יום שישי בבוקר, השעה 11:00, אני בשלבי התעוררות קשים, העיניים שלי עדיין לא פקוחות לרווחה ומנסות להסתגל לכמות האור שזה עתה נחשפתי אליו. לפתע מזזמזם לו הסלולרי ועל צג המכשיר מופיע מספר טלפון ארוך ומוזר שמשמעותו היא שמישהו מחו"ל החליט שיש לו משהו ממש חשוב להגיד לי ביום שישי בבוקר. עניתי לשיחה בחשדנות מסויימת ומן הקו השני בקע קול אנגלי מנומס:
"Hi, I'm Barnie Greenway from Napalm Death, do i speak with oron?"
עצרתי את נשימתי לכמה שניות מנסה להבין אם מישהו עובד עליי או שבאמת הבחור משתעמם לו בבית ומחפש להטריד אנשים.
"who is it?" שאלתי בפליאה והקול השיב "Barnie Greenway how are you?"
אצלי הכל בסדר עניתי מנסה להימנע מהשאלה, "איך אני יכול לעזור לך?"

התרחיש ההזוי הזה התקיים בעקבות טעות של מתאם הראיונות בחברת סנצ'ורי מדיה, בה חתמה הלהקה לא מזמן, שנתן את פרטי ההתקשרות שלי על מנת לקיים ראיון במקום מגזין יווני שהיה אמור לקבל אותו.

החלטתי לנצל את ההזדמנות שנפלה בחיקי ולקיים את הראיון בכל מקרה. תוך 3 דקות קפצתי אל תוך מדי המראיין, הפעלתי את מכשיר ההקלטה והתחלתי לשאול שאלות שנשלפו לי מהשרוול אחת אחרי השניה. זה אמנם לא הכי מקצועי , אבל לא כל יום מתקשר אליך בארני גרינווי בלי סיבה ומבקש להתראיין 🙂

וזה מה שהיה…

עברו 20 שנים מאז שהלהקה הוקמה. מה אתה חושב על הסצינה הבריטית של ימים אלה?

זה בבהחלט שונה ממה שהיה אז, היו להקות כמו הרסי והייתה סצינה בריאה וזה כבר לא שם, אני מתגעגע לזה.

יש לך להקות חדשות שאתה אוהב?

אם לענות בכנות אין שום דבר ממש מעניין כרגע.

ידוע שאתה מאוד מתעניין במצב הפוליטי העולמי, מה היא דעתך?

הכל בלאגן אחד גדול כרגע, כמובן שכולם יודעים על המלחמה, אם אתה אנטי-מלחמה או לא, אני חושב שאנשים כועסים, בגלל שזה בלאגן מאוד טראגי. אבל עדיין אנשים כמו ג'ורג' בוש, הולך עם חיוך על פניו אחרי שהרג או היה אחראי להרג של אלפי אנשים.

אתה רואה עתיד עגום?

אני בהחלט רואה, אם מישהו לא יקח עמדה ויעצור אנשים מלנצל את הסיטואציה הזאת ולעשות אותה יותר גרועה. אני מתכוון, אני לא רואה את הפיתרון המוחלט, אבל הייתי רוצה שאנשים יהיו יותר מודעים לפעולות שאנשים בעמדות כוח עושים ויוצרים בעיות.

נראה שהאלבום האחרון שלכם, Order of the Leech הצליח וקיבל תגובות מאוד חיוביות, אתה חושב שהוא היה מצליח באותה מידה כמו אלבומיכם "הקלאסיים"?

כן! הוא הצליח מאוד, וחזרנו לרמה ש Napalm Death היו מאוד מזוהים איתה, אני מרוצה מאיך שהאלבום התקבל.

מה אתה זוכר מביקורך בישראל לפני 12 שנים?

אני לא זוכר הרבה הרבה אבל מה שאני כן זוכר זה שהיה קשה להשיג אוכל צמחוני *צוחקים*, אני זוכר את זה. הבעייה המזרח תיכונית הייתה קיימת אז, כמובן. אני לא מסכים עם מה שהממשלה הישראלית עושה. עם החומה ופלסטין ודברים כאלה, זה יעשה את זה בעייתי בשבילנו להגיע לישראל. אין לנו שום דבר נגד האנשים, אבל מן הסתם אם נבקר בישראל נרצה גם לבקר בפלסטין.

תרצו לנגן כאן שוב?

בישראל?

כן

אם כן ננגן בישראל שוב, נרצה גם לנגן בפלסטין, אבל לא הייתי רוצה לבוא לישראל בזמן שישראל בונה חומה.

לא מזניחים אף אחד.

כן, זה לא טוב.

חתמתם עם Century Media, לייבל גדול אבל מתעסק בעיקר במטאל מלודי. אתה מאמין ביכולתם לנהל את Napalm Death?

כן אני מבין למה אתה מתכוון, הם עושים הרבה מזה אבל הם גם עושים הרבה הארדקור, אין לי בעייה. הרבה אנשים שם טובים וטוב לעבוד איתם. אתה יודע, הם עושים הרבה פירסום טוב, וזה מין הסתם מאוד חשוב לנו. עם פליירים וזמן שידור ברדיו.

מה היה הראיון הכי גרוע שלך?

אממ, אני לא יכול לבחור ראיון גרוע במיוחד אבל כששואלים אותך "מה אתה אוהב?" זו פשוט שאלה ששמעת אלף פעמים *צוחקים*, אני חושב שזה חשוב בשבילם להרגיש נוח, אני לא אהיה גס למישהו כי הם לא כל כך טובים.

מה אתה חושב על הסיטואציה המתמשכת פה בארץ? אתה חושב שיש דרך לעצור אותה?

המצב לא ישתפר לדעתי, עד שישראל תפסיק את הבנייה של החומה ותחזיר את האדמות לפלסטינים. זו ראייה מאוד בעייתית של הסיטואציה אבל זו אדמה פלסטינית, מגיע להם להיות בה. מה שהייתי רוצה, באופן אידיאלי, כמובן, זה אם הייתה דרך לשני הצדדים לחיות, אני מתכוון כמובן, שהם יצטרכו לגור זה לצד זה בטווח קרוב. הם יצטרכו לתת לפלסטינים את אדמתם בחזרה (הישראלים), ומהצד הפלסטיני אני מקווה שהם יפסיקו עם הפצצות, אני מבין שזו סיטואציה סבוכה אבל תנו להם את אדמתם בחזרה ותמשיכו בחייכם.

מה השיר האהוב עלייך ב Order of the Leech?

אני אצטרך לומר.. בטח Continuing War on Stupidity.

משחק אסוציאציות קצר:
חומה – לא בסדר.

Godflesh – קלאסיים.

Earache – בעייתיים, מבולבלים.

חיים אחרי המוות? – אפשרי.

איך תרצה לסכם את הראיון הזה?

תודה לכל מי שתומך בנו!

(ארז לסמן)