"ברגע שתשמע את האלבום תוכל להבחין שהוא הרבה יותר אפל וכבד מקודמיו. האלבום משדר אווירה מסתורית יותר. כולו אחיד ויציב בקונספט המוזיקלי שלו. כשהתחלנו לעבוד על Circle ניסינו לאתגר את עצמנו ולעשות דברים באופן שונה מהעבר. עברנו לאולפן הקלטות אחר, עבדנו עם מפיק חדש, ואפילו שינינו את סגנון הארט והעיצוב של עטיפת האלבום. רצינו לקחת צעד קדימה, כשאנשים יקשיבו לאלבום הם ישמעו שהלהקה עברה שינוי. זוהי דרך חדשה עבור Amorphis".

את הדברים האלה, סיפר לי טומי, סולן ההרכב, בראיון שערכתי איתו ימים ספורים לפני הופעתם בתל אביב. כעת מבחינתי הושלמה הסקירה. אמורפיס אכן אחרת וחדשה, כמעט כמו הפוליטיקה של יאיר לפיד, בהיפוך גמור.

ואכן הלפיד של אמורפיס ממשיך לבעור – הם הצליחו ליצור משהו חדש בשטח. מעריץ של ההרכב מיד יזהה שמדובר בהם, אך לא ניתן יהיה להשוות את Circle לאף אלבום עבר שלהם. החבורה מפינלנד החליטה להוריד את הקלידים והרוך ממרכז הבמה, ולהכניס עומק ודיסטורשן פנימה. במקום From The Heaven Of My Heart קבלו את Enchanted By The Moon האפלולי.

לקונספט של האלבום אחראי Pekka Kainulainen, משורר פיני מתבודד שמתגורר בלב יערות השלג הקפואים הרחק מהלסינקי הבירה. עוד על הקונספט – הוסיף טומי בראיון והסביר כי "באלבום החדש, רצינו לתת לו יד חופשית ככותב לסיפור. הוא השקיע מחשבה רבה וטמן ניסיון רב מחייו בתוך הסיפור. באופן מסוים, זה סיפור מאוד אישי, שאכן קרה לו. כשהוא כותב את הקונספט והמילים, הוא שואב השראה רבה מהמוזיקה שלנו. אנחנו שולחים לו את הדמו של האלבום, והוא מאזין וכותב באותו הזמן. בנוסף, אני מאמין שהטבע והרוגע מהווים לPekka השראה רבה. זה שילוב של כל האלמנטים. מצד אחד זה סיפור אישי וקטן שקרה לבן אדם מסוים, אך מצד שני סיפור גדול שקרה לכולנו, ואנשים יוכלו להתחבר ולהזדהות איתו בקלות".

טומי וחבריו לקחו מספר החלטות וכיוונים חדשים באלבום. משלושת הסינגלים הראשונים ששוחררו ניתן היה להבחין כי Circle הולך אל עבר כיוון אחר. האלבום נפתח בצעקה אימתנית של טומי, בשיר בעל עשרות גוונים של אפור – Shades Of Gray שמיד מכניס אותנו אל תוך הסיפור והאווירה הקודרת ש- Pekka וההרכב ניסו והצליחו להעביר למאזין. קונספט האלבום מתבהר ומקבל חשיפה גדולה משיר לשיר. כל שיר עומד כעצם בתוך שלד האלבום, כפי שטומי מסביר "באלבום הזה חקרנו יותר את הצד הכבד שלנו. יש אלבומים שאתה מאזין להם ולא שומע שום קשר בין השירים. אני שמח שזה לא המקרה אצלנו. אני חושב שיהיה לנו מאוד קשה לבחור שירים לנגן בהופעות חיות, כי יש הרבה מאוד שירים בעלי עוצמה באלבום הזה".

אז – נכון שהאלבום מכיל רק 9 שירים, ו- נכון, שהוא לא ממשיך בקו המוזיקלי הקבוע של הלהקה, אבל Amorphis יצרו מוצר איכותי, כבד ומפתיע. בהופעה בישראל, טומי וחבריו ניגנו את שני הסינגלים הראשונים ששוחררו מהאלבום. הם נשמעו מצוין, שלמות באחידות הלהקה, שירה אדירה, וסאונד אימתני. Amorphis הולכת אל עבר עתיד מזהיר, בזמן שמאחור העבר המפואר לא נשכח.