כתבת: קארן
מרואיין: Martin Lacroix, סולן להקת Cryptopsy

שלחנו את כתבתנו בתפוצות קארן לראיין את Martin, סולנה הנוכחי של להקת Cryptopsy לכבוד צאת האלבום None so Live בשיחה על השפעות מוזיקליות, הסצנה בMontreal בקנדה, Orphaned Land ועוד. כל עוד זאת ועוד בראיון הבא.

צהריים טובים, Martin מה אתם יכולים לספר על אלבום ההופעה שיצא לכם לאחרונה?

ובכן האלבום החי שלנו הוקלט במונטריאול, שנה שעברה.. המממ, היה קהל מדהים, משהו כמו 200000 אנשים…

מאתיים אלף אנשים?

אוי לא לא, חחחח התבלבלתי..התכוונתי ל-2000 אנשים, סליחה.. אנחנו לא מטאליקה עדיין (צוחק) וטוב שכך..

חחח באמת טוב שכך!

הממ, אז האלבום הוקלט בהופעה ב Montreal, לקח לנו דיי הרבה זמן להוציא אותו האמת, מכיוון שתמיד רצינו אלבום חי מושקע ואיכותי.. בכוונה הקלטנו אותו בעיר מולדתנו כי אני חושב שרק שם הרגשנו בטוחים מספיק כדי להקליט את ההופעה שלנו. כשאנחנו על הבמה שלנו, עם כל הציוד שלנו.. אני יכול להיות בטוח שכל ההפקה תהיה טובה.. לקח לנו 3 שבועות להכין אותו באולפן אח"כ ואני מאד מרוצה מהתוצאה.

בשונה מתחילת דרככם בה הייתם קרובים יותר לצד הברוטלי והבלתי מתפשר של הDeath Metal , אתם הופכים לטכניים יותר ויותר מאלבום לאלבום. מה יש לכם לומר על כך?

תראי, אנחנו מנסים את היכולות המוזיקליות שלנו כמה שיותר.. מבחינתי להקה שבכל אלבום מתפתחת ומשנה קצת את החומר, מה טוב. אנחנו מנסים לפרוץ את הגבולות של עצמנו.. אני חושב שזה רע לקבוע גבולות במיוחד במוזיקה, למשל האלבום הראשון שלנו שהיה מהיר ועצבני.. קצת טכני.. עכשיו זה יותר מושך לכיוון הטכני, זה מה שאנחנו נהנים לעשות.. אני לא רוצה לדפוק שום מעריצים או משהו כזה(צוחק) אבל אני חושב שנמשיך עם הסגנון הזה גם בהמשך.

ומה אתם אומרים על שאר הסצינה הקנדית בקוויבק ומדוע כולם פנו לאחרונה לנגן מוזיקה יותר טכנית? (Kataklysm, Martyr)

אני חושב שזה הסגנון הדומיננטי פה באזור שלנו.. אנחנו מאד אוהבים פה להקות טכניות.. כמו CYNIC למשל. זה מאד טבעי שאנשים יתחילו לנגן טכני יותר ויותר. זה פשוט הסגנון מטאל פה. אין כאן להקות כמו Annahilator, או למשל עכשיו שאני חושב על זה – אין פה להקות DOOM גם.

לא נורא

כן (צוחק) זה באמת לא נורא, יש לנו מספיק להקות איכותיות מהאזור שמנגנות את הסגנון האופייני לפה. תיקחי למשל את Gutenberg בשבדיה יש שם את הסגנון המסוים שלהם. תמיד אפשר להגיד שהסצינה ב Montreal היא טכנית!

מה ההשפעות שלכם מעבר לעולם המטאל? נשמע כאילו אתם לוקחים את התחכום של הג'אז ומעבדים אותו עם דיסטורשן.

זה נכון שיש לנו קשת מאד רחבה של השפעות במוזיקה שלנו, אני למשל יכול להגיד שהלהקה האהובה ביותר על חברי Cryptopsy היא : Dream Theater, אני חושב שזאת להקה שפשוט משלבת את כל האלמנטים המוזיקאליים שאנחנו אוהבים.. קלאסי, ג'ז, רוק, מטאל. אנחנו משתדלים כמה שפחות לקחת השפעות מעולם הדת' מטאל, כי זה מאד קל להאזין לדת' או לגריינד כל היום, ולחקות להקות אחרות. אני תמיד יעדיף לחזור הביתה ולשמוע dead can dance למשל.. ושאר חברי הלהקה שומעים כמעט כל סגנון מוזיקלי אפשרי.. ראש פתוח במוזיקה זה דבר חשוב.

מדוע החלפתם הרבה סולנים? (4) ומניין נובע הקושי למצוא סולן?

כן, באמת נוצר לנו הרושם של בעיות סולנים, אני לא יודע אם לקרא לזה בעיה האמת.. זה מן קושי כזה למצוא מישהו שהוא רק סולן.. תמיד יש גיטריסט שהוא גם סולן או משהו כזה.. למצוא אדם שמתעסק בשירה בלבד זה דבר דיי נדיר באזורינו.. מה גם שאין פה שום מקום של התפשרות.. אבל הסולנים הקודמים עזבו בגלל אי אלו סיבות.. הסולן הקודם למשל, עזב בגלל חילוקי דעות מוזיקליים עם שאר חברי הלהקה, MIKE למשל עזב בגלל המשפחה יש לו אישה וילד. והיה לו חשוב לשים אותם בעדיפות ראשונה.
אני האמת רק תני לי לנגן כל היום ולשיר מטאל- ואני הבן אדם הכי מאושר עלי אדמות,
אני רק מקווה שאותי הם לא יעיפו עוד איזה חודש (צוחק)

ספר לי איך מתבצע תהליך הכתיבה ומיהו הכותב העיקרי? האם היא אינטואטיבית או מחושבת? הרושם שנוצר הוא כי המתופף והבאסיסט מכתיבים את מהלך העניינים.

קודם כל, אנחנו תמיד משתדלים לעבוד ביחד כלהקה, זה חשוב לנו לכתוב ביחד תמיד. אבל כל אחד מביא את הרעיונות שלו, את יודעת, John בדרך כלל מביא את הרעיונות לריפים של הגיטרות, ולאט לאט הרעיונות עולים ביחד עם כולם.. גם אני, כשאני כותב, אני מראה את זה ללהקה קודם, Alex ו John תמיד מביעים את דעתם הכנה מה הם חושבים, וביחד אנחנו עובדים על הכתיבה.. אני חייב להגיד לך שיש לנו יחסים מצוינים בינינו, ואני שמח שכולם מרגישים בטוחים לבוא עם רעיונות חדשים בראש הכי פתוח שאפשר..

לאחר קריאת הטקסטים שלכם מגיעים למסקנה שתהליך כתיבת הטקסט השתנה מאד במרוצת השנים וגם הטקסטים הפכו לאורגינליים ובעלי קונספט חזק במיוחד. האם הרעיון שCrytopsy עומדת מאחוריו משתקף בטקסטים של הלהקה? בהתחשב שבמרבית הקריירה הטקסט לא היה מובן לשמיעה בעליל.

כן, האמת זה באמת לא היה מובן בהתחלה הא? (מחייך) אני חושב שעם השינוי הטבעי שבא ללהקה, גם בא שינוי בכתיבת הטקסטים ובשירה.. זה טבעי שכמו שהמוזיקה הופכת טכנית יותר ויותר, כך גם השירה תיהפך ברורה יותר. אני אישית מאד אוהב לרשום טקסטים שכמה שיותר אנשים קוראים אותו, ככה אני מתאים את עצמי והטקסטים למה שעובר על אנשים באותה תקופה, אני מאד אוהב לשמוע דעות על הכתיבה, ואני נהנה לסיים לכתוב שיר, כשכל חלק שלו- כאילו "מוקדש" למישהו אחר מהאנשים הקרובים אלי.

למרות הברוטליות שבמוזיקה והקיצוניות שבנגינה , Cryptopsy רחוקה מלהיות להקה נטולת רסן שרק מבצעת Grindcore. מה דעתכם הלהקה על הפלג של הלהקות שמושך לקיצוניות אך לא משמר את היכולת והרעיון שבמוזיקה?

חחחח מה אני יכול להגיד? שיהיה להם בהצלחה!

ובכל זאת?

ובכן, תראי, אני מכיר את הבעיה של להקות שמנסות בעל כורחן למשוך כמה שיותר לכיוון הקיצוניות ומאבדות את הצפון בדרך. בסוף, הם נשמעות כמו משהו לא מובן, ולא נעים.. אני יודע שהרבה פעמים יצא לנו לשמוע בפסטיבלים שניגנו בהם, המון להקות שהופיעו איתנו שפשוט לא יכולנו להקשיב להן. אני רק מקווה שעם הזמן כחלק מכל שינוי טבעי שעוברת כל להקה, גם הלהקות הללו יעברו את השינוי ויבינו שאפשר להיות מהיר וקיצוני בלי לאבד את היכולות המוזיקליות של עצמך.

מה לגבי Black Metal? האם אתם רואים להקות Black באותה רמה של קיצוניות או כבדיחה בשבילכם?

מאז ומעולם תמיד אמרנו שמהירות במוזיקה לאו דווקא מסמלת קיצוניות.. הרבה אנשים מתבלבלים בזה, ולנו חשוב ליצור גם עומק במוזיקה.. לא רק מהירות כאסח חסרת תוכן.. אני לא חושב שBlack זה בדיחה, אני לא יכול להגיד על אף סגנון מוזיקלי שהוא בדיחה, אבל מצד שני זה לא מה שנחשב קיצוני לדעתי. אני חושב שמוזיקה קיצונית היא מוזיקה שמתחילה לאט לאט, ואז *פאחח!* (צועק) זה נהיה ממש ממש מהיר ורוצח. אני חושב שזה הרבה יותר קיצוני מאשר שיר מהיר וריק.

ספר לי לאן מועדות פניה של הלהקה?

טוב לא להיבהל, אבל אנחנו דווקא מושכים יותר לכיוון המלודיות ופחות ברוטאליות.
(שתיקה)

כן….. ?

אה, חשבתי שזה יכה אותך בתדהמה (צוחק) לא אבל עכשיו ברצינות, חשוב לי לציין שהלהקה לא תאבד את האופי שלה בתור להקה כבדה, אנחנו לא נהיים להקת Heavy Metal או משהו כזה, פשוט כמו שאמרתי.. מנסים לפרוץ את הגבולות של עצמנו ונראה לאן נגיע

ומה החזון שלכם? איפה הייתם רוצים לראות את עצמכם בשנים הבאות? ולאיזה הישגים אתם מצפים להגיע?

קודם כל לשמור על התהליך היצירתי שלנו בתור להקה. זה הכי חשוב לכולנו. אנחנו מאד אוהבים לנגן, ואנחנו מאד מאד נהנים ליצור דברים חדשים, אז קודם כל אני מאחל לכולנו לשמור על זה. הדבר השני, אני חושב שהלהקה הייתה שמחה לאחל לעצמה אירועים יותר גדולים, פסטיבלי ענק, יותר קהל.. אולי יום אחד באמת נביא 200000 אנשים כמו מטאליקה (צוחק)

אההה! בגלל זה אתם מנגנים יותר מלודי עכשיו…

(צוחק) עלית עלינו ! אני מודה!
לא באמת, אבל אני חושב, שהגאונות היא להביא מאתיים אלף אנשים ולנגן מוזיקה כמו שלנו. זה כבר באמת ממש חלום.

כולנו מחזיקים לכם אצבעות! עכשיו,בוא נדבר על קנדה, במשך הרבה שנים הסצנה הקנדית למעשה לא הייתה קיימת וכל הלהקות הקנדיות "נחטפו" על ידי חברות התקליטים המובילות של אירופה.
האם המצב עדיין כך? או שכבר יש תשתית מקומית?

זה ממש נכון. באמת רוב הלהקות "נחטפו" על ידי חברות אירופאיות. רוב החברים שלנו שיש להם להקות, חתומים בכל מיני לייבלים אירופאים. יש להקה אחת פה שנקראת "סאובליביון" שהם עצמאיים, ויש להם לייבל משל עצמם. אבל חוץ מהם, באמת כולם חתומים במקומות אחרים. אבל זה מאד קשה לקבל חוזה ללהקה מקנדה, אני חושב שבטח הרבה להקות כאן היו מוחתמות ממש מהר אם הם למשל היו מקליפורניה או משהו…

ואיך הסצינה הקנדית? ספר לנו משהו שלא ידענו ולא העזנו לשאול?

אוו לה לה! משהו שלא תעיזו לשאול זה בטח משהו שאני לא יעיז לספר! (צוחק) יש לנו פה סצינה מאד מגובשת הרבה יותר למשל, מלפני כמה שנים. זה מדהים, אבל הסצנה הולכת ומתגבשת במקום להתפורר. הנה למשל היום בערב יש הופעה שלStrappin Young Lad ואנחנו כולנו הולכים לשם כדי להגיד שלום לחברי להקות אחרות, כדי לתמוך, כדי לשבת ולשתות בירה יחדיו. דווקא הדברים ה"כביכול" קטנים- כמו ללכת להופעות. זו התמיכה האמיתית לדעתי.

איך אתם מסבירים את העובדה שלהקות כמו Kataklysm וכמוכם נמצאות בחברה כמו Century media שלמעשה מחתימה בד"כ להקות יותר מתונות?
אני לא כל כך יודע איך לענות על זה. כי אנחנו פשוט טובים? ובגלל זה הוחתמנו?זה נשמע שחצני מידי? אני מקווה שלא, כי זו לא הכוונה. Century Media מחתימה להקות שהיא מאמינה בהן- ואנחנו אחת מהן. פשוט כך.

מה אתם יודעים על ישראל ועל סצינת המטאל כאן? מכירים להקות מכאן?

לא. (שתיקה)

אה… זו תשובתך הסופית?

אני מצטער, זו בטח התשובה הכי קצרה וקולעת שקיבלת כל הראיון הזה! אבל אני באמת לא מכיר שום להקות מהאזור שלכם. דווקא הייתי שמח להכיר, אולי תמליצי לי על משהו? תני לי שמות של להקות, אני בטוח מכיר בשם…

טוב יש להקה שחתומה אתכם באותו לייבל. אולי שמעת על Orphaned land?

לא. (שתיקה)

טוב, השאלה הזו הולכת להראות ממש מצחיק כשאני אכתוב את הראיון הזה אתה יודע..

(צוחק) אני מרגיש לא נעים כל כך.. תני לי עוד שמות ?

*נותנת לו שמות של לפחות 10 מהלהקות המובילות בארצנו*

לא לא אני ממש מרגיש שפספסתי פה משהו. אני אהיה חייב לבדוק את הלהקות האלו (מוציא עט ומבקש ממני לאיית לו כל שם) אני הולך לבדוק את הלהקות שאמרת, אני תמיד אוהב לשמוע דברים חדשים, במיוחד ממקומות אקזוטיים כמו ישראל!

אפרופו ישראל…לאחרונה הופיעו כאן להקות כמו Vader ו Aborted . אם יזמינו אתכם להופעה בישראל תסכימו להגיע?

איזו שאלה? בוודאי! תתפלאי לשמוע, אבל לאחרונה דיברנו בינינו לבין עצמנו הלהקה, על איזה מקומות היינו שמחים להופיע בהם, וככה עלו מספר רעיונות. אנחנו מאד רוצים להופיע למשל, ברוסיה או אוסטרליה. אני מאד הייתי רוצה לראות את המקומות האלו..
וגם השם של ישראל עלה אגב, אנחנו באמת נשמח להופיע אצלכם!

כדאי לך יש לנו קהל מדהים

אני מתאר לעצמי! ואני מקווה שבאמת יום אחד Cryptopsy יהדהדו באחד המועדונים אצלכם בהופעה חיה! תמסרי לכולם שם שיש למה לצפות!

אאאמן.!

*תודה לחברי Abed על הלחנת השאלות