למה צריכים הופעות חיות ב DVD? דני כבר דן בזה אבל אני חייב לתת את עמדתי בנושא. מה לעשות, ארצנו הקטנטונת לא מצליחה להביא יותר מדי להקות להופיע בארץ אם בגלל ההשקעה הכספית הכרוכה שלעיתים לא משתלמת ו/או בגלל שאין מספיק מעריצים, חוסר במקומות מתאימים לסדרי הגודל של כל הופעה והופעה, חוסר עניין של להקות ושאר סיבות שונות ומשונות. מה שנשאר למעריץ חסר האמצעים, שלא יכול לטוס כל שנה למספר חודשים לחו"ל לעונת הפסטיבלים אלו אותם אביזרים עגולים וקטנים (אני לא מדבר על צלחות) שניתן לדחוף לנגן ה DVD . הופעות חיות ב DVD אולי מאפשרות 30% מהחוויה של להיות נוכח בהופעה חיה ואינן מעבירות אפילו קמצוץ ממה שנחשפים כאשר נמצאים פיסית בהופעה אבל עדיין הן מאפשרות להנות למשך שעה עד שעתיים ממה שלא יראו במשך הרבה זמן, אם בכלל. ל DVD יש מספר יתרונות נוספים: אין את הרעש והבלגן של לפני הופעה, לא חוטפים מכות, אין עשן, אין דחיפות, אין ריח זיעה מסריח ויש אוכל לפי בחירה, בירה לפי בחירה, ספה / מיטה נוחה, סאונד טוב ולא מחריש אוזניים. נכון, הוויכוח לגבי טיב ההופעות שיוצאות ב DVD יכול להמשך ולהמשך, בסופו של דבר זה עניין של העדפה אישית. אני, אחרי ששרדתי כמה וכמה פסטיבלים, מעדיף לשבת בבית וליהנות מההופעה בסלון ביתי ורק מדי פעם לגרד את עצמי בשפכטל מהספה וללכת לראות הופעה טובה בזמן אמת.

הקדמה זו נועדה להכין את הקרקע לסיכום הסקירה על ה DVD החדש ש Iced earth משחררים בחברת Century media. ההוצאה מגיעה כמעט במקביל לשחרור אלבומם החדש שכבר נסקר באתר לא מכבר. שני דיסקים עמוסים לעייפה בחמש שעות של חומר: סרט דוקמנטרי על הלהקה, שהוא למעשה ראיון ארוך עם מנהיג הלהקה והגיטריסט Jon schaffer, הופעה בת שעה מוואקן 2007 כאשר "Ripper" owens מילא את מקומו של סולן הלהקה Matt barlow שעזב לטובת גיוס למשטרה, שתי הופעות נוספות בנות שעה וחצי כל אחת משנת 2008: אחת מ Metal camp בסלובניה והשנייה מ Rock hard בגרמניה. בשתי ההופעות הנ"ל Matt שוב תופס את קדמת הבמה. כולנו כבר יודעים שבשנה האחרונה הוא החליט שוב לעזוב את הלהקה מסיבותיו האישיות כך שה DVD הופך להיות מעיין מתנת פרידה עבור המעריצים. בנוסף צורפו מספר קליפים לשירים ממספר תקופות.ההוצאה הזו מזכירה מאוד את אלבום ההופעה הקודם שיצא ב 1999 Alive in Athens (ויצא כ DVD ב 2006) שם קיבלנו סקירה היסטורית של הלהקה על פני 3 שעות. גם כאן אנחנו מקבלים את מיטב שירי הלהקה, הפעם נכללים גם האלבומים שיצאו מ 2001 והלאה: Horror Show, The Glorious Burden, Framing Armageddon ו The Crucible of Man.

שתי ההופעות מ 2008 זהות כמעט לחלוטין מבחינת הסט ליסט, רק שב Metal camp הלהקה בחרה לבצע גם את I died for you. פן מעניין הוא שההופעות נותנות לצופה/מאזין הזדמנות מצוינת להשוות בין שני הסולנים Barlow ו Owens, שכן אנו זוכים לשמוע ולראות כמעט את אותם שירים בביצועים שונים. זו לא תחרות, לפחות עבורי, אלה פשוט חבילה מצוינת המאפשרת להעריך את הלהקה ואת שני הסולנים בפני עצמם. שניהם סוחבים את השירים בצורה מצוינת – גם בעלייה לטונים הגבוהים וגם בירידה לטונים נמוכים יותר. מבחינת נוכחות בימתית לכל אחד יש את "הקטע" שלו, אבל בהחלט רואים אצל Barlow מעיין ביישנות או צניעות שמבדילה אותו מ Ripper. נקודה נוספת ראויה לציון הינה יכולת התיפוף של Brent Smedley אשר החליף את Richard Christy שניגן עם הלהקה בכ 3 אלבומים ונאלץ להיכנס לנעליים מאוד גדולות ומצפייה בהופעות ניכר כי עשה זאת בהצלחה, שכן סגנון התיפוף של Richard דורש יכולות גבוהות ומורכבות. לצערי לא הגעתי לשני הפסטיבלים בהם Barlow חבר חזרה ללהקה, אבל כן הספקתי לראות את הלהקה ב Wacken 2007 כאשר הופיעו עם Ripper. אני יכול להגיד בשקט שצפייה בהופעה הזו מחזירה אותי אחורה 4 שנים ומשחזרת עבורי במדויק את חווית הצפייה בלהקה באוויר הקר שאפף את שדות העיירה Wacken.

כמה מילים או שורות לגבי החומר הנוסף שיש על ה DVD. 4 קליפים מתקופת Framing Armageddon ו The Glorious Burden שנותנים קצת שמאלץ פוסט מתקפת ה 11/9, מאורע שהשפיע מאוד על מנהיג הלהקה Jon schaffer. בנוסף, סרט תעודה באורך של כשעה על הלהקה. הסרט מבוסס בעיקר על ראיון אחד ארוך עם Schaffer אשר מספר על הלהקה לאורך השנים – מתחילתה ועד חזרתו של Barlow. מעבר לעובדה שהסרט מבוים בצורה מאוד מעניינת הוא נותן זווית ראייה מאוד רחבה על כל מה שקורה וקרה מאחורי הקלעים: האינטראקציה בין חברי הלהקה, הכבוד בלהופיע עם אגדות מטאל דוגמת Iron maiden, חוויות מתקופת הפסטיבלים בקיץ (אוכל מגעיל) וכד'.

כמה אנקדוטות מעניינות:
*כש Jon התקשר לביתו של המתופף Brent על מנת להזמינו לאודישן, המוסיקה במענה הקולי היה Last December של Iced earth.
*Jon חשב לפרק את הלהקה אחרי ה 11/9 ולהתגייס לצבא כדי לנקום.
*Jon מספר כי נאלץ לבצע חסם עורקים על רגל של מעריץ שנפצע מזכוכית באירוע של Meet and greet בחנות תקליטים ביוון.

הסרט מסתיים בהתייחסות של כל אחד מחברי הלהקה על העתיד המסתמן ללהקה. הם מודים כמובן למעריצים, חלקם מודים ל Jon על ההזדמנות שנתן להם להיות חלק מ Iced earth. לאורך הסרט יש כמה שירים בהופעה חיה שמורכבים מקטעי וידאו שונים מהופעות שונות וכך גם מסתיים ה סרט – השיר Iced earth. לסיכום, לא ישבתי 5 שעות ברציפות לראות את כל החומר בגלל שלצערי הרב יש עוד הרבה דברים לעשות ביום שבת אבל כן נהניתי לראות את הסרט ולגמוע את הנתונים, הסיפורים וההתייחסויות שצוינו, בנוסף נהניתי לראות את חלק מההופעות. החבילה הזו היא פריט חובה לכל מעריץ של הלהקה ואני חושב גם שיכולה להוות אחלה אמצעי למאזין החדש להיכנס לעולם של Iced earth.