1. She Dies
  2. Through Infectious Waters (A Sickness Elegy)
  3. The Dying
  4. Serenade of Sorrow
  5. The Morningstar
  6. The Gothic Embrace
  7. On Sunday They Will Kill The World (Ekseption Cover)
  8. Forever My Queen (Pentagram Cover)

כששמעתי לראשונה על הקונספט של אלבום "בונוס" ממש לא הבנתי את המונח הזה, אבל מצד שני, אנשי הדום מטאל אף פעם לא היו כל-כך מובנים, הם תמיד רצו לתת למאזינים את האפשרות להחליט בעצם, להרגיש, לנוע עם המוזיקה לאן שהם רוצים, בלי להתערב יותר מדי בדרך שלקחו. Draconian לא שונה בדעה הזאת, כיאה ללהקה מהז'אנר, אך להבדיל מחברותיה, היא בין היחידות שהצליחו להשפיע על אנשים שלא נמנים מבין חובבי הדום מטאל הכבדים. הלהקה השבדית שהוציאה עד כה 2 אלבומים מרתקים, הביאה משהו נוסף לקדרת הדום, מעין שילוב גותי, אטמוספרי ומלודי שנתן נופח שונה למוזיקה שלה.

עכשיו הלהקה חוזרת, או ליתר דיוק, חזרה לפני מספר חודשים עם כותר חדש, אלבום "בונוס", שמכיל 3 שירים חדשים, 3 גרסאות חדשות לשירי דמו ישנים ו-2 גרסאות כיסוי מעניינות – כולן תחת המעטה הערפילי שהוא המוזיקה של Draconian. זהו לא אלבום שלישי, בהחלט לא, אבל זה לפחות משהו שיחזיק אותנו עד שהאלבום הבא יצא. בכל אופן, אני תמיד נזהר בכל הנוגע ללהקות דום, בשבילי, כדי לשמוע אלבום, או להקה מסוימת בז'אנר, אני חייב שיהיה לי רקע כלשהו, בסביבה, בחיים, משהו שיתן לי את הכוח לנוע על גבי המוזיקה – לצערי, בישראל זאת בעיה, כי בזמן שחיכיתי לגשמי החורף, כל מה שקיבלתי זה אולי יום סגרירי אחד או שניים…

במצב כזה חשבתי שאני לא אגיע לשמוע את האלבום, אבל עם הזמן אספתי את אותם ימים בודדים שיכלתי להרגיש בהם את האווירה המיוחדת, והאזנתי לאלבום הזה לאט-לאט. The Burning Halo נפתח, על רקע צליל גיטרות שקט וייחודי ללהקה, עם השיר "She Dies". זהו שיר חדש של Draconian, מלא בצער, שמתחיל עם שירתו של הכבדה של Anders Jacobsson וממשיך משם עם קולה הענוג והעצוב של Lisa Johansson. התיפוף, איטי, הקלידים ממש נמצאים ברקע, וריפ הגיטרה העיקרי מעביר אותנו דרך רוב השיר, נותן תחושת יראה ועם זאת, שומר על עוצמה. במרכז השיר, המוזיקה נעצרת, ולפתע ציוץ ציפורים נכנס לתמונה, מלווה בקריינות. צלילי הפסנתר ממשיכים משם ומברכים אותנו עם הוספת המלודיה ברקע של הכינור, והכל לצד דואט עוצמתי מצד שני הסולנים שמסתיים בנגינת פסנתר רכה.

השיר הבא, "Through Infectious Waters (A Sickness Elegy)", מתחיל בתיפוף אפי, מתגבר, כשברקע נשמעת מלודיה המבשרת רעות. לפתע קול, דמוי שד, מדבר אלינו מבעד למסך העשן, ונפתח לתוך שיר כבד במיוחד – עם השפעות דת' מטאל קלות. בין הקולות האכזריים, לבין הריפ המלודי שמלווה את השיר, שירתה של Lisa מנסה להרגיע אותנו, אך השד לא ייתן לזה להימשך. Draconian עדיין מצליחים לשמור על הקסם והתיאטרליות שלהם, ובמיוחד כהמשך ישיר מ-Arcane Rain Fell, האלבום הקודם והמצוין. חברי הלהקה משנים לעיתים את הקצב במהלך השיר ושוב מתווסף הפסנתר, אך הסיפור לא נפגם לרגע וזורם היטב. "העלילה" ממשיכה לתוך השיר השלישי, "The Dying", שנותן תפקידים קצת יותר ארוכים ל-Lisa, שעד כה רק ליוותה את השירים.

הקלידים בשיר הזה בולטים במיוחד, ובכלל, מציגים את הסאונד הייחודי שהלהקה פיתחה במהלך שנות קיומה, עם מעברים מצוינים, נגינת גיטרה כבדה ומלודיות ששמות דגש על אטמוספירה, שלא לדבר על שינויי הקצב, בנגינה ובשירה של שני הסולנים שעושים עבודה מצוינת – מה שמביא אותי ל-3 השירים הבאים. לקוחים מהדמו שיצא ב-99' ונקרא The Closed Eyes Of Paradise, הגרסאות המחודשות מצליחות להציג קצת מהבוסריות של Draconian לפני אי-אילו אותם שנים, אבל גם משלבות מן העדכניות של הלהקה. "Serenade Of Sorrow" נשמע מעט גותי, יחסית מהיר, ובעל מלודיה ממכרת. "The Morningstar" לוקח אותנו באיטיות לאזור קצת יותר אפי, קלאסי במקצת אבל בנוי היטב – אהבתי במיוחד את צלילי הקלידים ברקע ואת נטיות הדת' מטאל הקלות.

האחרון שבשירי הדמו, "The Gothic Embrace", כשמו כן הוא, נפתח עם נגינת פסנתר וקריינות מצד הסולן, כאשר משם השיר ממשיך במתכונת גותית עם דגש על השירה של Lisa שבהחלט לא מצליחה לעייף, אף על פי שחסר לה קצת עוצמה ולעיתים היא נשמעת רגועה מדי. מכאן אנחנו מגיעים לגרסאות הכיסוי, כשהראשונה שבהן היא ללהקה עתיקה במיוחד בשם Ekseption לשיר "On Sunday They Will Kill The World" שיצא איי שם ב-1969(!). אין לי שום ידע על הגרסה המקורית, אך זאת של Draconian פשוט ממכרת, החל מהמלודיה, דרך המעבר הקלאסי שמסתיים בקטע מלודי מאד מעניין שנשמע ממש רטרו, והכל בסטייל של הלהקה. אפילו המילים, כואבות, בוערות בנשמה.

לסיום מגיעה גרסת כיסוי נוספת והפעם לשיר "Forever My Queen" של ענקי הדום הוותיקים Pentagram. הפעם נראה לי ש-Draconian דבקו יותר למקור במקום לנסות לעשות אותו בדרך המיוחדת שלהם. השירה פה סתמית, כזאת של "חבורה", וממש מוציאה מהאווירה שעד עכשיו האלבום דבק בה – אולי כמחווה, אולי סתם – אותי זה ביאס. לסיכום אפשר לומר, אם נוציא את הקטע האחרון, ש-Draconian ממשיכים להחזיק אותנו בחיים, מחוברים למכונות הנשמה, וזאת עד שיצא האלבום המלא הבא שלהם. למי שלא הכיר את הלהקה עד עכשיו, מומלץ לקחת את אחד האלבומים הקודמים, ואילו לכל אותם אנשים שחייבים עוד מנה אחת כדי להירגע, Draconian סיפקו כאן סחורה לא רעה, חדשה, או ישנה – זה עדיין עובד מצוין ביום סגרירי, גשום או מה שבא ביניהם.