אחת הדילמות הקשות בעולם המטאל מאז "מה עדיף? Metallica או Megadeth?" היא "איך לכל הרוחות מישהו אמור להציג את המוזיקה של Katatonia?"

הלהקה השוודית הזאת שהיתה בין חלוצות הדת'/דום מטאל של תחילת שנות התשעים הפכה עם השנים ללהקה שנשמעת כמו הכלאה בין Opeth, Porcupine Tree ו- Tool. אבל גם ההגדרה הזאת לא עושה חסד ללהקה החורפית שמאזנת גם צלילים גותיים ומוזיקה אלקטרונית בבליל הסאונד שלהם לצד ליריקה אמוציונלית במיוחד. Last Fair Deal Gone Down שיצא ב-2001 לא הותיר ספק למעריצים לגבי העובדה ש-Katatonia היא להקה שממשיכה להשתנות מאלבום לאלבום ולשדרג את הנוסחא שלה. זאת היתה ההצלחה הראשונה של הלהקה בתחום הסאונד החדש שלהם וב-2011 Katatonia יצאו לסיבוב הופעות עולמי כדי לציין את חגיגות העשור לאלבום הנ"ל, שבוצע במלואו באותן הופעות. הופעת הדגל של אותה שנה היתה ההופעה במועדון ה-Koko בלונדון שצולמה ל-DVD החדש שיצא סוף-סוף, Last Fair Day Gone Night.

מדובר במארז Digipak מפנק שכולל שני דיסקים על גביהם הוקלטו שני הסטים מאותה ההופעה ושני DVD. הארטוורק של Travis Smith (שאחראי גם על הארטוורק באלבומיהם של Opeth) עושה את העבודה בלהכניס אותנו לאווירה החורפית עם איורים אפלים ויצירתיים שכוללים מוטיבים מהארטוורק הקודם שעשה ל- Katatonia במהלך השנים.

ה-DVD הראשון כולל את שני הסטים של ההופעה: הראשון הוא ביצוע מלא של האלבום המדובר והשני הוא אוסף שירים מתקופות שונות של הלהקה, בדגש על שירים חדשים יותר. והפלא כאן היא העובדה ש-Last Fair Deal Gone Down נשמע טוב מתמיד בביצוע הזה. אחרי ההופעה הזאת התחשק לי פשוט לשים במערכת את הדיסק עצמו, אבל בגרסת הלייב, ואני שמח שהמארז הזה נותן את האפשרות הזאת. לא מפליא לגלות שמי שאחראי על מיקס הסאונד של ההופעה הוא David Castillo שהיה טכנאי הסאונד והמפיק של שלושת אלבומי הלהקה האחרונים. אבל עם כל הכבוד להקפדה הטכנית של Castillo, חברי הלהקה הם הסיבה שההופעה הזאת כל כך טובה. Daniel Liljekvist עושה עבודה נהדרת עם תפקידי תופים לא פשוטים, Per Eriksson ו-Niklas Sandin עושים עבודה ראויה על הגיטרה והבאס ועל הכל מנצחים Jonas Renkse הסולן ו-Anders Nystrom הגיטריסט המוביל שמאז ומתמיד היו הלב והמוח מאחורי הלהקה, בהתאמה. Renkse מגיש את השירה עם המון רגש ואהבה והנגינה של Nystrom מדויקת מתמיד. בסט השני ההרכב מוכיח שהם שולטים גם בחומרים היותר חדשים ומפנקים את הקהל עם שני B-Sides אהובים: Dissolving Bonds ו-Wait Outside שנשמעים נהדר כאן.

ה-DVD השני של ההוצאה הוא ממתק אמיתי, בין אם אתם חובבי האלבומים המוקדמים של הלהקה או המאוחרים. על גבי הדיסק תמצאו סרט תעודי באורך של שעתיים וחצי שעוקב אחר ההיסטוריה של הלהקה. הסרט הוא מעין מצגת של צילומי ארכיון נדירים מכל התקופות של הלהקה שמלווה בקריינות של הצמד Renkse ו- Nystrom, ומדי פעם גם Liljekvist. הם מספרים על הימים הראשונים של הניסיונות המוזיקליים שלהם, על השותפות עם Dan Swano, איש Edge of Sanity ועם Mikael Akerfeldt, איש Opeth. אך כמובן שהדבר המעניין ביותר בסרט הם ההסברים על הכיוון המוזיקלי והשפעות הלהקה שהתניעו את האבולוציה המורכבת והדינאמית שלה. על הדרך הסרט התעודי הזה גם מצליח להיות פיסה מרתקת של היסטוריה על סצינת המטאל של שטוקהולם כולה. מדובר באחד מהסרטים התעודיים המעניינים ביותר שלהקת מטאל כלשהי יצרה.

החיסרון היחיד של ההוצאה הזאת (מעבר לעובדה שהמעריצים נאלצו להמתין ליציאתה למעלה משלוש שנים) היא העובדה שהיא לא עומדת בסטנדרטים של הוצאות DVD עכשוויות יותר. ההופעה צולמה ללא מצלמות HD ולכן הוחלט שלא להמיר אותה לבלו-ריי ולהישאר עם פורמט ה-DVD. מבחינת הסאונד חברת Snapper שבבעלותה חברות התקליטים Peaceville ו- KScope ממשיכה בקו השערורייתי של הוצאות DVD עם מיקס סטריאו בלבד, ללא סראונד, וזאת לאחר שגם ה-DVD/בלו-ריי האחרון של Anathema יצא עם מיקס סטריאו בלבד. לפחות בצד הטכני אפשר לומר שעריכת הסאונד בהוצאה נעשתה על הצד הטוב ביותר ובכל מקרה בעולם שבו הוצאות DVD הולכות ומתמעטות עקב חוסר ביקוש, Katatonia הוציאו תחת ידם מוצר מרשים לכל הדעות. זאת אולי לא הוצאת ה-DVD האולטימבטיבית, אבל היא מאד קרובה לזה והיא תספק את המעריצים בחורף הקרוב.