פיטר שלום לך!
האם אתה רואה את ויידר כחלק מהמייסדים של הדת' מטאל העולמי , וכאחת הלהקות הראשונות שיצאו בתחום?

כן בעיקרון אני רואה את ויידר כאחת הלהקות הראשונות בדת' מטאל, אבל בטח שלא הדת' מטאל העולמי.. התחלנו אמנם ב- 1983 אבל אנחנו מדברים על זמנים אחרים אז.. ועל פולין אחרת.. ללהקת מטאל בתקופה הזאת, היה בילתי אפשרי לחלוטין לקום ולפעול.. לכן לקח כל כך הרבה זמן עד שהחלטנו סופית על הליין-אפ שלנו, רק כעבור שנתיים התחלנו בכלל להופיע, ואני מדבר אתך על הופעות קטנות.. במכללות של תלמידים.. במועדונים קטנטנים.. התחלנו ממש ממש בקטן, בקושי מודעים לעצמנו…
וכש- Doc המתופף הצטרף אלינו, מיד ידעתי שעם הבן אדם הזה אני מתכוון לעבוד, התיפוף שלו הדהים אותי, ובאמת זמן לא קצר אחרי שהוא הצטרף- הקלטנו את הדמו הראשון שלנו. אני חושב שבצורה הזו היה לנו הרבה ניסיון כלהקה ובנגינה, ולכן כל התהליך עצמו קרה דיי טבעי.

מה שעוד עזר לנו כלהקה זה מגזין מטאל שהתחיל כאנדרגראונד והיום הוא מבין המובילים בעולם המטאל
שנקרא: Thrash em all זה פשוט הכלי שעזר לנו לפרוץ לתודעה העולמית עם הדמו שלנו… זה מדהים כמה שהעיתון הזה עזר לויידר, אני מדבר אתך על מכירת כל העותקים של הדמו שלנו תוך מספר חודשים… ללהקה מפולין באותה תקופה זה כמעט נשמע כמו סיפור דמיוני.

ב- Revelation אפשר לראות שינוי בסגנון המוזיקלי, משהו איטי יותר, שמזכיר דת' אמריקאי כמו מורביד אנג'ל, או דיסייד… מדוע אם כך אתם מחליטים לשנות סגנון ולהוריד את הקצב, במיוחד לאור העובדה שיש לכם את אחד המתופפים המהירים ביותר בעולם?

אני לא חושב שאנחנו ממש מנסים, או נשמעים כמו דת' אמריקאי.. יש שני סגנונות מאד דומיננטיים בדת' מטאל שזה או אירופאי או אמריקאי. וזה לא פעם ראשונה שאני שומע שויידר מזוהה דווקא עם דת' אמריקאי..
והאמת אנחנו לא מנסים לגדום לעצמנו להישמע כמו משהו שכבר קיים.. אנחנו כל הזמן יוצרים משהו חדש, אנחנו מנסים לתפוס את הכיוון המוזיקלי שהוא שלנו, של ויידר!
אני רוצה שאנשים ישמעו דיסק ומבלי לדעת מי מנגן, שידעו ישר שזה ויידר… ליצור לעצמנו את המאפיינים המיוחדים לנו.. וזה אני מניח מגיע עם כל מיני התפתחויות בתור להקה..
אנחנו מנסים את המוזיקה, אני חושב שמוזיקה זה דבר כל כך רחב ומגוון למה לא לנסות אם אנחנו יכולים?

מה עומד מאחורי העטיפה של Revelation ? האם זה מתקשר לאירועי 11 בספטמבר?

כן בהחלט.. זה אחד הדברים העיקריים שהשפיעו עלינו לכתוב לאלבום הזה. הדבר הזה מאד השפיע עלי גם בתור בן אדם.. זה מדהים עד כמה שאנחנו שוכחים לפעמים כמה אנחנו שבריריים בעולם הזה.. ותראי מה קרה שם בניו יורק.. מי היה מאמין בכלל שדבר כזה יקרה אי פעם בניו יורק, ועוד ששני המגדלים יפלו.. זה נשמע כמעט בלתי אפשרי.. מזכר לנו שלכל דבר יש סוף.
שיש אפוקליפסה מתישהו..

אני מקווה שלא הייתם שם באותו זמן או משהו…

לא לא, היינו בברלין באמצע סיבוב הופעות, וכששמענו מה קרה כולנו ישבנו והתחברנו לטלוויזיות, זה היה פשוט שוק רציני… אני מניח שאנחנו היינו בשוק פחות מהאמריקאים, אבל אחרי שאתה מכיר את ניו יורק והיית שם… זה יותר קרוב אליך.. אני זוכר את המגדלים האלו ממש טוב, ואת האזור… לכן רוב ההשפעה של האלבום זה האירועים האלו.. בגלל זה האלבום נשמע יותר אגרסיבי.

ומי כותב את המילים לשירים? מבט מהיר בדיסק מגלה שני שמות שלא שייכים לויידר…

כן, נכון, לא רק אני כותב את המילים לשירים, אני אדם מאד עסוק אז לא תמיד יש לי זמן.. אבל מי שעוד כותב, אלה גם שני חברים מאד טובים שלי, פאבל ולוקאס..
אחד הוא מורה לאנגלית באוניברסיטה, והשני מורה ללימודי פוליטיקה. אני תמיד עובד רק עם אנשים שאני מכיר ממש טוב, לכן אני סומך עליהם, ואני בטוח שהם עשו יופי של כתיבה. הם גם מאד מחוברים לעולם המטאל ולמוזיקה.. ואני אומר, אם יש מישהו שאתה סומך עליו, והוא חבר שלך, ויכול לעשות את זה מצוין- למה לא לתת לו את הבמה לכך?

אני חייבת לשאול, האם כחלק מהכתיבה שלך ל Vader, קיבלת אנגלית כל כך מצוינת, כי אתה פשוט מדבר בצורה מושלמת…

אווו תודה רבה! וואו! האמת תתפלאי אבל את רוב האנגלית קיבלתי בגלל כל סיבובי ההופעות שעשינו..ובגלל שהופענו הרבה בארה"ב אני מניח שיש לי קצת מבטא אמריקאי נכון?

בהחלט.

חחח תיארתי לעצמי… אני חושב שאנגלית זו שפה קלה מאד ללמוד, והיא נמצאת בכל מקום סביבך.. ובכלל זה שפה בינלאומית שכולם יכולים לתקשר איתה- אז לדעתי זה חובה. כשאתה בסיבוב הופעות בארץ זרה- ומישהו בא ומנסה לדבר אתך- זה פשוט הכרחי כדי לתקשר עם האנשים, ועם אנשי המטאל בכל העולם..

השיר: “The Code” נשמע כאילו הוא נכתב ללהקת הבי מטאל במקור, האם אתה מושפע מלהקות הבי מטאל?

– איזו שאלה? אני איש של הבי מטאל ללא ספק! אחת הלהקות האהובות עלי, אם לא ההכי אהובה עלי היא Judas Priest אני לא יכול אפילו להתחיל לתאר כמה אני אוהב את הלהקה הזו וכמה השפעה יש לה על החיים שלי ועל המוזיקה.. גם להקות כמו Black Sabath למשל, אני מאד מאד אוהב, הם למשל שינו את חיי כששמעתי אותם פעם ראשונה.. אז, באותה תקופה, בלאק סאבאת' עשו משהו כמעט בלתי אפשרי.. לקחת רוק ולעשות אותו אפל כל כך.. פשוט גאוני בעיני.

ומה נוכל למצוא באוסף שלך שהוא לא מטאל? אם בכלל?]

אהה בודאי שתמצאי דברים שהם לא מטאל! אני אדם שאוהב לשמור על ראש פתוח כמה שיותר, ומבחינתי להגביל את עצמי לסוג מוזיקה אחד זה דיי סותר את מה שאני… אני חייב לומר שפעם הייתי הרבה יותר סגור, פעם לא הייתי חושב אפילו על לנגן דיסק לא מטאל… אבל עם השנים אתה לומד שאין ממה לפחד, ושמוזיקה זה כלי נהדר אם רק לומדים אותו. כמובן שהרוב באוסף זה מטאל, אבל אם היית מסתכלת פה על המדף המבולגן שלי… (רעשים ברקע) אוי לא, איזה בלגאן יש פה. רק אל תכתבי את זה אוקי? (צוחק) תראי, באוסף שלי אפשר למצוא המון פופ, למשל מדונה שיש לי פה.. ופסקולים של סרטים, אני גם מאד אוהב מוזיקה קלאסית.

ומה אתה אוהב לעשות בזמנך הפנוי ?

אין דבר כזה בחייו של פיטר זמן פנוי!

אני בטוחה שיש לך זמן פנוי… או אולי אתה מנסה להסתיר איזה תחביב מביך? אני שמעתי שיש לך איזה אוסף מעניין בבית…

לא לא! חה חה חה אין לי שום תחביבים מביכים! (צוחק) מה שכן הזמן הפנוי שלי הוא באמת מאד מוגבל, אז אני משתדל למצות אותו כמה שיותר..
אני מאד אוהב לקרא, ובמיוחד היסטוריה, זה ממש תחביב שלי לקרא היסטוריה, וכל פיסת מידע שניתן לקרא- אני אוהב. יש לי אוסף של דברי צבא.. אני אוסף פריטים ממלחמת העולם השניה בעיקר.. ואפילו חיילי צעצוע כאלו, שנקראים Warhammer של מדע בדיוני שצריכים לצבוע לבד, אני ממש אוהב את זה- אני צובע אותם, ומסדר אותם על מדף מיוחד, גם ממלחמת העולם השניה.

מה אתה יכול לומר לי על להקות כמו Decapitated, Trauma, Yatering שממש גדלו והתפתחו על המוזיקה שלכם?

– אוו אני ממש שמח להיות חלק מההשפעה שלהן אין ספק.. זה כבוד גדול לדעת שאתה בתור מוזיקאי השפעת על מוזיקאי אחר ליצור משהו, זו הרגשה מאד מספקת ואני שמח שלויידר הייתה השפעה כזו..
אבל זה מצחיק את יודעת, להקות כמו מורביד אנג'ל ודיסייד השפיעו עלינו בתור להקה, ולאחרונה שפגשתי את מורביד אנג'ל הם אמרו לי את אותו דבר ! שויידר השפיעו עליהם… את מבינה כמה זה מדהים? כולם מושפעים מכולם, זה היופי של המוזיקה.
אני גם שמח שיכולנו לעשות דבר כזה, במיוחד לאור העובדה שפולין לא נמצאת במרכז העניינים בתחום המוזיקה העולמית..
אני חושב שזה חשוב שכמה שיותר להקות יצאו מכאן וישימו אבן דרך בתחום המוזיקה… זה מאד חשוב לי שלהקות כמו בהמות למשל, מצליחות מאד, אני מאד שמח בשבילם. כל דבר הרי, שמקדם את המוזיקה מפולין- מה טוב.

אז אני מבינה שסצינת המטאל בפולין מאד תומכת…

זו סצינה מאד מאד חזקה ומלוכדת, יחסית גדולה, יש לנו פה המון להקות מצוינות שאני ממש מקווה שהן גם יזכו להזדמנות הזו ויצאו החוצה מגבולות פולין.. כי אין הזדמנות להרבה להקות לפרוץ ככה.

חשבת פעם לעבור עם Vader מחוץ לפולין?

כן בודאי.. המחשבה הזו עוברת, אין ספק… אבל כפי שכבר ציינתי אנחנו מאד עסוקים כרגע, ואין לי ממש זמן לחשוב על לעבור לארץ אחרת, אני אמנם מאד אוהב לטייל בעולם לראות מקומות, ולספוג תרבויות, וזה תמיד כייף, אבל אני גם תמיד שמח לחזור הביתה. ואני חושב שכרגע לעבור מפה, ביחד עם ויידר זה לא חסר סיכוי, אבל כרגע לא עומד על הפרק. אבל אני מקווה שיום אחד..

הופעתם לצד המון להקות גדולות במשך השנים, ובהמון מקומות בעולם, ואפילו הייתם המופע המרכזי בסיבוב הופעות עם Cryptopsy, Dying Fetus, Aborted, Katakalysm… אתם גם מבין הלהקות הבודדות שבאו מאזור אירופה והופעתם כל כך הרבה בצפון אמריקה.. איפה אתה חושב הקהל יותר מטורף, ואיך היה להופיע כל הרבה בכל העולם לצד שמות כל כך גדולים?

אני ממש ממש נהניתי מכל שניה בארה"ב, אני חייב לומר זו ארץ מדהימה ואתה כל הזמן מגלה עוד דברים חדשים שלא ידעת עליה… הקהל היה מצוין, וקיבלנו פידבקים נהדרים, והמון ביקורות בעיתונים, ראיונות, כולנו זוכרים את זה מאד מאד לטובה.

מה שכן אני חושב שמטאליסטים הם אותו דבר בכל העולם… אני שמח שאני עושה משהו שמדבר אל כולם באותה שפה.. ולומר לך את האמת, אני ממש ממש אוהב את המטאליסטים המטורפים… אני אוהב לראות את האנרגיה שלהם כשהם מתפרעים בשירים, אני אוהב את הטירוף הזה בעניים שלהם, אני חושב שזו אחת הסיבות שVader עושה מוזיקה, כדי לגרום לאנשים לאהוב את זה כל כך, שהם חיים את זה.. וזה מדהים, כי רוב האנשים האלו הם מאד שקטים ומנומסים אם אתה מדבר איתם לפני ההופעה, אבל בזמן ההופעה… הם ממש נכנסים לזה!

וכן אין ספק שזה כבוד גדול לחלוק במה עם להקות שאנחנו אישית מאד אוהבים בתור מוזיקאים ואנשים כל סיבובי ההופעות שלנו היו מוצלחים מאד, ואין ספק שזה רק בגלל עבודה משותפת שלנו עם שאר הלהקות..

אנחנו גם מאד מאד נהנים להופיע בכל מיני מקומות בעולם.. זה מדהים אבל חוץ מאוסטרליה, רוסיה ואנטרטיקה, ויידר היו בכל מקום..

לא הייתם באנטרטיקה עדיין? אני בשוק!!

(צוחק) כן, תשמעי אנחנו מתכננים שם tour מטורף, אבל זה עדיין סודי. המון הופעות לכל אורך היבשת.. אני כבר רואה את זה בעיני רוחי.. מליון פינגווינים יבואו לראות את ויידר !

חחח מליון פינגווינים זה קהל מאד מכובד!
אפרופו קהל מכובד, מה יש לך לומר על כל הלהקות שאתה הולך לפגוש בוואקן השנה?
(סלייר, טסטאמנט)

אני מאד אוהב את וואקן, פסטיבל אחד הטובים באירופה אם לא ההכי טוב.. זו כבר פעם שניה של ויידר על במות וואקן, ואני כבר מחכה לזה מאד. אנחנו בקשר טוב עם סלייר, חיממנו אותם בפולין, ואפילו קרי קינג היה בא להרבה הופעות שלנו כשהופענו בארה"ב… ושוב, תראי, אני תמיד שמח לחלוק במה עם להקות שויידר מאד מעריכים בתור מוזיקאים, זה כבוד גדול..

אז…. אתה מגיע לישראל בעונה החמה.. אתה מתכונן כבר לשמש ולחום הקייצי?

אהה כן! אנחנו מגיעים לישראל! אבל אל תדאגי אני לא מפחד מהקיץ שלכם.. חה חה אחרי ששרדנו את ברזיל, אני לא חושב שיש משהו יותר חם מזה…
הופענו שם בדצמבר.. אני זוכר שהתקשרתי לחברים שלי בפולין והם קפאו מקור וסבלו מקור מאד קשה, ואני סבלתי מחום כבד.. זה דיי שיעשע אותי הרעיון הזה..
אבל כן אני כבר אכין את עצמי למזג אויר שלכם.

אתה מכיר משהו על הסצינה המקומית שלנו ?

בטח, שמעתי הרבה דברים, אני מכיר את להקת Salem, ואני שעתי גם הרבה על הארץ.. אני ממש אשמח לראות את כל המקומות עם ההיסטוריה המדהימה שיש לכם שם, כי אני קורא על זה הרבה, והייתי רוצה לראות את זה במו עיניי!
גם ראיתי כל מיני פליירים של הופעות שהיו אצלכם, Benediction למשל, אמנם זה היה מזמן, אבל אני זוכר שזה היה בתל אביב.. גם Ancient Rites, נכון?

נכון, לפני כמעט שנתיים

את רואה? ועכשיו גם ויידר מצטרפת לרשימה המכובדת!

יש לכם המון שירי כיסוי לכל מיני שירים, האם אתם מתכננים לנגן אחד או יותר מהם בהופעה שנראה ביום רביעי?

– אני א יודע, אולי אחד.. אבל עוד לא החלטנו איזה עדיין… אני האמת מעדיף לנגן חומר שלנו ולא שירי כיסוי, במיוחד בגלל שזו ההופעה הראשונה שלנו בישראל ואני רוצה יותר חומר מקורי שלנו.
התכנון שלנו הוא לשלב חומר מכל האלבומים, אבל אני ממש עדיין לא יודע איזה שירים ננגן.. אני אשאיר לכם את גורם ההפתעה ביום רביעי… !

אוקי פיטר, כמה מילים לקהל הישראלי שממתין לראות אותם ביום רביעי הגדול ?

– אני חייב להגיד, ששום דבר לא יעצור אותנו לבוא אליכם.. אני יודע שהרבה להקות ביטלו אצלכם בגלל המצב הביטחוני, אבל ויידר באים! הרבה חברים שלנו אומרים לנו שאנחנו מטורפים שאנחנו נוסעים לישראל במצב הנוכחי של היום, ושנזהר.. אבל אני אומר להם, נו מה? זה חדש לכם שאנחנו מטורפים?
(צוחק)
אני מאד שמח לבוא להופיע בישראל, וזה כבוד גדול מאד בשבילי.
מאד רוצה כבר להגיע ולראות את הארץ שלכם..
שמעתי גם שנמכרו הרבה כרטיסים, ואני חייב לומר.. שלא משנה כמה גדול זה יהיה, או כמה אנשים יבואו, אנחנו הולכים לתת את המיטב בהופעה הזו!
אני גם רוצה ללמוד כמה מילים בעיברית.. אני אוהב ללמוד מילים בכל ארץ שאני מגיע אליה.
בקיצור.. מה אני אגיד לך? אני כבר ממש מחכה לזה… ואני כבר מחכה לראות את כולם ביום רביעי הגדול!

(קארן)