מרואיין: Alex Staropoli

שלום אלכס, אנא הצג את עצמך עבור האנשים בישראל. מי אתה? ומה עיסוקך בלהקת Rhapsody?

שלום חברים! אני אלכס סטרופולי (Alex Staropoli), המייסד והמלחין (ביחד עם לוקה טורילי) של להקת ראפסודי. אני גם אחראי על כל ההסדרים התזמורתיים.

לאחרונה Rhapsody חתמו עם חברת התקליטים "Steamhammer" (חברת בת של SPV) הידועה בהפצת להקות כמו Sepultura ו-Iced Earth. איך הלהקה מתאימה לחברה מאחר והז'אנר שלה שונה משל שאר הלהקות? והאם אתה חושב שהחברה החדשה תתרום למכירות של ראפסודי ברחבי העולם?

ל-SPV יש הרבה יותר להקות שונות ומגוונות, ממטאל ועד רוק, בנוסף SPV עשו את ההפצה עבור ראפסודי מאז האלבום הראשון ב-1997. וכמובן, זה מה שכולם מחפשים בנוגע לשיפור המכירות והחשיבות של ראפסודי ברחבי העולם.

בימים אלו, לוקה טורילי ואתה עובדים על האלבום השישי של ראפסודי. אני יודע שאתם שומרים על כך בסודי סודות אך יש סיכוי שתוכל לספר לנו כמה פרטים על הרעיון הכללי של האלבום או משהו אחר בנוגע אליו?

אני מצטער, אך כל הפרטים בנוגע לאלבום חבויים בתוך אולם תת-קרקעי גדול…
(הערה: היה לראפסודי רעיון לעשות אלבום על דרקולה או משהו בסגנון, יכול להיות שקיבלנו רמז)

ראפסודי ניסו ליצור הרבה פרוייקטים מאז האלבום האחרון "Power of the Dragonflame" ששוחרר בתחילת 2002. פרוייקטים כמו "ראפסודי בשחור" (סגנון בלאק) או אלבום בנושא "שר הטבעות" לא ראו את אור היום, אך הם עדיין באפשרות. האם יש סיכוי שנראה מימוש של אותם רעיונות או שילובים שלהם באלבום הבא?

אנחנו נמקד את האנרגיות שלנו רק על האלבום החדש הבא של ראפסודי. אף אחד מהפרוייקטים שהזכרת לא יראה את אור היום אף פעם.

עברו 10 שנים מאז שלוקה ואתה יסדתם את ראפסודי. האם אתה מרגיש אותו דבר ביחס ללהקה ולמוזיקה שלה מאז האלבום הראשון או שאתה מריח את רוח השינוי במה שעשיתם? ואם כן, האם אתה מרוצה מהענין?

ובכן, בוא נגיד שעכשיו, אחרי העסקה החדשה עם SPV, אנחנו סוף-סוף יכולים לנשום ו-"להריח" את השינוי באוויר… כל מה שאני ולוקה הולכים לעשות יקבל תמיכה בצורה שונה ויותר טובה. וזה נכון, אנחנו מרגישים את האנרגיה החדשה, אותה אנרגיה שהניעה אותנו דרך כל היצירות מתחילת הקרירה שלנו. אין רוח של שינוי, רק סופות של פאוור מטאל אפי ונופים קסומים.

לוקה טורילי שחרר כבר 2 אלבומי סולו מצליחים למדי. אני שמעתי כבר ממזמן על פרוייקט הסולו שלך, האם אתה קרוב להקלטה שלו? או שאתה מחכה עד שתסיים עם האלבום הבא של ראפסודי כדי שתוכל לעבוד עליו בשקט?

אלבום הסולו שלי ישוחרר מתישהו בסוף שנת 2004. ובכל מקרה, אני לא אספר לך עליו בנתיים… מצטער 😉

האם אתה מתכנן לערב מישהו מחברי ראפסודי בפרוייקט הסולו שלך? או שאתה מעדיף אנשים אחרים לעבודה?

אף אחד מחברי ראפסודי לא יהיו מעורבים, הפרוייקט יהיה מצב חדש ושונה לגמרי.

מה אתה חושב על סצינת המטאל מאז שהתחלת לנגן עבור ראפסודי? האם אתה שומע רק מטאל או שאתה אוהב גם דברים אחרים כמו מוזיקה קלאסית, פופ או דיסקו? 🙂

יש לי דעות משלי, אבל בכלליות אני אוהב להקות קלאסיות כמו Virgin Steele, Manowar, Malmsteen, Ozzy, Van Halen, King Diamond, Queen ועוד רבים אחרים… וכמובן שאני גם אוהב פסי-קול ומוזיקה קלאסית.

האם אתה עוסק אך ורק בראפסודי ובדברים הקשורים לעולם המוזיקה או שיש לך גם עבודה נוספת כדי שתוכל להרוויח עוד קצת כסף כמו שיש לרוב חברי הלהקות ברחבי העולם?

ראפסודי נהיים ליותר ויותר גדולים, ובגלל זה העבודה היחידה שלנו היא לעשות עם ראפסודי מוזיקה טובה, לנגן ברחבי העולם ולעשות שכולם יהיו שמחים!!!

הרבה להקות סימפוניות קמות בימים אלו ורוצות לזכות במקום של כבוד לצד ראפסודי. להקות כמו Fairyland, Galloglass או Battlelore מנסות לחקות את המוזיקה שלכם, ואף מקבלות תגובות חיוביות על כך. האם שמעת את אחת הלהקות והאם אתה חושב שהם ישרדו הרבה זמן כמו שראפסודי עשו? או שאתם מתכננים להישאר לעוד הרבה זמן ולשלוט בסצינת המטאל הסימפוני?

אני מעריך את העובדה שהמוזיקה שלנו השפיעה ועזרה למוזיקאים ולהקות להיווצר. אני לא מכיר את הלהקות שדיברת עליהם מכיוון שלא יוצא לי להקשיב לדברים חדשים. כמובן שאני רוצה שנמשיך לנגן לנצח, לשלוט עם ראפסודי ולהיות הלהקה הסימפונית הכי גדולה בעולם…

כמנהל האתר הישראלי הרשמי של להקת ראפסודי, ומישהו שנמצא בסצינת המטאל כבר הרבה זמן רציתי לדעת, האם אתה חושב שהאינטרנט תורם לתהילה העולמית של ראפסודי? או שמא אתה חושב שהוא מזיק יותר מאשר תורם מאחר שאנשים מורידים שירים שלכם או עושים דברים יותר גרועים?

אם לאנשים אין כסף לקנות מוזיקה מקורית הם יעתיקו את הדיסק בכל מקרה. האינטרנט בשבילי יכול להראות כסוג של קידום. אך כמובן עבור להקות כמו מטאליקה הנזק יותר ברור.

ידוע לי שראפסודי הם חברים טובים של להקות רבות, כמו Nightwish לדוגמא. האם אתם מתכננים להביא כמה הופעות אורח באלבום הבא שלכם? אני יודע שהייתי שמח לראות את Tarja למשל שרה לצלילי המוזיקה של ראפסודי.

אין כרגע תוכניות בנוגע לדבר. בשנים האחרונות הרבה להקות "השתמשו" בדרך הזו בעבודתם. הם הזמינו הרבה אורחים או עשו אלבומים מלאים בעקבות הרעיון כדי להיות יותר מעניינים במוזיקה… וזה טוב. האורחים לרוב עושים עבודה מעולה ואני לא רואה בעיה, אבל זו לא צריכה להיות אופנה… אישית אני אוהב את הרעיון של לפתח את המוזיקה רק עם המוזיקאים של הלהקה. אך כמובן שלפעמים יכול להיות רעיון טוב לשלב אורחים גדולים ש"מתאימים" עם המוזיקה.

עבור התמונות ודברי קידום אחרים של ראפסודי, רובכם נראים לבושים בבגדי משי, מחזיקים חרבות ודברים דומים. האם אתם מסתובבים ככה גם כשאתם מחוץ לענייני הלהקה?

לא, אנחנו לא הולכים ככה ומנופפים בחרבות… אך התדמית שיש לנו לקוחה במעט מהמציאות. בנוסף אנחנו כמובן אוהבים בגדי ספורט או בגדים אחרים.

איך היחסים שלך עם שאר חברי ראפסודי? האם יוצא לכם להיפגש אחרי העבודה?

אתה חייב לדעת שכל אחד גר בעיר אחרת… ככה שאין לנו דרך להיפגש באופן קבוע. אבל תמיד ישנם סיבות לפגוש אחד את השני, במיוחד עם Fabio (סולן הלהקה), שגר מספר שעות מאתנו. היחסים בינינו חייבים להיות ברחשי כבוד קודם כל, אחר-כך הכל בא מעצמו (במהלך סיבובי ההופעות אנחנו נמצאים הרבה אחד עם השני, וכשאנו בבית אנחנו אוהבים לקחת מנוחה קצת מכולם, ותאמין לי, זה נורמלי…).

ראפסודי סיפרו סיפור מדהים (Emerald Sword Saga \ סאגת חרב הברקת) בשירים שלהם דרך כמעט 5 אלבומים. איך יצרתם את הסיפור הזה מלכתחילה? והאם תכננתם את הכל מראש או שזה פשוט זרם מאלבום אחד לשני?

הרעיון לכתוב סאגה הגיע באופן טבעי. השירים הראשונים שהולחנו "קראו" למעשייה אפית… ואז, לפני שהלחנו את השירים עבור האלבום הראשון "Legendary Tales" התחלנו לחשוב על כל סיפור סאגת חרב הברקת.

ישנם סיפורים רבים שראפסודי יכולים לשיר עליהם, מרומח הדרקון דרך מיתולוגיה יוונית ודברים אחרים. האם אתם תמיד תרצו לעשות סיפור מקורי לאלבומים שלכם או שיש סיכוי שנשמע על הרקולס (לדוגמא) באלבום הבא של ראפסודי?

עבור ראפסודי, שיהיה לנו סיפור מקורי זה מאד חשוב. אבל שוב, אני מצטער, לא אוכל לספר לך עוד…

למה תמיד ראפסודי שרים על פנטזיה ודברים בסגנון? אתם לא רוצים לשיר על החיים האמיתיים, על מקומות וההיסטוריה?

עולמות הפנטזיה נמצאים בורידים שלנו, נותנים לנו השראה כל יום. אני חושב שלספר סיפור על החיים האמיתיים יחמיץ בצורה מסוימת את הקסם שאנו צריכים. אנחנו בהחלט לא מעוניינים לספר על החיים האמיתיים, ובנוסף, המסרים החיוביים שנמצאים בליריקה שלנו כמו כבוד, אהבה ורוחניות, יכולים לשמש כדוגמא טובה שניתן לנהוג לפי בהווה.

הקיץ מגיע, ואיתו הרבה הזדמנויות להופעות. האם אתם מתכננים להופיע בפסטיבלים כמו טוסקה, וואקן או משהו אחר? ומתי סיבוב ההופעות הבא שלכם יתחיל?

סיבוב ההופעות הבא שלנו יתחיל ב-2004, ואנחנו לא נופיע לפני כן. בקיץ הזה ובסתיו שאחריו אנחנו הולכים להקליט את האלבום הבא שלנו, וכמובן שעונת הקיץ היא הזדמנות מצוינת להישאר בשמש ולהירגע… 😉

בישראל יש לראפסודי המון מעריצים. האם יש למישהו מראפסודי קשר לארץ באיזושהי דרך? והאם אתם מתכננים להופיע פה יום אחד? אוכל לעשות לך סיבוב בעיר אם תרצה 😉

מצטער אבל אף אחד לא קשור לאנשים בישראל בשום צורה, גם אם ידענו שיש לנו שם הרבה מעריצים… אבל זה גם סוג של יחסים, נכון?? 🙂 ואם ננגן במדינה זו או אחרת לרוב זה לא תלוי בנו, אתה בוודאי יודע שהיינו שמחים לנגן בכל מקום שיש בו מעריצים של ראפסודי!

מילים אחרונות עבור המעריצים בישראל?

אני רוצה להודות לכל המעריצים שלנו בישראל על התמיכה הרבה והאהבה. אני באמת מאחל לכולכם כל טוב ו… תחכו לאלבום הבא שלנו!!! Gloria Perpetua (מאיטלקית Eternal Glory – תהילה אין-סופית).

(אופיר)

אתר המעריצים הישראלי