לאחרונה נפוצה שמועה על להקה אוסטרית נאצית לא פחות ולא יותר שעומדת להגיע להופעה בישראל, להקה שמדינות באירופה נידו בעקבות דעותיה הקיצוניות, להקה העונה לשם Der Blutharsch או כפי שתורגמה – "דם קרוש", שם בעל אסוציאציה שלילית בהתחשב בחרושת השמועות. אותה להקה הכתה כל כך הרבה גלים עד כדי כך שיוסי שריד מצא לנכון להתפנות מהטרור והשחיתויות האופפות את המדינה ולהתייחס באופן אישי לבואה של הלהקה. שריד צעק וזעק שלא יתקבל על הדעת שבמדינת היהודים תופיע להקה נאצית וכי זהו נצחון לאנטישמיות ופתיחת שערים כלל עולמית עבור הלהקה להפיץ את הבשורה. זה היה רק עניין של זמן עד שישלחו אנשי מוסד לחסל את חברי הלהקה האנטישמיים…

דבר אחד חסר בכל הסיפור הזה. איש לא טרח לדבר עם הלהקה, איש לא טרח לשמוע מה יש ללהקה להגיד בנוגע לכל זה. וראו איזה פלא, הלהקה מגנה כל שמץ של אנטישמיות ודוגלת בשלום ואחווה בעולם. אלבין יולוס, מנהיג הלהקה שמע וצפה בהכל מהצד ופשוט המתין עד שמישהו יצא מהסחף הבלתי נשלט הזה ויבדוק את הדברים.

יולוס: איזה קטע, אנשים פשוט שומעים משהו וכל כך מתאים להם שהוא יהיה אמיתי אז הם מתחילים להאמין בו ולסגוד לו ולא משקיעים טיפה קטנטנה של אנרגיה לבדוק איתנו, המקור הראשון בנוגע לנכונות הדברים. זה עצוב, אך יהיה חסר ערך להתלונן על כך. רוב האנשים פשוט לא מעוניינים לשמוע את האמת… זו האמת…

אנשים בישראל רגישים כאשר מדברים איתם על נאציזם ונושאים אנטישמיים מאחר ולעם היהודי ישנה היסטוריה אפלה בנוגע לנושא. הידיעה על כך שלהקה נאצית ואנטישמית מתכוונת להופיע בישראל נפוצה במהרה אל תוך התקשורת ואף הגיעה לדיון בכנסת כשאחד מחבריה הצהיר כי יעשה הכל על מנת למנוע מכם להופיע בישראל.

אחת ולתמיד, אתם נאצים? האם אתם תומכים בנאציזם? מהו הנאציזם מבחינתכם?

אני מבין את המצב אצלכם במדינה וכמו כן את הרגישות של הישראלים בנוגע להיסטוריה אך אני לא יכול לעשות הרבה מעבר ללהצהיר שאנחנו לא(!) אנטישמים בכלל ואנחנו לא(!) נושאים איתנו מסר אנטישמי. אנחנו לא תומכים בנאציזם ולא נושאים איתנו אידיאולוגיה נאצית או אנטישמית אפילו שיש אנשים שהיו רוצים לראות אותנו כנאצים. מבחינתי, נאציזם זה להשחיט מישהו בגלל אמונתו ודתו, צבע עורו ומינו. אני חושב שאם הייתי נאצי, לא הייתי רוצה להופיע בישראל. אתה לא חושב ככה?

מה הם נושאי הכתיבה והיצירה שלכם בלהקה?

אנחנו כותבים על החיים, על תשוקות, סקס, מלחמות, עצבות, יאוש, אהבה, אירועי הזמן, ובאופן כללי כמעט על הכל.

מדוע כתבתם בלוח ההופעות שלכם באתר האינטרנט את הפירוט המלא של הופעותיכם ברחבי אירופה ובנוגע להופעה בישראל נכתב "מיקום ההופעה: איפושהו בעולם" במקום פשוט לציין שההופעה תערך בישראל. האם חשבת שקהל מסור ינטוש אתכם בעקבות כך?

כלל וכלל לא! אמרגני האירוע ביקשו ממני לרשום כך על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים שקרו בסופו של דבר בעקבות סמלי מלחמה בהם אנו משתמשים כחלק מהאמנות ולא הובנו נכון. לא אכפת לי לאבד מעריצים. כלומר, רוב המעריצים של המוזיקה שלנו הם אנשים עם ראש פתוח אבל גם קיבלנו שניים שלושה אי מיילים ממעריצים שטענו כי הם מאוכזבים מהעובדה שאנחנו נופיע מול קהל ישראלי. פשוט שלחתי להם "תלכו להזדיין" כתגובה "ואל תקשיבו יותר למוזיקה שלנו". אני שונא אנשים צרי מוחין ואידיוטים.

איך היית מגדיר את הסגנון המוזיקלי שלכם?

בדרך כלל אני מגדיר את המוזיקה שלנו כ-"מוזיקת צעידה (מארש) קינקית" אך למי שלא ממש מחובר אלינו, הייתי מגדיר את המוזיקה כ-"חוויית אופל קצבית עם צלילי פולקלור" אבל בסופו של דבר מדובר ברוק נ' רול…

מה אתה חושב על המצב הפוליטי בישראל?

אני לא ממש בקיא בנושא הזה חוץ ממה שכולם רואים בטלויזיה. באופן אישי הייתי רוצה שאנשים יחיו בשלום אחד עם השני אבל אתה יודע.. פוליטיקה.. היא בדרך כלל לא בידי העם אלא נשלטת על ידי חבורות של אינטרסנטים. רוב הישראלים רוצים לחיות חיים שלווים ואני בטוח שגם הפלסטינים רוצים אותו דבר. אבל על כל פנים… אני מוזיקאי…

לפני מספר חודשים שגריר ישראל בשוודיה חיבל ביצירת אומנות שהציגה תמונת מחבלת ששטה על פני דם יהודי. מה אתה חושב על כך?

אני חושב שזה מעשה טיפשי ולא יעיל בשום צורה. מה אפשר כבר לחשוב על בנאדם שהורס יצירת אומנות? זו לא התנהגות של אדם משכיל. לדעתי אומנות צריכה להיות פרובוקטיבית, להלום במוחם של האנשים, אחרת זו לא תהיה אומנות. הרס אומנות הוא פשוט פשע ושלילת חופש הביטוי ולא פחות מכך. שלילת חופש היצירה מסוכן עבור הדמוקרטיה. הפעם האחרונה בה צונזרה האומנות היתה בתקופת הרייך השלישי ואני חושב שהאדם שמאשים אותנו בהיותינו נאצים מתנהג ככה בעצמו, שולל את חופש היצירה בדיוק כמו שהנאצים עשו וזה עצוב.

מה הן מטרותיך עם הלהקה?

רק תן לי ליצור מוזיקה שאני אוהב, ללא הגבלות סגנון ונושא, לפגוש אנשים מעניינים ושהקהל שלי יתחיל לחשוב!!

מניין לקוח שם הלהקה שלכם?

זהו סלנג אוסטרי עתיק שפירושו "כתם דם יבש" אך זה גם כינוי שויצרי עתיק למתנדבים במהלך מלחמות השוודים.

האם למרות הכל תגיעו לבסוף לישראל?

ברור! המארגנים עובדים כעת על תאריך חדש ואנו מקווים שנוכל להגיע במהלך החודשים הקרובים.

(אורון)