות הבלאק מטאל בארץ?

Seth: כמובן שאנחנו לא להקת הבלאק מטאל היחידה בארץ, ויש עוד הרבה להקות שתופסות את הבלאק מטאל במידה כמותנו. Arafel היא הדוגמה הקרובה לנו ביותר, ויש גם את Bartholomeus Night שמוציאים אלבום. לא שמעתי עוד את ה-אי.פי הקודם שלהם, אבל אני בהחלט רוצה לקנות את האלבום כי החומר ששמעתי בהופעות חיות נשמע טוב במיוחד. הם גם עולים עם איפור מסורתי כמותנו, יש להם צד חזק מאד בבלאק מטאל הישראלי לדעתי. בעבר היו גם Bishop of Hexen ו-Grimoire שלצערי עברו מן העולם.


כלל וכלל לא. למעשה המתופף / סולן של Grimoire הצטרף לאחרונה ל-Bishop of Hexen ובקרוב מאד ניתן לצפות לחומר חדש מצד הלהקה אשר תחזור בהרכב משופר מבעבר.

Celestial: אם כן אז המצב בהחלט נראה מעודד מבעבר. אני מאד הערכתי את מה שהלהקות האלה עשו, ומעריך מאד את הלהקות אשר עדיין פעילות. זה מהות הבלאק מטאל לדעתי, ההשקעה הזאת שלהמשיך ולחתור כנגד הזרם. נכון שבעבר בלאק מטאל היה הז'אנר הפופולארי פה בארץ וכיום הדת' מטאל לקח את מקומו, אבל מבחינה אחרת – הלהקות האלה נשארו פה או הרכיבו את עצמן מחדש והן מהוות בעצמן סוג של אימרה על הבלאק מטאל, ביחוד זה שהוא לא הולך לחלוף כל כך מהר מין העולם.


מתי בעצם התחילה Winterhorde בהרכב הראשוני שלה?

Seth: אני ו-Celestial נפגשנו לפני כ-5 שנים (ב-6.6.99 למעשה) חשבנו להקים הרכב בלאק מטאל שיבסס את מקומו בצפון הארץ. הסיפור ארוך מאד כמדומני. בהתחלה פגשתי בגיטריסט מעפולה והתחלנו לנגן עד שלאט-לאט בסיסנו הרכב. באותה תקופה הייתי בפנימייה ויום אחד החלטתי לחפש סולן מטאל באינטרנט – ובטעות מצאתי את Celestial. בתחילה הוא ניגן על קלידים בלהקה, ואז כשהבסיסט דאז עזב הוא עבר לבס ואנחנו מצאנו בסיסט אחר. החלפנו המון חברים בהרכב. למעשה Lex, הגיטריסט החדש שלנו הוא החבר ה-22 של Winterhorde! אפילו ניר דולינר מלהבות ניגן איתנו פעם אחת או פעמיים בחזרה. אני לא זוכר במדויק את הרושם שלו מן ההרכב, אבל אני מאחל לו בהצלחה עם להבות ועם שאר הלהקות בהן הוא מנגן. חיפשנו תקופה ארוכה הרבה מוזיקאים (וגם כאלה אשר התיימרו להיות מוזיקאים והיו קצת יותר רחוקים מההגדרה) ואנו מקווים שהליין-אפ הנוכחי ישאר ככה, בינתיים הוא נראה מבטיח מאד.

את Z. Winter מצאתי כאשר חיפשתי סולן וגיטריסט בנהריה, אחרי שהסולן של ההרכב דאז עבר לנגן בלהקת הארדקור. פגשתי ידיד משותף שלי ושל Z. Winter אשר נתן לי את הטלפון שלו – דיברתי עם החבר'ה האלה – שכללו גם את אופיר – והחזקנו בהרכב הזה שנתיים עד אשר אופיר עזב. Borius הקלידן הצטרף אחרי שאלכס עבר לעמדת הבסיסט – כי זה הכלי האהוב עליו למעשה. היה לנו בהתחלה גם מתופף שלא הצליח להחזיק את המהירות של הדאבלים, אז הוא ביצע אותם על תופי הדם-דם. עד ש-Z. Winter הביא את Hesperus והבנו שזה המתופף שלנו.

באופן עקרוני אין לנו הרכבי צד. אנו מתמקדים כולנו ב-Winterhorde, אבל Z. Winter ו-Hesperus מנגנים לפעמים בהרכב פרטי, לא משהו רשמי – אלא סתם קצת ג'אמינג פה ושם.


מה על החיים מחוץ ללהקה?

Seth: חצי מהלהקה חיילים וחציה השני סטודנטים. לי אישית יוצא לפגוש לא מעט את חברי Sitra. להקה מאד נחמדה, מנגנים מטאל אטמוספרי, בלאק מטאל מאד מעודן, עם לא מעט דת' מלודי ופרוגרסיב-מטאל. עשינו פעם פיקניק יחד בחיק הטבע, שתי להקות בלאק מטאל עם הרבה בשר, אלכוהול ושאר מאפיינים של מטאליסטים, הייתה חוויה עשירה. Sitra הייתה הרבה זמן כמו להקה אחות שלנו, אבל עכשיו הם קצת רדומים – שימצאו סולן כבר! Z. Winter עזר להם כסולן במשך כמה הופעות אבל זה לא יכול להמשיך ככה. אנחנו צריכים לעשות עוד פיקניקים כאלה לעתים קרובות יותר!


מהי המשמעות של כל כינויי בלהקה?

Seth: את שלי בחרתי בעקבות אהבתי הרבה לתרבות המצרית הקדומה של האלים המצרים העתיקים. סת' הוא אל הרוע המצרי. זה די הולם לדעתי. Celestial פירוש השם באופן מילולי הוא שמיימי אך זה אומר גם "שייך לגן-העדן".

Celestial: בחרתי את זה כי אני מושפע מאד מהטבע, אני יכול לשבת שעות ולהסתכל על השמיים, זה מביא בי השראה.

Seth: בתנאי שיש לך בירה או וודקה ביד…

Celestial: מצחיק מאד. איך שאני רואה את השמיים יהיה לי מצב רוח מחר. יש להם השפעה ישירה עלי. אני בן אדם מאד אווירתי.

Seth: השם Hesperus זה כוכב הצפון. קראנו לו ככה כי באחד מהלילות הוא השתכר וצעק משפט שלעולם לא נשכח לו: "אנחנו נהיה כוכבים כמו הכוכבים מהצפון!" הוא כמובן התכוון לנורבגיה, אבל כוכב הצפון זה שם שהתאים, ו-Hesperus זה כוכב הצפון – מכאן מקור השם.

בנוגע ל- Z. Winter, וובכן, Z זה הוא הביא ממנו, זה האישיות שלו, ו-Winter זה כמובן מהלהקה, הוא כסולן וכפרונט-מן הוא הפנים של הלהקה. Borius זה שם שהוא הגה. ייתכן שהוא חיבר בין שני שמות קיימים, אבל השם הזה כבר מקועקע לו זמן מה על הכתף, כך שהוא לא יפרד ממנו בקרוב. נדמה לי שהמשמעות שלו היא "בן של רוח".

Lex L.C.F החבר החדש בלהקה הביא את השם איתו. התוספת L.C.F. זה עיוות של שם המשפחה שלו – וגם כמובן האותיות המזוהות עם לוציפר, השטן.


מאיפה לקס בכלל הגיע, איך מצאתם אותו?

Celestial: לקס ואני חברים מאז שעליתי לארץ. אנחנו שונים בגיל, וכמו כן – לקס ניגן תקופה מסויימת בלהקה אחרת בשם Eternal decay. נתנו לילד לגדול ולהכנס קצת למטאל ולבלאק מטאל – עד שהגיע הזמן והיינו זקוקים לעזרתו – אז צירפנו אותו. למרות שההשפעות המוזיקליות שלנו די דומות, הוא עדיין מגיע מלהקה אחרת עם דרך עבודה שונה ולכן הוא מביא איתו רוח שונה ללהקה.


איך אתם מסבירים שהדת' מטאל תופס חזק יותר בארץ כיום מאשר בלאק מטאל?

Seth: זה פשוט. הישראלים המקומיים הם עם חם. מזג האוויר פה חם והם חמי-דם וחמי מזג, הם צריכים את הכאסח שלהם, וזה מגיע גם במינון המוזיקלי במוזיקה הקיצונית כמו מטאל.

Celestial: בחום כזה מי בכלל ירצה לשמוע מלודיות של אמפרור?

Seth: יש הרבה רוסים שמתגעגעים לקור של רוסיה פה בארץ, ומתקשים לעמוד בחום התמידי של ישראל. בלאק מטאל קר נותן להם לפעמים תחושה של בית, זה למה הרבה רוסים אוהבים לדעתי את המוזיקה הזאת.

Celestial: בכלל, תחשוב על האירוניה. להקות בלאק מטאל – שזה ז'אנר הטמא ביותר במוזיקה הקיימת – המגיעות מארץ הקודש. לא מצחיק?

Seth: למרות הכל אנחנו נמשיך לנסות להתברג בסצינת הבלאק מטאל העולמית ואני מקווה לעזור לקולגות הבלאק מטאל הישראליות ואשמח לקבל מהן עזרה בתחום גם. אנחנו בסופו של דבר משפחה אחת.


מה דעתכם באמת על התמיכה בסצינה המקומית של המטאל? אם כבר הזכרתם את עניין העזרה ההדדית.

Seth: אני לא כל כך מרוצה מהמצב הקיים. כמובן שחל שיפור מסוים בחמשת השנים האחרונות, אבל אנשים אודם מתנהגים פה כאילו הם מופיעים באוזפסט עוד יומיים ויש להם עדת מעריצים של עשרת אלפים איש. אני ממליץ להרבה להקות לרדת קצת מהענף עליו הם טיפסו. בסה"כ יש לנו סצינה קטנה. אין לנו הרבה תחרות פה, אין פה הרבה מבחר כמו שאתם כבר חושבים שיש. כמובן שלא הכל פסימי ושחור – יש כמה להקות שמאד עוזרות אחת לשנייה ותומכות אחת בשנייה – אבל מהצד השני של המטבע – יש להקות שלא מדברות איתנו כי הן מתייחסות אלינו כאילו תפסנו להם את המקום כ-"להקת הבלאק המלודי הישראלית" או משהו כזה. זה ממש מטופש התחרות הזאת! אי אפשר פשוט לעזור אחד לשני?

לדוגמה יש את הלהקה הצעירה Nature’s elements. אנחנו נותנים להם כמה טיפים בנוגע להופעות וכיוצא בזאת ויש כמובן את האחווה שלנו עם Sitra ועוד הגמוניה עם כמה להקות צעירות נוספות.


אם הזכרתם את סיטרא, אז השמועה אומרת שהלהקה תקועה באותו מקום כבר שנתיים בגלל פרפקציונזם. הם לא מוצאים סולן כי הם לא מסתפקים בפחות משילוב של ברוס דיקינסון ודני פילת'. מה יש לכם לומר בעניין?

Seth: אתה גורם לרעיון הפרפקציוניזם להשמע רע ככה, והוא בכלל לא. גם אני פרפקציוניסט כמו ניר מ-Sitra, וזו הסיבה למשל למה הדמו שלנו יוצא מאוחר – כי החלטנו לא לוותר לעצמנו בנושאים רבים כמו איכות השמע והצליל, והבהירות של הכלים. הוא לדעתי נשמע סוף הדרך יחסית לדמו. מן הסתם לולא היינו פרפקציוניסטים בנוגע למוזיקה שלנו, האיכות לא הייתה זהה וירודה מן הסתם.


אתם אומרים שמידת ההשקעה שלכם במוזיקה היא המקסימלית?

Seth: אנחנו נותנים המון מעצמנו, לא יודע אם הגענו לגבול, אבל מן הסתם אנחנו ממשיכים להשקיע, אז כנראה שלא. תבין שהמצב לא היה מאיר פנים כמו שהוא כיום. היו זמנים קשים בהרבה כמו ימים רבים שהיינו עושים חזרות בקמפוס של הלהקה, היינו מגיעים באוטו קטן בו דחקנו איכשהו את כל הנגנים והציוד, ואז היינו מתמקמים בקושי רב בקרוון קטן.

Celestial: ליד מחברות הפיזיקה… להקה זה כמו משפחה, כולנו סגורים באותו מעגל סגור ומחייב ותלויים אחד בשני.

Seth: היינו לומדים יחד מתמטיקה, 6 שעות ביום!

Celestial: אולי שעה גג. מה 6 שעות?

Seth: ככה פגשתי את חברה שלי, כשעזרתי לה ללמוד למבחן.

Celestial: גם אני! אבל אחרי שהיא הוציאה 96 היא זרקה אותי כמו כלב.


היה לכם חדר חזרות נוסף במושב בשם אושרת, אך הבנתי שהוא עלה בלהבות. מה קרה שם בדיוק?

Seth: את חדר החזרות הזה בנינו כולנו יחד במשך שבוע. זה זמן די קצר לחדר חזרות, אבל עבדנו כולנו יחד בצורה מאד אינטנסיבית ולא ויתרנו עד שהוא היה מוכן. זה סיפור די טראגי מה שקרה שם.

Celestial: אני זוכר שנדבק לי קרטון ביצים לנעל ולא יכולתי להזיז אותו משם. הגעתי הביתה עם גרביים.

Seth: מה שקרה שם זו הוכחה לבורות של הרבה מאד מתושבי הארץ הזאת. איזה ערס אחד שרף לנו את חדר החזרות על כל הציוד שבו. יותר מ-5000 שקל של ציוד ירדו לטמיון. גיטרות, מגברים, רק התופים שרדו בדרך נס. כל זה כמובן שבהתחלה ריסק לנו את החזון שלנו כלהקה, אבל זה גם חישל אותנו וגרם לנו להתקדם ולבנות את חדר החזרות הנוכחי.

Celestial: לתופים יש עכשיו סאונד מקורי משלהם. סאונד של פיח. חחחח.


מילות סיכום אולי לקוראים?

Seth: תודה לצוות מטאליסט על ההזדמנות שהם נתנו לנו להביע את הצד שלנו. רצינו גם להגיד בהצלחה לכל להקות המטאל הישראליות. זו ארץ קטנה אבל היא צריכה להאכיל את עצמה, יש אנשים שחיים את המוזיקה הזאת לפחות באופן מטאפורי. כמו כן, כדאי שמתישהו יגיע הנה לפחות פעם אחת איזה חורף אמיתי.

Celestial: כן, נראה את כל המחבלים האלה שורדים חורף רוסי אמיתי אחד. הם כולם יקפאו למוות, חחחח.

(יותם Defiler & אדיר רון)