את Eluveitie השוויצרים הכרתי כבר בסביבות 2006, אחרי שהוציאו את אלבום הבכורה המלא – Spirit, יצרתי קשר עם סולן הלהקה Chirgel Glanzmann, ששמח לשלוח לי את האלבום. מייד לאחר האינטרו הפולקי העשיר, ועם החיבור לדת' מטאל המלודי של Uis Elveti שאחריו – הלהקה קנתה אותי. למרות שמעולם לא הייתי פריק של פולק מטאל טהור וכלי נגינה סקנדינבים אותנטיים הבנויים מקיבת זרזיר ושעליהם יש לנשוף תוך כדי ריקוד אומפה על רגל אחת – פה היה משהו יותר מזה. השילוב של הפולק האותנטי, מבחר כלי הנשיפה והפריטה השוויצרים המסורתיים – עם הדת' המלודי האיכותי והמנוגן היטב של הלהקה, הוביל אותי למסקנה שמדובר בסוג של In Flames משובחים עם יכולת פולקית שעולה על זו של רוב להקות ה Pure פולק למיניהן. שנתיים לאחר מכן, ולא הייתי מופתע שחברת התקליטים הגדולה בז'אנר – Nuclear Blast, החתימה את הלהקה לחוזה הקלטות והוציאה עבורה את Slania, אלבום משובח שהמשיך את דרכו של Spirit שהכרתי.

אחרי זה הייתה לי קצת תחושה שההרכב הלך לאיבוד, Evocation I והשניים שאחריו הלכו לכאורה בכיוון דומה לזה המוקדם של הלהקה, אבל נראה היה ש Chirgel החליט לשלב גם קצת יותר גרוב וקצת יותר יסודות מודרנים בדת' שלו, והחיבור לפולק כבר נראה פחות טבעי ופחות נכון, וכאן קצת איבדתי אותם. The Early Years עם כך – הוא אולי המתנה הטובה ביותר שהלהקה וחברת התקליטים שלה יכולות להעניק למעריצי הלהקה שכל כך אהבו את Slania המצוין, כי מדובר בעצם באוסף שכולל את Ven, המיני אלבום הראשון שהוציאה הלהקה, וגם את Spirit, האלבום המלא הראשון, שניהם בעטיפה מהודרת, כשאת Ven הקליטו חברי הלהקה מהתחלה, ואת Spirit פשוט שלחו למיקס מחודש שניקה וצחצח קצת את התוצאה הסופית.

התוצאה לא פחות ממשובחת, גם לאוהבי הפולק, וגם לאלו שמחוברים יותר לדת' המלודי של הלהקה.

Ven הוא ככל הנראה החומר הכי פולקי שהלהקה הוציאה, כולל טקסטים בשפת המקור של הלהקה, שימוש נרחב בכלים עממיים, אחוז גבוה יותר של שירת רקע נשית איכותית, ומקצבי פולק שמתחברים עם הדת' של הלהקה – שכאן הוא ללא ספק המסורתי ביותר שהקליט ההרכב. בשעה שהאינטרו שונה, Uis Elveti המוצלח שפתח את Spirit, חוזר על עצמו בגרסא קצת שונה גם ב Ven, והוא אולי השיר המלוטש ביותר באלבום – כשאחריו פורצים שירי דת'-פולק כבדים, כתובים היטב ומוקלטים היטב. אי אפשר להתכחש לכך שהלהקה משכנעת, אולי יותר מרוב להקות הפולק מטאל הקיימות – גם אלו שמגדירות את עצמן כפולק מטאל לחלוטין, כשהרגעים האינסטרומנטליים של ההרכב הם לא פחות ממשובחים, אם Oro הסימפוני והשקט, ואם Divico, שמשלב את הריפים המטאלים באיכות פולק רגועה ומתוחכמת, אולי אחד מרגעי הפולק הטובים ששמעתי בשנים האחרונות.Spirit, שהוקלט במקור ע"י Marcus Stock, האיש שמאחרי הרכב הפולק מטאל הגרמני Empyrium וגם שלוחת הגות' מטאל – The Vision Bleak, הוא המשך ישיר של Ven. מדובר באלבום פולק-דת' מטאל, ששוב מבוסס על הרעיון של מוטיבים של פולק, כלים מסורתיים, שירה שבטית וכו', המשולבים בדת' מטאל מלודי כבד ומשובח.

אין צורך לומר יותר מידי כאן, רק תאזינו לאינטרו הפולק-מטאל האדיר של האלבום, זהו הקו המנחה את כל האלבום, ולמרות שהמסטר המחודש של האלבום לא מחדש יותר מידי, אולי רק קצת מעגל את הקצוות של הפקה שמראש הייתה טובה – זה לא ממש משונה, אם אתם אוהבי פולק, או אפילו רק חובבי דת' מטאל מלודי, אבל הכי טוב אם אתם מחוברים לשניהם – זה אלבום שחובה שיהיה לכם. בקיצור, זו לא הוצאה חדשה, ויהיו מי שיקפצו ויגידו "מחזור", אבל בסופו של דבר לא מדובר בהוצאה מחודשת של אלבום קודם שיצא והינו קל להשגה או זמין, אלא בהוצאה מושקעת ומרשימה הכוללת שני אלבומים שהם חובה למעריצי הלהקה, אולי אף יותר מהחומרים המאוחרים של ההרכב, וחובה בביתם של חובבי הסגנונות שציינתי. אני, כמי שחזר להגדיר את עצמו ככזה – בהחלט נהנה לגלגל את המארז במערכת הביתית שלי.