Jorn, ציפית לכזו קבלת פנים חמה לאלבום הבכורה?

האמת שלא, ידענו שהאלבום טוב אבל הוא אכן אומץ בחום על ידי המון אנשים ועיתונאים וזה מאד משמח, אני מאמין שזה שאלה של הרבה גורמים המובילים יחד לתוצאה מסוימת, זה מתחיל במוסיקה, עובר דרך ההחלטות העסקיות שאתה לוקח ונגמר בעיתוי שהאלבום יוצא, אנחנו לא חדשים בתחום המוסיקה, כל אחד מאתנו ניגן לא מעט בהרכבים קודמים, כך שניסינו שהכל יתוכנן בצורה הטובה והנכונה ביותר.


למי שעוד לא זכה להכיר אתכם: תן מעט מידע.

בשמחה, Masterplan הוקמה לפני שלוש שנים בערך, פרט אלי מנגנים בלהקה Uli Kusch שהיה ב Helloween, על התופים, Jan S. Eckert על הבס, הוא ניגן גם ב Iron Savior בעבר, Axel Mackenrott על הקלידים, Roland Grapow על הגיטרה , הוא היה גיטריסט של Helloween במשך 12 וחצי שנים, ואני שר, שרתי בעבר ב Ark והוצאתי 2 אלבומי סולו והשתתפתי בעוד מעל ל 10 אלבומים שונים, התחברנו יחד כולנו כפי שציינתי, והנה אנחנו כאן…


הוצאתם את אלבום הבכורה ב AFM Records, חברה שגילתה לעולם את Edguy ועוד הרכבים כמו Squealer, Circle To Circle, Voice ועוד, למה בחרתם ללכת אתם? האם אתם מרוצים?

קיבלנו הרבה הצעות מהרגע שהתחלנו לחפש דיל ללהקה, אהיה כנה, היו הצעות יותר טובות מבחינה כלכלית, אבל ההצעה של AFM Records הייתה הכי טובה מבחינת קידום המכירות ומבחינת האסטרטגיה השיווקית שלהם, הם באמת תמכו בלהקה ובכל העניין והביאו דרך שלמה מלאה ברעיונות מיוחדים שמטרתם לקדם את הלהקה, אז במקום ללכת לאיבוד בין להקות אחרות בחברה ששם נהיה עוד שם ברשימה, החלטנו ללכת אתם, הם אנשים מצוינים, חבר`ה נהדרים ואנחנו מאד מרוצים מהעבודה המשותפת, הרבה יותר טוב ממה שקיווינו.


האם העובדה ששניים מחברי הלהקה שלך, ובעיקר רולנד שהיה מעל 12 שנה ב Helloween משאירים מעין צל על הלהקה שלך במובן שיש מעין כנף של להקת האם מעל Masterplan???

האמת שלא, אנחנו לא פרוייקט צד, אנחנו להקה במלוא מובן המילה של הדבר, ואם להיות כנה לחלוטין, אני לא חושב שכרגע זה משיק למישהו מהקהל איפה ניגנו קודם מפני שהמכירות של אלבום הבכורה שלנו הרבה הרבה יותר גבוהות מהמכירות של שני האלבומים האחרונים של Helloween, אז לא, אני לא חושב שזה נכון.


יש לך מידע לגבי המכירות של אלבום הבכורה שלכם?

אין לי מספר מדוייק אבל עברנו כבר מעל למאה אלף עותקים


אתה צוחק איתי…, זה מדהים, זה פשוט לא יאמן.

לשמחתי אני לא צוחק במקרה הזה.., האלבום מאד מצליח ואני מאד מאושר מזה, הוצאנו משהו שיש בו קטע מיוחד לדעתי ואני שמח שהרבה אנשים התחברו לזה.


האלבום שלכם מעבר לצד של ה Heavy-Power מטאל מציע משהו אחר, מעט יותר הארד רוק או רוק מלודי איכותי, הרבה עומק שלרוב הלהקות בתחום חסר, גם את הטקסטים אהבתי, הוא לא נשמע כאלבום ראשון, מאד בוגר לדעתי.

אל תשכח שרובינו מעל גיל 35, אנחנו לא מנגנים חודשיים.., התעסקנו בגוונים שונים של המוסיקה הזו במשך השנים, וכמו כן אתה מתפתח כבן אדם וכל מה שעובר עליך משתקף מן הסתם במילים שאתה כותב ובחומר שיוצא ממך, אני לא חסיד של שירים על עבמי"ם הטסים לחלל דרך כוכבי לכת על גבו של דרקון כסוף רעמה…(צחוקים הדדיים…) אלא אני שר וכותב הרבה יותר על נושאים ריאליסטים, על איך שאני רואה את החיים, על דברים שאני חווה, על ערכים שאני מאמין בהם, זה הרבה יותר אותנטי לדעתי מאשר לשיר על שטויות, אולי זה נכון ללהקות אחרות אבל לי זה לא מרגיש אמיתי, ניסינו באמת תת באלבום הזה משהו שונה, להביא נגיעה אחרת, ואני מקווה שהצלחנו.


אבל איך אתה מסביר את העובדה שהוא נשמע כל כך בוגר מבחינת החומר, זה לא אלבום שנשמע כמו אסופת מוסיקאים שהתיישבה יחד לנגן, זה נשמע כמו התקבצות של כימיה מטורפת שיוצרת משהו ממש מיוחד.

יש משהו במה שאתה אומר, אני מסכים אתך שהכימיה של כולנו כנגנים ביחד, כשכל אחד מביא את הצד שלו ואת מה שהוא יוצר מבפנים היא שיוצרת את הזהות שלנו כלהקה ואת האלבום, כשכל אחד בא עם ההשפעות האלו המוסיקה לוקחת אותך רחוק, הרי התפיסה המוסיקלית שלנו רק התרחבה במהלך השנים מצד אחד, אתה רואה בפסטיבלים להקות בלאק מטאל על אותה במה עם להקות בסגנון שלנו ולהקות גותיות וזה נפלא בעיני כי זו חציית הגבולות שעוזרת לאומנות ולאמירה להגיע להרבה יותר אנשים בצורה נכונה, מצד שני נשארנו מחוברים לשורשים שלנו לדברים שהשפיעו עלינו כשהתחלנו לנגן ולא נכנענו לאופנות במהלך השנים.

כולנו מגיעים מקטע של רוק איכותי ומטאל מלודי וכבד אז כל הדברים האלו פלוס זה שחשוב לי ליצור מוסיקה שתישאר הלאה, כלומר, כשאני שמעתי את הלהקות שעיצבו אותי בתור ילד קיבלתי אימפקט מאד חזק מהן, Deep Purple, Genesis, Pink Floyd וכל אלו, הם הגדולים בעיני גם היום, הייתה להם אמירה חזקה וממוקדת ובעיקר ומעל הכל היתה להם זהות ייחודית, הן לא נשמעו כמו זיוף, היה ברור שהם עומדות מאחורי מה שכתוב בטקסטים ומאחורי המוסיקה, הרבה להקות היום מנגנות טוב, מופקות טוב אבל נשמעות כמו זיוף, לא כמו משהו אמיתי אלא כהעתק חסר זהות וצביון משלהם, זה חבל מאד לטעמי, אז מה שאני מנסה ליצור זה את אותה אמירה.


אבל מהיכן היא באה האמירה הזו? משעות בחדר החזרות? מאיפה זה בוקע אצלך?

משנים בחיים ובעיקר משנות הילדות שלי, זה דבר שאי אפשר לרכוש בשעות של נגינה על הגיטרה או בחדר החזרות, זה דבר שאו שיש לך במבנה האישיות או שאין לך. אני בן 35 היום ויש לי ילד, אני רואה את הדור של היום והוא כל כך שונה מהדברים שאני הכרתי. אני לא אומר שהקדמה רעה, ממש לא, אבל אני אומר שהדור הצעיר יותר איבד קשר עם הדברים שנתנו לאנשים בשנות הששים-שבעים ושמונים צביון אותנטי.

מתי טיילת בחורשה לאחרונה? מתי ישבת ליד הים בבוקר? אני לשמחתי כילד גדלתי בבית שהיה חווה, מגיל צעיר הכרתי בעלי חיים בקרוב, עזרתי לאבי להבעיר את העצים ולבצע את עבודות החווה כמה שילד יכול לעזור, אבל הוא היה לוקח אותי לטייל ביערות, בחווה, מראה לי כילד את החיות, מסביר לי איך הדברים עובדים, לוקח אותי לראות אגמים, ציפורים, אני יודע היום שזה מאד עיצב אותי.

אני מנסה לעניין את הילד שלי גם בדברים האלו, לוקח אותו לטייל, מראה לו דברים, זה ברור שבהרבה מקרים הוא יעדיף לשבת ליד האינטרנט אבל משם לא צומחת האותנטיות עליה דיברנו קודם, משם צומח ידע, ידע זה טוב בל כשהוא בא יד ביד עם אותנטיות זה הרבה יותר עמוק ומרווה מבחינה מנטלית ויצירתית וכמובן עוזר להתפתחות, גם שלי כאדם מבוגר, גם של הבן שלי וכמובן של כל אחד לדעתי.


וזה משהו שאתה מנסה לקחת מהתקופה ההיא ולהכניס לחומר ולהוויה של Masterplan?

להוויה, בהחלט כן, אלו מעין ערכים של צביון אישי שכמו שאמרתי, או שיש לך או שאין לך, משהו שאני מאד מקווה שמי ששומע את האלבום מרגיש בלב, שאנחנו נשמעים לו אמיתי ונכון ולכן הוא יכול להזדהות איתנו ועם התכנים שאנחנו מעבירים, לקבל את התפיסה הנכונה על מה שאנחנו ומה שאנחנו מנסים לומר ולהעביר דרך המוסיקה שלנו, אני מאד אשמח לדעת שזה כך.


לאלבום שלכם צירפתם דיסק נוסף המכיל גם וידיאוקליפ לשיר הנושא המצויין Enlighten Me וגם ראיונות עם חברי הלהקה.

כן, רצינו לתת את התמורה המקסימלית למי שקונה את הדיסק, להכניס מקסימום אינפורמציה וחומר, לא לתת 35 דקות מוסיקה אלא הרבה יותר מזה, מי שבוחר להשקיע בנו את הכסף שלו אשמח לתת לו את הטוב ביותר שניתן.


אתה יכול לדמיין את Masterplan מופיעים בישראל?

כן, למה לא? הטרור לא מפחיד אותי, זו בעיה עולמית, כבר ראינו שזה יכול לקרות גם במדינות כמו ספרד, טורקיה או ארצות הברית שחשבה שהיא מוגנת עד לפני שלוש שנים, אז לא זה מה שימנע ממני להגיע. אם יש יזם ויש תאריך טוב אני אדבר עם הלהקה שלי וננסה לארגן משהו, אני לא מפחד להגיע ולהפך: זה תמיד נחמד וטוב להגיע למדינות חדשות ולפגוש אנשים חדשים שמתחברים עם המוסיקה שלך, זה נפלא בעיני.


קצת על קריירת הסולו שלך ודברים מהעבר, למה עזבת את Ark?

מפני שהיו לי ויכוחים עם הגיטריסט על הדרך בה הדברים צריכים להתנהל, חברת התקליטים לא קידמה אותנו בכלל, היינו מאד נדחקים לשוליים ולא לא היה אכפת מזה. חוץ מזה, הוא רצה לקחת את הלהקה לכיוון אחר שלי הרבה פחות התאים, אני גאה ואוהב את מה שעשיתי שם אבל זה כבר לא היה נכון לי בנקודה מסויימת.


שני אלבומי הסולו שלך מאד שונים מהחומר של הלהקה, מעין הארד רוק מלודי עם חומר יותר כבד ואיטי, עם הרבה נגיעות שלא חשבתי שאשמע מהכיוון שלך, מה אתה חושב עליהם כיום?

שני אלבומי הסולו הראשונים הם טובים בעיני, במיוחד השני שבהם, אבל האלבום השלישי שהולך לצאת ממש בקרוב ויקרא Out For Every Nation הוא בהרבה מאד מובנים אלבום הבכורה שלי, אני מרגיש לגביו את ההתרגשות של תקליט בכורה.


גם את האלבום הזה בחרת להוציא ב-AFM Records, בניגוד לשני הקודמים שיצאו ב-Frontiers Records האיטלקים, מה הסיבה?

נראה לי הכי טבעי בעולם לעשות אצלהם את התקליט הזה מכיוון שהם עובדים עם Masterplan ואני סומך עליהם ומאמין בשיטת העבודה שלהם במאה אחוז, אין לי שום דבר נגד החברה הקודמת, ההפך, אבל רציתי לשים את שתי האלבומים תחת אותה קורת גג כי ממש טוב לי ב=AFM Records.


ומה מצפה לנו באלבום הזה?

יש בו 11 שירים אישיים שלי שאני מאד גאה בהם, טקסטים שלי, המוסיקה היא ממגוון ההשפעות שיש עלי כאדם וכיוצר אבל היא בהחלט כבדה ומלודית ומאד מטאלית, אם כי אני מאמין שהיא נשמעת אחרת מהמקובל כיום. מלודיה זו המילה המרכזית אצלי תמיד אחרי הכל, את האלבום ילווה וידיאוקליפ לשיר Living With Wolves, הוידיאו צולם במוזיאון שהוא למעשה מקום בעיר Vemork הנמצאת סמוך למקום בו אני גר בנורווגיה.

המקום הזה שימש במלחמת העולם השנייה לבסיס מטוסים של בעלות הברית כנגד גרמניה הנאצית כי הגרמנים רצו להשתמש בחומרים האורגנים והביולוגים שבמקום כדי להכין פצצות אטום, בעלות הברית הגנו על המקום ביחד עם בני עמי כנגד הנאצים וגברו עליהם. דרך אגב, Magnus Rosen הבסיסט של Hammerfall מארח בבס באלבום, שמעת אותו כבר? מה אתה חושב עליו?


אחלה של אלבום לדעתי, הסאונד מאד טבעי, מאד Live ולא Over Produced כמו הרבה אלבומים שיוצאים היום וזה אחלה בעיני, הרגשה אמיתית של רוק.

זה מה שניסיתי ליצור מבחינה הפקתית, תחושה של עומק ומאד ישירות בסאונד, שזה יישמע חי ואמיתי.


אוקיי Jorn, תודה רבה לך על הזמן ועל הראיון המעניין, המון בהצלחה עם תקליט הסולו החדש וכמובן עם Masterplan.

תודה רבה לך על התיכה בנו והראיון, ד"ש לכל מי שאוהב אותנו בישראל, נשמח אם תבקרו באתר של Masterplan ושלי.

(ישי שוורץ)

לאתר של Jorn