1. Lady of My Nightmare
  2. Home Made Castle
  3. A New Future
  4. Constellation
  5. Escape Your Love
  6. Relationship
  7. Reality
  8. Lost
  9. Progression
  10. Ghost of Past
  11. A Brand New Hope

ארז שמיוביץ הוא גיטריסט, זמר, מפיק וסאונדמן מקומי. הוא התחיל לנגן גיטרה בגיל 16 ולשיר ב18. בגיל 25 הוא התחיל לכתוב את האלבום Lady of My Nightmare, ובגיל 27 פתח את האולפן Castle.FB ששם גם הוקלט האלבום. בין היתר הוא בוגר מסלול טכנאי קול במכללת יואב גרא וגיטריסט בלהקה Same Old Tale שעובדת כרגע על אלבום ראשון.

אני לא מכיר את ארז אישית, אבל מתוקף תפקידי כחבר בוועד מועצת קונספירציית המטאל הישראלית וכתב במטאליסט, פנה אלי ארז בבקשה שנסקר את האלבום שלו במגזין. כיוון שהייתי קצת עסוק באותו זמן, העברתי את האלבום לצמרת מטכ"ל המגזין שיעבירו לפרוגיסט הבא. איכשהו האלבום חזר אליי. ככה זה כשכל הכתבים מקבלים משכורות עתק ונמצאים על יכטות בקריביים. אם להקדים את המאוחר, אני שמח שזה חזר אליי.

אז לטובת כל מי שאוהב מוזיקה פרוגרסיבית והיה תקוע עם הראש בצד השני של הגוף, אני אזכיר שאיכשהו ישראל הפכה למעצמת פרוגרסיב. אולי הרכבי הארץ זבת החלב דבש ודם לא בטופ במה שקשור להכרה והצלחה בינלאומית, אבל בכל מה שקשור לאיכות המוזיקה שיוצאת מפה, אנחנו יכולים להיות גאים במוזיקאים המקומיים שלנו. כלומר, אם הלכתם לראות אותם בהופעה או קניתם את האלבום, אתם יכולים להיות גאים. אם לא, זדיינו. לא עזרתם בכלום.

נחזור לארז ולאלבום. מדובר באלבום קונספט שארז עבד עליו כ 4 שנים וגייס לעזרתו לא מעט מוזיקאים מקומיים שבאו ותרמו נגינה ושירה באלבום. מבחינת סגנון האלבום הוא בטווח הרחב שבין פרוגרסיב רוק לפרוגרסיב מטאל וארז בהחלט השתמש בכל הטווח הזה ביצירה שלו. קל לזהות את ההשפעות של גדולי הז'אנר מ Dream Theater, Liquid Tension Experiment, Tool, Rush ואחרים. בעוד חלק מההשפעות האלה באות לידי ביטוי מאוד ברור (אבל מאוד) בקטעים מסוימים, לאלבום בהחלט יש צליל ושפה משלו והוא מתחבר ליצירה עצמאית בפני עצמה. היצירה הזאת גם שאפתנית למדי. השירים רוויים בתפקידים, קולות, הרמוניות, משקלים, מעברים, שינויים, סאונדים ולמעשה כמעט כל הכלים שבארסנל הפרוגרסיב. ארז משתמש בהם בחכמה לרוב, והם משרתים את השירים.

לאלבום יש וייב מאוד הארד רוק, מהריפים הבסיסיים של השירים ביחד עם השירה המלודית. זה עושה את האלבום מאוד קל להאזנה וקליט. כמעט בכל שיר יש את חלק הימנוני שייתפס בשמיעה ראשונה או שנייה.
גם שילובי הקולות בין הזמרים האורחים בדרך כלל מוסיפים לשטיחת הסיפור ולאווירת השיר. אם כי, לא תמיד. ב A New Future, הקול של ארז ומאור, הזמר האורח, כלכך דומים שגם אם היה שר אותו רק אחד מהם זה לא היה משנה הרבה. (אבל יופי של חלק אחרון של השיר).

לעומת זאת ב Relationship, אחד השירים שיותר אהבתי באלבום, השימוש בקולות השונים מהשירה של ארז לקול של הרך של מריה והגראולים דוד נהדרים וממש מכניס לשיר את העומק התיאטרלי של הסיפור. בשיר הזה גם הקול של ארז, שיש לו טווח דיי מרשים, נמצא בטווח שלטעמי הוא נשמע בו הכי טוב והוא משאיר למריה את התדרים הגבוהים שהיא שרה נהדר. לתת את הדו שיח בסוף לדוד ומריה, שהכימיה בינם עובדת מעולה ב Edellom, היא רעיון נפלא. השילוב חזק מאוד ועושה את הסוף לאפי.

ואם כבר בעניין הנגנים האורחים, יש הרבה מאוד גיטריסטים שתרמו סולואים אורחים. נגינת הגיטרה באלבום טובה מאוד. הריתם מבוצע מעולה ויש יופי של סולואים, שמתאימים לשירים ומוסיפים מאוד. נראה גם שארז ידע לנצל את הסגנון נגינה של האורחים שלו ולהתאים אותם יפה לשירים שבו הם יתאימו הכי טוב. הם בתורם, תרמו כמה סולואים נפלאים שגם מנוגנים נהדר וגם תורמים לשיר עצמו.

בגדול אני יותר מתחבר לחצי השני באלבום, שאני מרגיש שהשירים בו חזקים כולם ומתחברים יפה אחד לשני. ואולי גם לתחושה יותר עמוקה (ופחות עליזה) משיש לחלק הראשון. ואולי זה רק הטווח של השירה שמאוד גבוה בהתחלה ופחות נעים לי. יש מקומות באלבום, כמו בשיר Progression,שההשפעות המוזיקליות כלכך ניכרות שהן על גבול ההלוואה. בשיר הזה יש שילוב של ליין כלכך Tool לריפים וכתיבה שהיא כלכך DT, שאני כמעט יכול להגיד מאיזה שירים זה נלקח. בסופו של דבר השיר נפלא ועומד יפה מאוד בפני עצמו, אבל אולי כדאי למתן את הרפרנסים קצת יותר.

השירים שסוגרים את האלבום Ghost of Past ו A Brand New Hope הם בהחלט מהפנינים באלבום. מלודיות והרמוניות מאוד יפות והשילוב בין הקולות נפלא ומעלה את השיר. והם סוגרים את האלבום ואת הסיפור בצורה שמשאירה טעם לעוד סיבוב. עכשיו אני מגיע לחלק שאני לא יודע אם לשבח או לבקר. מצד אחד, את כל ההפקה עשה ארז, ועשה עבודה לא רעה בכלל. רק על זה מגיע לו הרבה כבוד. מצד שני, אולי זה המפונק שבי, אבל לא מעט הפקות פרוג ומטאל בארץ שהשתמשו בשירותים מקצועיים להפקה מיקס ומאסטרינג, הרגילו אותי לרמה הגבוהה ביותר של הפקת אלבום. רמה של סאונד שלא נופלת מהחומרים שבאים מעבר לים. לזה ארז לא הצליח להגיע. והדבר שמצער אותי בזה הוא בעיקר שלאלבום חסר אותם 5% אחרונים, מבחינת סאונד, להישמע גדול כמו שהוא צריך.

אבל אחרי כל הניואנסים והקטנות אני בכל זאת אסכם שהאלבום נהדר. אני מצאתי אותו מאוד מהנה לשמיעה ותפסתי את עצמי לא פעם מזמזם קטעים ממנו. האלבום גם עובד כאלבום קונספט ונותן את ההרגשה של סיפור שמסופר לנו היטב ולוקח אותנו לטיול. בכל מה שקשור לנגינה ארז וחבריו עשו עבודה מעולה. יש שם נגינה שעושה חשק לשמוע ולנגן, ולא רק בגלל יכולת טכנית, כי היא נשמעת טוב ונכון עם השיר. לא קל להשתמש בכלכך הרבה מוזיקאים אורחים, אבל פה הם משתלבים מעולה וכל אחד תורם קצת לעשות את היצירה הזאת למה שהיא.

אז למי שמחפש אלבום שכיף לשמוע, לא כבד או רך מידי, עם כל האלמנטים של פרוג בשביל שיהיה מעניין אבל לא יותר מידי שירגיש כמו תצוגת תכלית שאיבדה קשר עם השיר, וגם עם יופי של נגינה, שילך לדף של ארז ויקנה לעצמו את האלבום הזה.