1. Spirit
  2. Uis Elveti
  3. Your Gaulish War
  4. Of Fire, Wind & Wisdom
  5. Aidû
  6. The Song Of Life
  7. Tegernakô
  8. Siraxta
  9. The Dance Of Victory
  10. The Endless Knot
  11. AnDro

אדם חכם פעם אמר לי על הפולק מטאל: "יש כל-כך הרבה חרא [בז'אנר] שזה קשה להאמין … הרבה להקות מוסיפות מלודיות טיפשיות של מעין חליל מימי הביניים על הריפים המטאליים הגרועים שלהן ואז טוענים שזה פולק מטאל כדי לעשות מזה משהו מיוחד." – ובתור חובב של הז'אנר קשה שלא להסכים עם זה, במיוחד אם זה נאמר ע"י גיטריסט להקת Moonsorrow, מהמובילות בתחום. עם זאת, אני יכול לומר שאפשר לקחת את המשפט הזה בכמה מובנים, כשבמקרה שלנו הפעם, לא מדובר בחרא כלל וכלל.

Eluveitie היא להקת שוויצרית שנוסדה לא לפני הרבה זמן והספיקה לשחרר רק EP אחד, שבזמנו (2003) לא נשמע כמשהו יוצא דופן אך הצליח לגרום לה להחתמה ושחרור מחודש כשנה לאחר מכן, אז נתקלתי בה לראשונה. שנתיים עברו מאז והנה החבורה, בהרכב מחודש שכולל כ-9 נגנים, חוזרת עם אלבום מלא ראשון העונה לשם Spirit. עם הפקה שלא תבייש את הטובות בז'אנר ועטיפה שנעשתה ע"י אדם שעבד בעבר עם Opeth, יש ללהקה נתוני פתיחה ממש לא רעים, אך האם היא מספקת את הסחורה, תכף נגלה.

לאלו שלא יצא להיתקל בלהקה, יהיה קשה בהתחלה להבין אם מדובר באלבום פולק מטאל לכל-דבר, כשהוא נפתח עם שיר הנושא ונגינה של חמת חלילים המלווה בשירה מקהלתית, דיבורים וכמה צרחות – עד כה משהו שגרתי למדי. עם היכנס השיר השני, "Uis Elveti", כבר אפשר לשבת בנחת ולהאזין לאקורדיון שמקדם את פנינו בשמחה לצד טפטוף הגשם, כשלפתע נכנסים להם הגיטרות, התיפוף, שירת הגראוול והדבר הכי חשוב, החליל הקלטי. זו היא בהחלט להקת פולק מטאל, כשהדגש לדעתי הוא על המלודיות מאשר על המרכיבים המטאליים וזה בדיוק מה שמקשר אותה למשפט החכם שכתבתי בהתחלה.

ככל הנוגע למטאל, Eluveitie היא יחסית להקה ממוצעת המשלבת בין סגנון הדת' מטאל המלודי (שאף מזכיר לעיתים דת' שוודי) לבין קצת בלאק מטאל ומרכיבים אחרים. אין לנגנים יכולות מיוחדות ואין פה משהו שלא שמענו בעבר אך מה שעושה פה את ההבדל זה אותם מרכיבי פולק אוטנטיים שמתלבשים על הנגינה. כל חובבי המוזיקה הקלטית והאירית לא יוכלו שלא ליהנות מהסאונד האיכותי שיש למלודיות הנעימות של החליל והכלים האחרים. לאחר שמקשיבים לשיר השלישי, "Your Gaulish War", אפשר לקבוע זאת בוודאות – בתור להקת פולק בלבד, החבורה הזאת יכולה לצאת לסיבובי הופעות באירלנד ובסביבה בלי להתבייש.

כל שיר משלב כלים שונים, החל מכינור בשיר "Of Fire, Wind & Wisdom", דרך חליל אירי ומשרוקיות כמו בשיר "Tegernakô" ועד לכלים מסורתיים עם מיתרים (כגון: Ten-Stringed Mandola ו-Hurdygurdy), סוגי כלי נשיפה שונים (כגון: Bass-Shalm, Bass-Crumhorn ו-Gaita) ומה לא. אל תחשבו אבל שמה שתקבלו פה יהיה רגוע, שירים כמו "The Song Of Life" או "The Dance Of Victory" הם פצצות דת' מטאל כבדות, מהירות ונותנות בראש. שוב, לא מדובר פה במשהו מחדש, אבל קשה יהיה להתעלם מהם כשמדובר בנגינת פולק כזאת יפה, ואם כבר הזכרתי נגינה יפה, גם לא חסרים באלבום קטעים אינסטרומנטליים בלבד כמו "Aidû" השקט או "AnDro" שסוגר את האלבום.

השירה באלבום, למרות שאיננה גרועה, לא מצליחה לתרום כל-כך למהלך השירים. יש לנו פה גראוולים וגם שירה נשית בחלק מהמקרים, לפעמים צווחות, לפעמים מקהלות ברקע ואם אני לא טועה, הכל בשפה השוויצרית – לא שזה מפריע. מלבד זאת, האלבום יכול לזרום היטב אצל מי שיכול להפריד בין המרכיבים השונים ולהתרכז במה שהוא אוהב… לעיתים Spirit נשמע כמו סלט אך אחרי מספר הקשבות כבר אפשר למצוא את עצמך בין צליל אחד לשני. מדובר פה בהחלט באלבום מרענן בכל הנוגע לז'אנר, אך עם קצת ליטושים בתחום המטאל, אני בטוח שהלהקה גם תוכל לפרוץ איתו איזה קיר או שניים, ולא רק לרוץ דרך היער.