1. Heroes To Us
  2. Burbot's Revenge
  3. Cloned Insanity
  4. The Third, The Magical
  5. Bird Of Ill Omen
  6. Doubtful About It All
  7. Man With The Mystery
  8. Tordah
  9. Moon Of My Nights

הנה עבר לו עוד חודש, ואני כבר רוצה שהחודש הבא יגיע. לא השתגעתי (יותר מהרגיל), אלא אני פשוט רוצה לדעת איזה להקה פינית תוציא בקרוב אלבום חדש ונפלא כמו שלהקת Kalmah (מהמיתולוגיה הפינית: אדון המוות) שחררה לא מזמן. בהחלט נראה כי בתקופה האחרונה, כמעט בכל חודש אנחנו מקבלים משלוח מיוחד מפינלנד עם אלבומים שפשוט חבל להפסיד. "Swampsong" הוא שמו של האלבום השלישי מבית היוצר של Kalmah הפינים, המשחררים אלבומים בקצב רצחני ביותר, בדיוק כמו צלילי המוזיקה שלהם. לאחר אלבום הבכורה "Swamplord” משנת 2001 ואחריו "They Will Return" מ-2002 נראה כי הלהקה פשוט עולה על עצמה בכל פעם מחדש, ואפילו מצליחה להמשיך ולהפתיע בסגנון המעורב של הדת' המלודי והבלאק מטאל עם מרכיבי הפאוור שדיי חרוש מכל הכיוונים בארצות סקנדינביה.

למרות שזה אולי לא נראה לכם, Kalmah היא בהחלט לא להקת דת' מלודית נוספת שמגיעה עם גל הלהקות העולות מהסגנון. נכון שישר ניתן להשוות אותם ל-Children Of Bodom (כמו כל להקה אחרת בסגנון), אך חוץ מהעובדה ששתיהן מנגנות דת' מלודי פיני, הדמיון נגמר פה.

באלבום החדש אף ניתן להרגיש הרבה יותר את השוני של הלהקה מאבות הרוח הפינים, עם האופי הת'ראשי שלה והמרכיבים "הביצתיים" האחרים שעושים את Kalmah למה שהיא, להקה איכותית וטובה! וכיאה לאחת כזו שבאה מפינלנד, לא צריך להזכיר שהחברה הקליטו את האלבום באולפני Tico Tico המפורסמים וערכו אותו באולפני Finnvox שבהלסינקי, היכן שלהקות כמו Sonata Arctica ו-Sentenced יצרו את עבודותיהן.

ממרכיבים מלודיים זורמים לקטעי סולו מרשימים הן בגיטרות והן בקלידים, האלבום כולל 9 שירים קצביים להפליא ומצוינים אחד אחד. כרגיל נפתח בשיר הראשון "Heroes To Us" שמחזיר אותנו בעוצמה רבה לסיום האלבום הקודם, שהשאיר בי את הרצון לשמוע עוד ולהלך בביצות לפחות חודש ימים (ללהקה הזו יש קטע רציני בנוגע לביצות – ראו שמות אלבומים\שירים). להקת Kalmah בהחלט יודעת להשתמש בתבלינים מעוררי תאבון שממש עושים ספתח מצוין לאלבום החדש. עם ריפים מהירים וקטע סולו עצבני ומרשים, בהחלט ניתן לשמוע שהלהקה נותנת בכל הכוח מכל כיוון, וזה רק הולך ומשתפר מפה.

כל חמשת חברי הלהקה, מ-Pekka Kokko הסולן-גיטריסט החייתי, Antti Kokko הגיטריסט המוביל, Janne Kusmin המתופף, Pasi Hiltula הקלידן ו- Timo Lehtinen הבסיסט (שגם מנגן בלהקת Catamenia המעולה) מציגים את כשרונם ועושים עבודת חיל רצינית, מה שלא רק התבטא באלבום האחרון. כל שיר מציג אופי אחר, כאשר החברה מתמקדים בכל פעם על מס' מאפיינים שונים. למשל בשיר השני, " Burbot's Revenge", הלהקה שמה דגש יותר על הקלידים והתיפוף עם ריפים משלהבים במיוחד, שמזכירים לי במעט את סגנון מטאל שנות ה-80 הישן והטוב.

בשיר "Cloned Insanity" המרכיבים המלודיים מפנים מקום לכלים הראשיים של הלהקה שמשתלבים ביחד עם מהירות ועוצמה חייתית לגמרי. לאחר מכן בשיר " The Third, The Magical" אנחנו מקבלים פתיח מלודי מרהיב במיוחד וכן גם מרכיבים ווקליים משתנים, מגראוולים מהירים ועוצמתיים עד לקולות מקהלתיים שממשיכים את זרם השירים הנפלא. אם אתם מחפשים מלודיות גיטרה וקלידים שיגניבו לכם את הצורה אתם תשמחו לשמוע את השיר " Bird Of Ill Omen" שמשלב ביניהם באופן מאד רצחני. אחריו מגיע השיר השישי, " Doubtful About It All", שמשחק בצורה יותר כבדה באלבום, אך לאורך השיר משתנה הגישה לנגינה יותר מהירה. בשיר " Man With The Mystery" תשמעו כמה מהגראוולים היותר עצבניים שבאלבום עם כמה קטעים רגועים ושקטים. " Tordah" הוא שיר מעניין שתמצאו בו מספר ריפים מזרחיים ושילובים מעוררים אחרים. לבסוף, השיר " Moon Of My Nights" מתחיל עם פתיח רגוע למדי שחוזר על עצמו לאורך השיר וממשיך משם בעוצמה תוך כדי שילובים שונים מכל הטוב שבאלבום. סיום מעולה לאלבום איכותי שכזה.

“Swampsong” הוא בהחלט אלבום עשוי למופת, מסוגנן, מסודר היטב ומה לא. אולי אני מעט נסחף בכל מה שנוגע אליו, אך זו לא הגזמה. ללהקה יש בהחלט כשרון רב ופוטנציאל ענקי לכבוש את השווקים הכי אפלים בתעשיית המטאל בעולם (ואפילו אצלנו!). בתור חובב של סגנון הדת' המלודי, ובמיוחד מפינלנד, אני בהחלט חייב לציין שמרבית הלהקות שמגיעות משם הן פשוט חובה לשמיעה. גם אם אתם חושבים שחרשתם את הסגנון ואת הלהקות, תמיד טוב להכיר עוד אחת, ובמיוחד אם זו להקה כמו Kalmah שאני בטוח שנראה אותה גודלת עוד בעתיד, וכפי שאני רואה, זה לא כל-כך רחוק!