1. Act of Terror
 2. Act of War
 3. Collective Demise
 4. Decadence in Solitude
 5. Eyes to Match a Soul
 6. Flames
 7. F***ing Maniac
 8. Symbiosis
 9. The Edge of the Void
 10. A Moment of Silence
 11. Creating our Sins
 12. Execution
 13. Al Taster
 14. Broken Yet United
 15. Children Don't Fight

טוב, אמנם סאלם היא אולי לא להקת המטאל הישראלית הראשונה שמוציאה DVD אבל למען האמת היא גורמת לכל להקה אחרת מהארץ ומחו"ל להתגמד לכדי ננסים קטנים לעומתה. התוצרת האחרון של סאלם, Live demise, היא אחת מחוויות הצפייה הטובות ביותר שראיתי מהסיבות שאפרט מטה.

קודם כל, אני מקווה שכולנו מכירים את ההופעה הבלתי נשכחת הזאת. סאלם העניקו בסוף יולי את אחד מהסטים הבלתי נשכחים שלהם, מנסים לגעת בכל צד בקריירה שלהם, מאלבומם האחרון "קולקטיב דימייס" האגרסיבי המציין יותר את השיבה לדת' מטאל יחד עם רגעים אווירתיים כמו דום-מטאל גותי אשר הגיעו מתקופת "מומנט אוף סיילנס", דרך דום/דת' של תקופת "קדיש", קודר יותר ומלא כאב ועד לפורמט המוקדם של סאלם, שירים ברוטאלים של עירבוביית בלאק מטאל בראשית דרכו, דת' מטאל, ת'ראש ואף גריינדקור מ"קריאטינג אוור סינס" ומוקדם להם.

אני אתחיל היישר בפירוט ההופעה אשר כולנו נכחנו בה, אך מי שלא, שלא יעז להחמיץ הופעה נוספת של סאלם, כי מדובר בחוויה שאין שני לה וכמדומני קשה למצוא כזאת בעולם כולו. אחרי שילהוב הקהל על ידי אראלו אשר הופיעו לפניהם, עלו סאלם עם פתיח מאלבומם החדש, "אקט אוף טרור", אשר כמובן עבר לאקט אוף וור. על פירוט ההופעה לא ארחיב רבות, חוץ מן המקומות הדרושים ומי שמעוניין מוזמן להביט בסקירת ההופעה שנתתי ממש כמה ימים אחרי קיומה ועודה בארכיון פה.

מה ששמים לב אליו רק במבט מרחוק ומפרספקטיבה שונה הם חברי להקת סאלם. בתחילה חשבתי שיש ארבעה בלבד ואז צורף ניר גוטריימן כנגן חמישי, אך מסתבר, וזהו ציטוט של זאב עצמו, סאלם הם שישה נגנים. הנגן השישי שלוקח חלק הכי גדול בהופעה הוא הקהל הישראלי האוהב עד כדי הערצה מטורפת. גלים-גלים מתנפצים המעריצים על קדמת הבמה כמו שלא נראה דבר כזה מעולם. הוצאות די-וי-די גדולות הרבה יותר, כמו Children of Bodom ,Death ,Opeth ואפילו Megadeth, אותם זכו סאלם לחמם והם ללא ספק אחת מלהקות המטאל הגדולות ביותר של כל הזמנים (חס ושלום ששלושת הקודמות אינן כאלה), הקהל המצומצם והישראלי (עומד על משהו כמו 900 איש כמדומני) פשוט סוער על הבמה, מעיף את המוניטורים לכל עבר, הולם במאבטחים כאילו הם חלק מעמודי הטווח של מועדון הברבי אשר הסכים בטובו להכיל את ההופעה המטורפת הזו.

הסאונד של ההופעה מפתיע בצורה שלא תאומן. למעשה נדמה לי שהוא מתעלה על כל התוצרים הסופיים של אלבומיהם של סאלם, או אולי נופל קצת מהפקתו המלוטשת ומלאת הניכור והצליל הקר ביותר של "מומנט אוף סיילנס", בביצועיו של קולין ריצ'ארדסון (להזכירכם, עבד עם משין הד הטובים יותר, פיר פקטורי, בולט ת'רוור, נאפלם דת', קארקאס. זה לא נגמר…) כל כלי וכלי, כל תוף ותוף, מיתר וקול גרוני או מלודי נשמעים במיטבם, בדגש על הסמפלים המנוגנים ברקע, אשר אותם לפעמים לא שומעים בהופעות. הביצועים ההולמים במיוחד של 'אה מומנט אוף סיילנס' או של 'אל תסתר' פשוט שובים לב, במיוחד בשיתוף הפעולה של הקהל.

התחרות הגדולה היא "מי מהחברים שלכם נתפס כמה שיותר פעמים במצלמה ונראה מספיק טוב כדי לעבור את העריכה המטורפת שעבדו עליה". אני מציע שתתחילו לשים על המשחק הזה כסף, כי כולנו שם, פשוט כולנו, ולספור אותנו יהיה בלתי אפשרי. מעולם לא היה DVD שהוא כל כך שייך לכל הקהל שראה את ההופעה שצולמה אליו.

עבודת העריכה היא בגדר הברקה, בשיר אקט אוף וור משולבים בטוב טעם קטעים מתוך הוידאו, ואת הצפירה של קולקטיב דימייס, השיר המלווה שלו, הפצצות הנושרות מהמטוס (הלקוחות מהקליפ של "העיירה בוערת") מותאמות בצורה מופתית ומרתקת, כאילו כמעט מדובר בהתפתחות עלילתית.

נוספו גם קטעים חדשים, כמו דמותה של קריסטין, אז בהריון מתקדם, אשר צולמה שרה מתוך מסך מחשב את שירת הליווי ב"אייס טו מאץ' אה סול" במקום אמיר נויבאך, כאשר היא הוקלטה ונוגנה היטב כסמפל על הבמה וכמו כן, גם ב"אל תסתר", שאת השירה הנקייה לעתים שר גם הקהל.

ההופעה עצמה מרגשת מאד, במיוחד לצפייה של מי שמתגעגע ללהקה הזאת, שתחזור להופיע עוד פחות מחודשיים. אפשר אפילו לראות את עבדכם הנאמן בעל קול הצפרדע, מבליח רגע של חסד ומתרסק על הרצפה הקרה בלי שאף אחד מכם מנוולים טרח להושיעני מסטייג'-דייבינג כושל. תודה רבה באמת.

אז עד כאן ההופעה, שהייתה מצוינת ושווה לחזור ולחוות אותה, אפילו במחיר גבוה יותר (לא שאני חס ושלום מדרבן את הד-ארצי לקפוץ מעל לפופיק). אך גם התוספות אינן חלק מבוטל. אנו עדים פה לכמה מסמכים נדירים, במיוחד למי שנשאר בלי יכולת להוריד הרבה קבצים למחשב, כך שהקליפים היחידים שאני אראה של סאלם הם בערוץ 24, עם או בלי ההערות של חנה לסלאו כשתי היפשושיות.

זו אמנם לא הפעם הראשונה שאני רואה את Act of terror או Al taster שהנם חומר די נפוץ על רחבי הרשת ומה שהמחשב שלי לא מסוגל לסחוב, מחשבים של חברים אחרים מסוגלים וכמו כן, גם הקליפ של Broken yet united שודר לקהל הישראלי החם בתחילת ההופעה הלפני אחרונה, הראשונה לאחר צאת האלבום. הקליפ של Slave גם איננו בלעדי אך זו הפעם הראשונה שעיניי נופלות עליו ושוב זיהיתי את עצמי (על כתפיו של אורי חברי, תודה על התמיכה במרוצת השנים) מריע ללהקה הזאת, קצת יותר מסדר הגודל שאני מריץ פה.

הקליפים הנדירים פה הם עוצרי נשימה. הקליפ המזעזע של "העיירה בוערת" אמנם לא הותיר אותי עם דמעות בעיניים, אבל אימא שלי שנותרה לגהץ לי זוג מדים רותקה לטלוויזיה לחלוטין. היא לא האמינה שרוק כבד דן בנושאים כאלה, שיש לו את היכולת לבטא את הכאב האדיר של השואה בדרך שנתפסה לה פשטנית עד כה. כיפאק היי לאימא.

הקליפים של "מסקרייד אין קלסטרופוביה" (עכשיו הבנתי, "נשף מסכות בקלסטרופוביה", אלגוריה למלחמת המפרץ… מדברים על הצתה מאוחרת) או "פיר אוף ד'ה פיוצ'ר" ששודר בתוכנית "יציאת חירום", לא ידעתי שהופקו כאלה יצירות בארץ בתקופה הזאת. הרשים אותי והרשים גם את יואב קוטנר בזמנו מן המסתבר, כפי שמתועד בהקלטה התיעודית של מאחורי הקלעים של "קולקטיב דימייס" וגם "לייב דימייס", אלו בהחלט כמה אנקדוטות שכל חובב סאלם ישראלי וכל חובב מטאל ישראלי בעצם לא ירצה להחמיץ. כמו כן, כל בן אדם שמכבד את עצמו כבעל חוש הומור לא יוכל להתאפק כאשר ניר נקב מריץ חיקוי לזאב טננבאוים, או קופץ לפריים במבט חייכן ואצבעות זקופות בסימן "מטאל" או מתלונן על הריח באולפן בשאלה "מי הפליץ". וחכו עד שתראו את זאב מתפרע ומשתדל לא להתפקע בצילום הקליפ של "אקט אוף וור".

ל-DVD יש גם כמה סודות, שאני לא בטוח שמותר לספר עליהם, אבל היי, אם לא תגלו אותם יהיה מאד חבל. כשניגשים לחפש בקליפים ולפני שבוחרים קליפ, עוצרים על "העיירה בוערת" ואז לוחצים הצידה, לעברו של המגן דוד. אז יש כניסה סודית לקליפ ותיק משנת 1987 של "פאקינג מניאק", עם ההרכב המקורי של סאלם ועם זאב שהיה אז עוד במהלך השירות הצבאי. מאז התקופה ההיא הבסיסט חזר בתשובה והגיטריסט נכנס לבית משוגעים. אם כבר מדברים על פאקינג מניאק…

עוד סוד זה השיר הקצר ביותר של סאלם, שהוקלט מחדש בגרסת ההרכב של 2001. השיר נקרא "Why?" והוא חבוי גם במגן דוד בין קבצי האודיו. אורכו קצת יותר מ-20 שניות. סאלם הקדימו את נאפלם דת' וקארקאס והוכיחו שהם כנראה להקת הגריינדקור הראשונה.

יש הפתעות נוספות שאם אחפור עליהן אוקיע מכם את החשק לקנות את המוצר הזה, אז מי שלא אוחז בידו את אלבום ה-DVD, מפסיד חוויה אוטנטית של מטאל ישראלי. ושלא ימכרו לכם שקרים, ניר נקב מרביץ גריינדים בצורה הכי מוזרה שראיתי!