1. These Woods Breathe Evil
  2. Falling World
  3. Sleepless Swans
  4. …And Heavens Cried Blood
  5. Lights on the Lake (Horror Pt.III)
  6. New Moon
  7. Servant of Sorrow
  8. Weight of the Dead

New Moon, למי שעדיין לא יודע, הוא שמו של הסרט החדש בטרילוגיית סרטי הרומנטי-פנטזיה Twilight, המבוססת על ספריה של הסופרת סטפני מאייר, וגרפה עד כה למעלה ממיליארד דולרים בהקרנות ברחבי העולם. New Moon עצמו, גרף 72 מיליון דולר ביום ההקרנה הראשון שלו בארה"ב, מספר עצום ששבר את השיא שקבע "האביר האפל" בשנה שעברה. הסרט ממשיך לגולל את עלילת אהבתם של בלה סוואן בת-האדם ואדוארד קאלן הערפד, אשר… רגע, מה זאת אומרת הביקורת היא לא על הסרט New Moon? יש גם אלבום? מה לעזאזל? מה אתה אומר… וואלה צודק, מסתבר ש-Swallow the Sun הוציאו אלבום, בעל שם זהה, עשרה ימים לפני יציאת הסרט. איזה צירוף מקרים מטורף… וכמה לא מקצועי מצידי. טוב, נו, קורה, טעות אנוש.

אוקיי, עכשיו כשהתאפסתי על עצמי, אני יכול לספר לכם כי האלבום החדש של Swallow the Sun, להקת הדום \ דת' המלודית מפינלנד, אכן נקרא New Moon, וכנראה שזה באמת צירוף מקרים נדיר שהוא יצא במקביל לסרט המזעזע ההוא. ולמען האמת, אני ממש שמח שאני צריך לבקר את New Moon האלבום ולא את New Moon הסרט, כי למרות שהפסקול של הסרט איכותי בצורה מפתיעה, האלבום של STS עולה עליו בעשרות מונים.

מדובר באלבום הרביעי של החבורה הפינית המוכשרת הזו, שהוקמה בתחילת העשור הקודם, וחתומה ב-Spinefarm Records. אישית, יש ברשותי את שני אלבומיה האחרונים של הלהקה, Hope ו-Ghosts Of Loss, והאלבום החדש לא סוטה בהרבה מהקו שציירה לעצמה הלהקה באלבומים הקודמים. דום מטאל איטי, מתובל במלודיות דכאוניות, ופרצים מתוזמנים של דת' מטאל מלודי. זה מה שציפיתם לו, וזה בדיוק מה שתקבלו – עטוף בחבילה נאה של הפקה מהוקצעת, מדוגמת ונקייה, אשר הולמת עד מאוד את האווירה של האלבום.

האלבום נפתח ב-"These Woods Breathe Evil", עם מלודיות נקיות וציטוט, שמתפתח לריף חזק במהירות בינונית, כשמעל הכל הגיטרה מובילה במלודיה אפלולית בתווים גבוהים. מיד נכנס הסולן, Mikko Kotamäki, בגראול חד וגבוהה שמקנה לכל הסיפור אווירה קודרת ומעט בלאק-מטאלית. השיר ממשיך עם הקו הזה עד לסוג של ברידג' שקט, ושוב פרץ אנרגיה אפלה עד לסיום. השיר הבא, "Falling World", יותר רגוע מקודמו, ברובו עם שירה נקייה של הסולן (מלבד הופעת אורח של Dan Swano והגראול המצויין שלו, איפשהו באמצע השיר), וריף מלודי איטי וחמוד בפזמון.

השיר השלישי, "Sleepless Swans" (ואני מקווה מאוד שאין קשר לבלה סוואן מהסרט ההוא), הוא אחד השירים היותר טובים של האלבום. מתחיל לאט וחלש, ומתפתח עם גראול עמוק ומפלצתי מצד הסולן, שמחליף בפזמון לצרחה הגבוהה שלו, שבהחלט יכולה לגרום לצמרמורת קלה עם הליריקה המצוינת, על אובדן וצער ממוות. בנקודה זו, הייתי רוצה לשבח את עבודת התיפוף של Kai Hahto, המתופף המוכשר של Wintersun (לשעבר גם מ-Rotten Sound המועלים) שהצטרף באלבום הזה ללהקה במקומו של Pasi Pasanen, ומוכיח שהוא יותר מבלאסט-ביטס מהירים (למרות שיש גם מזה באלבום, לדוגמה ב-"Lights On The Lake" המצויין). אני אמנם לא מתופף, אבל לעניות דעתי, נראה לי די קשה להיות מתופף בדום מטאל, אבל Kai מצליח להוסיף ממד עוצמתי לאווירה של Swallow The Sun, וגם לשמור על התיפוף רענן ומעניין, מה שהרבה מתופפי דום נכשלים בו.

שיר הנושא, "New Moon" כמובן, הוא עוד שיר בולט מאוד לטובה. שיר שמשחק איתך ומושך אותך באף – מתחיל לאט ושקט, מגביר טיפה את הקצב וזורק פנימה גם גראולים מרוחקים, ועוצר אותך באמצע לעוד קטע מלודי ונקי. בחצי השני של השיר מופיעים גם כמה סולואים נחמדים פרי ידיהם של הגיטריסטים Juha ו-Markus, שעושים לכל אורך האלבום עבודה מצויינת על הגיטרות. שיר מצויין לכל אורכו.

לעומתו יש בעיה עם השיר האחרון, "Weight Of The Dead", מכמה סיבות עיקריות: בראש ובראשונה, הוא ארוך מדי. אמנם 9:05 זה ממש לא ארוך לדום מטאל, ואפילו ל-Swallow The Sun היו שירים ארוכים יותר באלבומים הראשונים, אבל לאורך הזמן אני מניח שהם הבינו שהמומחיות שלהם היא בדום מטאל קצר, חזק ולעניין. השיר הזה קצת נמרח מדי, לא מצליח לעורר בי עניין מספק כמו השירים הקודמים, הריפים לא מספיק מעניינים, והקלידים, פתאום תופסים מקום. שיר מפוזר ולא ממוקד, עם יותר מדי רעיונות שונים שלא מתחברים אחד לשני. עוף די מוזר באלבום מאוד מפוקס.

לסיכום, מדובר פה באלבום דום מטאל \ דת' מטאל מלודי איכותי, ישר ולעניין. גם שועלי דום מטאל ותיקים וגם מאזינים חדשים יוכלו להתחבר לאלבום, שהוא מאוד "מיינסטרימי", עד כמה שדום מטאל יכול להיות מיינסטרים, ונגיש, אך גם בעל עומק למי שמחפש. בהחלט מה שציפיתי לו מ-Swallow The Sun, שלא מצליחים לאכזב אותי כבר למעלה מחצי עשור. אלבום נהדר, ולא פלא שלמרות ההוצאה המאוחרת שלו, בחודש נובמבר, הוא כבר הצליח לתפוס מקום בלא מעט רשימות-סוף-שנה ברחבי העולם. שזה יותר ממה שאפשר להגיד על New Moon הסרט…