סימפוני איקס מוגדרת כפרוגרסיב מטאל, אם כי ניתן לזהות תערובת של מטאל,רוק מתקדם, מוסיקה קלאסית (בטהובן, באך). הלהקה ניחנת בנגנים טכניים מאד ומהירים ובזמר בעל טווח קול אדיר ובאיכות קול נדירה. זהו האלבום ה- 6 של הלהקה, והוא אלבום מאד מיוחד משלב בתוכו הרבה מרכיבים מהתערובת שצויינה לעיל. האלבום הוקלט באולפן הפרטי של הלהקה ,נערך והופק ע"י מייקל רומיאו (גיטריסט הלהקה).

האלבום הזה בשונה מקודמיו הוא אלבום הרבה יותר כבד עם הרבה השפעות מטאל, אך כמובן שהלהקה לא הזניחה את יסודותיה שהם הניאו-קלאסי והרוק המתקדם. השיר המרכזי באלבום הוא האודיסאה (THE ODYSSEY) שאורכו 24:09 דקות. פשוט יצירת מופת אומנותית מוסיקלית שמזכירה לי אישית את הקטע DIVINE WINGS OF TRAGEDY (מאלבומם ה- 3 נושא אותו השם). השיר נפתח בתזמורת הוליוודית וההתחלה כאילו נלקחה מתוך סרט של וולט דיסני. השיר מחולק ל-6 אפיזודות המשלבות בתוכן סיפור המפגש של אודיסאוס עם קיקלופ,סירס והסירנות, וכמו כן הציפייה לחזור לאשתו פנלופה.

השיר הראשון באלבום INFERNO, נפתח בליין גיטרה יפהפה אופייני לגיטריסט מייקל רומיאו המלחין את כל שירי הלהקה ומייד עובר לריף מטאליסטי מלווה בשירה אגרסיבית יפהפיה של הזמר ראסל אלן (שיודע לשיר בכל כך הרבה סגנונות). השיר הבא באלבום WICKED ממשיך בסגנון המטאליסטי הייחודי לאלבום זה של הלהקה, מלווה בקולות של ראסל אלן הזמר, ומשלב סולו קלידים נפלא כמיטב המסורת של מייקל פינלה (קלידן) ומייד לאחריו סולו גיטרה וירטואוזי, והקטע הכי מומלץ בשיר הוא עצירה ל- 5 שניות בהן נשמע רק קולו האדיר של ראסל אלן מסלסל.

הקטע השלישי הוא קטע אופייני של הלהקה ומבוסס על הסיפור "שוליית המכשף". הריפ של הפתיחה מזכיר בהתחלה את OF SINS AND SHADOWS. ההמשך הוא מטאלי לחלוטין כשהגיטרה משחקת תפקיד מרכזי והקלידים מנגנים ליינים ברקע.

הקטע הרביעי –ACCOLADE II נפתח בנגינת כינור רגועה ובליווי קלאסי של פסנתר- זהו שיר ההמשך לקטע נושא אותו שם (ACCOLADE) בדיסק DIVINE WINGS OF TRAGEDY.
השיר הוא בהחלט המשך למסורת של שירי אגדות אבירים.
ההתחלה של השיר אפילו נושאת מספר מוטיבים מוסיקלים שנלקחו מאותו שיר ופותחו בוריאציות שונות. זהו שיר שמשלב הרבה מאפייני רוק מתקדם ומציג את יכולתם הוירטואוזית של כלל חברי הלהקה. המלודיה נוגעת ללב והשיר עצמו מלא רגש, ומהווה את אחד משיאי היצירה של הלהקה.

שיר מס' 5: KING OF TERROS, להגדרת בסיסט הלהקה זהו:"הנישואין המושלמים בין המטאל והמלודיה", ואני אכן נאלץ להסכים עם דבריו. התחלה אגרסיבית סטייל METALLICA / MEGADEATH, ראסל מפגין את כוחו העצום בשירה, ומצליח לשלב הרבה רגש בשירה בפזמון המלודי.

השיר השישי: THE TURNING, מתחיל במהירות מסחררת בדיוק כמו ב –SEA OF LIES, עם סולו מהיר שמשאיר רק מקום לדמיון. את השיר עוטף קולו התיאטרלי של ראסל אלן שמסוגל להחליף מס' סגנונות שירה וקולות בשיר אחד. ללא ספק אחד השירים הטובים באלבום.

שיר 7 : AWAKENINGS- שיר שמתחיל בהתחלה רגועה עם קלידים וכינורות ברקע , מזכיר מאד מוטיבים של השיר COMMUNION AND ORACLE (מתוך האלבום V), המשלב הרבה יסודות רוק מתקדם. ראסל אלן שר בצורה נפלאה ומוכיח לנו שוב את הפוטנציאל העצום הגלום בקולו ומלווה בפסנתר קלאסי , עד לכניסת הגיטרה של רומיאו והשיר מתחיל לקבל "שבירות קצב ונגינה". מלודיה נפלאה מלווה את הפזמון ששר ראסל אלן בקולו הנקי. אין ספק שהלהקה הפיקה אלבום שונה משאר אלבומיה. זהו אלבום יותר "כבד" ומטאלי מקודמיו.
איכות ההפקה לא נופלת מאף אחד מאלבומי הלהקה, וייתכן כי מדובר בהפקה הכי טובה של הלהקה. למי ששומע בפעם הראשונה את סימפוני איקס, מומלצים האלבומים הבאים:
1. DIVINE WINGS OF TRAGEDY
2. TWILIGHT IN OYMPUS
3. V- THE NEW MYTHOLOGY