נו.. אז עברו להם קצת יותר מ 3 חודשים מאז שהשקתם את המבול על פני המים. מה קרה מאז?

קובי: בחיים לא קרה לנו דבר כזה ואני מאחל את זה לכל להקה. עשינו מעל 150 ראיונות (רק מטאל האמר עשינו 7 שונים!) האלבום קיבל מעל 350 ביקורות וזה לא מפסיק, אפילו מחר יש לי עוד ראיון. בארץ היה לנו יחסי ציבור מצוינים: היינו בטלוויזיה, בעיתונות וזה התבטא גם במכירות טובות, אני חושב שחשוב שידעו מה זה מטאל, גם אלה שלא שומעים את המוזיקה, כמו שאנחנו לא שומעים פופ ויודעים מי זו בריטני. הייתה לנו הופעת השקה מטורפת, חברים ואפילו חברי משפחה שלנו נשארו בחוץ בלי אפשרות להכנס למועדון התיאטרון. התגובות בעולם, הם בגדר לא יאמן, אספנו את רוב הביקורות שנכתבו על האלבום, פשוט מדהים ומשמח.

יוסי: העולם חיבק את "מבול" בצורה שיכולנו רק לחלום עליה. כל המאמצים השתלמו בהיבט הזה. ניתן למצוא היום ברשת ובמגזינים השונים מאות סקירות, ראיונות וכתבות על ה"מבול", כולן חיוביות ביותר וחלקן הניכר מכריזות עליו כאלבום השנה במטאל לשנת 2004 לפני שהשנה הסתיימה אפילו.


מה היו התגובות של המראיינים והכתבים למיניהם לאלבום, לקונספט ולעובדה שאתם להקה מישראל?

קובי: הכתבים שם כל היום טוחנים את אותו אוכל, זה תמיד מטאל סקנדינבי, אמריקאי או אירופאי (שהוא תמיד טוב לדעתי) אבל פתאום מגיחה להם מסנצ'ורי מדיה להקה מישראל, מאזור המזה"ת והם בהלם מזה, זה שונה מהסטנדרט שלהם ומעניין אותם לשמוע את הסיפור של ה"עוף המוזר" הזה. החברת תקליטים אמרה לנו שהם כבר הוציאו 12 אלבומים אחרי מבול אבל עיתונאים עדיין מבקשים לראיין אותנו, יא אללה, עניתי כבר את אותם תשובות כל כך הרבה פעמים. אבל אני לא מתלונן, זה נותן להם קצת זווית והשתקפות של מה קורה פה (חלקם חושבים שאנחנו רוכבי גמלים עדיין).

יוסי: למרות שלא כל המראיינים מתעסקים בסוגייה של מוצאנו הישראלי, אצל אלה שכן, ניתן להבחין כי הם מאוד מתפלאים על כך שהרכב ישראלי זוכה להצלחה כה עצומה בארצות ערב. ההכרה בנו בארצות כמו ערב הסעודית, סוריה, לבנון, מצריים ורבות אחרות ניכרת הן במכירות והן באהדה שאנו מקבלים מהמעריצים שם, באי-מיילים ועוד.


מה תעשו כדי שאלבום הלהקה הבא לא יראה חיוור לאחר הוצאת אלבום קונספט מלא השבחים כמו המבול?

קובי: את האמת, אחרי כמעט 8 שנות עבודה על המבול, אין שמץ של מושג, אבל אני סומך עלינו, אנחנו מורכבים מחתיכת קבוצת מוחות שרוטה בשביל להתעלות אפילו על מבול. קשה לעשות אלבום רגיל (שהוא לא קונספט) ושיהיה לו את העומק שיש לאלבום קונספט – אלבום קונספט הוא ממש סיפור, סוג של סרט או מסע בעוד שבאלבום רגיל זה קבוצת שירים בעלי נושא דומה נגיד, בכל מקרה, זה מסקרן גם אותי מה לעזאזל נעשה עכשיו.

יוסי: אנחנו עדיין לא חושבים על האלבום הבא בשלב זה, למרות שרעיונות מתחילים לעלות. כרגע הכי חשוב למצות את ה"מבול" וכל מה שהוא יסחוף אחריו, כולל הופעות ו-tours בחו"ל.


אני חייב לציין שאתם בהחלט חבורה שרוטה, כפי שהיה ניתן לראות בשידור החי ובמקרים אחרים 🙂

יוסי: וזה רק קצה הקרחון…

קובי: הלו הלו!! יוסי תפוס אותי שאני לא אדקור את החצוף הזה!

יוסי: תרגיע, מתוק, תרגיע… חבל לנקות אח"כ את כל הדם…

קובי: רק הערה קטנה לגבי שרוטים – אלה שהכי לא נראים שרוטים, שם מסתתר הטירוף. כלומר, יוסי לא סופר אותנו עם השריטה שלו!

יוסי: אה, התחלת ברמזים, כאילו… הבנתי


מהן המטרות הבאות שסימנתם לכם לעתיד הקרוב?

קובי: אנחנו רוצים להופיע בסיבוב הופעות, כרגע אנחנו במגעים לסיבוב בשלושה יבשות!!! (נקווה שיצא מזה משהו טוב) אנחנו צריכים בקרוב להוציא להקרנה את הסרט שמתעד את הקאמבק שלנו בערוץ 8, הייתי רוצה שנעמיד מופע אקוסטי חדש (אבל רק בהמשך, ב-2005 אולי) וכמו כן הייתי שמח שנעשה די.וי.די גם מטאלי וגם אקוסטי. אבל ה-חלום שלי, הוא לעשות סרט אנימציה למבול, לא יודע עוד איך לעזאזל נעשה את זה. גם קליפ זה בהחלט משהו שחייבים כבר לעשות, לא יצא קליפ עד היום רק בגלל שאנחנו מאד קפדנים ברמה אומנותית.


עד לאן תזרמו עם המופעים האקוסטיים שלכם?

קובי: כמו ששמת לב, המוזיקה שלנו היא כמעט ללא גבולות, אנחנו שרים ב-6 שפות, האתר שלנו נבנה ב-12 שפות. ואנחנו משלבים ים כלים בתוך המוזיקה, התשובה היא – כל עוד הרוח עדיין נושבת, זה יכול ללכת לכל כיוון שהוא, רק חשוב לשמור על הסנטר שעושה את אורפנד ל-אורפנד. הייתי שמח מאד להופיע עם מקהלת זמרות, תזמורת פילהרמונית, חבורת דארווישים מאזרבייג'ן ואני יכול להמשיך ככה שעה.

יוסי: אנחנו מאוד פתוחים בסגנונות שאנו מאזינים להם ובעיבודים שאנו מסוגלים להעמיד. נשמח להופיע מול קהלים בכל גיל ובכל חיתוך דמוגרפי. למרות שצריך לזכור שאורפנד לנד הייתה ותישאר Universal Metal, קרי בראש ובראשונה אנחנו "הרכב כבד". עוד לא פגשתי את הז'אנר המוזיקלי שהצליח לעשות לי חצי מהריגושים שאקורד דיסטורשן מעביר בי.

קובי: בדיוק, זה הסנטר שדיברתי עליו. אסור לגעת בזה.


מה הפיסגה הכי גבוהה שאליה היתם רוצים להגיע בישראל?

קובי: להופיע בכנסת ושהקהל שלנו יבעט לחברי הכנסת בתחת בריקוד פוגו מסעיר! ובנימה רצינית – אני מקווה שהמוזיקה ככלי תקשורת, תוכל לעזור לאנשים להתחבר לעצמם, מוזיקה יכולה לפתוח דלתות שאף אחד לא יודע לפתוח, אני מקווה שנשמח כמה שיותר אנשים, מבחינתי זה הפסגה.

יוסי: אני די מרוצה מסוג החשיפה הנוכחי, כלומר, לא להיות מיה בוסקילה שלא יכולה לרדת למכולת בלי שיטרידו אותה, אבל מצד שני לא להיות אנונימיים לגמרי. יוצא לי פעם או פעמיים בשבוע להיתקל באנשים ברחוב שמזהים אותי ומברכים אותנו על התרומה שלנו למוסיקה הישראלית ברחבי העולם. זה משמעותי עבורנו. אני חי טוב עם זה שאנחנו לא ב-main stream אבל מצד שני מכירים אותנו הרבה מאוד אנשים שרחוקים ממטאל שנות אור.


בעוד כשבועיים אתם טסים לתורכיה ביחד עם משלחת של מעריצים מהארץ איך ההרגשה לקראת ההופעה?

יוסי: זו לא הפעם הראשונה שנופיע מול הקהל הטורקי, אבל זה מרגש כמו בפעם הראשונה. זה פסטיבל Open Air באצטדיון פתוח עם 30 להקות כאשר אנחנו אחת ה-co-head liners (הלהקה השנייה בחשיבותה ביום המופע). מדברים על קהל של לפחות 10,000 איש. זה נשמע מרגש ואנחנו מחכים לזה. אני אישית מאוד אוהב במות ארוכות שאפשר לרוץ עליהן.

קובי: אני משקשק, זה להופיע עם שמות שהם אבן דרך בסצינת המטאל, אבל אני סומך עלינו, הכנו להם גם שיר בתורכית בגירסת מטאל מעובדת מחדש. בהחלט כבוד לחלוק במה עם Destruction, Katatonia, Udo, Malevolant Creation, Epica, Pos, Hatebreed ועוד ועוד…

אני שמח שיוצאת איתנו משלחת מהארץ, לפעמים זה חשוב לראות אפילו קומץ של אנשים מהבית במיוחד שאתה צריך להופיע מול כל כך הרבה אנשים, זה כיף לדעת שיבואו איתנו חברים מפה. יש לנו קשר מאד הדוק עם הקהל שלנו, תיראה את הפורום שלנו, זה תקדים לכל להקה ולא רק ישראלית, זה ממש שכונת חיים חמודה, בהזדמנות הזאת אני רוצה להגיד כל הכבוד לכל האנשים שבנו את הפורום היפה הזה.

יוסי: מאוד מחמיא לנו שתוך פרק זמן קצר יחסית אחרי יציאת "מבול" ואחרי תקופת שתיקה ארוכה, האמרגנים ברחבי העולם מברגים אותנו ישירות לראש הפירמידה בפסטיבלים השונים שעל הפרק. אנחנו מקווים לעמוד בציפיות ומכינים סט הופעה בלתי נשכח עם מחווה קטנה לאוכלוסייה המקומית שהם לא ישכחו עוד הרבה זמן.


אתם יודעים אולי מאיפה באה ההערכה הרבה הזו שהבריגה אתכם כלכך גבוה בפסטיבל?

קובי: אני חושב שזה בגלל הקשר שלנו עם טורקיה, ממוזיקלית עד למסע שהיה לנו שם. ועד לזה שיצאנו בסנצ'ורי מדיה שהיא חברת מטאל ענקית.

יוסי: אני מניח שזה גם נובע מהייחודיות ש-Orphaned Land משדרת, הן מוסיקלית והן קונספטואלית. בראש ובראשונה הביקורות המדהימות עושות את שלהן, ובנוסף יש לנו סט הופעה עשיר הכולל ציוד מחשב שמוציא החוצה ב-live את כל הכלים והמקהלות שלא ניתן להביא על במה אחת בו זמנית.


אתם לא חושבים שהמוזיקה שלכם יכולה להתאים גם לקהל היעד הדתי? האם יצא לכם לקבל תגובות מאנשים מהמגזר הזה על מה שאתם עושים? אחרי הכל אתם מספרים את סיפור המבול התנכי…

קובי: תתפלא אבל אם יש אנשים בלוב שהקשיבו לנו, יש גם אנשים במגזר הדתי, אמנם לא הייתי אומר ששמעו אותנו במאה שערים, אבל בהופעות שלנו יש ברסלבים וחבר'ה של כיפות סרוגות וכו' – אני לא רואה מניעה של למה לא אולי מלבד הגרואלים… אבל גרואלים זה חלק מהעניין, אם היינו רוצים להתייפיף היינו אוליבר שאנטי, הקטע הוא תמיד לשלב את כל העולמות בתוך המוזיקה.

יוסי: המוסיקה שלנו בהחלט מתאימה לקהל בדרגות אמונה שונות. יצרו איתנו קשר כבר לא מעט אנשים שהם דתיים אדוקים למדי (מחובשי כיפות ועד לשומרי מצוות טוטאליים) שסיפרו לנו כי מאוד התחברו למוסיקה ולקונספט.

קובי: אני גם מכיר סיפורים של מטאליסטים שחזרו בתשובה, ריסקו את כל האלבומי מטאל שהיו להם (לא חרם? הייתם עושים בוחטה ב-eBay) ולקחו איתם את "אל נורא עלילה" אל עולם הדת, זה מאד מחמיא ונותן מוטיבציה להמשיך.


מה צפוי לנו בהופעה הקרובה?

קובי: זה ידוע שסולנים הם עצלנים (הם אף פעם לא סוחבים כלי נגינה, מחליפים בלאי) – אני מקווה שהקהל ישיר איתנו חזק ככה שאני לא יצטרך לשיר בכלל.

יוסי: צפוי רפרטואר מגוון של עיבודים מיוחדים לשירים מכל התקופות, הרבה מ"מבול" אבל גם מ-El Norra Alila וגם מ-Sahara. יהיו שירים שנבצע לראשונה ב-Live, היסטוריה בהתהוותה.

קובי: צפויה לנו את אותה אוירה שיש בהופעות שלנו, מטאל, חאפלה, פוגו וריקודי הילולות.


בתור להקה שהופיעה בארץ, מה תוכלו להגיד ללהקות בחו"ל שמפחדות להגיע לכאן? 😉

קובי: תהיה בטוח שעכשיו בתורכיה, שלושים להקות ישמעו מאיתנו "מאנטרה" אחת – בואו להופיע פה!!!! מהמטאליסט הייתי מצפה לטיפה יותר שיפוט מהשטויות שמראים לו בחדשות.

יוסי: יש לנו ארץ נהדרת. באמת, יש כאן קהל צמא למוסיקה כבדה, שיתעלמו מ-CNN ושאר מניפולציות תקשורתיות ויבואו לשבור פה את המקום. דבר נוסף שהייתי אומר להם, אם כבר בענייני להקות, שיש לי גם מסר (שאני מוביל, אגב, בכל הקשרים שלי מול חו"ל), והוא שיש כאן סצינה מדהימה של להקות צעירות ומבטיחות, יש להקות מקומיות שיש להן הרבה מה להציע ועם הרבה כוח רצון ועשייה יוכלו גם הן לפרוץ החוצה, אני בטוח. דוגמאות על קצה המזלג הן DigiTemple שהולכים להיות ה-Depeche Mode \ Fear Factory הבאים, אם רק יעשו את הצעדים הנכונים, או Zonda הירושלמים המוכשרים.

קובי: ואל תשכח את Distorted, Moonskin, Eternal Grey, Solitary, Sitra Achra, Sitra, Bartholomeus Night, Disonnant, Abed, Threnody, סיילם הוותיקים ועוד רבות וטובות!


מילים אחרונות למעריצים בישראל?

יוסי: Stay Forever Orphaned!
תודה על כל המילים החמות שאתם שולחים לנו, זה גורם לכל העבודה הקשה להשתלם.

קובי: תודה לכולכם, אין Orphaned Land בלעדיכם, בחיים לא היינו קמים אחרי כל השקט הזה אם לא הייתם מחליטים לגזור אותנו, תודה.

יוסי: ותודה לך, אופיר!!!

(אופיר)